Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: YGS'DE ikinci şifre (ÖSYM Kabul Etti) Yeni Haber  (Okunma Sayısı 21600 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kor_tv
VIP Üye

Performans: 108
Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« : 05 Nisan 2011, 08:50:16 »

YENİ HABER (2MAYIS): BAŞBAKAN KRİZİ KABUL EDİYOR: "Başbakan Erdoğan YGS'de şifre iddiaları için: "ÖSYM Başkanı durumu iyi yönetemedi"dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün gerçekleştirilen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarına ilişkin, 'Ben bu yıl için gerçekten mutluyum, memnunum, şundan dolayı; sendikalarımız bu defa gerçekten güvenlik güçleriyle çok iyi bir diyalog içinde oldular, ellerinden gelen bütün tedbiri aldılar' dedi.

Erdoğan, YGS'de gündeme getirilen şifre iddialarına ilişkin "Öğrencilere yapılmış bir haksızlık yok. Şifre diye bir şey de yok. Süreç sadece ÖSYM Başkanı tarafından iyi yönetilemedi" dedi." HABERTÜRK
HAZRETLERİ ARTIK İSTİFA ZAHMETİNE BAŞVURUR HERHALDE...

ŞU KÖŞE YAZISINI DA BİR ZAHMET... : http://www.haberturk.com/yazarlar/fatih-altayli/626212-kasetli-siyaset
----------------------------------------
LÜTFEN AŞAĞIDAKİ METNİN TAMAMINI OKUMADAN YORUM YAPMAYINIZ ! ÇÜNKÜ OKUYACAĞINIZ YAZI SORABİLECEĞİNİZ HER SORUYA  ORTALAMA BİR CEVAP VEREBİLİR.

MİLLİ İRADE - MİLLİ BİLİNÇ - TOPLUM BİLİNCİ - HALK DENETİMİ ve REFLEKSİ - DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ ve İFADESİ - DEMOKRATİK EŞİTLİK - İNSAN HAKLARI - EĞİTİM HAKKI - SEÇME ve SEÇİLME HAKKI - MİSAK-I MİLLİYENİN DİNÇLİĞİ

YUKARIDA SAYMIŞ OLDUĞUM KAVRAMLARI TEK TEK TANIMLAYACAK DEĞİLİM. VURGULAMAK İSTEDİĞİM MEVZU; BU KAVARAMLARIN İYİ ÖZÜNSENMEDİĞİ TAKTİRDE ORTAYA ÇIKACAK OLAN SONUÇLARDIR. BİREYLERİN BU OLGULARDAN UZAK DÜŞTÜĞÜ ÜLKELERDE ORTAYA ÇIKACAK SONUÇLARI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDE ORADA  ÖZGÜRLÜKTEN VE SORUMLULUKLARDAN BAHSETMEK BÜYÜK BİR HATA OLUR. BU ŞUNA BENZER ÖNEMSİZMİŞ GİBİ GÖRÜNEN BAZI OLUMSUZ OLAYLARIN ÜZERİNDE DURMAMIZA KARŞI ÇIKILMASI, ÜLKENİN PARÇALANMASI GİBİ OLAYLARIN ÜZERİNDE DURULMASI GEREKTİĞİ GERÇEĞİNİ KABULLENMEMEKLE AYNI ŞEYDİR. BÖYLE BİR SINAVDA YAPILMASI AF GÖTÜRMEYEN HATALARIN ORTAYA ÇIKMASI BİZ EĞİTİMCİLERİN ÜZERİNDE DURMASI GEREKEN ÖNEMLİ BİR KONUDUR. YUKARIDA VERDİĞİM KAVRAM VE OLGULARIN ÜZERİNDE DE DURULMALIDIR ÇÜNKÜ BU KAVRAMLARIN YAŞATILMADIĞI ÜLKELERDE COĞRAFYA DA YOKTUR; ÖZGÜRLÜK DE... ÜLKEMİZDE YAŞANAN OLAYLAR İSE YAVAŞ YAVAŞ KAYNATILAN SUYUN İÇİNDE BEKLETİLEN KUBAĞANIN DURUMUN FARKINA VARMAMASI OLAYINA ÇOK BENZİYOR:

KURBAĞA KAYNATMACA (NOT: BU DENEYİ BEN YAPMADIM):
 http://www.youtube.com/watch?v=o-rh4UmqDZg
TARTIŞMALARA VE YAPILAN BEYİN JİMLASTİKLERİNE VERİLEN TEPKİLER, İNSANLARIN DÜŞÜNME ÖZGÜRLÜĞÜNE DE MÜDAHALE EDİLMEYE ÇALIŞILDIĞINI GÖSTERİYOR. ÖZGÜR BEYİNLER ÖZGÜR ÜLKELERE ATILAN İLK ADIMLARDIR...

NOT 2 : BU TÜR OLAYLARA ÖZELLİKLE COĞRAFYACILARIN FAZLACA REFLEKS GÖSTERMESİNİN NEDENİ ONLARIN MESLEKLERİ GEREĞİ SENTEZ YAPABİLME KABİLİYETLERİNİN ÇOK GELİŞMİŞ OLMASIDIR (BU SADECE BİR GENELLEMEDİR, İSTİSNALAR KAİDEYİ BOZMAZ ve BU KAİDE ÜLKESİNİ ÇOK İYİ TANIYAN HER MESLEK SAHİBİ İÇİN DE GEÇERLİDİR.). İŞTE BU SENTEZLEME KABİLİYETİNİ ÜLKESİNİN COĞRAFİ ZENGİNLİĞİ İLE BİRLEŞTİRDİĞİNDE BİR COĞRAFYACININ ÜLKESİ İÇİN DUYDUĞU KAYGI VE HASSASİYET; GÜNÜN 5-6 SAATİNİ OKEY VE BATAK YA DA PRO EVOLUTION SOCCER OYNAYARAK GEÇİREN KURBAĞALARIN KAYGILARINDAN FARKLI OLUR...  

"KRALA ÇIPLAKSIN DİYORUZ AFAROZ EDİLİYORUZ"
(BU CÜMLEYİ NİSANDA KURMUŞTUK AMA BAKIN HAKLI OLDUĞUMUZ ANLAŞILIYOR; ŞİFRE OLAYINI ORTAYA ATAN ÖĞRETMENLER HAKKINDA İNCELEME BAŞLATILIYOR...)

TOPLUM SOSYOLOJİSİNE MÜTHİŞ BİR ÖRNEK:
http://www.youtube.com/watch?v=ilS19KX1wQ4

BU İŞLERİN SİYASİ YÖNÜ KALMAMIŞTIR MESELE "BİZ" ve "BİZDEN OLSUN" MESELESİDİR. TÜRKİYE TARİHİNDE MECLİSİN BAŞINA GEÇEN İLK HÜKÜMET DIŞINDA KALAN BÜTÜN HÜKÜMETLER SINFTA KALMIŞTIR VE TOPLUM VİCDANINI SARSABİLECEK HATALAR YAPMIŞTIR. GÖZÜMÜZ HERZAMAN AÇIK OLMALI YOKSA İŞLENEN GÜNAHLARA ORTAK OLURUZ.

-ÇALIŞTIĞIM HER 10 GÜNÜN 7'SİNİ VERGİLERE AKTARIYORSAM,

-ÜLKEMDEKİ HER 10 AİLEDEN EN AZ BİRİNDE 1 ŞEHİT YA DA GAZİ VARSA,

-ÜLKEM ÜÇ KITAYI BİRBİRİNE BAĞLIYORSA VE BU ÖZELLİK BAŞKA BİR YERDE YOKSA,

-İNSANIM 1. DÜNYA HARBİNDEN SONRA KURTULUŞ SAVAŞI DENİLEN SAVAŞI KAZANABİLİYORSA,

-YURTDIŞINA SATAMADIĞIM AŞIRI HORMOLU YİYECEKLERİ KENDİM YİYORSAM,

-EĞİTİME AYIRDIĞIM BÜTÇE BİRİNCİ SIRADA OLMASINA RAĞMEN ÜLKE OLARAK BİR YIL İÇERİSİNDE DERSHANELERE VE ÖZEL DERSLERE AYIRDIĞIM PARA MİLYAR TL'Yİ BULUYORSA,

-SINAV İÇİN PARA AKTARDIĞIM ÖSYM'NİN KURUM OLARAK 2010 YILINA KADAR CİDDİ PARALARLA OYNAMASINA RAĞMEN  BİR BÜTÇEYE SAHİP DEĞİLSE,

-ÇOCUKLARIMIZ BÜTÜN REZİLLİKLERE RAĞMEN UMUTLARINI KAYBETMİYOR VE ÇALIŞMAYA DEVAM EDEBİLECEK KOCAMAN YÜREKLERE SAHİPSE...;

BIRAKIN DA OLUMSUZLUKLARA BİRAZ ELEŞTİRİ YAPMA HAKKIMIZ OLSUN... (KORAY)

http://youtu.be/o-rh4UmqDZg
-------------------------------------------------------
NOT 3: EĞİTİM BİLİMLERİNDEN NASİBİNİ ALMIŞ VE BU NASİBİ KÜÇÜK BİR TECRÜBEYLE DE OLSA SABİTLEMİŞ HER ANADOLU İNSANI ÇOK İYİ BİLİYOR Kİ YAPILAN EN KÜÇÜK HATALAR BİLE ÇOCUKLARIMIZA BERBAT DUYGULAR YAŞATIYOR. BU DUYGULAR İLERİDE BU TOPLUMA GERİ DÖNECEKTİR. SUÇ İMPARATOLUĞUNUN TOMURCUKLARI İSTEMEDEN DE OLSA ATILABİLİYOR...

DÜNYAYA AYDAN BAKTIĞIMIZDA KENDİSİ PARMAĞIMIZIN UCUNDADIR. KENDİ TÜRÜYLE SÜREKLİ MÜCADELE HALİNDEKİ İNSANOĞLU BU MÜCADELEYİ VERİRKEN KENDİ SUYUNU KAYNATIP DURUR. VE ASLINDA NE KADAR KÜÇÜK OLDUĞUMUZU UNUTARAK BÜYÜKLENMEKTEN ÇEKİNMEZ.

HEPİMİZİN BİLDİĞİ O MEŞHUR SİNEMADAN ÇARPICI BİR MESAJ:

"FİKİRLERE KURŞUN İŞLEMEZ"

-----------------------------------------------------------------------

Türkiye'de yaşanan hırsızlıklar (fikir hırsızlığı da dahil), yeterince tepki toplamadığı sürece hep sürekliliğini koruyan eylemler olagelmiştir. Bu da gösteriyor ki tepki yetersizliği ya da kapasite sorunu var. Yani Türkiye düşüncede hala çentik vadi özelliği gösteriyor. Bu olaylar yanıbaşımızdaki Yunanistan'da olsaydı halk; bırakın ÖSYM tarzı kurumları hükümeti bile yıkardı.
Bizim sistemimiz:
-Ölçme ve değerlendirmeden haberi olmayan ve nasıl Prof. olduğu bir türlü anlaşılamayan (makale ve kitap türü çalışmalarına ulaşılamıyor) bir AKADEMİSYEN'i (!) ÖSYM başkanı yapıyor,
- Her aşamada torpil, kayırma, ayırma eylemlerine izin veriyor,

Bu sistemden Türkiye'de birçok bölüme öğrenci alınıyor (polislik gibi diğer meslekler de dahil) ve bu öğrencilerin bazıları TORPİLLENMİŞ, KAYIRILMIŞ, özel yetkili insanların REFERANSINI almış beleşçi yapıdaki insanlardır.

ŞİMDİ SORUYORUM ACABA BU ÖĞRENCİLERDEN BAZILARI COĞRAFYA BÖLÜMÜNÜ KAZANMAYACAKLAR MI?
YANİ ARAMIZDA BU ZİHNİYETLE COĞRAFYA MESLEĞİNE ADAY BİRİLERİ OLAMAZ MI?

-SADECE BU OLASILIK BİLE BU KONUNUN TARTIŞILMASI İÇİN (BİZİM AÇIMIZDAN) BİR GEREKÇE OLAMAZ MI?

SONUÇ: BU KONU HER ÖĞRETMENİN GÜNDEM KONUSUDUR. KENDİNE EĞİTİMCİ DİYEN HER VATAN EVLADI BU İŞE MANTIK ÇERÇEVESİNDE KAFA YORMAK ZORUNDADIR. YOKSA HER GELEN BU HANDAN BİR ÇİVİ SÖKÜP GİDER VE SONUÇ İTİBARİYLE TAVAN BAŞIMIZA ÇÖKER, OLAN HANCIYA OLUR (HALKA). HALK OLMAK LAZIM HALT DEĞİL.
------------------------------------------------------------

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmez isen, ya nice okumaktır. (Yunus Emre)
ilkermemis
Sürekli Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 05 Nisan 2011, 12:50:10 »

sıkıldım bu işten artık bana sorarsanız ösym bu işi bırakmalı.. üniversiteler kendi sınavlarını hazırlamalı zaten isteyen istediğini isteddiği yere yerleştiriyor Smiley mesele istetecek dayın olsun Smiley

TED Koleji
lostgirl
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 05 Nisan 2011, 13:30:31 »

sımdı 1.sınawın derdıne mı dusulım 2.sıne mı calısalm.walla bulanıma gırcem yeter artık:(
karataslı
Üye
**

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 05 Nisan 2011, 14:03:16 »

önal yarımmağa önce kendi dönemine bakmalı onun döneminde soruların verildiği öğrencileri bilmeyenmi var
karataslı
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 05 Nisan 2011, 14:04:51 »

onun döneminde türkiye birincisi olan öğrencicin kitapcığının boş olduğu o dönem basına yansıdı daha sonrada bu öğrenci ünv. okuyamadı atıldı
karataslı
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 05 Nisan 2011, 14:07:38 »

sanırım çifliklerinden uzaklaştıklarından dolayı bukadar çığırtganlık yapıyorlar
sanmayınki bu şekilde yazıyorum diye şuanki olayı savunuyorum eğer böyle bir şey varsa sorumluları mutlaka cezalandırılmakı
selehattin
Sürekli Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 05 Nisan 2011, 16:35:48 »

en son konuşması gereken kişi yarımağan.
nazmi21
VIP Üye

Performans: 67
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #7 : 05 Nisan 2011, 17:25:23 »

en son konuşması gereken kişi yarımağan.

Peki buna istinaden konuşması gereken kişi matbaaa müdürü mü?

Ataol Behramoğlu'nun Dediği gibi,Zulmün Önünde dimdik tut onurunu
Emeğin önünde eğil kızım,
Bende sizin emeğinizin önünde eğiliyorum dostum saygılar...
----------------------------
Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, su herkesin suyudur da,
Ekmek neden herkesin ekmeği değildir?
Acı niye herkesin acısı değildir?
Şeyh Bedreddîn/“Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidi
nazmi21
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #8 : 05 Nisan 2011, 17:26:31 »

Hürriyet yazarından YGS tepkisi
Türkiye, 'YGS'de şifre var mı yok mu' sorusuna tartışırken ÖSYM'ye gelen tepkiler de bitmek bilmiyor. Hürriyet gazetesi yazarı Yalçın Doğan da bugünkü köşesinde ÖSYM'ye tepkisini 'Üniversite sınavını kim kazanır?' sorusuna verdiği şıklar ve cevaplarla kaleme aldı.. İşte Doğan'ı o yazısı:

a) Sadece son sınıfta çalışan.
b) Öğrenciliği boyunca çalışan.
c) İşini şansa bırakan.
d) Cemaat dershanesinden ders alan.
e) 'Bizden olan'.

(d) ve (e) şıkları arasında bocalıyorsunuz. Ama, her cemaat dershanesinden ders alan "bizden" olmayabilir. Burada şifre (e) şıkkı, üniversiteyi bizden olan kazanıyor.

O MANTIĞIN KODU ŞU..
Adı Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) olan üniversiteye giriş sınavı "bizden olanın kazanması", AKP'ye yakın olma mantığına oturuyorsa, gerisi hikaye.
O mantığın kodu şu. Soru kitapçığında adayın adı ve fotoğrafı var. Hangi adaya, hangi soru kitapçığının gideceği belli. Bu kopya ihtimalini arttırmıyor mu?
Şifre var, yok, iddiaları arasında, bana göre, en çarpıcı gerçek adayına göre soru kitapçığı. Her kitapçığın soru anahtarı farklı. O adayın kazanmasına katkıda bulunacak en büyük etken.

2009'daki Polis Meslek Yüksek Okulu sınavı, 2010'daki Ales Eğitim Bilimleri sınavı, yine 2010'daki KPSS sınavından sonra, şimdi de YGS skandalı.

DOKUZ AY GEÇTİ
KPSS'de soruların çalındığı kanıtlanıyor, aradan dokuz ay geçiyor, ortada hala sonuç yok. Dokuz aya rağmen, sonuç yoksa, ÖSYM'nin yaptığı sınavlara güven kalmayışı normal.

Hele de, ÖSYM Başkanı Ali Demir'in hali, tavrı, konuşması bu işten hiç anlamadığını gösteriyor. Gerçek uzmanlık isteyen böyle bir görevi kaldıracak kişi değil Ali Demir.

YGS ile ilgili teknik ayrıntıların hepsi önemli. Ama, asıl soru şu:
"Herhangi bir sınav neden adam gibi yapılamıyor?"
Yurt dışına öğrenci gönderirken de, lisans üstü hakkı verirken de, devlete memur alırken de, sorular neden çalınıyor, neden şifreli yanıtlar hazırlanıyor, neden belli kimselerin kazanmasına çaba gösteriliyor, neden? Çok basit.
Her alanda kadrolaşmak için. Liyakat değil, sadakat önemli.

ELBETTE BİZDEN OLSUN
Öğretmen, vali, kaymakam, tapu kadastrocu, orman müdürü, başhekim ve ne varsa, bizden olsun. Bu durumda üniversiteyi kazanan o öğrenci elbette bizden olsun. Ve gelsin şifreler.

Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, su herkesin suyudur da,
Şeyh Bedreddîn/“Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidi
nazmi21
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #9 : 05 Nisan 2011, 17:28:43 »

Liseli öğrencilerden ÖSYM yetkilileri hakkında suç duyurusu
Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Liseli üyeleri, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile ilgili iddialar nedeniyle ÖSYM yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Adliye önünde toplanan TGB Liseli üyeleri adına basın açıklaması yapan Can Arslan, “son yapılan YGS'de ortaya çıkan şifreleme sisteminin, liseliler üzerinde oynanan büyük oyunu açığa çıkardığını” ileri sürdü.ÖSYM Başkanı Ali Demir'in açıklamalarının konuyu aydınlatmadığını savunan Arslan, “İstanbul'daki okullarda kız ve erkek öğrencilerin ayrı sınava girmesine tesadüf diyen ÖSYM Başkanı, bu skandala da tesadüf demiştir. Şıkların bu şekilde yan yana gelme olasılığını matematik bilenler hesaplayabilir. Olasılık 25 milyonda birdir” dedi.

“Demir'in, matematik bölümü dışında diğer sorularda da şifrelemenin olduğunu açıkladığını, ancak bunun nasıl olduğuna ilişkin soruları geçiştirdiğini” ileri süren Arslan, “Liselilerin kaderiyle oynayanlar daha önce polislik sınavında, KPSS'de olduğu gibi organize bir şekilde kopya çekenlerdir. Neden cemaat dershaneleri böyle bir şifreleme skandalının olmadığını açıklamaktadırlar? Aynı dershaneler daha önce de aynı açıklamalarda bulunmuşlar, sonra gerçeklerin ortaya çıkmasıyla ortadan kaybolmaya çalışmışlardı” diye konuştu.

Açıklamanın ardından grup, bir süre hükümeti protesto eden sloganlar attı.

Gruptan bazı üyeler, daha sonra ÖSYM yetkilileri hakkında hazırladıkları suç duyurusu dilekçesini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdi.

smiler
Üye
**

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 05 Nisan 2011, 18:50:35 »

ÖSYM'DEN ÇOK PİS, HATTA İĞRENÇ KOKULAR GELİYOR...
aksaray1980
VIP Üye

Performans: 44
Çevrimdışı Çevrimdışı

"Varlığımdaki yegane mükemmellik Türk olrk doğmdr'

« Yanıtla #11 : 05 Nisan 2011, 19:01:05 »

Ösym nin sınavında başarı, çok çalışmak değil kopyanın inceliklerini bilmektir.
ben ders anlatmayı bıraktım kopyanın inceliklerini anlatıyorum!!!!

Ben gelmedim dava için benim işim sevgi için... (y.E)
nazmi21
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #12 : 05 Nisan 2011, 19:09:16 »

Bende bundan sonra yapacağım sınavlarda son kısma hiç bir şifrelemenin olmadığını beyan edeceğim.Ama şaka bir yana geçen sene 12. sınıflara yapmıştım.Test sorusu idi ve şıklarda büyük harfle başlayan doğru cevaptı (birinde unutmuştum gerçi ama)

nazmi21
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #13 : 05 Nisan 2011, 19:16:24 »

İnternette google görselden Mahsun çocuk yazınca bu fotoğraf çıktı karşıma eski fotoğrafmış onun için diyorum ki acaba ne kadar mahsun kalmıştır(!)

maksu
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 05 Nisan 2011, 20:29:53 »

Nazmi Hocam ne garip değil mi.Bu resim bir derginin şubat 1979 yılında ilk çıkan ilk sayısının kapak resmi.O derginin adı: SIZINTI.Çok manidar.
Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic