Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Rusya'ya İhracat Durma Noktasında! Sorun ne?  (Okunma Sayısı 2343 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 28 Ağustos 2008, 07:24:16 »

Arkadaşlar! İşin içinde Kafkaslar'da yaşanan olaylar var bu kesin ama Türkiye'nin en büyük ticaret hacmine sahip olan Rusya ile şu günlerde yaşadığı sorunların kesinlikle aşılması lazım.Bunu nasıl yapacak bilmiyorum ama ABD gemilerinin boğazlardan geçirilmesiyle çözüleceğini zannetmiyorum.Sizin yorumlarınız nasıl olur bilemiyorum...

Haber aşağıda...

Türkiye'nin Rusya'ya ihracatı Rusya'nın gümrüklerde çıkardığı zorluklar yüzünden durma noktasına geldi. Rusya gümrüklerde sadece Türk mallarını tek tek sayarak iki günlük işlemleri bir aya kadar uzatınca Ankara duyduğu rahatsızlığı Moskova'ya açıkça iletti.

Türkiye'nin yıllık ticaretinnin 30 milyar doları aştığı Rusya, Türkiye'nin bir numaralı ticaret partneri olma yolunda. Önce yaş sebze meyve ihracatında sorun çıktı, bu sorun tam aşılamadan gümrüklerdeki Türk malları Rus görevliler tarafından tek tek incelemeye alındı, sayıma tabi tutuldu.

Rusya Gümrükler Servisi'nin 16 Temmuz'dan bu yana yürürlüğe koyduğu yeni uygulamalar hem ihracatçıyı canından bezdirdi hem de iki ülke ticaretini durma noktasına getirdi.

Rusya'nın yeni uygulaması ile gümrüklerdeki Türk malları tek tek sayılıyor ve kağıt üstündeki bilgilerle karşılaştırılıyor.

Böyle olunca da iki günde tamamlanacak işlemler bir aya uzuyor. Türk firmaları malları zamanında teslim edemedikleri için sipariş iptalleri geliyor. Türk mallarının yerini ise başka ülkeler doldurmaya başladı.

Rusya'daki Türk işletmeleri Türkiye'den mal beklerken, Türkiye'den giden mallar Rus gümrüğünde bekletiliyor. Özellikle hazır giyim sektöründe önemli kriz yaşanıyor. Büyük mağza zincirleri yeni sezonu açamıyor, taleplere karşılık veremiyor. Bu durumun devam etmesi halinde Türkiye'nin zararının 3 milyar dolara ulaşmasından endişe ediliyor.

Rusya ise neden sadece Türkiye'ye karşı böyle bir tutum aldığını açıklayamıyor. Ankara Kafkaslardaki kriz ortamında Güney Osetya'nın işgaline tepki veriyormuş görüntüsünden kaçınmak için taşların yerine oturmasını bekledi ancak durum düzelmeyince Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Vladimir İvanoskıy'i çağırarak açıkça uyardı.

Tüzmen, "Eğer bizi ortak olarak görmüyorsaniz biz de size karşı tutumumuzu değiştiririz" dedi.

Şimdi Ankara, Rus hükümetinden gelecek yanıtı bekliyor. Gerekirse Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile görüşecek.       CNN TÜRK                       

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Merih Kayra Zencir
VIP Üye

Performans: 1124
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 28 Ağustos 2008, 08:19:15 »

bilgilendirme için çok teşekkür ederim hocam.bence rusyayla ilişkilerimizi güçlendirmemiz gerekir.

Kayracan
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 28 Ağustos 2008, 10:37:31 »

bilgilendirme için çok teşekkür ederim hocam.bence rusyayla ilişkilerimizi güçlendirmemiz gerekir.
Kesinlikle katılıyorum dibimizde büyük ticari bağlantılarımız olan bir ülke.ABD yi değil kendi öz çıkarlarımızı düşünmeliyiz.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
ali_2641
VIP Üye

Performans: 716
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 28 Ağustos 2008, 16:52:36 »

Tüzmen, "Eğer bizi ortak olarak görmüyorsaniz biz de size karşı tutumumuzu değiştiririz" dedi.                   türkiye hiç bir tutumunu değiştiremez bence hatırlarsanız Fransa nın Sözde Ermeni Soykırımını tanımasıyla bir protesto başlatılmıştı.Daha 2 ay sonra unutuldu.Türkiye bu konularda çok aciz oluyor malesef...bilgilendirme için teşekkürlerrr

« Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.»M.Kemal ATATÜRK
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 28 Ağustos 2008, 17:11:43 »

tutum sergilememiz lazım ama ekonomimiz bu tutum sergilemeye yetecek güçte değil tek sorun bu.
karakaya291
Sürekli Üye

Performans: 53
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 28 Ağustos 2008, 17:34:16 »

Rusya hiçbir zaman güvenilir olmadı bundan sonrada olmayacaktır.Dünya için büyük tehditdir.Türkiye ile ilişkileri mükemmel olmasıda beklenemez.Tarih boyunca  Rusya.İran ve Çin ile çıkar çatışması yaşandı ve günümüzde de hala  yaşanmaktadır.Gerek bağımsızlığını kazanan  Türk Cumhuriyetleri gerekse inşallah kazanacak olan özerk Türk cumhuriyetleri bu ülkeler için hassastır.Güçlü bir Türkiye'yi belki ABD ve Avrupa ülkeleri kabullene bilir fakat bu üç ülke(Rusya,Çin ve İran) asla kabullenemez.Bunun için biraz tarih ve coğrafya bilgimizin olması yeterlidir  sanıyorum.
Merih Kayra Zencir
VIP Üye

Performans: 1124
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 28 Ağustos 2008, 17:39:55 »

hocam bizde dış siyaset  koca bir sıfır.bugün kürşat tuzmen diyor ki biz istesek rusyaylaekonomik ilişkilerimizi askıya alırız bişeyde olmaz diyor.ama adam ekomomiden sorumlu olmasına rağmen dış ticaretimizde rusyanın ilk sırada geldiğinden haberi yok heralde.Allah ıslah etsin.

Kayracan
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic