Anket
Soru: Belediyelerde neden coğrafyacı kadrosu yok?
Coğrafyacılardan haberleri yok. - 6 (31.6%)
Akademisyenlerimiz belediye kadrosunda coğrafyacıların yer alması için bişe yapmıyor. - 13 (68.4%)
Toplam oy: 0

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Coğrafyacılar belediyelerde çalışamaz mı?  (Okunma Sayısı 6422 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
sis_5154725
Sürekli Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 17 Nisan 2012, 07:53:23 »

Arkadaşlar coğrafyacıların belediyede çok iyi işler çıkaracağına inanıyorum. Bence belediyeler için en eğitimli kişiler coğrafyacılardır. Ama malesef belediye kanununda coğrafyacı diye bir şey olamadığından belediyede çalışan coğrafyacılar çok zorluk çekiyor. Bunun için akademisyenlerimiz ve siz arkadaşlarımızın bu konuyu dile getirmesi gereklidir.
sis_5154725
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 17 Nisan 2012, 08:02:26 »

Şuan gündemde bir çok coğrafya mezununun ekmek kapısı olan dershanelerin kapanması veya bir belirsizlik var. Coğrafya mezunlarının transkıribine bakıldığında belediyeler için en eğitimli kişiler olduğu anlaşılır. Coğrafyacıların belediyelerde istihdam edilmemsi bence çok büyük bir yanlış. Neden bizim akademisyenlerimiz bizlere sahip çıkmıyor. Neden akademisyenler tek vücut olup belediyelerde coğrafyacıların istihdamı için mücadele etmiyorlar.
costa_55
Uzman Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 08 Aralık 2012, 16:55:15 »

Adamını bul "Hastane müdürü" bile olursun "Şekil A daki gibi" Şekil A bende kalsın.
tamerkaya
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 08 Aralık 2012, 17:29:09 »

sayın costa aynen katılıyorum hastane müdürü bile olursun Sad   malesef oldu bile..
sis_5154725
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 07 Ocak 2013, 14:17:48 »

Neden hastane müdürü veya bir başka şey olalım kendi mesleğimizi ve onunla alakalı iş ve kurumlarda çalışalım.
adniral
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 07 Ocak 2013, 18:18:49 »

Sevgili arkadaşlar,
Gelişmiş pek çok ülkede coğrafya en değerli meslekler arasında geliyor. ABD'de bir coğrafya mezunu 165 kamu mesleğinde çalışıyor. Özellikle ABD'de coğrafya mezunları CIA'de strateji ve analiz ajanı olarak görev yapıyor. Bizim ülkemizde MİT değil coğrafyacı mitin yanından bile geçmeyecek adamlarla çalışıyor işletme iktisat gibi bölüm mezunları alnıyor. kısa bir süre önce sosyologlarda bizim durumumuzdaydı ancak aktivist ve azimli birkaç sosyolog lobi çalışması yaparak sosyolojinin meslek olarak tanınmasını sağladı dışişlerinde bile meslek sınıfı olarak geçiyor sosyologlar. Türkiyede kurulan kalkınma ajansları coğrafyacıların en doğal çalışma alanıyken hiç birisi coğrafyacı ilanına çıkmadı sosyolog bile aldılar ama coğrafyacı almadılar sonuçta bu ülkede bir coğrafyacının dershane veya MEB haricinde yeri yok.

Peki bu neden kaynaklanıyor evet coğrafyacı akademisyenler yüzünden kaynaklanıyor. ben hiçbir disiplinde birbirini bu kadar sevmeyen birbirine bu kadar düşman akademisyeni coğrafyanın dışında görmedim. hepsi akademisyen olmuş gemisini kurtaran kaptan misali çekilmişler köşelerine hiçbiri öğrencisi için çalışma yapmak istemiyor banane herkes kendini kurtarsın BEN SÜRÜNDÜYSEM ONLARDA SÜRÜNSÜN mantığı hakim. ayrıca bu akademisyen camiası öyle bir millet ki 5 kuruşsuz iş yaptıramazsın hadi toplanalım şu çocukları iş güç sahibi yapalım deseler toplantıya gelmek için yolluk isterler harcırah isterler. peki türkiye coğrafya kurumu ne yapar neden bu konuda çalışmaz Prof. Dr. Mikdat kadıoğlu coğrafyacılar saçma sapan yalan yanlış işlerle uğraşıyor dedi bir tanesi bile ağzını açamadı bizimkilerden hepsi köşesine çekildi türkiye coğrafya kurumu bile. coğrafya kurumu işi gici bıraktı üyelik aidatı adında para yolmak için üye arıyor ya sen benim için ne yaptın da ben senin gibi bir kuruma üye olayım. coğrafya olimpiyatlarına öğrenci hazırlıyor kimin umrunda coğrafya olimpiyatı. 2020 yılında uluslararası coğrafya kongresi Türkiyede yapılacakmış allah var ne de gögsü kabardı türk halkının sormayın sonuçtası yeni mezun genç arkadaşlarıma ve kardeşlerime allah yardımcı olsun .
kor_tv
VIP Üye

Performans: 108
Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« Yanıtla #6 : 07 Ocak 2013, 18:53:46 »

Bu konuyu BİMER' taşımıştım onlar da sanki bilgi istemişim gibi tavsiyelerimi bilgi isteme mevzuatı çerçevesinde değerlendirip tavsiye dilekçesini ilgili kurumlara aktardılar (CBS Müdürlüğü, MTA, Şehircilik ve Orman Bakn., Dış İşleri Bak. vs.)  Ortak Cevaplar:
"Kurumumuzda Coğrafyacı kadrosu bulunmamaktadır..." (Sanki biz bilmiyormuşuz gibi!) İnsanları salak yerine koyarcasına onur kırıcı bir yazışma oldu. CBS Müdürlüğü bile Coğrafyacılara yer vermiyor. Bu konudan şikayetçi olan saygıdeğer akademisyenlerimiz ve diğer meslek grupları da hiçbir zaman istikrarlı tepki vermediler, kamuoyu oluşturmadılar.
Başka bir konudan daha bahsetmek istiyorum:
Türkiye'de Coğrafya eğitimi veren üniversitelerin çoğunda özellikle fen edebiyat öğrencilerine güncel derslerin verilmediğini bu konuda öğrencilerin teşvik edilmediğini transkriplerde görüyoruz. Üniversitelerde güncellenmemiş bilgi yığınlarından sorumlu olan öğrencilerin çoğu soru sormayı bile öğrenemeden mezun oluyorlar. ÇED raporu gibi çalışmaların nasıl hazırlanması gerektiğini bilmeyen bir Coğrafyacı, Şehir ve Ormancılık Bakanlığına olsun belediyelere olsun herhangi bir kuruma fabrika kurmak isteyen şirketlerin sunduğu ÇED raporlarına danışmanlık yapamaz. Bir öğrencinin bu işin yönetmeliğini ayrıntılı olarak bilmesi, kurulacak olan sanayi kuruluşunun niteliği, ve kurulması gereken saha ile ilgili yapılması gereken fiziki-beşeri-ekonomik etütlerin nasıl yapılması gerektiğini bilmesi; ancak üniversitelerimizdeki uygulamalı derslerle verilebilir ki akademisyenlerimiz maalesef böyle bir kaygı taşımamaktadırlar. Yukarıda verdiğim örnek bir sentez yapabilme meselesidir ve bütünüyle başarılı olabilmek için Çevre Mühendisleri çok zorlanır. Ama Coğrafyacının almış olduğu temel bazı dersler bu işlerin üstesinden gelmelerini sağlayabilecek gerekli alt yapıyı verir. Öğrencilere verilmesi gereken derslerden bazıları şunlardır (ki kurumlarda çalışabilmek için daha iddialı olabilelim.):

Çevre Mevzuatları
Uygulamalı Çevresel Analiz
Belediyeler Kanunu

Bilim Felsefesi
Bilim Tarihi
Mesleki Bilgisayar
Mesleki İngilizce
Avrupa Birliği
Küreselleşme
Strateji vs.

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmez isen, ya nice okumaktır. (Yunus Emre)
sis_5154725
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 16 Ocak 2013, 11:39:44 »

Balıkesir Ünv. Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü mezunuyum. Coğrafya bölümünden mezun olanlar devletin çok sınırlı kurumunda ve sayıda istihdam edilmektedir. Özel sektörde ise sadece dershanelerde iş bulabilmekteyiz. Şimdi ise Başbakanımızın açıklamasına göre dershanelerin önemi azalacak, çoğunluğu kapatılacak ve özel okula dönüştürülecekmiş. Buda binlerce coğrafya mezununun işsiz kalacağı evine, eşine ve çocuğuna ekmek götürememesi anlamına gelmektedir. Elimizdeki iş imkânları da birer birer gitmektedir.  Bundan da ziyade coğrafya bölümü mezunlarının nerde nasıl istihdam edilebileceği belli bile değil. Mevcut istihdam alanlarına ise çok az sayıda coğrafyacı alınmaktadır. Bizler üniversitelerde belediyecilik üzerine birçok ders aldık. Benim transkiribimdeki belediyecilikle ilgili almış olduğum dersler şunlar: Beşeri Coğrafya, Klimatoloji, Bölgesel Coğrafya, Kültürel Coğrafya, Jeomorfoloji, Nüfus Coğrafyası, Kırsal Yerleşmeler Coğrafyası, Doğal Kaynaklar ve Korunması, Hidrografya, Şehir Coğrafyası, Avrupa Coğrafyası, Ekonomik Coğrafya, Afetler Coğrafyası ve Yönetimi, Coğrafi İstatistik, Coğrafi Bilgi Bilimi, Turizm Coğrafyası, Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS), Avrupa Birliği ve Havza yönetimidir. Almış olduğumuz bu kadar dersin içeriklerini incelerseniz coğrafyacının belediyecilik için ne kadar önemli olduğunu anlarsınız. Belediyelerde bu kadar eğitimli personellerin olmadığını biliyorum. Çünkü belediye kanununun personel istihdamında yer almıyoruz. Almış olduğumuz derslerden biride yukarda belirttiğim Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) dersi ve belediye kanununun 14. maddesinde: Belediye, mahallî müşterek nitelikte olmak şartıyla; coğrafî ve kent bilgi sistemlerihizmetlerini yapar veya yaptırır. Coğrafi istatistikleri bir coğrafyacıdan daha iyi kim toplar ve kim analiz edebilir? Belediye kanunun da açıkça yazıyor ve maalesef belediyeler bunun ne demek olduğunu bilmediğinden ve personel istihdamındaki maddede coğrafyacı olmadığından tabir yerinde ise ağzımızla kuşta tutsak kapılar yüzümüze kapatılıyor. Benim sizlerden ricam coğrafyacıların ders içeriklerini araştırın belediyecilikte ne kadar gereklidir bunu araştırır iseniz belediye kanununun personel istihdamı maddesine biz coğrafyacıları da koydurmak için sesimizi gerekli yerlere duyuralım. Kentsel dönüşüm için, planlı şehirler için, belediyeciliğin her alanı için biz coğrafyacıların çok şey yapacağına inanıyorum. Beldiye kanunun personel istihdamı bölümünde Coğrafyacı yazar ise biz coğrafyacılar için belediyeler çok büyük bir istihdam alanını oluşturur. Tabi bizim kadar Coğrafya Bölümlerindeki akademisyenlerimizde uğraşırsa bu kanunda bizimde hakkettiğimiz yeri alacağımıza inanıyorum. Bu zamana kadar yeterince uğraşmayan akademisyenlerimize sesleniyorum bizler nerelerde istihdam edileceğiz, elimizdeki yerlerde bir bir gidiyor. Belediye bizim için çok büyük istihdam alanı bari bu hakkı kazanmaya çalışın. Bizlere sahip çıkın, sesiz çığlığımızı duyun...
sabridinho
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 16 Ocak 2013, 14:05:46 »

Tabiki de çalışır özellikle şehir planlamacısı olarak daha fazla istihdam edilmeli bence coğrafya mezunları çünkü;günümüzde şehir alt yapı sorunları giderek içinden çıkılmaz bir hal almaya başladı... :Smiley
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic