Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Öğretmenleri Kızdıran Genelge - Haber  (Okunma Sayısı 2908 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 03 Ocak 2009, 15:25:05 »

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlerin öğeretmenevlerinden uygun fiyata yararlanması için bandrol alma zorunluluğu getirmesi üzerine Eğitim-İş, bir imza kampanyası başlattı. Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, “MEB’in kendi evimizde bizi kiracı yapmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, “öğretmenlerin paraları” ile yapılan öğretmenevlerinin bandrol kart ücretlerini 2009 yılı için yüzde 330 zamlandırarak 18 YTL'den 60 YTL'ye yükseltmesi ve bandrol alma zorunluluğu getirmesi üzerine eğitim camiası duruma büyük tepki gösterdi. Eğitim-İş ise söz konusu durumun düzeltilmesi için imza kampanyası başlattı. Konuyla ilgili ANKA’ya açıklamada bulunan Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, “Öğretmenlerin, kendi paraları ile inşa edilen öğretmen evlerini kullanmak için bandrol ücreti ödemesi kabul edilebilir bir durum değildir. Bu genelge ile öğretmenlerin ve ailelerinin öğretmen evlerinden yararlanma olanakları kısıtlanmaktadır. Bandrol fiyatını 18 YTL’den 60 YTL’ye çıkaran AKP hükümeti söz konusu olan maaş zamları olduğunda aynı duyarlılığı göstermemektedir. Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen evlerine yönelik uygulamalarının arkasında özelleştirip, satma düşüncesinin olduğu bilinmektedir” dedi.

-“MÜCADELEMİZ SÜRECEK”-

Öğretmenler ve eğitim çalışanlarının personel kimlik kartları ile doğrudan tüm hizmetlerden yararlanması gerektiğini belirten Adıbelli, “Eğitim-İş bu sağlanana kadar kararlılıkla mücadele edecektir. Milli Eğitim Bakanı’nın bizi kendi evimizde kiracı yapmasına izin vermeyeceğiz.Eğitim-İş olarak bakanlık çalışanlarının personel kimlik kartlarıyla doğrudan tüm öğretmenevi hizmetlerinden yararlanmaları yönünde talebimizi iletmek üzere tüm Türkiye’de imza kampanyası başlatmış bulunmaktayız” açıklamasında bulundu.
Vatan Gazetesi

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 03 Ocak 2009, 15:34:22 »

Öğretmenevlerini hiç kullanmadım ama kullanmak zorunda olan arkadaşlar için hiç de iyi bir haber değil.Umarım bir orta yol bulunur...

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 03 Ocak 2009, 15:37:48 »

Öğretmen evlerini arka bahçeleri gibi kullanma olmazsa öğretmenleri uzaklaştırma gayretinin bir ürünüdür bu yaklaşım.
    Eğitim adına onlarca faciaya imza atan ve atmaya devam eden Milli(Artık DİNİ Eğitim demek lazım) Eğitimden başka hamle de beklemek saflık olurdu zaten.
    Fakat asıl sıkıntı bu kadar dalevarelere rağmen aydın diye insan yetiştiren öğretmen kadrolarının olaylara sessiz ve alakasız kalması düşündürücü.
    Diğer sendikaların da hatta bütün öğretmenlerin konuya tepki göstermesi lazım.Tek vücut olarak.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 03 Ocak 2009, 16:34:05 »

her anlamda y o r u m   y o k  Huh? Huh?

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

tkarali
VIP Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 03 Ocak 2009, 17:39:59 »

Bizlerden başka herkes oralardan gereği gibi yararlanıyor.Misafirden alınan ücretle bizlerden alınan yiyecek ve içecek  ücretlerinde çok fark yok. Doğuda öğretmenler gereği gibi yararlanamıyor.Oysa bizler başka kurumlardan istediğimiz gibi yararlanamıyoruz.
:::.AHMET.:::
Moderator

Performans: 2326
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 03 Ocak 2009, 17:42:00 »

Eğitim adına onlarca faciaya imza atan ve atmaya devam eden Milli(Artık DİNİ Eğitim demek lazım) Eğitimden başka hamle de beklemek saflık olurdu zaten.

ne alakası var şimdi. herşeye de din unsurunu katmasanız olmaz sanki. açılan konunun din ile ne ilgisi var anlamıyorum.

İnsanları niçin öldürüyorsunuz ki? Biraz bekleyin zaten ölecekler.

[Konfüçyüs]
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 03 Ocak 2009, 18:05:11 »

Senelerden beri öğretmen evleri öğretmenlere doğru dürüst hizmet vermiyor zaten. Bizden aidat alınıp, başkalarına peşkeş çekiliyor.
nskcg
VIP Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 03 Ocak 2009, 18:27:37 »

Bizlerden başka herkes oralardan gereği gibi yararlanıyor.Misafirden alınan ücretle bizlerden alınan yiyecek ve içecek  ücretlerinde çok fark yok. Doğuda öğretmenler gereği gibi yararlanamıyor.Oysa bizler başka kurumlardan istediğimiz gibi yararlanamıyoruz.
Aynen katılıyorum çok önemli bir noktaya parmak bastınız.Bence yaralanmak isteyen bandrol alsın istemeyen almasın.Şahsen ben istemiyorum herhangibir yere de gitsem aşağı yukarı aynı parayı öderim hem ayrıca bizden önce yaralananlar var.

50. Yıl Tahran Anadolu Lisesi Coğrafya Öğretmeni/İstanbul
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 03 Ocak 2009, 19:44:02 »

EĞİTİM SEN : Öğretmenevlerinde Soygun ve Talana İzin Vermeyeceğiz

2009-01-01   http://www.egitimsen.org.tr/index.php?yazi=1771

Eğitim Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik’in “Öğretmen Evlerinde Soygun ve Talana İzin Vermeyeceğiz!" başlıklı açıklaması.

Öğretmenevleri, sosyal tesis amacıyla oluşturulmuş kurumlardır ve amacı da öğretmenlerin daha ucuz ve güvenli olarak buralardan yararlanmasıdır. Oysa bu gün Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen evlerine yönelik uygulamaları, söz konusu kurumları kuruluş amaçlarından uzaklaştırmaya ve ticarileştirmeye yöneliktir. Öğretmenlerden alınan bandrol ücretine yüzde üçyüzelli zam yapılırken, öğretmenlerin ve ailelerinin öğretmen evlerinden yararlanma olanakları giderek kısıtlanmaktadır.

Öğretmenlerden kesilen birikintilerle yaptırılan öğretmen evleri, günümüzde siyasi iktidarın kadrolaşmalarının yoğunlaştığı, siyasi arpalık olarak kullanılan yerler haline getirilmiştir. Birçok ilde öğretmen evleri taşeronlara devredilerek özelleştirilmiş, hak sahipleri buralardan yararlanamaz duruma getirilmiştir. Çoğu bölgemizde, il ve ilçelerde öğretmen evleri öğretmenlerden çok başka kurumlarda çalışanlarca kullanır hale getirilmiş, neredeyse herkese açık yerler haline getirilerek ticarileştirilmiştir. Oysa bu gün değişik statülerde açılan polis evleri, subay evleri vb. yerler, sadece o kurumda çalışanlara hizmet etmekte, ücretleri ise çok düşük tutulmaktadır.

Öğretmen evlerinden sadece çalışan öğretmenler değil, emekli öğretmenler, eş ve çocukları, bakmakla yükümlü oldukları kişiler yararlanmaktadır. Oysa hepimiz şunu çok iyi biliyoruz ki özellikle tatil yörelerindeki öğretmen evleri ve sosyal tesisler Milli Eğitim bürokratlarına, diğer kamuda çalışan adamı olan bürokratlara hizmet eder duruma getirilmiştir. Bunun da tek sorumlusu buraları piyasaya açan siyasi iktidar ve atadığı kadrolardır.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerden alınan bandrol ücretini 18.00 YTL’den 60,00 YTL’ye çıkararak yüzde üç yüz ellilere varan bir zam yapmıştır. Yapılan bu zam hangi ihtiyaçtan kaynaklanmıştır? Bu zihniyet siyasi iktidarın eğitimde başlattığı özelleştirmeci, piyasacı yaklaşımının bir başka yansıması olduğunun çok açık kanıtıdır.

Eğitim Sen olarak Bankalığı uygulamaya koyduğu bu genelgeyi geri çekmeye, öğretmenevlerinin siyasi arpalık olmaktan çıkarılarak gerçek sahiplerine devretmeye çağırıyoruz. Öğretmenevleri yönetimi, denetimi öğretmenlerin kendi aralarında seçeceği kişilere devredilmelidir. Siyasi kadrolaşma bir an önce durdurulmalıdır. Öğretmen evlerinde uzun süredir devam eden ticarileştirme durdurulmalı, özelleştirmelere son verilerek işletmesi öğretmenlere devredilmelidir.

Eğitim Sen bandrol ücretlerine yapılan bu hukuksuz girişimin geri alınması için hukuksal girişimler başlatacak; eğitim ve bilim emekçilerinin hak ve çıkarlarının korunmasına dönük her türlü fiili ve meşru mücadelesini yürütecektir. 

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic