Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: ''Türk Boğazları'' belgesel oluyor  (Okunma Sayısı 1915 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 14 Mart 2009, 11:16:13 »

Ankara (AA)- ''Türk Boğazları'' belgesel oluyor TRT, iki kıtayı bir araya getiren İstanbul ve Çanakkale Boğazlarının tarihsel gelişimi ve stratejik önemini, ''Türk Boğazları'' isimli belgeselde anlatacak.
Pek çok kamu ve sivil toplum kuruluşunun desteğiyle ve uzman görüşleri alınarak çekilecek belgeselin tüm bölümlerinde eşsiz boğaz manzaraları ekranları süsleyecek.
Belgeselin yönetmeni Girayhan Alpdoğan, çekimlerine başlanan belgeselin, ''Türk Boğazları''nı, jeolojik oluşumlarından başlayarak tarihi, coğrafi, morfolojik, jeopolitik, stratejik, gemi geçiş trafiği ve seyir emniyeti, akıntılar, batıklar, vapurlar, deniz otobüsleri, deniz fenerleri ile yaşanan kazaların çevresel etkileri bağlamında ele alacağını bildirdi.

Türk boğazlarının, değişik uzmanların görüşleri alınarak hazırlanacağını, 30'ar dakikalık 8 bölümden oluşacak belgeselin, her bölümünün tek başına bir konu etrafında toplanacağını anlatan Alpdoğan, ''Belgesel, Türk boğazlarını, tarihsel gelişimi, ilgili kurum ve kuruluşları ile stratejik ve çevresel faktörleri ve politik meseleleri etrafında değerlendirecek. Belgesel, bu ünlü konuya şimdiye dek hiç ele alınmamış biçimiyle ve uzmanlar eşliğinde büyüteç tutuyor'' dedi. İlk bölümde, boğazların jeolojik oluşumunun animasyonlar eşliğinde anlatılacağını dile getiren Alpdoğan, diğer bölümleri özetle şöyle anlattı:

''İkinci bölümde siyaset adamları, tarihçiler ve konunun uzmanlarıyla boğazların tarihi, değişik bakış açılarıyla aktarılacak. Arşiv görüntülerine ek olarak eşsiz boğaz manzaraları, konunun uzmanlarının anlatımlarını süsleyecek.Üçüncü bölümde de yeni dünya düzenindeki Büyük Orta Doğu Projesi, Hazar Petrolleri gibi stratejiler karşısında Boğazların stratejik önemine değinilecek ve Türkiye'nin boğazlarla ilgili güç dengesi ele alınacak.Dördüncü bölümde, boğazlardaki gemi trafiği, seyir zorluğu ve enkazlar ele alınırken, beşinci bölümde boğazlardaki hukuki düzenlemeler, altıncı bölümde Türk boğazlarındaki kazalarla çevre kirliliği, yedinci bölümde, Türk boğazlarında deniz taşımacılığı ve son bölümde de deniz feneri hikayeleri yer alacak.''

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 14 Mart 2009, 12:40:37 »

Son dönemlerde yaşanan gelişmeler iyi yönde.Türkiyemiz sahip olduklarının farkına yeni yeni varmaya başladı.Ama bu yetmez.Biz daha önemliyiz...

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
consinus
VIP Üye

Performans: 120
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 14 Mart 2009, 15:38:15 »

Son dönemlerde yaşanan gelişmeler iyi yönde.Türkiyemiz sahip olduklarının farkına yeni yeni varmaya başladı.Ama bu yetmez.Biz daha önemliyiz...
Evet Köksal Hocama katılıyorum... Zaten sahip olduğumuz kaynakların(gerek yer altı gerek yer üstü) gerçek anlamda değerini bildiğimiz zaman ve bunları başarılı bir şekilde kullanmayı başardığımız zaman Türkiye gerçekten gelişmiş ülkeler arasında yerini almayı başaracak ve bu yönde büyük bir adım atmış olacak...

Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kaşaneler gördüm.                             
Dolaştım mülk-i İslam-ı bütün viraneler gördüm.                           

Ziya PAŞA

Coğrafyayı anlamak; hayatı anlamaktır!..
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic