Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tarlada kuruş; eve gelene kadar YTL oluyor!  (Okunma Sayısı 3587 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 29 Haziran 2008, 21:16:20 »

Üretici ve tüketici fiyatları arasındaki uçurum; hem vatandaşı, hem de çiftçiyi zor durumda bırakıyor.
Ürününü aracılara yok pahasına satan çiftçi masraflarını dahi karşılamakta güçlük çekerken çarşı-pazarda fiyatlar el yakıyor. 
     Süt, üreticinin elinde 57 kuruş, market raflarında ise 1 lira 78 kuruş, salatalık tarlada 17, pazarda 85 kuruş? Manavdan bir liraya aldığımız domates ise üreticinin elinde 26 yeni kuruştan alıcı bekliyor. Aslında bu durum çiftçinin elindeki tüm ürünler için değişmiyor.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, tüketicinin gıda ürünlerini pahalıya tüketmesinin sorumlusunun üretici olmadığını vurguladı ve çözüm için önerilerde bulundu.    ALINTI
     Arkadaşlar ayrıca dinlediğim haberde şunu da diyordu:
Mercimeği stokçular, üreticiden çoktan almış ve stok etmiş.Ramazanı bekliyorlar.Buğdayda da durum aynı.Ramazan yaklaştığında hemen zammı yapıştıracaklar.Fırsat bekliyorlar.,Yani varlık içerisinde yokluk çekmek diye buna denir herhalde.
Kendi milletine kazık atmayı seven ne kadar çok insan varmış böyle.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 29 Haziran 2008, 21:22:18 »

öğretmenim hiç açmayın bu konuyu..bir yanımız çiftçi şu an ekinler biçiliyor inanın verim yüksek değil ve sizin yazdığınız gibi 450den fiyat görüyorlar yok pahasına... olan çiftçiye oluyor yazık çok yazık...
haberlerde görüyorum adana da karpuzlar tarlalarda kalmış bizim burda yetişmedi bile yetiştiği an ki fiyatı düşünemiyorum emege saygı hiç kalmamış
bu durumun düzeltilmesi gerekli...
hem süt 570 değil 517 Sad asla ve asla kar yok çifçide... ne oluyor kendini toplarlamak için gidiyor bankadan kredi çekiyor sonrası ya(!)onu da ödeyemiyor,durum çok vahim artık  fakir orta halli zengin kalmamış ya fakir var ya zengin...
:::.AHMET.:::
Moderator

Performans: 2326
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 29 Haziran 2008, 21:23:40 »

üreticilerde de suç var. kooperatifleşsinler. malı direkt tüketiciye ulaştırsınlar.hem kendileri kazanır hem de tüketici. üretilen mal 7-8 el değiştirdikten sonra tüketiciye ulaşıyor.

İnsanları niçin öldürüyorsunuz ki? Biraz bekleyin zaten ölecekler.

[Konfüçyüs]
anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #3 : 29 Haziran 2008, 21:27:24 »

üreticilerde de suç var. kooperatifleşsinler. malı direkt tüketiciye ulaştırsınlar.hem kendileri kazanır hem de tüketici. üretilen mal 7-8 el değiştirdikten sonra tüketiciye ulaşıyor.

Hocam bizim burlarda kooperatifleşmeler çok oldu maalesef kısa sürede bu kooperatifleri yapşan asalaklar ortaya çıkıyor ve daha beter oluyor.

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 29 Haziran 2008, 21:28:53 »

kooperatifi kurmak çok kolyda ama idare etmek yürütmek (!) çünkü koperatifi kuranlarda kendi cıkarları doğrultusunda iş yapıyorlar.
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 29 Haziran 2008, 21:31:08 »

Arkadşlar bugün 10.5 kg'lık bir karpuz aldım ve 2 ytl ödedim, inanın sadece üreticiyi düşündüm, allah yardımcıları olsun çok zor..

Aradaki tüccar mutlaka kazanıyordur, olan üreticiye oluyor..
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 29 Haziran 2008, 21:53:26 »

Arkadşlar bugün 10.5 kg'lık bir karpuz aldım ve 2 ytl ödedim, inanın sadece üreticiyi düşündüm, allah yardımcıları olsun çok zor..

Aradaki tüccar mutlaka kazanıyordur, olan üreticiye oluyor..
Tugay Hocam haklısınız onu ben her pazara gitmemde düşünüyorum gerçekten.Üreticinin halini bildiğim için ucuza aldım diye maalesef sevinemiyorum.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 29 Haziran 2008, 22:01:58 »

Arkadaşlar ben öğretmen olmadan evvel bu işlerle haşır neşir oldum. Kooperatifleşememenin en büyük suçlusu çiftçilerin kendisidir. Kurulan kooperatiflerin kısa sürede dağılmasının temel sebebi de çıkar ilişkileri ve güven eksikliğidir. (Bir de eğitimsizlik).
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 29 Haziran 2008, 22:03:31 »

Arkadaşlar sıkılmazsanız geçen yıl yaşadığım bir olaydan bahsedeceğim. Tarih 2007 Mayıs ayı.Yer Eskişehir Sarıcakaya İlçesi Laçin Köyü. Bir ziyaret sırasında gittiğim arkadaşın marul tarlasına gitik.Tarlada kaç marul olduğunu sorduğumda 22-23 bin civarında cevabını aldım. Tarlayı komple kaça verbileceğini sordum (O hafta pazarda marulu 1 YTL'ye almıştım)Çiftçi bana ne kadar yapabileceği konusunda karşı soruyu sorunca pazarcının iki kat kazanacağını düşünerek 10-11 000 YTL.civarında satması gerektiğini söyleyince bana verilen cevap hocam 2 000'e razıydım şu an 500'e bile veririm çünkü 3-4 gün içersinde kesilmezse zaten süreceğini söyledi. (Bu arada tüm emeği kendisine ve ailesine ait olmak üzere 1000 YTL'yi aşkın masraf ettiğini öğrendim.)Eskişehir'e dönünce oturdum maliyet hesabı yaptım.Çiftçinin içinde bulunduğu bu durumu tüm yerel basına gönderdim.Hiç biri yayınlamadı. 3 gün sonra tarlayı 250 YTL'ye verdiğini öğrendim. Ertesi hafta pazara çıktığımda marulu 75 kuruş ile 1 YTL arasında görünce cıldırdım ama yanlızca ÇILDIRMAKLA kaldım. Yazık bu üreticiye.Yazık bizim gibi Tüketiciye.
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 29 Haziran 2008, 22:06:43 »

Güner hocam çok dramatik bir durum, maalesef örnekleri çoğaltmak mümkün, ben kocaman karpuzu 2 ytl'ye aldığıma inanın sevinemedim..
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 29 Haziran 2008, 22:15:27 »

Güner hocam çok dramatik bir durum, maalesef örnekleri çoğaltmak mümkün, ben kocaman karpuzu 2 ytl'ye aldığıma inanın sevinemedim..
Sayın hocam bende bir çiftçi çocuğu idim.İnanın üzülmemek elde mi?
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic