Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: ÖSS'deki testlerin kapsamları yeniden düzenlendi  (Okunma Sayısı 7851 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Karakoç
Deneyimli Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 10 Kasım 2008, 15:12:12 »

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı, ortaöğretimde eğitim süresinin 4 yıla çıkarılması ve haftalık ders çizelgesindeki değişikliklere paralel olarak 2009-ÖSS'deki testlerin kapsamlarını yeniden belirledi.

ÖSYM'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkçe testindeki ''Türkçe'yi kullanma gücü ile ilgili sorular''ın ve Matematik testindeki ''Matematiksel ilişkilerden yararlanma gücüyle ilgili sorular''ın yüzde yüz olan payında değişiklik yapılmadı. Sosyal-1 testinin ''Sosyal bilimlerdeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular'' bölümünde de değişikliğe gidilmedi. Bu kapsamdaki sorularda Tarih yüzde 43, Coğrafya yüzde 34, Felsefe yüzde 23 oranında kaldı. Fen-1 testindeki ''Fen bilimlerindeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular''ın Fizik sorularının payı yüzde 43'den yüzde 33.3'e indirildi, Kimya sorularının payı yüzde 30'dan yüzde 33.3'e, biyoloji sorularının payı ise yüzde 27'den yüzde 33.3'e çıkarıldı.

Edebiyat-Sosyal testindeki Psikoloji soruları Sosyal-2 testine dahil edildi. Edebiyat-Sosyal testinin Türk Edebiyatı-Dil ve Anlatım sorularının oranı yüzde 57'den yüzde 67'ye, Coğrafya sorularının oranı yüzde 27'den yüzde 33'e yükseltildi. Bu testteki Coğrafya soruları Türkçe-Matematik alanında okutulan Coğrafya dersinin konularıyla sınırlı olacak. Sosyal-2 testinin Tarih (Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dahil) oranı yüzde 43'den yüzde 44'e çıkarıldı, Coğrafya sorularının oranı yüzde 23'den yüzde 17'ye,
Sosyoloji soruları yüzde 17'den 13'e, Mantık soruları yüzde 17'den yüzde 13'e indirildi. Edebiyat-Sosyal testindeki Psikoloji soruları Sosyal-2 testine alındı.  debiyat-Sosyal bölümünde yüzde 16 olan Psikoloji sorularının oranı Sosyal-2 testi içinde yüzde 13 olarak belirlendi.

Matematik-2 testine Analitik Geometri soruları eklendi. Bu soruların test içindeki oranı yüzde 10 oldu. Bu test içindeki Matematik sorularının oranı yüzde 70'den yüzde 60'a indi, Geometri sorularının yüzde 30'luk oranı aynı kaldı.Fen-2 testindeki Fizik sorularının oranı yüzde 43'den yüzde 33.3'e indirildi. Kimya soruları yüzde 30'dan yüzde 33.3'e, Biyoloji sorularının oranı ise yüzde 27'den yüzde 33.3'e yükseltildi.
mindiz
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 10 Kasım 2008, 15:26:03 »

Oh be sonunda açıklandı. Bu durumda sosyal 2 de sadece ülkeler sorulacak. Ed-sosyalde ise sadece bölgeler sorulacak sonucu çıkıyor sanırım.

KAYIBEN
Sürekli Üye

Performans: 25
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 10 Kasım 2008, 17:24:32 »

Oh be sonunda açıklandı. Bu durumda sosyal 2 de sadece ülkeler sorulacak. Ed-sosyalde ise sadece bölgeler sorulacak sonucu çıkıyor sanırım.
Hala eski sistemi düşünüyorsunuz.Dikkatini çekerim sosyallar 11. sınıf ve 12. sınıfta 4 er saat coğrafya görülüyor.Müfredata baktınmı içinde kaçtane ülke var.TM ler ve sosyaller büyük ihtimalle 2. bölümde 10 .11. ve 12. sınıfta gördükleri konulardan sorumlu olacaklar. Yalnızca ülkeler veya bölgeler demekle öğrenci yanlış yönlendirilir.
bengu
Yeni üye
*

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 10 Kasım 2008, 17:29:29 »

valla ben bu durumdan bir sonuç çıkaramadım, çıkaranlar lütfen bir anlatsın.Çünkü müfredat olarak yeni sosyal sınıflarla tm sınıflarının ne konu farkı var allahaşkına. Sadece saat farkı var, o zaman sosyallere müfredatta olmayan ülkelerden mi çıkacak.
KAYIBEN
Sürekli Üye

Performans: 25
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 10 Kasım 2008, 17:36:47 »

Ya Allah aşkına Ülkeler konusunu nerden çıkarıyorsunuz.Ülkeler çıkacak diye bir açıklama yok.Yalnızca TM sınıflarının okuduğu konular çıkacak diyor.Ösym nin sitesine bakın.Tm ile sosyallerin okuduğu konular aynı değil. 2saatlik coğrafya dersinde bazı konular yok.
muratdemir750
Üye
**

Performans: 9
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 10 Kasım 2008, 20:29:28 »

Şu konuyu biraz daha açarmısınız ben Sosyal ve EA bölümlerde aynı müfredatı uyguluyorum yani ders saati farklı ama kitap aynı kitap bunu biraz daha açsanız zira bende ülkeler Coğrafyası sorularının azaltılıp Türkiye Coğrafyası ile ilgili kısmının arttırıldığı görüşündeyim.
scream
Uzman Üye

Performans: 55
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 11 Kasım 2008, 02:39:04 »

tecrübeli hocalardan yardım bekliyoruz.ösym nin son açıklaması neyi ifade ediyor olmalı?
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 11 Kasım 2008, 04:32:13 »

Sanırım sos 1den 10 soru,
Ed sos dan 10 soru ve sosyal 2 den 5 soru sorulacak.Hayırlısı olsun bakalım.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 11 Kasım 2008, 07:11:48 »

Yeni düzenlemeye göre Coğrafya branşından Sosyal 1 testinde 10 soru, Edebiyat - sosyal testinde 10 soru, Sosyal 2 testinde 5 soru olacak.

ÖSYM'nin açıklamasına göre Edebiyat - sosyal testinde Türkiye coğrafyası sorulacak diye bir ibare yok. Sadece TM sınıflarının gördüğü coğrafya var. Buna göre bu testte TM sınıflarının gördüğü bütün konulardan, özellikle 11. sınıf ve 12. sınıf konularından soru gelebilir.

Sosyal 2 testinde de Ülkeler coğrafyası sorulacak şeklinde bir açıklama yok. Sadece coğrafya dersi ibaresi var. Bu testte de sözel sınıflarının gördüğü bütün konulardan, özellikle 11. sınıf ve 12. sınıf konularından soru gelebilir.

Sosyal 1 testinin içeriği belli zaten. Ortak alan olan 9. sınıf ve 10. sınıf konularından sorular gelecektir.

Tabii bu değişiklikler sadece 2009 ÖSS için. Gelecek yıl, yani 2010 ÖSS'de köklü değişiklikler yine bizleri bekliyor. Hayırlısı olsun. En azından bu yılki belirsizlik ortadan kalktı.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #9 : 11 Kasım 2008, 07:45:20 »

Melik Hocam soruların dağılımı konusunda detaylı bir açıklama yapmışsınız. Teşekkürler.

Zaman zaman bana da konuyla ilgili mesajlar geliyor. Örneğin daha dün ülkeler coğrafyasında hangi ülkeler çıkacak diye bir soru geldi. Sanırım sorun hala eski müfredata bağlı olarak sorulan sorular ve içeriklerden kurtulamamış olmamızdır.

Soruların veya sorunların tam karşılıkları için haziran ayını beklemekten başka çare yok gibi.

ozercanoz
Yeni Üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 11 Kasım 2008, 10:37:52 »

Benim anladığım kadarı ile ÖSYM şu an sözel ve TM öğrencileri için konu ayrımı değil bilgi ve ayrıntı ayrımı yapıyor.Yani ÖSYM şunu söylüyor: Ey sözel ve tm öğrencileri hepiniz 11. 12 sınıf coğrafyasının tüm konularından sorumlusunuz.. Ed-sos testinde ben iki grubada 10 tane soru soracam... ama sözel öğrenciler diyor size bu 10 sorudan başka birde sos-2 testinde yine aynı konulardan 5 tane daha bilgi içeriği daha yüksek soru soracam bilginiz olsun anlamı çıkıyor. Birde şu MEB coğrafya öğretmenleri okulda MEB yayınladığı ve dağıttığı dökümanlara bir paylaşsalar bu sorunlar çözülecek...4yıl önce MEB bu yeni coğrafya kitaplarının içeriği ve bölümlerin sorumluluk alanlarını içeren nelerin öğretilmesi gerektiğini içeren bir kitapçık dağıtmıştı o kitapçığı bir yayınlasalar çok şey açığa kavuşacak....
fıratsu
Sürekli Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 11 Kasım 2008, 12:58:14 »

Arkadaşların yaptığı açıklamalar doğru 1, bölümden 9 ,10 coğrafya konuları 10 soru ikncibölüm ed-sos 10 soru 11-12 sınıf konuları çıkacak, sos2 dende  5 soru yine 11,12 sınıf konuları çıkacak ,ülkeler coğrafyası denilen bir ders olmadığı için sos 2 konularıda yine 11 ,12 sınıf konuları olacak hepimize hayırlı olsun..
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 11 Kasım 2008, 13:52:05 »

Bu açıklamalar iyi oldu konuya açıklık getiren arkadaşlara da teşekkürler.
elgiz
Elgiz HENDEN
Uzman Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 15 Kasım 2008, 17:31:31 »

Merhaba  sevgili arkadaşlar,
Bu  konudaki düşüncelerimi sizlerle paylaşmak  isterim
Şu anda 9-10-11-12 sınıflarda aynı  yaklaşıma göre hazırlanmış 4 kıtabımız var. Bu  kitapların içeriklerine baktıgımızda temelde dikkat ceken  üç ana bölüm var
1- Doğal ve beşeri Sistemler
2- Mekansal sentez Türkiye
3- Küresel ortam ve Bölgeler

Öss sınavında soruların konu  dağılımı  ve içeriklerinin
1- Doğal ve beşeri Sistemler------ sos1 10 soru
2- Mekansal sentez Türkiye-------ede-sos 10 soru
3- Küresel ortam ve Bölgeler------sos2  5 soru seklinde olmasını  bekliyorum.

Bu  dağılımın kitapların konuları  ele alış yaklaşımlarıyla da doğru  orantılı oldugunu  düşünüyorum.
scream
Uzman Üye

Performans: 55
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 15 Kasım 2008, 18:02:05 »

daha önceleri hocalarımız falanca konudan soru gelir falanca konudan gelmez diyorlardı.şimdi ise ösym nin bizi düşürdüğü hale bakın ki hangi kitaptan sorumluyuz onu konuşuyoruz.geleceğimizle oynanıyor.kusuruma bakmayın hocalarım.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic