Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: MEB, derslerde yapılan müfettiş denetimini kaldıracak!!  (Okunma Sayısı 2406 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 08 Aralık 2008, 18:10:51 »

MEB, derslerde yapılan müfettiş denetimini kaldıracak
7 Aralık 2008 09:36

Müfettiş devri kapandı

Sınıflarda ‘Müfettiş geliyor’ korkusuna son... Milli Eğitim, derslerde yapılan denetimleri kaldıracak öğretmenlerin performansını okul idareleri öğrencilerin genel durumuna bakarak takip edecek

Milli Eğitim Bakanlığı, her sene öğretmenlerin kâbusu haline gelen müfettişlerin derslerde teftiş uygulamasına son veriyor. Müfettişler, öğretmenleri değil, okul idarelerini teftiş edecek. Öğretmenlerin performansları ise Seviye Belirleme Sınavları (SBS) ile okulda sınıfın genel durumundan ortaya çıkarılacak.

MEB, “Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliği”nde değişikliğe hazırlanıyor. İlköğretim Genel Müdürlüğü tarafından son aşamaya getirilen çalışmaya göre, MEB bünyesinde görev yapan 3 bin 81 müfettiş, her sene derslere girerek teftiş yapmayacak. Teftişlerde öğretmen değil sadece okul idareleri denetlenecek, rehberlik yapılacak. Müfettişler, öğretmenleri “rapor” edemeyecek. Öğretmenler hakkında da tek derste denetleme yapılarak bir kanıya varılmamış olacak. İllerde çalışmalardan sorumlu tutulacak olan müfettişler, merkezde yapılan değişikliklerle ilgili idarecilere bilgi aktaracak. Müfettişler, projeler ve yenilikler konusunda okullarda öğretmen ve idarecilere rehberlik görevini üstlenecek. Öğretmenlerin denetiminde okul yönetimleri ön planda olacak.

KANAAT NOTU VERİLMEYECEK

Öğretmenlerden öğrencilerin sınıfta aldıkları notlarla SBS’lerden ve il veya ilçe düzeyinde yapılan deneme sınavlarından aldıkları not ve puanların orantılı olması beklenecek. Bu sistemle öğretmenler öğrencilerine hak etmedikleri fazladan notları da veremeyecek. Aksi takdirde öğretmenin “subjektif” yaklaşım içinde olduğu gerekçesiyle inceleme başlatılabilecek.

Okul idarelerinin denetim ve performans değerlendirmelerinde eksiklik görülen öğretmenler, hizmetiçi eğitime yönlendirilecek. Öğretmenler idarecilerin denetiminde haksızlığa uğradığını iddia ederse müfettişler devreye girecek.
ferat54
Site Yöneticisi

Performans: 1681
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 08 Aralık 2008, 18:32:16 »

bir dersi dinlemekle öğretmen hakkında kanaate varılırmı.zaten saçmaydı.birde orta öğretimde değişseydi keşke

karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 08 Aralık 2008, 18:40:53 »

Ben bu habere sevindim, ilköğretimdeyken en fazla çalıştığım yıl bir müfettişten 78 puan almıştım, bir sonraki yıl o kızgınlıkla hiç çalışmadım(tabiki evrak hazırlama anlamında) fakat gelen müfettiş öğrencilerime bakarak birkaç soruya verilen cevaplar üzerine sizin evraklarınızı kontrol etmeye gerek yok diyerek 94 puan vermişti. Bu anlamda bir günde ya da bir derste öğretmenin yıl içindeki performansını değerlendirmek objektif bir yaklaşım olmaz. Müdürlerin öğretmen performansını değerlendirmesi daha olumlu bir yaklaşım; Ancak bunun da şöyle bir handikapı var: Öğretmen idarecinin yaptığı yanlış bir uygulamayı söylemekten kaçınıyor; bu durumda eğitim-öğretim sürecini olumsuz anlamda etkiliyebiliyor.
Son olarak ülkemizde haketmediği halde değişik yollarla idarecilik makamına oturmuş ve bu mesleğin hakkını veremeyen meslektaşlarımızın azımsanmayacak sayıda olması beni bu anlamda korkutuyor.
rhturk
VIP Üye

Performans: 627
Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« Yanıtla #3 : 08 Aralık 2008, 19:13:51 »

ilköğretimde çalışırken yapılan teftişte bizim zümreye giren müfettiş en yüksek notu bana vermişti arkadaşlar arasında o da 79'du. başka zümreye giren müfettiş ise en düşük not olarak 84 vermişti ve o notu alan arkadaşımızın son anda hazırladığı birkaç tane öğrenci tanıma fişi vardı (göstermelik). müfettişlerin kriterlerinin neler olduğunu bilmiyorum.  subjektif davranan idareciler de az değil. hemşehrilik, ortak sendika vb. nedenlerle sicil amirleri tarafından yüksek not alan öğretmenler..

C o ğ r a f y a     a y a k l a     y a z ı l ı r ..
arsimela
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 08 Aralık 2008, 19:26:13 »

çok iyi oldu.sürekli eleştiren ve mutlaka bir kusur bulan müfettişler yol göstermekten çok. meslekten soğutuyordu öğretmenleri hele ki i
lköğretim müfettişleri.. nesli
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 08 Aralık 2008, 20:11:33 »

Zaten her türlü gelişme ortaöğretime sonradan uğruyor ne hikmetse.
Okul idareleri tabi ki öğretmenlerini çok daha iyi tanıyor.Onların vereceği karar (ortaöğretim için söylüyorum) 3-5 yılda bir gelen müfettişin kanaatinden daha iyi olacaktır.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic