Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Garanti Emeklilik Yaptırmak Akıllıca mı?  (Okunma Sayısı 4973 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Badem303
VIP Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 16 Şubat 2011, 16:31:27 »

Bugün Bankaya gittim. Okulda bir arakdaşımda yaptırdı. Zaten kaç kuruş alıyoruz para tuzagına düşmek istemiyorum. Gerçekten karlı mı szce arkadaşlar... bugune kadar hep hüsrana neden oldu emeklilikler.. buda aynı mı sizce
bankacı kısaca şunu diyor:

devletten en az 15% ini (maaşınıza göre %20 ve %27 hatta) geri aldığınız için her zaman daha yatırırken bile kar etmeye başlıyorsunuz sistemde, misal ben 100 ytl ödüyorum, ertesi ay gelir vergisinden bunu düşünce maaşım 15 ytl fazla yatıyor hesabıma, yılın yarısından sonra 100 ytl ödeyince bu sefer maaşıma 20 ytl vergi indirimi yansıyacak.

bu vergi avantajı sayesinde en az 10 yıllık yatırım yapmak isteyen herkes için şu anda en ideal yatırım aracı bireysel emeklilik, 10 yıl ödedikten sonra %10 stopajla sistemden çıkabiliyorsunuz, şu anda tüm yatırım araçlarında stopaj %15 mesela, hem yatırırken hem sistemden çıkarken vergi avantajı var, hem de emeklilik fonunun işlemleri vergiden muaf olduğu için normal yatırım fonlarından daha fazla kazandırıyor.
yorgunsavaşçı
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 16 Şubat 2011, 19:06:01 »

ben de merak ediyorum acaba akıllıca bir yatırım mı?kardeşim  daha yeni yaptırdı bakalım değişen birşey olacak mı?sistemi anlatan görevliler inanarak anlattılar hatta kendilerinin de olduğunu söylediler.benim pek inanasım gelmiyor ama.....
herdem
Üye
**

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 16 Şubat 2011, 21:03:12 »

ben de yaptırdım ama işin sonucunu merak etmiyor değilim çünkü; burası Türkiye...
geomaster
Uzman Üye

Performans: 69
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #3 : 17 Şubat 2011, 07:51:29 »

Başlığa garanti emeklilik yazmışsınız ama bu işi yapan bir çok firma var sayın hocam. Yapılan iş hepsinde aynı yanlız hizmet farklılaşabiliyor yani yıllar içerisinde size zaman zaman geri dönülüp bilgi veriliyor yada fon değişiklikleri öneriliyor kendinizi iş adamı gibi hissediyorsunuz. Smiley Yani hizmet dediğim böyle şeyler. Ben de tavsiye ediyorum ben 8. yıldayım cüzi bir miktarla sıfır bir araba parası birikti üstelik ödediğim para iki katına çıkmış durumda yani 10 yatırdıysam şu an 20. Emekliliğe kadar gidermi bilemem ama bir güvence olarak durması inanın bankada para biriktirmekten daha iyi. Şimdi çocuğuma da yaptırmayı düşünüyorum.  Tavsiye ederim.

Fahrettin ASPİRİN
janvaljan
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 17 Şubat 2011, 10:23:32 »

sayın geomaster siz hangi firmaya emeklilik yatırımı yaptınız? Merak ettim şimdi?
dreamer99
VIP Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 17 Şubat 2011, 18:47:28 »

Hocam  yaşınız 40 ın üzerindeyse ve 10 yıldan önce kesinlikle çıkmayacaksanız oldukça güzel bir sistem. Ama 10 yıldan once çıkacaksanız ve 55 yaşına daha çok varsa tavsiye etmem. 100 - 180 arası bir miktarla iş bankası yada garantiden emeklilik sistemine dahil olmanızı öneririm. Yalnız bu bankaların kurumlara göre farklı şartlarda policeleri oluyor. Giriş ücreti ve kesinti oranları değişiyor. Dikkatli olmakta fayda var. Çocuklar için tavsiye etmiyorum. Ev hanımları için bazı avantajlar olabiliyor.

DEÜ
kiraz
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 24 Şubat 2011, 17:38:06 »

ben vakıf bankası bireysel emeklilik yaptrdım,hiçbir riski yok,istediğim zaman yatırıyorum kimse zorla senin yatırman gerekiyor demiyor,burası paranızı toplayan bir kumbara diye düşünün diyolar,ne zaman isterseniz,paranız olursa yatırın ve istedeğim zaman da çıkabiliyorum sistemden.risk yok yani
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic