Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: ÖSS Sonuçlarına Engin ARDIÇ Yorumu  (Okunma Sayısı 2544 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
u.karacan
Uzman Üye

Performans: 210
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 15 Temmuz 2008, 07:45:57 »

Bizim oğlan okumasın, dersaneci olsun
Siz de benim gibi, her yıl bu sıralar çarşaf çarşaf ve de bangır bangır yayınlanan ÖSS, ÖYS, ÖSYS, yok efendim ABC, CÇD, DEF tantanasından bıkanlardan mısınız?
Hani şu "diğer gazeteler araklamasınlar" diye filigranlı yayınlanan sorular, zordu kolaydı tartışmaları, sınavda bilmemkaçıncı gelen birtakım gözlüklü çocuklarla söyleşiler...
Ve de elbette "atom mühendisi" olması beklenen deha pırıltıları... Şu ilden bilmemkaç kişi kazandı, bu ilden bilmemkaç kişi kazanamadı zevzekliği... "Kızlar oğlanlardan daha başarılı vallahi kardeş" gibilerden birtakım çağdaşlık numaralarıyla kadın okuyucuyu tavlama gayretleri...
Bir çocuk, geçen yıl birinci olmuş, fakat dersanesi (okulu değil!) söz verdiği ödülü vermeyince (bu bir araba!) çok kızmış, bu yıl gene girmiş, gene birinci gelmiş.
Bu arada otomobil karşılığında "transfer olan" çocuklar da varmış. Bir dersaneden öbürüne geçiyorlarmış, Mehmet Aurelio gibi.
(Biz Galatasaray'ı bitirip Robert College'i kazanmıştık da, rahmetli peder "tabii kazanacak, işi ne keratanın" deyip geçmişti.)
Bu tür ticaretten utanıp ödül olarak "yurt dışı bursu" veren dersaneler de varmış ama, bu parlak çocuklar, sonuçta, gazetelerin ifadesiyle "maratona dersane adına" katılıyorlar.
Tabii, bu bir maraton, ya da Çarkıfelek yarışması gibi bir şey. Eskiden "yarış atı" benzetmesi yapılırdı, artık iş büyümüş.
Ve bunlar "televizyona çıkarılıyorlar", başarı örneği olarak arkadaşlarına pazarlanıyorlar.
Arkadan "reklam teklifi" de alacaklar: Şokomoko yedim, zihnim açıldı, siz de yiyin arkadaşlar, içinde şu kadar antioksidan, bu kadar omega üç, falan...
Okulu da boşver, dersaneye gel...
Okullar da kendilerini dersaneye göre hizaya getirmişler, son sınıfın son birkaç ayı "boş geçiriliyor", çocuklar bütün zamanlarını dersaneye ayırabilsinler diye...
Çocuk artık okuluyla değil dersanesiyle tanımlanıyor: Müdür n'aaaptın? Alman Lisesi'ne gidiyorum ama aslında FEM'liyim abi! N'aaaptın sen? Ben İtalyan'da okur görünüyorum ama kulak asma, Uğur'luyum! Çaaak!
Bunlar "sayısalcılar", "sözelciler" gibi yeni insan tipleri.
Okumanın amacı "bir kat, bir araba" olunca da, eh, araba geldi, okumaya pek gerek kalmıyor. Hani birinci gelen mezununa apartman dairesi veren bir üniversite de bulunsa, hayat bitti.
Çünkü, parlak öğrencilerine "maaş veren" dersane bile varmış! Ücret almıyorlar, üste para veriyorlar.
Hiç de fena bir meslek değil, profesyonel dersane öğrenciliği!
Bir dönem, "bizim çocuk okumasa da futbolcu olsa" denirdi, şimdi "okusa ama bir türlü okumayı bitiremese" diyorlar herhalde.
Bu piyasanın düştüğü içler acısı duruma baktım da, çoluğum çocuğum olmadığına ilk kez sevindim.
                         Xxx(Engin Ardıç-Sabah gazetesi 14-07-2008

Ne kadar bilirsen bil,söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır.(hz.Mevlana)
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 15 Temmuz 2008, 09:27:47 »

Evet Engin Ardıç'ı hiç sevmem (Arşivimde bulabilirsem Coğrafya Öğretmenleri ile alay ettiği bir yazısını burda veririm) ama bu yazısının altına imzamı atarım.
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Performans: 443
Çevrimdışı Çevrimdışı

İnegöl Özel Altın Nesil Koleji

« Yanıtla #2 : 15 Temmuz 2008, 10:16:21 »

o kada yalın ve açık bir dille yazılmış ki..gerçekten bunu ilgililerin de okuması gerekir...hoş okusan ne olur..

Emeğe Saygı
cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 15 Temmuz 2008, 14:06:51 »

Sevgili Uğur,güzel ve yerinde bir onu açmışsınız...Dersaneye dayalı sistemin, okulları ne hale getirdiğini maalesef üzülerek yaşıyoruz.Ancak okullardaki bu gidişe biraz olsun dur diyebiliriz.Burada en büyük görev biz öğretmenlere düşmektedir!
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #4 : 15 Temmuz 2008, 14:16:53 »

Yazı gerçekleri yansıtmış,ama yazıyı yazan şahıs(Engin Ardıç) nasıl olmuşta böyle bir yazı yazmış hayret ,konunun bir ucuda  içinde öğretmenlere dokunduğu  için olsa gerek ,çünkü o adam öğretmenleri pek sevmez.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
Pinus
VIP Üye

Performans: 169
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 15 Temmuz 2008, 15:37:00 »

evet haksız sayılmaz; ama dersaneler yine de önemli. Çünkü; öğretmenlik yaptığım okulda iklim ile ilgili Öss çıkmış veya benzer soruları öğrenciye çözdürmeye kalktım ama çözemediler. 9. sınıfta iken tamamen ders kitabına göre gitmişler. Çocuklara konuları şimdi burda öğrenin son sene dersaneye bırakmayın, desek de akıllar bir karış hava da. üstüne üstlük:" siz de bizi çok zorluyosunuz" demezler mi:)dersaneye gittinbiz diyelim; coğrafya öğretmeninden 4 senenin tüm konularını 8 ay içine sıkıştırmasını istiyorsunuz; sanki biz " hannibal"ız; açıcaz kafalarını, bilgiye koy- yolla... öğrenciler ve veliler zorlayıcı olmayınca ve sadece ders kitabına göre gidilirse, pek birşey öğrenmiş olmuyorlar...halbuki öss maratonuna girmiş olacaklar ve alt yapıları da yok; bence alt yapısı sağlam olan öğrenciler dersaneden daha çok faydalanıp , nokta atışı yapabiliyorlar.
alperenler8
VIP Üye

Performans: 117
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 15 Temmuz 2008, 15:43:21 »

Evet Engin Ardıç'ı hiç sevmem (Arşivimde bulabilirsem Coğrafya Öğretmenleri ile alay ettiği bir yazısını burda veririm) ama bu yazısının altına imzamı atarım.

BNravo hocam.Olması gereken de bu.Ama bazıları sırf benden değil diye insanı hiç bir yönüyle kabul etmiyor.Halbuki her insanın mutlaka iyi yönleri vardır.Hiç bir insan tamamıyla kötü değildir.

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR,
TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic