Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mucizenin kahramanları yeryüzünde...(Şili) Peki biz ne zaman mucize yaşayacağız?  (Okunma Sayısı 3640 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
bedirge
Moderator

Performans: 56
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« : 13 Ekim 2010, 09:44:13 »

Bir gün belki bizler de madenlerde mahsur kalan madencilerimiz için böyle mucizeler yaşarız...

http://www.ntvmsnbc.com/id/25140627/

http://yenicografyam.tr.gg/ Hasankeyf'e Sadakat...
nazmi21
VIP Üye

Performans: 67
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 13 Ekim 2010, 13:13:04 »

Takdiri ilahi demediğimiz sürece....Ne yapalım kaderleri o diyen siyasetçileriiz olmadığı sürece...İnsanları düşük ücrete yüksek riske sokan ekenomik yapı olmadığı sürece...Kapatılan maden ocaklarının mühürünü kırıp işletmeye devam etmediğimiz ve buna göz yuman denetim mekanizmaları olmadığı sürece.... Depremde kerpiç evleri suçlamadığımız sürece...99 Marmara depreminde deprem üssünün Gölcük olduğu ve sebebininde askeriyenin burada içki içip dansöz oynatmasından dolayı cezalandırma demediğimiz sürece...

Ataol Behramoğlu'nun Dediği gibi,Zulmün Önünde dimdik tut onurunu
Emeğin önünde eğil kızım,
Bende sizin emeğinizin önünde eğiliyorum dostum saygılar...
----------------------------
Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, su herkesin suyudur da,
Ekmek neden herkesin ekmeği değildir?
Acı niye herkesin acısı değildir?
Şeyh Bedreddîn/“Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidi
j.m.229
VIP Üye

Performans: 30
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 13 Ekim 2010, 14:21:27 »

ve bu ülkede maden mühendislerine ,jeofizikçilere ,jeolojicilere gereken önem verilmediği sürece ,biz sadece oların başarılarını haber yapıp ,konu açıp, paylaşacağız...
nazmi21
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #3 : 13 Ekim 2010, 14:53:34 »

Bu yazıyı okuduğunuz saatlerde Şili’de 68 gündür toprağın 622 metre altında mahsur kalan 33 işçi yukarıya çıkarılmaya başlanacak…

Olaya “mucize” gibi isimler takılıyor ama olanların mucizeyle ilgisi yok.

Konunun insan hayatına verilen önemle ilgisi var.

Aklımıza ister istemez, Türkiye’deki son maden kazasında yerin yüzlerce metre altında kalan iki işçinin cesedine halen ulaşılamamış olması geliyor. Bundan sonra da ulaşılamayacak, çünkü artık bunun için çaba gösteren de yok.

Aklımıza ister istemez, Pendik’teki gemi tersanelerinde peş peşe gerçekleşen işçi ölümleri gelecek…

Başbakan Tayip Erdoğan, bu ölümler için, “orada çalışanlar ölebileceklerini bilmiyorlar mıydı?” diye sormuştu.

Aynı soru maden kazalarında ölenler için de sorulmuştu.

Ya da kısaca takdiri ilahi denilmişti…

Konunun takdiri ilahi ile değil, daha az masraf yapalım, daha çok kazanç sağlayalım ile ilişkisi var.

Paranın dini imanı yok. TÜSİAD neyse, MÜSİAD da odur.

Yerin bilmem kaç metre altında bulunan ve zaten ölmüş olan işçileri yukarıya çıkarmak için yapılacak masrafa değer mi?

Aynı mantık yaşayan işçi için de işletilir:

Tersanede ya da madende çalışan işçilerin güvenliği için bu kadar masraf yapmaya değer mi?

İşçi güvenliğinin hiçe sayılması daha maden ocağının yapımında başlıyor.

Yetersiz havalandırma grizu patlaması riskini artırıyor.

Şili’deki ocakta olduğu gibi, yeraltında belirli yerlere çelik odalar yapılması çok masraflı…

Ne gerek var! Madene girerken biraz daha fazla dua etsinler! Bir şeycikler olmaz!

33 işçi Şili’de değil de Türkiye’de yerin 622 metre altında mahsur kalsaydı, şimdiye kadar çoktan ölmüştü.

Takdiri ilahi, ne yapacaksınız!

Kazanın olduğu ülke ABD, Almanya, Japonya gibi gelişmiş kapitalist ülkeler olsaydı, kolay bir açıklama bulunabilirdi: onlardaki imkanlar bizde bulunmuyor.

Kazanın olduğu ülke Şili…

Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, su herkesin suyudur da,
Şeyh Bedreddîn/“Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidi
bedirge
Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #4 : 13 Ekim 2010, 15:39:38 »

Bakan Dinçer: 'Bizde olsa 3 günde çıkarırdık'

Şili'deki maden kazasında mahsur kalan işçilerin yeryüzüne çıkarılması hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, "Böyle bir kaza bizde olsaydı, madencilerimizi üç günde çıkarırdık" dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25140943/

Zonguldak'da 28 madencinin cesedi çıkarıldı 2 madenciden hala eser yok tam 5 ay oldu. 5 ay nire 3 gün nire...

Buna kim inanır....

zeybek43
Uzman Üye

Performans: 34
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 13 Ekim 2010, 20:14:23 »

aradaki farkı anlayamayanlar yine taraflı bir şekilde yazmışlar....bakanda söylemiş ama orasını görmek duymak istemeyen arkdaşlar yazmışlar bir sürü lafff...  28 madencimizin öldüğü kaza bir patlamadır ama şilide meydana gelen madencilere uzak bir bölgede meydan gelen bir göçüktür ve madencilerin 69 günlük süre zarfında her türlü ihityacı karşılanmıştır....lütfen biraz önyargılarımızı kıralım..bunlar yaptıysa mep yanlıştır mantığından kurtulalım...ve site yönetcilerine rica ediyorum güzelim sitemzde böyle siyasi mesaj içeren başlıklara konulara müsade etmeyelim...
nazmi21
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #6 : 13 Ekim 2010, 20:38:34 »

Bu ne ya çnüne gelen mesajı sil siyasi içerikli demeye başladı bu forumda. Tersaneleri hallettiler, budamı gösterge değil, dünyada çöplüğü patlayan ilk ülke neresi Bu ülkede değilmiydi radyasyonlu çayı bak bana birşey olmuyor diye içen bakan ve radyasyonlu fındıkları okullarda dağıtan bakan bu ülkenin milli eğitim bakanı değilmiydi öğrenciler ve öğretmenelr olmsaydı çok iyi yönetirim diyen bakanlık...
Siz neye göre inandınız açıklamaya anlamış değilim.Aşağıdaki linke tıklayın ve yorumları okuyun.
orada 7 sayfa yorum var ve bakanın açıklamasını onaylayanlar ve onaylamayanların istatiski hesabını yapın bakalım.

http://www.ensonhaber.com/dincerden-siliye-gonderme-3-gunde-cikarirdik-2010-10-13.html

albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #7 : 13 Ekim 2010, 20:47:59 »

aradaki farkı anlayamayanlar yine taraflı bir şekilde yazmışlar....bakanda söylemiş ama orasını görmek duymak istemeyen arkdaşlar yazmışlar bir sürü lafff...  28 madencimizin öldüğü kaza bir patlamadır ama şilide meydana gelen madencilere uzak bir bölgede meydan gelen bir göçüktür ve madencilerin 69 günlük süre zarfında her türlü ihityacı karşılanmıştır....lütfen biraz önyargılarımızı kıralım..bunlar yaptıysa mep yanlıştır mantığından kurtulalım...ve site yönetcilerine rica ediyorum güzelim sitemzde böyle siyasi mesaj içeren başlıklara konulara müsade etmeyelim...
Hocam yapmayın lütfen.. bırakın 3 günü. hadi patlamaydı diyelim, 3 günde çıkaramadınız 3 ayda çıkartsaydınız.ama siz 5 aydır becerememişsiniz bunu.Eleştirilince de bu mesaj siyasi, izin vermeyin.. neresi siyasi hocam. tam olarak insani mesaj bu..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
nazmi21
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #8 : 13 Ekim 2010, 20:53:56 »

ölenlerin ailelerinden alıntı
Kazanın meydana geldiği TTK Karadon Müessese Müdürlüğü'nde kuyu bakım servisinde çalışan Adnan Kartal da, Yapı-tek firmasında işe yerleştirdiği eniştesinin cenazesinin hala çıkarılamamasına tepki gösterdi. Şili'deki işçiler adına göğsünün kabardığını belirten Adnan Kartal, "Şili'de, devlet, millet beraber olmuş bir bütünlük içinde. Başbakanımız, bu kazanın ardından buraya geldiğinde, '30 madencinin cenazesi çıkarılmadan 2 bakanım Ankara'ya dönmeyecek' demişti. Fakat 28 madencinin cenazesi çıktıktan sonra burası unutuldu. Yetkililere sesleniyorum. Bu ailelere daha ne kadar ızdırap çektireceksiniz? Ben her akşam evde aileme hesap veriyorum. İnsan cenazesini bulunca sevinir mi? Biz cenazemizin bir parçasını bulsak sevineceğiz, o duruma geldik" diye konuştu.

bedirge
Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #9 : 13 Ekim 2010, 21:22:05 »

tabi bazı arkadaşlarımız da bırakın olaya tek bi taraftan bakmayaı, kendi düşüncelerini bile geliştiremiyorlar...Birilerinin söylediği ile yetiniyorlar... "Bakanımız söylemiş" bunlar birbirinden farklı... Peki neden 5 aydır ailelere en azından cenazeleri verilemiyor... Tabi bizimki farklı... kader...

nazmi21
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #10 : 14 Ekim 2010, 09:50:25 »

Yerin 700 metre dibine girmek
Şili’de bir maden işçisi günde 4 saat çalışıp ayda 2000 dolar kazanıyor.
Türkiye’de?

Candaş Tolga Işık, Şili’de kurtarılan; Türkiye’de kurtarılamayan madencileri yazdı.
Şili'de dün yerin 700 metre dibinden çıkarılanla, Türkiye'de 5 aydır yerin 700 metre dibinde bırakılan aynı şeydir aslında.

Şili’de 69 gün önce, 5 Ağustos’ta San Jose Madeni’nde meydana gelen çökmede, yerin 700 metre altında mahsur kalan 33 madenci tek tek kurtarıldı.. Şimdi herkes aynı soruyu soruyor.. Türkiye neden başaramadı.. Karadon'da 28 madencinin cansız bedenine ulaşan Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, Şili’de 69 gün mahsur kalan 33 madencinin kurtarma çalışmalarının büyütüldüğünü söyleyerek “Böyle bir kaza bizde olsa, madencilerimizi üç günde çıkarırdık” dedi.  Oysa Karadon'da 2 madencinin cesedine dahi ulaşılamadı.. İşte Türkiye'nin izlerken iç çektiği Şili'deki kurtarma operasyonu bugün yazarların da gündemindeydi.. Gazeteci Candaş Tolga Işık, Posta gazetesindeki köşesinde Şili'de madenci olmakla Türkiye'de madenci olmanın farklarına değindi.

OPERASYONU DEVLET BAŞKANI YÖNETTİ
Yerin yaklaşık 700 metre dibinde bir kaza oldu.
33 madenci mahsur kaldı.
69 gün bütün ülke oraya kilitlendi.
Sanatçılar, aydınlar...Herkes yerin altındaki 33 insan için özel yayınlar yaptı.
Enerji bakanı filan değil, bizzat Devlet Başkanı yönetti arama-kurtarma operasyonunu...
“Ölü ya da diri o insanlara ulaşmaktan daha önemli bir işim yok” dedi.

Ve tam 69 gün sonra...
Şili’de yerin 700 metre dibinden 33 işçi sağ salim çıkarıldı.

BAŞBAKAN KADER DEDİ
Başka bir memlekette yine yerin 700 metre dibinde kaza oldu.
30 madenci mahsur kaldı.
“Kalbimiz onlarla...” deyip Çarkıfelek’te göbek attı sanatçılar...
Başbakan’a sordular “Kader” dedi.
Çalışma Bakanı’na sordular “Güzel öldüler” dedi.

2 MADENCİ NE OLDU
Tam 3 gün sonra...
Zonguldak-Karadon’da 28 madencinin cesedine ulaşıldı.
Aradan 5 ay geçti...
Hiç aklınıza geldi mi: “Yahu bu kuyuya 30 madenci girdi, 28 ceset çıktı.
Geri kalan 2 madenci ne oldu?”
Engin Düzcük ve Dursun Kartal...
Dünyanın öbür tarafında 69 günde 33 işçi yerin 700 metre dibinden sağ çıkarken bu tarafında yerin 700 metre dibinde 2 işçinin cesedine hala ulaşılamadı!

Niye?
Çünkü her işi adamına ‘ihale etmekte’ usta olan arkadaşlar,
bu işi ‘ihale edecek’ adamı 5 aydır bulamadı!

ŞİLİ'DE MADEN İŞÇİSİ OLMAK, TÜRKİYE'DE MADEN İŞÇİSİ OLMAK
Zerre kadar şaşırıyorsam namerdim...
Şili’de bir maden işçisi günde 4 saat çalışıp ayda 2000 dolar kazanıyor.
Türkiye’de?
Günde 8 saat çalışıp ayda 600 dolar kazanıyor.
Şili’de maden işçisi ölürse ailesi küçük çaplı bir servete kavuşuyor.
Türkiye’de?
Cesedine ulaşılan “şanslı” oluyor.

SEN HEP YERİN DİBİNDE
Şili’de dün yerin 700 metre dibinden çıkarılanla, Türkiye’de 5 aydır
yerin 700 metre dibinde bırakılan aynı şeydir aslında.
Sen ona ‘maden işçisi’ dersin,
Şilili ‘bir ülkenin insanına verdiği değer’ der!
Sende hep yerin dibinde, onda ise böyle yeri delip göğe çıkar işte!

zeybek43
Uzman Üye

Performans: 34
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 14 Ekim 2010, 19:56:02 »

değerli arkdaşalrım siz farkı anlayamıyorsanız ben ne yapayım...şilide adamalr göçükten uzak bir bölgede sığınakta yaşamalrını sürdürdüler..bizde ise çıkarılmayan cenazelerimz patlamaın olduğu yerde....vallahi ben anlamkta zorlanıyorum...arakdaşalr taaa 25 yıl önceye kadar gitmişler..bunları baştana yazsanıza......işinize gelmedimi hemen çark ediyorsunz...siyasetse siyasetin en iyisin yaparız ama burası yeri değil..değerli hocalarım eleştireceksek siyaset yapmadan eleştirin....bakanın söylkediklerin tama dinlemeden yazıp çzimeyelim...neyse kimseyle soırumnz yok ama insaf diyyruz...
bedirge
Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #12 : 14 Ekim 2010, 20:12:28 »

değerli arkdaşalrım siz farkı anlayamıyorsanız ben ne yapayım...şilide adamalr göçükten uzak bir bölgede sığınakta yaşamalrını sürdürdüler..bizde ise çıkarılmayan cenazelerimz patlamaın olduğu yerde....vallahi ben anlamkta zorlanıyorum...arakdaşalr taaa 25 yıl önceye kadar gitmişler..bunları baştana yazsanıza......işinize gelmedimi hemen çark ediyorsunz...siyasetse siyasetin en iyisin yaparız ama burası yeri değil..değerli hocalarım eleştireceksek siyaset yapmadan eleştirin....bakanın söylkediklerin tama dinlemeden yazıp çzimeyelim...neyse kimseyle soırumnz yok ama insaf diyyruz...

Kimsenin çark ettiği yok arkadaşım, seçtiğimiz kelimeler için  biraz daha özenelim. Ayrıca "Birilerinin Avukatlığı" nı neden yapıyorsunuz ben anlamadım. Konuşup paylaştıklarımızın siyasetle hiçbir ilgisi yokken (en azından kendim için söyliim sıkıntım tamamen insani) siz konuyu farklı boyutlara taşıdınız. Burda tamamen insani duygularımızı paylaşamicakmıyız üstelik konu da bize hiç de uzak deil, sizde hemen admine  şikayet ediyorsunuz, elinden oyuncağı alınıp babasına şikayet eden çocuk gibi, Konuşmayalım mı, paylaşmayalım mı, fikrimizi söylemeyelim mi?

nazmi21
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #13 : 14 Ekim 2010, 20:59:39 »

Evet hocam haklısınız 25 yıl öncesine gittim hatta tam gününü söyleyeyim 26 Nisan 1986 tarihli olaya gittim.neden gittim görmeniz lazım işinize gelmeyince falanda filan hesabına yatmayın şimdi dedimki o zamanda bakanlar açıklama yapıyordu yoktur yoktur diye ne oldu şimdi olaylan 20/25 yıl sonra anlaşıldımı karadeniz bölgesindeki kanser vaka sayılarının artma sebebi öüzrlü doğan çocuk ölümlerinin artma sebebi şimdide ortada bir bakan var ve biz sadece bakmıyoruz gerektiği zaman eleştiriyoruzda.
Şunuda iyi biliyoruzki kimlerin ne şekilde ihale sonucu en ucuza kaptıkları maden işletmeciliği lisanslarını...
hadi herşey bakanın dediği gibi bile olsa ölen kişilerin taziyelerinde kaderleridir, bilmiyorlarmıydı öleceklerini demenin bir mantığı varmı insani boyutta...

j.m.229
VIP Üye

Performans: 30
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 15 Ekim 2010, 03:44:17 »

Evet hocam haklısınız 25 yıl öncesine gittim hatta tam gününü söyleyeyim 26 Nisan 1986 tarihli olaya gittim.neden gittim görmeniz lazım işinize gelmeyince falanda filan hesabına yatmayın şimdi dedimki o zamanda bakanlar açıklama yapıyordu yoktur yoktur diye ne oldu şimdi olaylan 20/25 yıl sonra anlaşıldımı karadeniz bölgesindeki kanser vaka sayılarının artma sebebi öüzrlü doğan çocuk ölümlerinin artma sebebi şimdide ortada bir bakan var ve biz sadece bakmıyoruz gerektiği zaman eleştiriyoruzda.
Şunuda iyi biliyoruzki kimlerin ne şekilde ihale sonucu en ucuza kaptıkları maden işletmeciliği lisanslarını...
hadi herşey bakanın dediği gibi bile olsa ölen kişilerin taziyelerinde kaderleridir, bilmiyorlarmıydı öleceklerini demenin bir mantığı varmı insani boyutta...
haklısınız,bence de ...
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic