Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çanlar kimin için çalıyor...Üniversiteye girişte katsayı tamamen kaldırıldı  (Okunma Sayısı 6017 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
nazmi21
VIP Üye

Performans: 67
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« : 14 Ekim 2010, 23:26:09 »

sanırım çoğu kişi bunun farkında değil, aslında öğrencilerde farkında değil, çünkü uygulama iki yıl sonra devreye girecek, danıştay kararı tamamen geçersiz olacak, çok zekice bir yöntem ile katsayı problemini ortadan kaldırdılar, nasıl mı?

şimdi lise de 10.sınıfta olan öğrencilerin sınıflarına bakın, artık alan diye birşey yok, tek tanımlama 10 A, B, C şeklinde, öğrenci istediği sınıfta eğitim görüyor, alan ismi kalktı ama sınıflar yine alanlara göre yapıldı, sonuta öğrenci 2 yıl sonra okuldan mezun olunca diplomasında alan diye bir bölüm olmayacak tıpkı e- okulda alanı yok yazdığı gibi bir ibare olacak, dolayısıyla çocuk üniversiteye girişte alan dışı bir tercih yapma durumunda kalmayacak, istediği bölüme rahatça yerleşecek, en büyük yararı bence fen derslerini okuyan öğrencilere oldu, adam isterse sözel yapıp tarih öğretmeni bile olabilir, ki yanında sayısalda yapacağına göre sözel okuyan öğrencilerin hepsi heba olmuştur, eşitlik yaratmak isterken daha büyük bir eşitsizlik oluştu bana göre, herkes sizin okuduğunuz alana (ki alan yok gizli alan)tercih yapabilir, rakipler çoğaldı.

ALINTI

Ataol Behramoğlu'nun Dediği gibi,Zulmün Önünde dimdik tut onurunu
Emeğin önünde eğil kızım,
Bende sizin emeğinizin önünde eğiliyorum dostum saygılar...
----------------------------
Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, su herkesin suyudur da,
Ekmek neden herkesin ekmeği değildir?
Acı niye herkesin acısı değildir?
Şeyh Bedreddîn/“Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidi
akkoyunhaci
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 15 Ekim 2010, 18:53:27 »

bence de çok güzel oldu. katsayı mağduruyeti ortadan kalkacak. bunun neresinde haksızlık var. ben anlamadım. sözelci de sayısal derslere çalışsın onların alanına girsin. meslek liselerinde okuyan öğrencilerimizin suçu ne bilgisayar bölümünde 4 yıl okuyor. bilgisayar mühendisliğnde puanı keiliyor. senin anlayışında ki adalet bu mu hocam lütfen.
hasanoğlan
VIP Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 15 Ekim 2010, 20:58:47 »

Tespit doğru.Zamanla insanlar (geleceğin üniversitelileri ve aileleri) bu gerçeği görecekler.İyi bölümleri hep sayısalcılar kazanınca, sözelci ve eşit ağırlıkçı öğrenciler ve aileleri acaba yine imam hatiplere ve türbana özgürlük diyebilecekler mi çok merak ediyorum?
     Kendileri veya çocukları boşta kalırken onların ne kadar hoşgürülü ve özgürlük yanlısı olduklarını göreceğiz zaten.Ama üzülmesinler geniş olmak lazım, hoşgürülü olmak lazım.Dünyevi işlere kafayı fazla yormamak lazım.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür,
Ve bir orman gibi kardeşçesine
iremcik06
Yeni üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 15 Ekim 2010, 21:46:15 »

olması gereken de buydu zaten. bir insana ta ortaokuldan itbaren sen kesinlikle şu olacaksın demek akıl işi değil. matematiği, feni çok iyi olan bir insan iyi bir tarihçi olamaz! yada sözeli iyi olan biri doktor olamaz ' demek ne garip bir söylemdir. sonuçta bu bölümü kazanabilecek yeterliliğe sahip olması ve okulunu başarılı bir şekilde bitirmesi liyakatini gösterir. bunun dışında ne söylense kasıtlıdır.
iremcik06
Yeni üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 15 Ekim 2010, 21:54:27 »

imam hatiplilerle bu insanların derdi nedir acaba? bakın 8 yıldan fazla bir süredir ülke yöneten bir mensubu var bu ülkede. demekki iş yapabilmek etiketle değil, ehliyetledir. inancının gereği olarak örtünen insanların, birçoklarının demokratik hakkımdır diyerek istediği kılıkla dolaşabildiği bu ülkede -en az- onlar kadar hakları vardır.
öykünur
Uzman Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 15 Ekim 2010, 22:20:46 »

çok siyasete çekmişi konuyu  üzüldüm bir coğrafyacı olarak tm ve sözel alanları bitmesi ki bence bitti bizim için kayıp .... eski sistemde en azından sözel zekaya sahip öğrenciler iyi bir üniversiyeye yerleşebiliyorlardı....şimdi çok zor kabul edelimki sözel öğrenci çalışsada fen öğrencisi kadar sayısal yapamaz ama fen gurubu öğrencileri az bir çalışma ile çok iyi sözel yapabilir....tm şansı çok azaldı ben artık öğrencime coğrafya seç seni tm den hazırlayalım diyomiyorum....çünkü yeni gelişmeler fen gurubu öğrencisine yaradı....bence kötü oldu bu sene benim coğrafya dersim 8 saat azaldı yakında pek çok arkadaşımız norm fazlası olabilir buda işin bir başka boyutu...
rolyef
Yeni üye
*

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 16 Ekim 2010, 06:04:29 »

Tespit doğru.Zamanla insanlar (geleceğin üniversitelileri ve aileleri) bu gerçeği görecekler.İyi bölümleri hep sayısalcılar kazanınca, sözelci ve eşit ağırlıkçı öğrenciler ve aileleri acaba yine imam hatiplere ve türbana özgürlük diyebilecekler mi çok merak ediyorum?
     Kendileri veya çocukları boşta kalırken onların ne kadar hoşgürülü ve özgürlük yanlısı olduklarını göreceğiz zaten.Ama üzülmesinler geniş olmak lazım, hoşgürülü olmak lazım.Dünyevi işlere kafayı fazla yormamak lazım.

Ne alaka kardeşim Türbanla-Alan...Lütfen dikkat edelim.Siyasi mesajlar vermeyelim.Hadi verdiniz bari bir mantığı olsun..
onder38
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 16 Ekim 2010, 08:10:47 »

Ben bu alan meselesinde adaletsizlik olduğu görüşüne katılmıyorum.Aslında adalet yeni yeni yerini buluyor.İlköğretimi yeni bitirip ortaöğretime başlamış bir öğrenci kendi kararını veremeden bir orta öğretim kurumuna başlıyordu.Bu başlangıç maalesef öğrencinin bir daha dönüş yapamayacağı alan sıkıntısını karşısına çıkartıyordu. ve çaresiz öğrenci önüne gelen alana devam etmek zorunda kalıyor ve sevmediği bir alana yada mesleğe yönlendiriliyordu.Oysa şimdi öğrencinin önündeki sınırlamalar kaldırıldı kazanabileceği bölüme gidecek.Diğer tarafdan sayısal öğrenciler için avantaj olarak gözüksede ben sayısalcı bir öğrencinin sözel bir bölümü tercih edeceğini sanmıyorum kaldı ki zaten bölümlerin çoğu sayısal.Ayrıca sözel bölüm öğrencileride bence biraz matematik yapabilmeli.Bir coğrafyacı için  matematiğin ne kadar gerekli olduğunun hepimiz farkındayız.Zaten eğitimde kalite hızla düşüyor bir sürü üniversite olmuş nerdeyse ismini doğru kodlayan üniversite sınavını kazanabilecek hale gelmiş böylesi bir ortamda sözelciler de biraz daha gayret edip sayısal yapsınlar.
j.m.229
VIP Üye

Performans: 30
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 16 Ekim 2010, 11:02:05 »

Ben bu alan meselesinde adaletsizlik olduğu görüşüne katılmıyorum.Aslında adalet yeni yeni yerini buluyor.İlköğretimi yeni bitirip ortaöğretime başlamış bir öğrenci kendi kararını veremeden bir orta öğretim kurumuna başlıyordu.Bu başlangıç maalesef öğrencinin bir daha dönüş yapamayacağı alan sıkıntısını karşısına çıkartıyordu. ve çaresiz öğrenci önüne gelen alana devam etmek zorunda kalıyor ve sevmediği bir alana yada mesleğe yönlendiriliyordu.Oysa şimdi öğrencinin önündeki sınırlamalar kaldırıldı kazanabileceği bölüme gidecek.Diğer tarafdan sayısal öğrenciler için avantaj olarak gözüksede ben sayısalcı bir öğrencinin sözel bir bölümü tercih edeceğini sanmıyorum kaldı ki zaten bölümlerin çoğu sayısal.Ayrıca sözel bölüm öğrencileride bence biraz matematik yapabilmeli.Bir coğrafyacı için  matematiğin ne kadar gerekli olduğunun hepimiz farkındayız.Zaten eğitimde kalite hızla düşüyor bir sürü üniversite olmuş nerdeyse ismini doğru kodlayan üniversite sınavını kazanabilecek hale gelmiş böylesi bir ortamda sözelciler de biraz daha gayret edip sayısal yapsınlar.
haklısınız da hocam bir sözelci kendisine verilmeyen bir dersi nasıl öğrensin ??sayısal dersler türkçe ,coğrafya gibi okuyup yorumlamayla anlanacak dersler değil,onu geçtim ,iki bakmaya anlayacak olsaydı sayısalı seçmez miydi?meslek liseleri için ,sayısalcılar için iyi oldu....bu da tıpkı  düz liselerin kaldırılması gibi gelecekte işsiz kesim kalmasın diye yapılan bir çalışmaydı ancak iyi olmadı,çünkü meslek lisesi mezunun mesleği var ..sözel mezunu ne yapsın???
teaco
Uzman Üye

Performans: 133
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 16 Ekim 2010, 22:45:56 »

pekiii sosyal bilimler liseleri ne olacak...tm ve sözel bittiğine göre?
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 16 Ekim 2010, 22:57:49 »

Bence sözel bölüm dersleri ve özellikle coğrafya, bazı arkadaşların dediği gibi sayısalcıların kolaylıkla halledeceği ve başarağı dersler değil. Nitekim geçen yıl ki sınavda derece yapan öğrencilerin söyledikleri bunu kanıtlamaktadır. Özellikle coğrafya sorularında zorlanıldığı ifade edilmişti Ayrıca sınavda Fizik gibi sayısal derslerin sorularının tamamını yapan çok sayıda kişi olmasına rağmen coğrafya gibi sözel derslerin tamamını yapan az sayıda öğrencinin olduğu da buna ek olarak söylenebilir. Bu nedenle "sözelciler için çanlar çalıyor " demek, çok erken ve önyargılı bir kanıdır bence

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
coğrafyam01
Deneyimli Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 17 Ekim 2010, 11:32:33 »

Lütfen bırakın artık! İsteyen istediği bölüme girsin. Bıktık usandık bu yasakçı zihniyetten .Ne yani eski sistem Fen okuyan biri ,iyi bile olsa sırf dersine giriyoruz diye tm ve ts li  kazansın demek ne kadar doğru.Ülkenin geleceği için ne kadar sağlıklı. Bence bu sakat bir düşünce. Avrupa'nın Üniversitelerinde dahi ilk yıllarda bölüm değiştirme şansı bulunurken bizde 15-16 yaşındaki çocukları bir kalıba sokmak onları mahkum etmek ne kadar doğru? Taktirinize bırakıyorum.
ARTOS
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 17 Ekim 2010, 12:57:27 »

arkadaşlar bu değişikliklerin olumlu yada olumsuz yanlarını burada özgürce tartışalım ama herşeyi fırsat bilip konuyu  çekiştirerek araya lütfen siyasi mesajlar sıkıştırmayalım herkesin kendince doğruları var ama bunları tartışmanın yeri burası değil lütfen sitemizi koruyalım temiz dursun
SEDATOYKU
VIP Üye

Performans: 226
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 22 Ekim 2010, 17:35:10 »

Eğitim sistemimiz için çalıyordur... Öyle sanıyorum....
andaci
Uzman Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 22 Ekim 2010, 19:02:24 »

Meslek lisesi mezunlarının iyi kötü bir mesleği olacak.Anadolu ve düz liseliler mezun olduktan sonra üniversiteye giremezlerse ne iş yapacaklar?Yeni sistemler,üniversitenin altyapısını oluşturması gereken düz liselilerin çok aleyhine olmuştur.Çarpık çurpuk bir yeni sistem getirildi,hala sorunlarıyla uğraşıyoruz.Alel acele hazırlanmış bu yeni sistemin amacı ne olabilir?

Pozitif bilimlere önem vermeyen toplumlar,geri kalmaya mahkumdur.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic