Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Eş Durumu Tayinleri  (Okunma Sayısı 4897 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« : 28 Ekim 2007, 15:54:29 »

'Eş durumu'na ihtiyaç kıstası Bundan böyle eş durumundan tayin isteyen öğretmen iki kere düşünmeli: Eğer eşinizin görev yaptığı ilde kadro yoksa ya bekleyeceksiniz ya bu süreci ücretsiz izinle geçireceksiniz

RADİKAL - ANKARA- Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özür durumu nedeniyle yapılan atamalarda da sistem değişikliğine gitti. Bundan sonra yer değiştirme atamaları, norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına doğrudan yapılacak. Alanında açık bulunmaması veya hizmet puanı yetersizliği nedeniyle ataması yapılamayanlar ücretsiz izinli sayılacak.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, tüm bakanlıklara 'Eşi Öğretmen Olan Personel Atamaları' konulu yazı gönderdi. Çelik'in yazısında, her yıl yaklaşık 30 bin öğretmenin yer değiştirdiği, yer değiştirmelerin yüzde 90'a varan kısmının da eş durumundan kaynaklandığı hatırlatıldı. Yazıya göre, ihtiyaç bulunmasa da, aile bütünlüğünün korunması ilkesinden yola çıkılarak, sonradan dağıtılmak üzere il ya da ilçe Milli Eğitim müdürlüğü emrine atamalar yapılıyor. Ataması okullara değil, Milli Eğitim emrine yapılan öğretmenlerden birçoğu da ihtiyaç oluşmaması nedeniyle atıl olarak bekliyor.
Milli Eğitim Bakanlığı diğer bakanlıklara, bu durumdaki öğretmenlerden yararlanmak istediğini belirterek şu talepte bulunuyor:
"Eşi öğretmen olan personelin atama işlemleri, bakanlıklara gönderilen 'alanlar bazında öğretmen ihtiyacı bulunan iller' listesinden planlanmalı ya da MEB'le bu konuda koordinasyon sağlanmalı."

'Öğretmene göre planlayın'
Yazıda, bundan böyle 'özür' (ya da eş) durumundan il ve ilçe milli eğitim emrine öğretmen ataması yapılmayacağı bilgisi de veriliyor. Atamalar norm kadro açığı bulunan kurumlara doğrudan yapılacak, alanında açık bulunmaması veya hizmet puanı yetersizliği nedeniyle ataması yapılamayanların ise aylıksız izinli sayılmaları istenebilecek.
Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, Danıştay'a iptal davası açılan 'Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine' dayanarak yapılan uygulamanın haksız ve adaletsiz olduğunu düşünüyor. Dinçer, eş durumuna dayalı tayinlerin aile birliğinin korunması açısından anayasal hak olduğunu hatırlattı ve şöyle devam etti: "Kazanılmış haklar ortadan kaldırılıyor. 'Eşinin görev süresince ücretsiz izinli kal' demek doğru bir yaklaşım değildir. Evlenmeleri suç mu? Okul havuzunda tutulup, üceretleri verilebilir. Sendika olarak biz bu tutuma direniriz."

--------------------------------------------------------------------------------

Nasıl işleyecek?
Örneğin Kars'ta görev yapan biyoloji öğretmeni 'eş durumu' nedeniyle Ankara'ya atamasını istedi. Mevcut sistemde bu öğretmen il ya da ilçe milli eğitimin emrine veriliyordu. Milli Eğitim Müdürlüğü de biyoloji öğretmen açığı bulunan bir okula atamasını yapıyordu. Biyolojide açık yoksa Milli Eğitim Müdürlüğü'nde oluşturulan havuzda ataması yapılana kadar bekliyor, bu sürede de maaşını alabiliyordu. Yeni sisteme göre, Kars'taki biyoloji öğretmeni Ankara'da bu alanda açığı olan okula hizmet puanı dikkate alınarak doğrudan atanacak.
Eğer istediği yerde biyoloji öğretmen açığı yoksa, hizmet puanı tutmuyorsa, ya da ataması yapılan okula gitmek istemiyorsa Bakanlıkca ücretsiz izinli sayılabilecek.

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
Baaki
VIP Üye

Performans: 73
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 28 Ekim 2007, 16:30:44 »

Hocam bilgilendirdiğiniz için teşekkürler...
cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 28 Ekim 2007, 16:59:41 »

Valla bence çok güzel bir uygulama.Biliniyorki Ankara,İzmir,Eskişehir gibi büyük merkezler yıllardır eş tayinleriyle dolduruldu.Öbür tarafta 10-15 yıllık öğretmen arkadaşımın tayini çıkmazken,eş durumundan 1-2 yıllık öğretmenlerin ataması yapıldı.Üstelik bu öğretmen arkadaşlarımız böylece zorunlu hizmettende yırtmış oldular.Ne kadar adil...Ohh  ne güzel.Kim gidecek doğuya...Bir yıl çalış ,sonra çalışan biriyle evlen tayin iste Ankara merkez vb.Sonra Ankara dolu sen çalış dur kırsal kesimde yıllarca.....
kasif14
Uzman Üye

Performans: 70
Çevrimdışı Çevrimdışı

Yüksel Türk! Senin İçin Yükselmenin Hududu Yoktur

« Yanıtla #3 : 28 Ekim 2007, 17:31:16 »

bu yazıyı bugün gazetede okudum maalesef yeni bir skandal daha. biz evlenme hayalleri kuruyoruz ama sayın bakan bizim evlenmemizi istemiyor anlaşılan.Allah sabır versin ne diyelim.
ayıldız
Yeni üye
*

Performans: 9
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 28 Ekim 2007, 19:04:34 »

benim gib,i bekar ögretmenlerin evlenme hayali önüne bir engel daha...........
bizler 950 ytl ile evlenme hayali kurarken, sizde  tutun  evlilik sonrasında eş durumundan faydalandıgınızda eger norm kadro yoksa eşinizi ücretsiz izine ayıracagız deyin....... peki soruyorum: evlilik sonrasında tek maaşa kalırsak, yeni evli çift olarak bu masrafların altından nasıl kalkarız,  bu nasıl bir anlayıştır aile saadetine önem veren ve bunu her platformda dile getiren bir bakanın kendi sözleriyle çelişen kararları galibaaaa.
zeybek43
Uzman Üye

Performans: 34
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 28 Ekim 2007, 19:41:50 »

doğru ve adaletli bir şekilde uygulanırsa kısmen güzel bir uygulama..hakim polis doktor ve benzeri meslek gruplarının eşleri hiç boşluk yokken sırf eşinden dolayı merkezlerde ve güzel okullarda görev yapıyor...birde havaları yokum o da cabası...ancak eşlerin ayrı kalacak olması kötü bir durum...ne olcak yani hadi diyelim 1 yıl sonrada boşluk olmadı yine ayrı ve ya ücretsiz izine devammı.? burası muamma..bence biraz dah dikkatlice düşünülmeli
hoca40
Üye
**

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 29 Ekim 2007, 10:04:01 »

Böyle bir uygulama kabul edilemez arkadaşlar.Şimdi her iş bitti eş durumu özrü ortaya çıktı. Öğretmen öğretmenle evlenmesin mi arkadaşlar.Bir bakanlık personeline diğer kurum personellerinden daha az önem veriyorsa öğretmenin bakanlığına karşı tutumu nasıl olur.Bu anayasal bir haktır ve eşler biraraya getirilir, aile düzeni bozulamaz. Bakanlık bugün yaptığı açıklamada konunun yanlış anlaşıldığını(! ) sadece diğer kurumlara bilgi verildiğini belirtti. nşallah doğrudur. Bu uygulama yürürülüğe konulursa binlerce birbirinden ayrı aile var. Onların bedduası zaten yeter.Bu konuda öncelikle sendikaların devreye girmesi gerekir. Ancak sendikalar  maalesef haklarımızı savunamıyor
gudulum
Yeni üye
*

Performans: 12
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 29 Ekim 2007, 10:31:03 »

bence bu şekılde aile bütünlüğü nasıl korunabılırkı.parasız aile bütünlüğü.ban Ankaralıyım ve şu aşamada Ankara'dan evlenmem zordu.şuan imkansızlaştı.
kuvars35
Uzman Üye

Performans: 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 29 Ekim 2007, 17:59:02 »

hocam nerde abuk sabuk uygulamalar var gelir bizi bulur. ya ben izmirliyim hem eşimin hem benim tayinimizin izmire çıkması için zaten batmanda ömür tüketiyoruz. birde benim çıksın onun çıkmasın saçmalıklarıyla uğraştırmasınlar bizi. mecburi hizmetse yaptık yeter artık. bir de buradaki puanımız 12. arkadaşlar izmirde 18-20 puanla çalışıyorlar bizim halimize bakın.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic