Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: ÖSYM Başkanı'ndan ÖSS uyarısı  (Okunma Sayısı 4827 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
shadan
Uzman Üye

Performans: 67
Çevrimdışı Çevrimdışı

1994 NEF

« : 20 Şubat 2009, 19:14:46 »

Değerli meslektaşlarım!
Bizim daha önce öngördüğümüz gibi (BURAYA BAKINIZ)2009 ÖSS'nin yeni müfredatı içereceğinin altını çizen ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan 2009'da uygulanacak ÖSS ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

ÖSYM Başkanı'ndan ÖSS uyarısı
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 14 Haziran 2009'da gerçekleştirilecek ÖSS için önemli uyarılarda bulundu.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 14 Haziran 2009'da gerçekleştirilecek ÖSS'de, Milli Eğitim Bakanlığının müfredatı ve haftalık ders saatleri doğrultusunda bazı derslerin soru sayılarında küçük değişiklikler olduğunu belirterek, adayların sınavda bunun dışında başka bir değişiklikle karşılaşmayacağını bildirdi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 14 Haziran 2009'da gerçekleştirilecek ÖSS'de, Milli Eğitim Bakanlığının müfredatı ve haftalık ders saatleri doğrultusunda bazı derslerin soru sayılarında küçük değişiklikler olduğunu belirterek, adayların sınavda bunun dışında başka bir değişiklikle karşılaşmayacağını bildirdi.

Yarımağan, ÖSS'nin bu yıl tek aşamalı olarak son kez gerçekleştirileceğini anımsatarak, bu yılki sınavla ilgili kurallarda hiçbir değişikliğe gidilmediğini vurguladı.

2009-ÖSS'de, sadece bazı testlerin soru sayılarında değişiklik yapıldığını belirten Yarımağan, sınavdaki toplam soru sayısında ise herhangi bir değişiklik olmadığını, testlerin kendi içlerindeki derslere göre soru sayısında düzenlemeye gidildiğini söyledi. "Sınavdaki testlerin kapsamı" konusunda daha önce kamuoyuna açıklamada bulunulduğunu anımsatan Yarımağan, şöyle dedi:

"2009-ÖSS'de adaylara yöneltilecek soru sayıları Fen-1 ve Fen-2 testlerinde Biyoloji'de 8'den 10'a, Kimya'da 9'dan 10'a çıktı, Fizik'te 13'den 10'a indi. Yani Fizik, Kimya ve Biyoloji soru sayıları eşitlendi. Soru sayısı Edebiyat'ta 17'den 20'ye, Coğrafya'da 8'den 10'a çıktı. Tarih, Coğrafya yani Sos-2 testi değişmedi. Psikoloji soruları, Edebiyat-Sosyal'in içinden sadece Sos-2 testine alındı ve bu nedenle soru sayılarında farklılık oldu."

Yarımağan, bu değişikliğin, 4 yıllık ortaöğretim müfredatındaki bazı değişikliklerden ve haftalık ders programından kaynaklandığını ifade etti.

Değişikliklerden geçmiş yıllarda mezun olan adayların olumsuz etkilenip etkilenmeyeceği sorusu üzerine Yarımağan, şunları söyledi:

"Müfredatta konular itibarıyla ne kadar değişiklik var o detayları bilmiyorum ama çok fazla mağdur olmaları söz konusu değil. MEB'in yaptığı değişiklikler en azından biçimsel yönden değişiklikler... Mesela eskiden coğrafya derslerinin isimleri Ülkeler Coğrafyası, Türkiye Coğrafyası gibi adlandırılırken şimdi bütün bu derslere sadece Coğrafya diyorlar. Biz de ona uygun değişiklikler yapmak zorunda kaldık. Mesela, geçen seneki testin kapsamına Ülkeler Coğrafyası diyorduk, bu sene sadece Coğrafya dedik.

Biz tabii sorularımızı mevcut müfredata göre sorarız. Mesela 10 yıl önce okutulmayan bir konu bugün okutulmaktadır, dolayısıyla biz oradan soru sorarız. Biz sorularımızı bugünkü mevcut müfredata göre hazırlıyoruz. Yıllar itibarıyla özellikle uzun dönemlerde bazı değişiklikler olmuşsa geçmiş yıllarda mezun olan adayların buna dikkat etmeleri lazım."

ŞİFRE UYARISI

Yarımağan, ÖSS'ye yeni başvuracak adayları, kendilerine verilecek şifre konusunda uyardı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi'ne (ÖSYS) başvurduklarında adaylara bir şifre verildiğini belirten Yarımağan, şöyle devam etti:

"Bu şifre son derece önemli. Adayların, gerek internete girerek bilgilerini kontrol etmeleri, gerek tercihleri internet üzerinden yapmaları, gerekse daha sonraki yıllarda girecekleri sınavlar için hep aynı şifre gerekli. Şifrelerini kaybetmemelerini istiyoruz. Şifresini kaybeden adaylar hem kendileri sıkıntı çekiyor hem biz çekiyoruz. Dolayısıyla şifresini alan adayın hem bunu kimseye göstermemesini hem de kendisinin kaybetmeyeceği şekilde sağlıklı biçimde saklamasını öneriyorum. Nasıl banka hesaplarımızla ilgili şifreleri saklıyorsak adaylar için de ÖSYM şifresi son derece önemli, kredi kartı şifresi gibi.

Kaybeden, unutan adayların şifreyi alabilmek için sınav merkezi yöneticiliklerine gitmeleri lazım. Her ilçede sınav merkezi yöneticiliği yok. Mesela şu anda İstanbul'da şifre almak için Üsküdar'a gidiyorlar. Adayın Bakırköy'de oturduğunu düşünün, Üsküdar'a gidip şifre alması bir gününe mal olur."

AA

17.Şubat.2009 11:56:04

http://www.samanyoluhaber.com/haber-138273.html

http://www.sentezhaber.com/index.php?mode=detay&index_id=24496

Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 20 Şubat 2009, 19:30:53 »

Bizm için ve öğrencilerimiz için hayırlı olsun diyelim.Gelecek yıl ise daha değişik bir sistemle yine buralardayız Cheesy   Tabi ondan sonraki yıl da ne olacağı belli değil Grin

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
shadan
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

1994 NEF

« Yanıtla #2 : 20 Şubat 2009, 20:17:11 »

Bizm için ve öğrencilerimiz için hayırlı olsun diyelim.Gelecek yıl ise daha değişik bir sistemle yine buralardayız Cheesy   Tabi ondan sonraki yıl da ne olacağı belli değil Grin

:Smiley Cheesy Grin

strabon_05
Deneyimli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 20 Şubat 2009, 22:30:45 »

sayın hocalarım o zaman dershanelerde bu mezun öğrencilerimize ekosistem, madde döngüsü, biyolojik çeşitlilik gibi yeni eklenen konuları da anlatmak mı gerekiyor?
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 20 Şubat 2009, 22:38:15 »

sayın hocalarım o zaman dershanelerde bu mezun öğrencilerimize ekosistem, madde döngüsü, biyolojik çeşitlilik gibi yeni eklenen konuları da anlatmak mı gerekiyor?

Uzaktan öyle görünüyor.Doğal olarak sorumlu olduklarına göre sorulara muhattap olacaklarına göre anlatmakta fayda var.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
strabon_05
Deneyimli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 20 Şubat 2009, 22:43:48 »

bu yeni müfredatla ilgili, kurumsal dershanelerin ne bir yayını ne de testi var. herşey eski müfredata göre. bu seneki mezun öğrencilerimiz çok şanssız diyebilirim.
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 20 Şubat 2009, 23:15:26 »

Sayın hocam ben geçenlerde de bu konu ile ilgili fikrimi belirtmiştim. ÖSYM tepki çekmemek için yeni müfredattan herkesin yapabileceği tarzda sorular soracak; ayıtedici sorular yine eski müfredattan gelecektir.
nnk1981
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 21 Şubat 2009, 19:21:20 »

bu yeni müfredatla ilgili, kurumsal dershanelerin ne bir yayını ne de testi var. herşey eski müfredata göre. bu seneki mezun öğrencilerimiz çok şanssız diyebilirim.
hocam sınav dergisi dersaneleri ve çözüm dersaneleri yeni yayınlarını yeni müfredata göre hazırladılar.ben sınav dergisi dersanesinde çalışıyorum.shadan hocamında desteği ile yeni müfredata geçiş yaptık bile.yani yeni konuları anlatıyoruz.diğer dersaneler sanırım eski müfredattan devam ediyor.saygılarımla
karakaya291
Sürekli Üye

Performans: 53
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 02 Mart 2009, 10:58:49 »

Ekosistem,biyoçeşitlilik vs... yeni eklenen konular bile olsa biz bunu ayrıntılı olmasada birçok konunun içinde eskiden de anlatıyorduk.Bu sene bunlarla ilgili soru gelecek; fakat çevre kirliliği- iklim ilişkileri şeklinde olacak(bence).Bunuda, 10 yıl önce bile en azından madencilik konusunda (fosil yakıtlarda)yada sanayide heralde anlatıyorduk.Ülkeler coğrafyası meselesinde ise şunu sormak isterim.Öğretmen arkadaşlarımdan, herhangi bir konu içinde ülkeler coğrafyasına girmeden(coğrafi konum,harita bilgisi,iç ve dış kuvvet ,sanayi vs..)ders anlatma yeteneğine sahip olan var mı?
paltar
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 02 Mart 2009, 20:08:48 »

dershaneciler olarak bızde kendımızı yenılemelıyız yoksa bundan hem oğrencılerımız hemde bız zarar gorucez belkı bızım ıcın zor bır sureç olucak ama yenı sınav sıstemınde kazançlı cıkıcak branşlardan bırıde coğrafya olucak...
shadan
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

1994 NEF

« Yanıtla #10 : 02 Mart 2009, 20:28:39 »

Sevgili Arkadaşlar;

ÖSS soruları tümüyle yeni  müfredata göre olacak.Bu, bizzat ÖSYM başkanının açıklaması. Ekosistemden de soru gelebilir,Tarihsel Süreçte Şehirler konusundan da, Türk Kültürü veya Kıtaların Keşfi konularından da. Ama bir gerçek var ki o da şu;

2009 Haziran'ındaki sınavın 2.Bölümünün EDB-SOS testi yalnızca Türkiye Coğrafyası konularından oluşmuyor.Halâ böyle zanneden ya da bunun böyle olmayacağını bir şekilde duyduğu halde kabullenmek istemeyen Coğrafya Öğretmenleri var dersanelerde. Ayrıca halâ SOS-2 testinin tümüyle Ülkeler Coğrafyası'ndan oluştuğunu zannedenler var. Zahmet edip Coğrafya Öğretim Programı incelenseydi,Talim Terbiye'nin ve ÖSYM'nin açıklamaları takip edilseydi tabiiki böyle olmayacaktı.Ama maalesef Talim Terbiye, Yönetmelik, Coğrafya Öğretim Programı gibi şeyleri görmedim,duymadım,bilmiyorum ve bunların ÖSS'yle ne ilgisi olabilir diye inat eden arkadaşlar var. Eğer bu arkadaşlar bu tavırlarına devam ederlerse, sene sonunda büyük bir şok yaşayacaklar. Öğrenciler başta olmak üzere ,veliler ve dersane idarecilerinin niye şu şu konuları anlatmadın bu öğrencilere şeklindeki sorgulamalarıyla karşı karşıya gelecekler.

Sonuç olarak ;
1.Artık eski müfredat diye bir şey kalmamıştır, sizlere ömür.
2.EDB - SOS Testi Bölgelerden, SOS-2 Testi de Ülkelerden ibaret değildir.Bu konuyla ilgili geniş açıklama için BURAYA BAKINIZ
3.Bir an önce yeni müfredat konularını önce iyi bir şekilde öğrenip sonra öğrenciye anlatınız.
4.Yok ben bildiğimi okurum diyorsanız şimdiden kendinize çalışmak için yeni bir yer aramaya başlayın.
5. Eğer halâ acaba?? diyorsanız, kafanızda tam oturmadıysa; ZİRVE,SINAV,ÇÖZÜM Dergilerini ( benim yeni müfredatı uyguladığını kesin bildiğim yerler bunlar ) kullanan  dersanelere bir sorun hiç olmazsa.

Hepinize saygı ve hürmetlerimle..

acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 03 Mart 2009, 18:27:28 »

Sevgili Arkadaşlar;

ÖSS soruları tümüyle yeni  müfredata göre olacak.Bu, bizzat ÖSYM başkanının açıklaması. Ekosistemden de soru gelebilir,Tarihsel Süreçte Şehirler konusundan da, Türk Kültürü veya Kıtaların Keşfi konularından da. Ama bir gerçek var ki o da şu;

2009 Haziran'ındaki sınavın 2.Bölümünün EDB-SOS testi yalnızca Türkiye Coğrafyası konularından oluşmuyor.Halâ böyle zanneden ya da bunun böyle olmayacağını bir şekilde duyduğu halde kabullenmek istemeyen Coğrafya Öğretmenleri var dersanelerde. Ayrıca halâ SOS-2 testinin tümüyle Ülkeler Coğrafyası'ndan oluştuğunu zannedenler var. Zahmet edip Coğrafya Öğretim Programı incelenseydi,Talim Terbiye'nin ve ÖSYM'nin açıklamaları takip edilseydi tabiiki böyle olmayacaktı.Ama maalesef Talim Terbiye, Yönetmelik, Coğrafya Öğretim Programı gibi şeyleri görmedim,duymadım,bilmiyorum ve bunların ÖSS'yle ne ilgisi olabilir diye inat eden arkadaşlar var. Eğer bu arkadaşlar bu tavırlarına devam ederlerse, sene sonunda büyük bir şok yaşayacaklar. Öğrenciler başta olmak üzere ,veliler ve dersane idarecilerinin niye şu şu konuları anlatmadın bu öğrencilere şeklindeki sorgulamalarıyla karşı karşıya gelecekler.

Sonuç olarak ;
1.Artık eski müfredat diye bir şey kalmamıştır, sizlere ömür.
2.EDB - SOS Testi Bölgelerden, SOS-2 Testi de Ülkelerden ibaret değildir.Bu konuyla ilgili geniş açıklama için BURAYA BAKINIZ
3.Bir an önce yeni müfredat konularını önce iyi bir şekilde öğrenip sonra öğrenciye anlatınız.
4.Yok ben bildiğimi okurum diyorsanız şimdiden kendinize çalışmak için yeni bir yer aramaya başlayın.
5. Eğer halâ acaba?? diyorsanız, kafanızda tam oturmadıysa; ZİRVE,SINAV,ÇÖZÜM Dergilerini ( benim yeni müfredatı uyguladığını kesin bildiğim yerler bunlar ) kullanan  dersanelere bir sorun hiç olmazsa.

Hepinize saygı ve hürmetlerimle..

sayın hocam olaya damardan girmişsin.söylediklerinde çok çok haklısın.ben dersanede çalışmıyorum.fakat okulda  bile bu konuda öğrencileri desteklemek zorunda hissediyorum kendimi.belkide onların desanelerindede aynı durum var, benden test istediler, bende yeni çıkan soru bankalarını inceleyerek aldım(çünkü bir kısmı yetersiz). fotokopileyerek öğrencilere dağıtıyorum.
ikazlarınıza bir ekleme yapmak istiyorum:en iyi öss hazırlık kitabında bile bölgeler eski haliyle geniş şekilde anlatılmış, ben hazırlık kitablarında hiç yer almaması gerekir diye düşünüyorum.Türkiye artık bölgelere bölünerek öğrenilmiyor.bir bütün olarak zaten tüm özellikleri başka konularda işleniyor diye düşünüyorum...
iyi çalışmalar.....

nnk1981
Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 03 Mart 2009, 18:31:06 »

ben shadan hocamın destekleriyle yeni müfredata geçiş yaptım herkese tavsiye ederim:)
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic