Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İstanbul'a Yağmur Bombası  (Okunma Sayısı 1794 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« : 28 Ocak 2008, 13:36:51 »

Aslında gazetelerden alınan -kopyala-yapıştır türü haberlerin buraya alınmasını çok doğru bulmuyorum ama bu haberin burada tartışılması gerektiğini düşünüyorum.
Aslında haber, başlıkta yer alıyor ve sanırım birçoğumuzun haberi olmuştur.Ben yine de haberi kısaca buraya alıp bir tartışma oluşturmayı istiyorum..
Yağmur bombası işe yarıyor mu yaramıyor mu?
Gerçi perşembe günü İSKi nin harita içerisinde bulunan bir bölgedeki temiz sur arıtma tesislerinden birisinde öğrencilerimizle birlikte bir gezideydik ama konuyu bilmediğim için sorma ve öğrenme durumu da olmadı.O gün ziyaret ettiğimiz bu bölgede az da olsa yağış vardı.

İstanbul'a Yağmur Bombası   
27 Ocak 2008 15:00İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yağmur bombası denemesini çarşamba günü gerçekleştirdi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ABD'den kiraladığı uçakla ilk yağmur bombası denemesini çarşamba günü gerçekleştirdi. Yetkililer, yağmur bombasının tohumladığı bulutlardan baraj havzalarına yağış indiğini ve bunun olumlu sonuçlarının alındığını açıkladı.
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, 14 yıl aradan sonra yeniden uygulamaya koyduğu tohumlama çalışmasıyla ilgili şu bilgiyi verdi:
"Olumlu sonuçları barajlardaki su miktarının az da olsa artmasından görebiliyoruz. Doluluk oranındaki artış çok az gibi gözükebilir ancak, kente verilen suyu da hesaba kattığımızda denemenin başarılı olduğunu söyleyebiliriz."
İzin alınamadı!
Tohumlamanın cuma günü de yapılmak istendiği ancak bulutların ince olması nedeniyle denemeden vazgeçildiği belirtildi.
Uçak ve ekibinin ABD'den 2 ay önce getirilmesine rağmen tohumlama çalışmalarına geç başlanmasını bürokratik işlemlerin uzamasından kaynaklandığını belirten yetkililer, "Bulutları tohumlayan gümüş iyodür bir patlamayla bulutların içine atılıyor. Bu anlamda ateşli bir silah olarak kabul edildiği için Ankara'dan izin almak gerekti. Daha sonra bu iznin İstanbul'dan verilebileceği bildirildi. Bu iznin alınması biraz zaman aldı" dedi.

Asya deneme alanı (AT) ve Avrupa deneme alanı (ET) geçici haritaları. Çizgi içine alınmış olan yerler çalışmanın yürütüleceği alanları gösteriyor. Bu alanlar, İstanbul su sisteminin rezervlerini kapsıyor. Radarın yeri kırmızı yıldızla gösteriliyor ve yaklaşık olarak İstanbul'un 65 kilometre kuzeybatısında kalıyor.

(Milliyet)

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 28 Ocak 2008, 15:17:17 »

peki bu yagmur bombası atıldıgı zaman yagmurun önüne gecme imkanı varmı malum sel,su baskını olayları ile karşılaşılabilir,ayrıca hangi ülkelerde kullanılıyor herhangi bir faydası görülebilmişmi?
ve biz su kaynakları bol olan bir ülkeyiz,kullanımını bildikten sonra...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic