Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Küresel Isınma ve Volkanizma İlişkisi ? !!! ?  (Okunma Sayısı 3127 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kor_tv
VIP Üye

Performans: 108
Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« : 09 Haziran 2011, 01:51:06 »

Arkadaşlar yabancı ve yerli kaynaklar özellikle son yıllarda sıklığını arttıran volkanik faaliyetlerin küresel ısınma ile ilişkilendirilebileceğini, bu konunun araştırılması gerektiğini söylüyor (http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/sorumlu-iklim-degisikligi-mi.html). Bu konuyu bizim de tartışmamız yerinde olur. İlk bakışta ve belkide biraz ön yargıyla bakıldığında böyle bir ilişki oldukça saçma geliyor. Ama benim aklıma kütlesel yer değiştirmelerin (örneğin buzul erimeleri) neden olduğu izostatik denge bozukluklukları ile kıta hareketleri arasındaki ilişki geliyor. Yani dolaylı da olsa buzul erimeleri, neticesinde ağırlığı değişen plakalar farklı eğilimler gösterebilir mi? Ne düşünüyorsunuz?

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmez isen, ya nice okumaktır. (Yunus Emre)
acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 09 Haziran 2011, 04:00:17 »

son 150 yılda ısınmanın ne kadar kalınlıkta ve ağırlıkta buzulu erittiği tesbit edilmeli.sonuç olarak ben levha hareketlerini etkileyecek bir sonuç çıkacağını düşünmüyorum.büyük depremler oldu onların ilintisi daha fazla olmalı diye düşünüyorum.Eksenin kaydığı büyük depremlerden bahsediyoruz.
Ayrıca volkanizma faliyetleri, özellikle kül bulutlarının küresel ısınmada önleyici olduğu, yeryüzüne daha az güneş ışını ulaşmasını sağlayarak soğuma gerçekleştireceği olumlu bir durum.Zaten atmosferin üst katmanlarına toz enjektesi çözüm yöntemi olarak düşünülüyordu, volkanların bunu doğal olarak yapması daha iyi oldu.

kor_tv
VIP Üye

Performans: 108
Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« Yanıtla #2 : 09 Haziran 2011, 08:57:02 »

son 150 yılda ısınmanın ne kadar kalınlıkta ve ağırlıkta buzulu erittiği tesbit edilmeli.sonuç olarak ben levha hareketlerini etkileyecek bir sonuç çıkacağını düşünmüyorum.büyük depremler oldu onların ilintisi daha fazla olmalı diye düşünüyorum.Eksenin kaydığı büyük depremlerden bahsediyoruz.
Ayrıca volkanizma faliyetleri, özellikle kül bulutlarının küresel ısınmada önleyici olduğu, yeryüzüne daha az güneş ışını ulaşmasını sağlayarak soğuma gerçekleştireceği olumlu bir durum.Zaten atmosferin üst katmanlarına toz enjektesi çözüm yöntemi olarak düşünülüyordu, volkanların bunu doğal olarak yapması daha iyi oldu.
Hocam sizin açıklamalarınızdan bir soru daha ortaya çıkıyor. Kül bulutlarının ısınmayı yavaşlattığını, daha az güneş ışınına maruz kalındığını yazmışsınız. Volkanik faaliyetlerin atmosfere saldığı KARBONDİOKSİDİN ısınmaya olan etkisini kül bulutlarının neden olduğu albedo (yansıma) ile karşılatırmak mümkün mü?

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmez isen, ya nice okumaktır. (Yunus Emre)
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic