Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: " YENİ " MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ TASLAĞI  (Okunma Sayısı 5792 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
costa_55
Uzman Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 28 Nisan 2012, 21:37:16 »

YENİ MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ TASLAĞI

http://www.memurlar.net/common/documents/3931/27_04_2012_meb_ortaogretim_kurumlari_yonetmelik_taslagi.doc

Taslak yayınlanarak sendikalara görüş için gönderildi .Sizler de taslağa göz atarsanız değiştirilmesini istediğiniz kısımlar için sendikanız aracılığıyla görüş bildirebilirsiniz.Şiddetle tavsiye ederim.Yönetmelik yayınlandıktan sonra eleştirmek yerine şimdi görüşlerimizi burada da paylaşabiliriz.

Benim gözüme çarpanlar;
Devam-Devamsızlık
MADDE 35
(7) Özürsüz olarak devamsızlık yapan öğrencilerin durumları, aynı gün içinde velisine kısa mesaj veya e-posta yoluyla bildirilir. Ayrıca devamsızlığı alışkanlık haline getiren öğrencinin durumu, devamsızlığın her onuncu günü bitiminde velisine yazılı olarak bildirilir. Öğrencinin devamsızlığı ile ilgili velisine yapılacak tebligat işlemi, normal posta ile yapılabileceği gibi bilişim araçları ile de yapılabilir. Toplam devamsızlığı 40 günü aşan öğrencinin durumu velisine iadeli taahhütlü posta ile bildirilir ve öğrencinin okula devamının sağlanması istenir. Devamın sağlanmaması durumunda ise öğrencinin devamsızlık nedeniyle başarısız sayılacağı belirtilir.

Puanla Değerlendirme
MADDE 42 — (1) Sınav, performans görevi, proje ve uygulamalar 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Değerlendirme sonuçları e-okul sistemine işlenir.
(2) Puan değerleri ve dereceleri aşağıdaki gibidir.

Puan   Derece
85,00-100   Pekiyi
70,00-84,99   İyi
55,00-69,99   Orta
45,00-54,99   Geçer
0-44,99   Geçmez

İKİNCİ BÖLÜM
Sınavlar

Yazılı ve uygulamalı sınavlar
MADDE 43 - (1) Derslerin özelliğine göre bir dönemde yapılacak yazılı ve uygulamalı sınavlarla ilgili olarak aşağıdaki esaslara uyulur;
a) Yazılı sınavlar, haftalık ders saati sayısı bir veya iki saat olan dersler için ikiden; üç ve daha fazla olan dersler için ise üçten az olamaz. Her dönemde sınavlardan bir tanesi çoktan seçmeli test ile yapılır.

Doğrudan sınıf geçme
MADDE 56- (1) Ders yılı sonunda;
a) Tüm derslerden başarılı olan,
b) Başarısız ders/dersleri olanlardan, yıl sonu başarı puanı en az 50 olan
öğrenciler doğrudan sınıf geçer.
(2) Yıl sonu başarı puanı ile başarılı sayılamayacak derslerden başarısız olan öğrenciler, doğrudan sınıf geçemez.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Erken mezuniyet

Erken mezu
niyet   
MADDE 60- (1) Onuncu sınıf sonunda bütün derslerden başarılı olup yıl sonu başarı puanı en az 90 ve üzeri olan onbirinci sınıf öğrencileri erken mezuniyet hakkından yararlanabilir.
(2) Erken mezuniyet ile ilgili iş ve işlemler:
...................DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Erken mezuniyet
f) Erken mezuniyete tabi öğrenciler, onikinci sınıfa ait tüm derslerden sınıf geçme şartlarını taşımaları halinde erken mezuniyet hakkını elde ed
...................
Erken mezuniyet   
MADDE 60- (1) Onuncu sınıf sonunda bütün derslerden başarılı olup yıl sonu başarı puanı en az 90 ve üzeri olan onbirinci sınıf öğrencileri erken mezuniyet hakkından yararlanabilir.
(2) Erken mezuniyet ile ilgili iş ve işlemler:

.....................

ugur19
Moderator

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 28 Nisan 2012, 22:15:44 »

Gözümüz aydın,ilköğretimdeki seminer çalışmaları bizlere de geliyor.

Öğretmenlerin mesleki çalışmaları
MADDE 93 — (1) Okullarda görevli yönetici ve öğretmenlerin genel kültür, özel alan ve pedagojik formasyon alanlarında, bilgi ve görgülerini artırmak, yeni beceriler kazandırmak, eğitim-öğretimde karşılaşılan problemlere çözüm yolları bulmak, öğrencinin ve çevrenin ihtiyaçlarına göre plan ve programları hazırlamak ve uygulamak amacıyla eğitim ve öğretim yılının başlamasından önceki iki haftalık, ders kesimini izleyen iki haftalık sürede meslekî çalışma yapılır. Çalışma programı okul müdürlüğünce hazırlanarak öğretmenlere duyurulur.
(2) Bu çalışmalarda;
a) Öğretim programları, mevzuat ve uygulamalarla ilgili inceleme ve değerlendirme yapılır.
b)  Öğretmenler Kurulu, zümre öğretmenler kurulu toplantıları ile bunlarla ilgili iş ve işlemler yapılır.
c) Eğitim ve öğretim yılı değerlendirmesi ile yeni öğretim yılında uygulanacak yıllık çalışma programı, iş takvimi ve iş bölümüyle ilgili hazırlıklar yapılır.
 (3) Meslekî çalışmalardan azamî verim elde edilebilmesi için okulun ve çevrenin ihtiyaçlarına göre, eğitim ve öğretimle ilgili diğer konularda da mesleki çalışma yapılabilir. Bu çalışmalar okul ortamının dışında ilgili eğitim ortamları veya işletmelerde de yapılabilir.
(4) Mesleki çalışmalarda ödenecek ücret ile ilgili hususlarda 1/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar doğrultusunda işlem yapılır.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
cpl
VIP Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 28 Nisan 2012, 22:17:06 »

hocam taslakta yazıyormu bilmiyorum ama 40 gün içinde rapor varmı bu önemli eğer raporda varsa 25 günde onu ekle tam olur o zaman.
ugur19
Moderator

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 28 Nisan 2012, 22:20:52 »

Ayrıca ders geçmede de bir düzenleme var.

Ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılma
MADDE 55- (1) Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için;
a) Birinci dönem ile ikinci dönem puanlarının aritmetik ortalamasının en az 45,
b) Bir dönem puanının en az 35, diğer dönem puanının ise en az 45,
c) Birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70,
ç) İşletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilerin yıl sonu beceri sınavı puanının en az 45
olması gerekir.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
costa_55
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 28 Nisan 2012, 22:29:12 »

madde 55 in
c) Birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70(puan toplamı ı,aritmatik ort mı?arit ort 45 diyor zaten? yoksa I.Dön 0 bile olsa II.Dön 70 geçer mi...
fıkraları açık değil?
laktoz
Sürekli Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 29 Nisan 2012, 18:29:09 »

Tek kelime ile muhteşem bir yönetmelik,alkışlıyorum ve böyle bir yönetmelikten dolayı herkesi kutluyor başarılarının devamını diliyorum.............
orhan07
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 30 Nisan 2012, 09:46:42 »

Bence her öğrenciye her dönem en az bir defa performans ödevi verilmesi uygulaması uygulanabilir değil.Çünkü diyelimki benim 400 öğrencim var.En az üçer sayfa ödev yapsalar 1200 sayfa eder. Ben bunları ne zaman okuyacağım,nasıl değerlendireceğim,ne zaman derse hazırlanacağım,yazılı hazırlayacağım,okuyacağım...... yani nasıl verimli olacağım.Sonra bu kadar ödevi nasıl toplayıp,nerede saklayacağım.Bu uygulama sınıf öğretmenleri için uygun olabilir ancak bizim içn olmaz.Olursada kağıt üzerinde olur.
    Bu konudaki görüşlerinizi bekliyor ve bu konuyu sendikanızla paylaşmanızı rica ediyorum.
metehann
VIP Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 30 Nisan 2012, 21:53:30 »

Sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması
MADDE 57- (1) Doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden, başarısız ders sayısı en fazla 4 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar ederler.
bedriakdogan
VIP Üye

Performans: 65
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 01 Mayıs 2012, 09:40:34 »

Sevgili öğretmen arkadaşlarım taslağı okudum. Sınıf geçme konusunda öğrenci arkadaşlarım sanırım biraz daha rahatlayacak. Devamsızlık husunda ise 45 gün toplam mı özürsüz mü tam olarak anlayamadım fakat eğer özürsüz ise çok kötü öğrencilerin derse devamı konusun bir hayli sıkıntı yaşayacağımız görüşündeyim.
impress
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 01 Mayıs 2012, 10:55:06 »

madde 55 in
c) Birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70(puan toplamı ı,aritmatik ort mı?arit ort 45 diyor zaten? yoksa I.Dön 0 bile olsa II.Dön 70 geçer mi...
fıkraları açık değil?
buna ek olarak acaba 1. dönem 50 ise 2. dönem de 70 aranacak mı? İfadeler çok karmaşık...
tarumoloji
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 01 Mayıs 2012, 19:17:07 »

http://www.memurlar.net/haber/226457/

İşte öngörülen yeni lise düzenlemesi

Bilim kurgu, varoluşsal bir benzetmedir. İnsan hakkında hikayelerin düzenlenmesine izin verir. Isaac Asimov' un söylediği gibi, her bir bilim kurgu hikayesi şimdiye kadar önemsiz görünmüş olabilir, at gözlüğü takmış eleştirmenlere ve bugünün filozoflarına,fakat bilim kurgunun esası, özü kurtuluşumuzda hayati önem taşır, eğer bir gün kurtulacaksak.
(SG-1)
costa_55
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 03 Mayıs 2012, 20:39:28 »

Özürsüz 45 günmüş. özürlü de 20 olur,üstüne de 30  gün heyet kısaca180-95= 85 günokulda öğrenci Smiley)
geooid
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 15 Mayıs 2012, 20:08:23 »

madde 55 in
fıkraları açık değil?
buna ek olarak acaba 1. dönem 50 ise 2. dönem de 70 aranacak mı? İfadeler çok karmaşık...
Ders yılı sonunda bir dersten başarılı olma kriterleri değişiyor. Mevcut haliyle birinci dönem notu etkisiz (0-24) ise ikinci dönem notu orta olunca geçiliyordu. Artık geçilemiyor. Birinci dönem en az 35, ikinci dönem ise 45 not almak veya birinci dönem notu 35'ten az ise ikinci dönem en az 70 almak gerekiyor.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic