Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Öğretmenlere Zorunlu Rotasyon  (Okunma Sayısı 16703 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hasanoğlan
VIP Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 05 Ekim 2011, 13:19:43 »

Hayırlı olsun, %50'nin hakkını vermeye başladılar.
....................................................................

3797 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat kanununun değişmesiyle birlikte yürürlüğe giren 652 sayılı KHK kapsamında yapılması düşünülen mevzuat değişiklikleri büyük bir gizlilik içinde yürütülüyor.
     Bakanlık yetkilileri bu konuda kamuoyuna sızmayı önlemek için her türlü tedbiri almış durumda. Başbakanın ustalık kabinesinde yer verdiği en dikkat çekici isimlerden birisi olan Milli Eğitim Bakanı Dinçer, Meb'de inanılmaz bir değişime imza atmaya hazırlanıyor.

AYNI İLDE 8 YILINI DOLDURAN ÖĞRETMENLER DE DAHİL TÜM EĞİTİM  ÇALIŞANLARINA İLLER ARASI ROTASYON
     Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri tarafından yürütülen mevzuat geliştirme çalışmasında sona gelindiği bildiriliyor. Memurlar.biz'e gelen bilgilere göre aileleri ile birlikte 5 milyonluk bir camiayı ilgilendiren değişikliklerden en önemlisi; iller arası zorunlu yer değiştirme -rotasyon- uygulamasının tüm eğitim çalışanlarını kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesi oluşturuyor.
     Milli Eğitim Bakanlığı Personeli Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği başlığı altında tek elden yürütülen yönetmelik çalışmasıyla farklı statüdeki tüm eğitim çalışanlarının atama ve yer değiştirme yönetmeliği tek başlık altında birleştiriliyor. Yapılan çalışmayla 6 hizmet bölgesine ayrılan illerden birisinde 8 yıllık zorunlu çalışma süresini dolduran Eğitim Denetçisi, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Şube Müdürü, Okul Müdürü, Müdür Baş Yardımcısı, Müdür Yardımcısı, Şef, Memur ve Öğretmen başka bir eğitim bölgesine zorunlu yer değişikliğine tabi tutuluyor.
     Kamuoyundan sır gibi saklanan çalışma, müfettişlerin rotasyonuna benzer değişiklikler içeriyor. Çalışmaya göre 6 hizmet bölgesinden birinde bir öğretmen en fazla 8 yıl çalışabilecek.
     Bulunduğu ilde zorunlu yer değiştirme  tarihi itibarıyla en az iki yıllık çalışma süresini tamamlayanlardan;
     1- Hizmet bölgelerindeki zorunlu çalışma sürelerini tamamlayanlar, isteğe bağlı yer değişikliği kapsamında 20 il tercihinde bulunabileceklerdir.
     2- Bölge hizmetini tamamlamamış olanlar, bulundukları hizmet bölgesi ile sınırlı olmak kaydıyla beş il tercih edebileceklerdir.
     Yürütülen mevzuat çalışması ile ilgili sitemize gelen yüzler e-postada belirtildiği gibi sözleşmeli öğretmenlik uygulamasını kaldıran Milli Eğitim Bakanlığı özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da öğretmen tutmanın yolunu hizmet bölgelerinde zorunlu çalışma yönteminde bulmuş gözüküyor.Ancak gözden kaçan bir kaç hususu belirtmekte fayda var. Zorunlu yer değiştirmeyle bir çok öğretmen emekli olmak zorunda kalacaktır. Emekli olacak olan öğretmenlerin boşalttığı yerler hali hazırda bekleyen 150 bin öğretmen açığıyla had safhaya ulaşacaktır. Her yıl en az 100 bin civarında eğitim çalışanı yolluk ve harcırahını alarak başka bir ile göç etmek zorunda kalacak bu da zaten bu mali politikalarla ülke ekonomisine daha fazla zarar verecektir. Ekonomik yanlarını bir yana bırakırsak sosyal ve inasani açıdan bir çok aile sıkıntı çekecektir. Eşinden ve ailesinden ayrı binlerce eğitim çalışanına onbinler eklenecektir.
     Buradan bakanlık yetkililerini kamuoyunun merakla beklediği bu konulara ilişkin açıklama yapmaya davet ediyoruz.

Memurlar.biz/ÖZEL

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür,
Ve bir orman gibi kardeşçesine
fischer
Uzman Üye

Performans: 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 05 Ekim 2011, 15:54:09 »

Hayaldi gerçek oldu mu acaba?
manolyaaltun
Yeni Üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 05 Ekim 2011, 16:55:34 »

öğretmenliğe başladığımdan beri düşündüğüm konu,sayın bakanımızı gerçekten tebrik etmek istiyorum,tabii ki yer değiştirilmesi gerekiyor,öğretmen stajyer olarak okula gelmiş,aynı okuldan EMEKLİ oluyor yok böyle bir şey yaaaaa:))))
fpus
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 05 Ekim 2011, 17:11:28 »

öğretmenliğe başladığımdan beri düşündüğüm konu,sayın bakanımızı gerçekten tebrik etmek istiyorum,tabii ki yer değiştirilmesi gerekiyor,öğretmen stajyer olarak okula gelmiş,aynı okuldan EMEKLİ oluyor yok böyle bir şey yaaaaa:))))
tamam öğretmen stajyer olarak başladığı okuldan emekli olmasın, yer değiştirsin ama kimse kimseyi il değiştirmeye zorlayamaz herhalde, insanlar düzenlerini kuruyor çoluk çocuğun okulu evi barkı herşeyi hallettim derken hadi il değiştir, yok böyle bir şey...
tefra
Uzman Üye

Performans: 76
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 05 Ekim 2011, 17:13:16 »

8 yılını dolduran Siyasiler içinde rotasyon uygulansın...
cakir
Uzman Üye

Performans: 30
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 05 Ekim 2011, 17:23:05 »

manolyaaltun herhalde siz ya başka ülkede yaşıyor ya yeni mezun acaba bunlar ne zaman emekli  olacakki bu puanla bize yer açılsın diyensin ya ailede hiç memur yok arkadaş bu öğretmen hangi parayla istediği gibi il il dolaşsın bunu demek çok kolay uygulayacaklarada kolay gelsin.sizinki birilerinin dediği gibi üç ay yatar bide maaşını beğenmez.
alikaratas
VIP Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 05 Ekim 2011, 17:41:52 »

beni memleketimden alacak başka yere atacak sonra benden iş bekleyecek pehhh.

\\"Rabbim Allah\\'tır de, sonra doğru ol!\\"
SEDATOYKU
VIP Üye

Performans: 226
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 05 Ekim 2011, 17:49:34 »

Olur bu da olur... Daha ne hayallerimiz gerçek olacak (!)
Ayrıca 8 yıl çok uzun. Her yıl bir ile gönderseler daha iyi olabilir.. (Türkiyeyi gezme hayalimiz gerçek olurdu...)
alikaratas
VIP Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 05 Ekim 2011, 18:26:01 »

ya birde şunu merak ediyorum ben hep kiracı mı olacağım şimdi.

\\"Rabbim Allah\\'tır de, sonra doğru ol!\\"
andaci
Uzman Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 05 Ekim 2011, 18:54:46 »

((((öğretmenliğe başladığımdan beri düşündüğüm konu,sayın bakanımızı gerçekten tebrik etmek istiyorum,tabii ki yer değiştirilmesi gerekiyor,öğretmen stajyer olarak okula gelmiş,aynı okuldan EMEKLİ oluyor yok böyle bir şey yaaaaa:))))
       İnsan  mutlu olduğu yerde başarılı olur.Eğer üretken ve başarılı ise neden olmasın?

Pozitif bilimlere önem vermeyen toplumlar,geri kalmaya mahkumdur.
Badem303
VIP Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 05 Ekim 2011, 19:21:16 »

nasıl yani il  mi değişecegiz. ayvahlar olsun ben gidemem arkadaşlar. düzen kurdum yazıklar olsun bu kararı alana..
eskiyapar
Yeni üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 05 Ekim 2011, 19:29:05 »

Çok iyi olmuş.Böyle öğretmen kitlesine az bile.Yıllarca sınıf öğretmenliği yaptım.En ücra yerlerde.hala istediğim yerde değilim.İsabet olmuş diyenler benim çalıştığım yerlere gitmiş midir acaba.Atıp tutmak kolay.Milyonlarca insan çoluk çocuk.Onların eğitimi,aile düzeni ne olacak.Devlete getireceği ekonomik yük.Yolluk filan.Morali bozulan kitlelerin çalışma azmi.Başarı beklentisi çok zor iş.Ama az bile arkadaşlardan memnun olanlar var.Ben ücra yerlere alışığım görürüm boyunuzu.Bu destekçilerin öğretmen olduğuna da inanmıyorum.
smiler
Üye
**

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 05 Ekim 2011, 19:32:23 »

Öğretmeni güdülecek koyun olarak gören zihniyetin ürünü olan bir çalışma...
Öğretmenin ekonomik durumunu ve sosyal statüsünü yükseltmek yerine daha çok rezil etmeye çalışan bir zihniyetin ürünü olan çalışma...
Bu millete müstehaktır...
İyi oluyor, yapsınlar...
tefra
Uzman Üye

Performans: 76
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 05 Ekim 2011, 19:35:15 »

Hiçbir şey yapmamak için; Her şeyi yapabilirim.  ( Garfield )
Birşeyler yapıyor görünmek için; Her şeyi yapabilirim. ( MEB )
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 05 Ekim 2011, 20:07:47 »

Ülkenin bir yarısı zorunlu hizmetini şartları güç olan yerleşim yerlerinde bitirip, bir yarısı hiç bir mantıklı açıklaması olmayan ''rotasyon affıyla'' bu hizmmetten muaf olmuşken; muhtemel olabilecek böyle bir uygulamanın hiç bir masumane tarafı olamaz.
Diğer taraftan öğretmenleri sorgulayıcı ve irdeleyici bir denetim mekanizması oluşturmaya çalışan Sayın Bakan'ın öncelikle Bakanlık merkez teşkilatındaki kadroyu ve İl MEM'lerdeki yönetici kadrosunun niteliğini sorgulaması gerekmektedir.
Sadece liyakat ve adalete dayanan bir yönetim bir çok iyi şeyi beraberinde getirecektir diye düşünüyorum. Ya da tam tersi...

(Bkz. V For Vandetta)
Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic