Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Organik Gıda Efsanesi Balon mu?  (Okunma Sayısı 2925 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Emre Ütenler
Moderator

Performans: 204
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 16 Ağustos 2008, 11:13:22 »

TÜBİTAK'ın sitesinde yayımlanan bir araştırmaya göre, ilaç ve kimyasallarla yetiştirilen gıdalara göre daha sağlıklı olduğu düşüncesiyle üç kat fazla para ödenen organik gıdaların, diğer gıdalardan üstünlüğünü ispatlayan bir veri bulunamadı.

TÜBİTAK'ın internet sitesinde yayımlanan bir araştırmaya göre, "En iyisi organik" iddiasını ispatlayan bir veri bulunmuyor. Araştırmada, birçok insanın böcek ilacı ve kimyasallarla yetiştirilen gıdalara göre daha sağlıklı ve besleyici olduğu düşüncesiyle organik gıdalara, normal gıdaların üç katından fazla para ödediği anımsatıldı.

Dr. Susanne Bügel ve Kopenhag Üniversitesi İnsan Beslenmesi Bölümü'nden çalışma arkadaşlarının araştırması, "en iyisi organik gıda" bulgusunu destekleyen net bir verinin bulunmadığını gösteriyor.

Araştırmaya konu olan çalışmada, denek hayvanlar iki mevsim boyunca üç farklı metotla yetiştirilen besinlerle beslenerek mineral ve eser miktarda bulunan elementlerin seviyesi incelendi. Çalışma havuç, lahana, bezelye, elma ve patates gibi birçok ailenin alışveriş listesinde yer alan ürünleri içerdi.

NASIL ARAŞTIRDILAR?

Birinci yetiştirme yönteminde sebzeler, lahana için organikliği onaylanmış böcek ilacı haricinde böcek ilacı bulundurmayan ve düşük miktarda yapı maddesi içeren hayvan gübresinde yetiştirildi.

İkinci yetiştirme yöntemi, düşük seviyede yapı maddesi içeren hayvan gübresi ve yasalarca izin verilen oranda böcek ilacı içerirken, üçüncü yöntemde ise yüksek oranda yapı maddesi içeren gübre ve yasalarca izin verilen oranda böcek ilacı kullanıldı.

Yem olarak kullanılacak ekinlerin ise komşu alanlarda aynı ya da benzer topraklarda, aynı dönemde yetiştirilerek aynı hava koşullarına maruz kalmaları sağlandı. Tüm ekinler aynı zamanda hasat edildi ve işlendi. Organik olarak yetiştirilen sebzelerde ise organik toprak kullanıldı.

Hasat sonrası sonuçlarda temel ve eser miktarda elementler bakımından üç farklı yöntemle yetiştirilen sebze ve meyveler arasında bir farklılık olmadığı görüldü.

TEMEL ELEMENTLERDE DEĞİŞİKLİK YOK

Daha sonra organik ve geleneksel metotla yetiştirilenler ürünler iki yıl süresince hayvanlara verilerek farklı mineral ve eser miktar elementlerin giriş ve çıkışları ölçüldü. Sonuçlar, "ürünler nasıl yetiştirilirse yetiştirilsin temel elementlerin seviyesinde bir değişiklik olmadığını" gösterdi.

Dr. Bügel konuyla ilgili olarak, "Beş ekin üzerinde çalışılan organik ve geleneksel yetiştirilme metotları arasında hiçbir sistematik farklılık tespit edilmedi. Başka bir deyişle çalışma, organik gıdaların geleneksel yöntemle yetiştirilen gıdalara göre daha yüksek seviyede temel element içerdiği görüşünü desteklemiyor" dedi.

Society of Chemical Industry (Kimya Endüstrisi Derneği) Biyolojik Kaynaklar Grubu Fahri Sekreteri Dr. Alan Baylis de zararlı otları, böcekleri ve hastalıkları kontrol etmek için kullanılan modern ekin koruma kimyasallarının detaylı testlere ve sıkı düzenlemelere tabi tutulduğunu belirterek, "Doğal ve suni gübre içeren topraklar arasında kimyasal olarak bir farklılık bulunmuyor. Organik ekinler genellikle verimliliği düşürüyor, bu gıdaları karşılayabilenler için onları tüketmek bir yaşam tarzı tercihidir" diye konuştu.

Zaman

Emre ÜTENLER                               Eskişehir Atatürk Lisesi Coğrafya Öğretmeni

http://www.esatalise.k12.tr
Merih Kayra Zencir
VIP Üye

Performans: 1124
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 16 Ağustos 2008, 11:30:36 »

Valla hocam kime inanacağımızı bilmiyoruz artık ya da neye?görüyorsunuzaynı ülkenin değişik kurumlarından biri bişeye onay verirken diğeri vermiyor.biri bu su kirlidir diyor diğeri temizdir diyor...

Kayracan
msever
Uzman Üye

Performans: 104
Çevrimdışı Çevrimdışı

alınteri en iyi mirastır

Site
« Yanıtla #2 : 16 Ağustos 2008, 11:44:27 »

bence her semt pazarına ve markete girecek ürünler ilçe laboratuarlarında incelenmeli ondan sonra satışa sunulmalı

Yıldız bir gökte güzel bir de ayyukta
Ay bir yıldızla güzel bir de bayrakta...
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #3 : 16 Ağustos 2008, 11:57:50 »

Yani bu kadar çalışma boşamıydı şimdi,Tübitak gerçi güvenilir bir kurumdur ama peki biz kime inanacağız,bizzat kendimizdi laboratuvarda inceleyip gerçek sonucu göreceğiz,pes doğrusu .
Benim hiç unutamadığım bir anım vardır.Marketten bir ürün alıyordum ,o sıralarda malların üzerine üretim tarihi,son kullanma tarihi yeni yeni uygulanıyordu,alacağım malın üretim tarihine baktım çok şaşırdım çünkü üretim tarihi o günkü tarihten daha ilerde bir tarihti ,yani buna göre o mal daha üretilmemiş olması gerekiyordu .Üretici malın raf ömrünün uzun olması için böyle bir üç kağıt düşünmüş.Traji komik bir durumdu yani.Ama şimdi tüketiciler daha bilinçli tabiki.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #4 : 16 Ağustos 2008, 13:53:50 »

Bize bişey olmaz korkmadan yiyin! Wink

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
ergül
VIP Üye

Performans: 37
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 16 Ağustos 2008, 15:21:06 »

Zaten organiğin yanına yanaşamayan halk için fark etmez...Ama ben hiç olmasa doğa açısından organiğin bir faydasının olduğuna inanıyorum.
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 16 Ağustos 2008, 15:39:58 »

Organik diye satılanlara nasıl güveneceğiz.Sertifika var deniliyor.Sertifika almak zor mu?
Jön_Türk
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 16 Ağustos 2008, 15:54:08 »

Yani bu kadar çalışma boşamıydı şimdi,Tübitak gerçi güvenilir bir kurumdur ama peki biz kime inanacağız,bizzat kendimizdi laboratuvarda inceleyip gerçek sonucu göreceğiz,pes doğrusu .
Benim hiç unutamadığım bir anım vardır.Marketten bir ürün alıyordum ,o sıralarda malların üzerine üretim tarihi,son kullanma tarihi yeni yeni uygulanıyordu,alacağım malın üretim tarihine baktım çok şaşırdım çünkü üretim tarihi o günkü tarihten daha ilerde bir tarihti ,yani buna göre o mal daha üretilmemiş olması gerekiyordu .Üretici malın raf ömrünün uzun olması için böyle bir üç kağıt düşünmüş.Traji komik bir durumdu yani.Ama şimdi tüketiciler daha bilinçli tabiki.
Harikasınız be hocam....
lores
VIP Üye

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

ereğli lisesi (anadolu)

« Yanıtla #8 : 16 Ağustos 2008, 22:12:18 »

evet kime güveneceğiz,tubitak ta artık özerkliğini kaybederek basbakanlığa baglandı,hadi hayılısı...

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” M. K. ATATÜRK
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 16 Ağustos 2008, 22:16:36 »

En iyisi kendimiz balkonumuzda veya çatımızda üretelim.

Bodrum katta da inek besleriz.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic