Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Coğrafya derslerinde atlas kullanıyor-sınıfa getirmeyi zorunlu tutuyur musunuz?  (Okunma Sayısı 15209 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
costa_55
Uzman Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 10 Aralık 2011, 23:02:01 »

Değerli arkadaşlar kırtasiyeler atlas satmaz oldu,öğrenciler haritada Ankarayı arar oldu....zaten ilköğretim sosyal bilgilerde de eski coğrafya konuları yeni müfredatta yok oldu gitti.Ben her öğrencinin 9.sınıflarda atlası olması ve sınıfta her ders getirmesi gerektiğini söylüyorum.Konulardan zaman kalırsa da ülke-ada-şehir bulmaca yaptırıyorum.Sizler  bu konuda ne düşünüyorsunuz merak ediyorum...
musebay
Uzman Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 11 Aralık 2011, 07:05:07 »

Ben de zorunlu tutuyorum hocam hatta 10 ve 11. sınıflar içinde. Öğrenciler bunu çok gereksiz buluyorlar. Çantalarının çok ağır olduğunu gerekçe göstererek. Çocuklar haklı tabi ama ben de elimden geldiğince atlaslarını çıkarmalarını, benim tahtada haritada gösterdiğim yerleri kendi atlaslarından takip etmelerini söylüyorum. Ben her sınavımda mutlaka harita bilgisi ile ilgili soru sormaya gayret gösteriyorum. Mesela bir dilsiz dünya haritası vererek bunun üzerinde Amazon ve Kongo Havzalarını Hint Y.adasını, İzlanda'yı Sibirya'yı vb. göstermelerini istiyorum.
ringside
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adasokağı Anadolu Lisesi / ADANA

« Yanıtla #2 : 11 Aralık 2011, 08:52:09 »

Kesinlikle atlasları mecburi tutuyorum. 12. sınıflar hariç bütün sınıflarda geçerli. Geçen yıl ortak sınavda puan değeri olduğunu belirtmeden bütün 10. sınıf öğrencilerine dünya dilsiz haritası verdim ve üzerinde kıtalarla Türkiye yi göstermelerini istedim. yaklaşık 150 öğrenciden 17 tanesi şaka gibi ama gerçek 17 tanesi Türkiye nin yerini gösterebildi. kıtalardaki durumu saymıyorum bile. dedim bu böyle olacak gibi değil. bundan sonra girdiğim bütün sınıflarda önce atlaslara bakıyorum. sonra da o dönem içinde işlemiş olduğumuz yerleri şansa kim listeden çıkarsa kaldırıp soruyorum. ayrıca "musabey" hocamın dediği gibi yazılılarda da mutlaka konuyla alakalı yerleri soruyorum.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür Ve bir orman gibi kardeşcesine!..
foz19788791
Deneyimli Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

YAPTIĞIN İYİLİKLER ÖLÇÜSÜNDE HAYATINIZ GÜZELLEŞİR.

« Yanıtla #3 : 11 Aralık 2011, 17:43:57 »

her yıl yeni alınan 120 öğrencimizin en az 100 tanesine haritaları uygun fiyata alıp satıyorum.
dışarda 14 tl alacakaları atlası toplu alınca 8 tlye indirdiler. ders içinde kullandırmaya çalışıp bazende ansızın kimler getirdi atlası diye sorup sayı az ise o kişilere sözlü notu ile yüksek not vererek atlas devamlılığını sağlamaya çalışıyorum. genelde işe yarıyor. öğrenciler kesinlikle atlasla çalışmayı öğrenmeliler. dediğiniz gibi yakında türkiye diye rast gele yerleri göstermeye başlayacaklar.

YAPTIĞIN İYİLİKLER ÖLÇÜSÜNDE HAYATIN GÜZELLEŞİR.
Fatih Oğuz
VIP Üye

Performans: 45
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 11 Aralık 2011, 18:20:44 »

Bu sene zorunlu tutmam gerektiğine kanaat getirdim ve derse atlas getirmeyi zorunlu tuttum.
nazmi21
VIP Üye

Performans: 67
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #5 : 11 Aralık 2011, 18:42:16 »

http://www.cografya.biz/forum/index.php?action=post;board=123.0   buradan takip etmek mümkün

Ataol Behramoğlu'nun Dediği gibi,Zulmün Önünde dimdik tut onurunu
Emeğin önünde eğil kızım,
Bende sizin emeğinizin önünde eğiliyorum dostum saygılar...
----------------------------
Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, su herkesin suyudur da,
Ekmek neden herkesin ekmeği değildir?
Acı niye herkesin acısı değildir?
Şeyh Bedreddîn/“Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidi
cpl
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 11 Aralık 2011, 23:26:05 »

Kitap,defter ve kaleme razıyız tüm dersler için harita  veya atlas zor oluyor hocam . Belirli yaşa gelmiş öğrenciyede emir veya rica kipleriyle konuşmak olmuyor . Öğrencilerim tamamının en büyük kullanım  aracı cep telefonu olmuş.
Tolga İNPINAR
VIP Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 12 Aralık 2011, 12:43:43 »

sınava girerken kalem getirmeyi unutuyorlar ama cep telefonlarını asla...
NEHİRİM
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 12 Aralık 2011, 16:40:49 »

12 yıldır kesinlikle taviz vermediğim bir konu atlas.Atlassız Coğrafya dersi düşünülemez.
dominix26
Sürekli Üye

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 12 Aralık 2011, 16:53:24 »

mesleğe başladığımdan beri benm de kesinlikle taviz vermediğim bir konu.özellikle okulun başlarında sık sık kontrol ederek alışkanlık haline getiriyorum.sonra da defterinin ya da kitabının altında sürekli açık kalmasını ve ders işlenirken öğrendikleri yerleri atlastan görmelerini sağlıyorum.
sbs0119
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 12 Aralık 2011, 18:05:57 »

ben metem de çalışıyorum.öğrenciler yönlerini bile bilmiyor.ekvator çizgisinin dünyayı iki yarımküreye ayırdığınısöylüyor ve arkasından kuzeyde kalan yarımküreye ne isin verileceğini soruyorum.cevap doğu yarımküre fıkra gibi değilmi.atlas kullanmayı zorunlu tutmuyorum ancak sınıfa derslerde harita getirmeye çalışıyorum.harita üzerinde gerekli olan yerleri gösteriyorum.
türkü
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 12 Aralık 2011, 18:15:05 »

Ben sorunu şöyle çözdüm; okulda kalmasında bir sakınca görmedikleri ve geri almak istemedikleri atlasları toplayarak 45-50 tane biriktirdim.Bu atlasları haftada iki kez dağıtıyorum zamanla öğrenciler bağışladıkları atlasları beğenmemeye ve yeterli bulmamaya başladılar şimdi yenileme aşamasındayız.Böylece getirip-götürme derdi olmadan diledikleri gibi inceliyorlar hoşlarına da gitti.Ayrıca sınavda soruyorum sonuç oldukça iyi Wink
costa_55
Uzman Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 12 Aralık 2011, 19:32:50 »

En kötüsü de x branş öğretmeninin (kendi dönemindeki öğrenci profiliyle kıyaslayarak ki bunda haklı)Hocam geçenlerde dünya haritasında Türkiye'yi. öğrenci zor buldu....,x bilinen şehri(izmir) güneyde aradı...cümlelerini bize şaşırarak söylemesi( valla EML de böyle gerçekten)ne denir ki şimdi bu durumda::Smiley
   Ders içi haricinde,dersin son 5-10 ' da ülke-ada-yer bulmaca oynatıyorun ikili gruplar şeklinde kazanana okul kantininde iki çay fişi, zil çaldığında 2 grup berabere kalırsa bana çay ısmarlıyacak bakalım...
BİLGE BADEM
Uzman Üye

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 12 Aralık 2011, 21:14:34 »

sınıflarda bir tarafı siyasi bir tarafı fiziki  Türkiye haritaları koyuyoruz.ayrıca sınavlarda konu ne olursa olsun harita bilgisini yokluyorum

bilge badem
kaykay
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 12 Aralık 2011, 21:30:14 »

Bende sene başında öğrencileri katkılarıyla her sınıfa 3-4 atlas aldırdım bunları bir araya getirince 20 atlas yaptı bunlar harita odasında görevli öğrenci haritalarla birlikte sınıfa getiriyor her sırada 1 atlas kuaralı ile her ders istinasız atlas kullanıyoruz çok faydası oluyor.20 senedir ben bunu yapıyorum çokta faydalı hem öğrenci unuttum kaygısı yok hemde ağırlığını taşımıyor.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic