Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türk Dil Kurumu'ndan yabancı isimli konut ve iş merkezlerine dava.  (Okunma Sayısı 2494 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
dipteyim
Üye
**

Performans: 16
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 26 Temmuz 2007, 11:31:14 »

Türk Dil Kurumu, yabancı isim taşıyan konut ve iş merkezlerine noter aracılığı ile ihtarname gönderip isimlerinin Türkçeleştirilmesini istemiş, aksi durumda maddî ve manevî tazminat davası açacaklarını iletmiştir. Aslında çok geç kalınmış bir uygulama. Yabancı isimde iş yerleri ve konutlar almış başını gitmiştir. Bu konuda belediyelere de çok iş düşmektedir. Belediyeler ruhsat verecekleri iş yerlerine Türkçe isim zorunluluğu getirmelidir. Bu adımı atmış bir çok belediye vardır ancak yeterli düzeyde değildir. Biz de eğitimciler olarak çevremizin ve öğrencilerimizin dilimizin korunması konusunda bilinçli olmalarını sağlamalıyız.

Konuyla ilgili haber ve kaynak:

http://www.sabah.com.tr/haber,3C41BC4CD01C44D398DF7F7F2E8FB216.html

Türkçem, ses bayrağım. Fâzıl Hüsnü Dağlarca

Türkçemize sahip çıkalım.
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 26 Temmuz 2007, 11:39:38 »

Avrupadaki işyeri sahibi insanlarımız işyerlerine memleketlerinin ismini yada ülkesiyle ilgili bir ismi verirken ne hikmetse Türkiye de kendisiyle kültürel sosyal hiç bir alakası olmayan  gavurca isimleri işyerlerine vereceğiz diye yarışıyorlar.Turist için düşünülüyorsa turist restaurant şart değil karnını doyurmak istiyorsa lokantayıda bulur.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 26 Temmuz 2007, 16:06:28 »

Türkçemize sahip çıkmak için her türlü kanuni düzenleme yapılmalıdır.
uğur01
Uzman Üye

Performans: 168
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 22 Nisan 2008, 19:45:37 »

paylaşım için teşekkürler o güzelim türkçemize o kadar çok yabancı kelime girdiki ben bundan sonra ne yapılırsa yapılsın pek fazla bir ilerleme olucağını sanmıyorum

İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?
                      M.K.ATATÜRK
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 22 Nisan 2008, 20:05:27 »

"Pansuman tedbirler bunlar."   
 Bu işler zorlamayla değil, eğitimle olur.  Avrupa`daki Türkçe isimlere de aynı muamele olursa...?

Eğitim şart !!!!

Dünyayı güzellik kurtaracak...
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 22 Nisan 2008, 20:14:02 »

Ama yinede ben TDK'nun icraatını destekliyorum..

Türkiye'de türkçe isimler kullanılsın..

Zaten bu tür sorunlar az gelişmiş ülkelerin, kendini aşamamış ülkelerin ortak sorunu..!
uğur01
Uzman Üye

Performans: 168
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 22 Nisan 2008, 20:18:59 »

Ama yinede ben TDK'nun icraatını destekliyorum..

Türkiye'de türkçe isimler kullanılsın..

Zaten bu tür sorunlar az gelişmiş ülkelerin, kendini aşamamış ülkelerin ortak sorunu..!

hemen hemen herkes  destekliyor TDK yı  biz türküz elbetteki türkçe isimler kullanmalıyız

İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?
                      M.K.ATATÜRK
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 22 Nisan 2008, 20:26:17 »

Aynı sorun okullarımızda da yok mu?Yabancı isimleri olan okullarımızında bence Türkçe isimlerle değiştirlmesi gerek diye düşünüyorum.
Ya bir öğrenci neden bizim okulumuzda Türkçe eğitim yapıldığı halde okulumuzun adı Türkçe değil diye sorarsa ne cevap vereceğiz?

Bu işler kanun çıkarıp yasaklama ile  pek olmaz.
Eğitim Şart Diyorum.
Başkada bişey demiyorum.
beyazmelek
Sürekli Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 23 Nisan 2008, 17:36:11 »

Bizim okulumuzda da yabancı kelimelerle yazılan tişört giymeyin diyorlar hatta bir proje bile düzenledik bizim her yıl mayıs ayında inosef diye bir sergimiz oluyor bizde oraya uygun bir proje olsun istedik öğretmenimiz tişörtlerin üstüne türkçe güzel sözler baskıracak güzel bişey olacağını umuyorum artık ingilizce yazılı tişörtlere son belkide ilk olarak böyle başlayabiliriz. Düşünsenize 50 yıl sonra dilimizin halini belki de hiç türkçe kelime kalmayacak

HEPİMİZ HAYATIN KISALIĞINDAN SÖZ EDERİZDE BOŞ GEÇEN ZAMANIMIZI NASIL KULLANACAĞIMIZI BİLMEYİZ
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic