Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: depremin eli kulağında (prof. dr. Celal ŞENGÖR)  (Okunma Sayısı 7185 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
:::.AHMET.:::
Moderator

Performans: 2326
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 19 Mayıs 2008, 14:56:12 »

Bu semtler yerle bir olacak!

Profesör Celal Şengör "depremin eli kulağında" diyor. 7.6 büyüklüğünde olacak ve 2 dakika sürecek depremde en riskli bölgeleri de açıkladı.
Prof. Celal Şengör, Taraf gazetesinden Neşe Düzel'in beklenen İstanbul depremiyle ilgili sorularını yanıtladı. Şengör'e göre İstanbul depreminin eli kulağında... En riskli yer ise Yeşilköy...

Şengör şunları söyledi:   

İZMİT DEPREMİNDEN SONRAKİ 30 -50 YIL İÇİNDE BEKLENİYOR

Yakın bir zamanda İstanbul'da deprem beklediğini belirten Şengör, "Ama istatistiki olarak İstanbul depremi İzmit depreminden sonraki ilk 30-50 yıl arasındaki bir tarihte bekleniyor" dedi.

7.6 BÜYÜKLÜKTE OLACAK VE 100 BİN İNSAN ÖLECEK

İstanbul'un Çin'deki gibi 7.9'luk bir depreme dayanamayacağını kaydeden Prof. Şengör, böyle bir depremde ölü sayısı ve yıkımın çok büyük olacağını ifade etti. Şengör'e göre İstanbul'daki depremin şiddeti maksimum 7.6 olacak. 2 dakika sürece ve 50-100 bin arasında insan ölecek ve 40 bin bina da dümdüz olacak.

DEPREM NEREDE OLACAK?

"Marmara'da şu anda çok küçük depremler oluyor. Bu da fayların aktif olduğunu gösteriyor. Bu faylar beklenen büyük İstanbul depreminin hizasında diziliyor. Ama bu hareketlilik İstanbul depreminin habercisi değil. Marmara'daki hareketlilik bizi başka türlü endişelendiriyor. Mesela Büyükada'yla Silivri arasında hiç deprem olmuyor. Ben buranın kilitlendiğini hissediyorum. Fay kırılırsa oradan kırılacak diye düşünüyorum."

YEŞİLKÖY 10 ŞİDDETİNDE HİSSEDECEK

İstanbul'da olması beklenen deprem için modellemeler yapıldığını söyleyen Şengör, bu modellemelere göre depremin şiddetinin sadece bir yerde 10'a çıktığını dile getirdi. Modellemelere göre İstanbul'da olacak depremi Yeşilköy ve civarında yaşayanlar 10 şiddetinde hissedecek. Diğer sahillerde ise 9 ve 8'e düşecek.

EN RİSKLİ YERLER

Prof. Celal Şengör, İstanbul'un en riskli yerlerini de açıkladı. Şengör'e göre depremde en fazla tehlike arz eden yerler; Anadolu yakasında Moda, Fenerbahçe ve Üsküdar, Avrupa yakasında ise Haliç'in güneyi, klasik İstanbul, Eminönü, Yeşilköy ve civarı..

1509'DAKİ GİBİ OLACAK!

"İstanbul'da en son deprem 1766'da oldu. Fatih Camii olduğu gibi aşağıya inmiş. Ama İstanbul'da en büyük deprem 1509'da yaşanmış. Tsunami olmuş, surlar yıkılmış. Ben yine 1509'daki gibi olacağını düşünüyorum."

"İSTANBUL LAZLARA KALACAK"

Şengör'ün en ilginç tespiti ise Lazlarla ilgili. Şengör'e göre genelde İstanbul'un Karadeniz tarafına yakın kesimlerinde yaşayan Lazlar depremden en az etkilenecek. "İstanbul Lazlar'a kalacak" diyen Şengör, "Buralarda sağlam evlere bir şey olmayacak, sadece sallanacaklar" şeklinde konuştu.

TSUNAMİ OLACAK

"Tsunami modeli yapıldı. Yeşilköy'de tsunami ihtimali olduğu, tsunami olması halinde dalga boyunun 6 -7 metreye çıkacağı neticesine varıldı. 6 -7 metre ne demek? Sahil düzse tek katlı evin tamamı gitti demek. Deniz istila eder. Tsunami, boğazın içine girdiğinde dalga yüksekliği giderek düşer."

19 Mayıs 2008 Pazartesi 14:45

İnsanları niçin öldürüyorsunuz ki? Biraz bekleyin zaten ölecekler.

[Konfüçyüs]
karakaya291
Sürekli Üye

Performans: 53
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 19 Mayıs 2008, 15:37:01 »

Hepinizin bildiği gibi Türkiye şiddetli depremlerin olabileceği ülkeler grubunda.Fakat bu tip açıklamalar can sıkmaya başladı.Prof.Şengör de dahil bu konuda yetkili birçok bilim adamımız artık magazin proğramlarında boy gösterir durumdalar.Gündeme gelebilmek için biri şiddetli deprem olacak derse bir diğeri hayır risk yok diyor.Halkı daha iyi bilinçlendire bilirler.Birkaç yıl önce Elazığ ve Bingöl'de bir ay içinde deprem olacak dediler ve halk perişan oldu.Tutsaydı bir numara olurlar , her türlü rantı elde ederlerdi. Tutmayınca kimse o söylenenleri gündeme getirmiyor .Özür dilerim ama Türkiye'de  20,30 yıl içinde deprem olacak demek tahmin mi?
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #2 : 19 Mayıs 2008, 17:49:52 »

Böyle sözümona profesörleri Allah ıslah etsin.Kaş yapayım derken göz çıkarıyorlar.Sanki böyle açıklama yapınca bir günde herkes binasını sağlamlaştıracak...

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 19 Mayıs 2008, 18:17:36 »

ama şunu da unutmamak gerekirki alp-himalaya kuşağı bu günlerde hiç de tekin değil. ve ülkemiz de bu kuşağın en canalıcı noktasında

[Konfüçyüs]
Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 19 Mayıs 2008, 18:21:00 »

Sumatra'da 5.9'luk deprem

Dünyanın en tehlikeli deprem bölgelerinden Endonezya'nın Sumatra adasında 5,9 büyüklüğünde deprem oldu.
Dünya depremlerini yakından izleyen ABD'nin Colorado eyaletindeki Jeolojik Araştırma Merkezi, depremin merkez üssünün denizin 11,5 kilometre altında olduğunu açıkladı
19 Mayıs 2008 Pazartesi 19:17

[Konfüçyüs]
onur aksakal
Genel Moderator

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 19 Mayıs 2008, 18:24:47 »

Bazen yersiz çıkışları olsa da Celal ŞENGÖR Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük bilim insanlarından biridir. Bırakın Türkiye'yi Dünyanın en önemli Jeologlarından biridir kendisi. Hakkında bilgi sahibi olmadan atıp tutmak yerine, söylediklerini ciddiye almak gerekir diye düşünüyorum.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 19 Mayıs 2008, 18:33:29 »

Bazen yersiz çıkışları olsa da Celal ŞENGÖR Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük bilim insanlarından biridir. Bırakın Türkiye'yi Dünyanın en önemli Jeologlarından biridir kendisi. Hakkında bilgi sahibi olmadan atıp tutmak yerine, söylediklerini ciddiye almak gerekir diye düşünüyorum.
Hocam siz benim Celal ŞENGÖR hakkında bilgi sahibi olmadığımı nerden çıkarıyorsunuz?Onun iyi bir bilim insanı olması insanları korkutacak tuhaf yorumlar yapmasını mı gerektirir?Ya da benim onu eleştirmem için birilerinden izin mi almam gerekir?

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
onur aksakal
Genel Moderator

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 19 Mayıs 2008, 19:01:40 »

Hocam siz benim Celal ŞENGÖR hakkında bilgi sahibi olmadığımı nerden çıkarıyorsunuz?Onun iyi bir bilim insanı olması insanları korkutacak tuhaf yorumlar yapmasını mı gerektirir?Ya da benim onu eleştirmem için birilerinden izin mi almam gerekir?
Celal Şöngör'e "sözümona profesör" demeniz bilgi sahibi olmadığınızı düşündürttü. elbete ki istediğiniz gibi eleştiri yapabilirsiniz kimse karışamaz size. Ama benim de rahatsız olduğum sözleri eleştirme hakkım da var!
Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 19 Mayıs 2008, 19:13:49 »

arkadaşlar haberimizin içeriği belli. birer coğrafyacı olarak kişiler üzerinde fazla durmamamız gerektiğini düşünüyorum.
(prof. dr. olmuşsa vardır bir hikmeti.)

[Konfüçyüs]
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 19 Mayıs 2008, 19:21:12 »

Biz bu sitede, benim ve eminim bir çoğumuzun çok sevdiği Sayın Mikdat KADIOĞLU'nun bir sözünü üç gün tartıştık ve eleştirdik.Celal ŞENGÖR'e özel sempatisi olanlar var diye yanlışı söylemiyecekmiyiz.Ahmet hocamın dediği gibi konuyu kişiler üzerinden tartışmayalım Prof. olduysa vardır bir hikmeti!!!

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 19 Mayıs 2008, 20:28:06 »

İnsan Prof.da olsa halkı korkutarak bilinçlendirme yolunu seçmemeli.Ya deprem 3-5 yı sonra olursa.Eli kulağında kavramını biz bugün-yarın şeklinde anlarız.Evet Marmara Depremi kaçınılmaz bir gerçektir.Olacaktır ama zamanını kestirmek kolay mı?
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #11 : 19 Mayıs 2008, 20:43:16 »

Celal Şengör hocanın bu açıklamaları yaparken amacının korkutmaktan daha fazla olarak uyarmak olduğunu düşünüyorum. Üstelik, bazı prof.ların yaptığı gibi hiç bir şey yokmuş gibi davranmanın, bu tür " korkutma" lardan daha fazla zarar vereceğini düşünüyorum. İş gerçekten ciddi. İstanbulda yaşayan biri olarak ciddi bir risk altında olduğumuzu düşünüyorum. Bu kadar uyarıya rağmen yöneticilerin hiç bir uyarıyı dikkate almadan milyonlarca lirayı, örneğin, lalelere harcamasını hangi mantıkla değerlendirebiliriz?

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 19 Mayıs 2008, 21:44:42 »

Sayın Hocam bu anlı şanlı Prof.larımız kendi aralarında anlaşamıyorlar.Bir başkasıda çıkıp tam tersini söylüyor.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 19 Mayıs 2008, 22:22:02 »

Celal Şengör hocanın bu açıklamaları yaparken amacının korkutmaktan daha fazla olarak uyarmak olduğunu düşünüyorum. Üstelik, bazı prof.ların yaptığı gibi hiç bir şey yokmuş gibi davranmanın, bu tür " korkutma" lardan daha fazla zarar vereceğini düşünüyorum. İş gerçekten ciddi. İstanbulda yaşayan biri olarak ciddi bir risk altında olduğumuzu düşünüyorum. Bu kadar uyarıya rağmen yöneticilerin hiç bir uyarıyı dikkate almadan milyonlarca lirayı, örneğin, lalelere harcamasını hangi mantıkla değerlendirebiliriz?
Yukarıdaki tartışmaları görünce gerçekten şaşırdım...
Öncelikle şunu vurgulamak lazım bir deprem profları var bir de Celal Şengör var. Deprem proflarına en güzel örnek Ahmet Ercandır. Ahmet Ercan sürekli tarih sallar hiç biri tutmaz dönem dönem medya tarafından kullanılır. Popüler olmaya çalışır. Jeofizik odası başkanıdır. Benzer şekilde Işıkara, Üşümezsoy, vs vs... Bunlar bildik deprem proflarıdır. Meseleyi meslektaşılarım olmadıkları için açmak istemiyorum. Ortadalar zaten.

Celal Şengöre gelince... Bu adamı hiç sevmem. Hatta tipini görmekten bile nefret ederim. Cumhuriyet gazetesinin bilim teknik ekinde yazar. Geçen sene mucitlkik yarışmasına şike yapmışlardı. Top sakalı daima papyonu ve inanılmaz derecede ukalalığı vardır. Dedim ya hiç hoşlamam.

Her ikimizde Oğuz Erol'un öğrencisiyiz. Tek ortak noktamız bu...

Ama yukarıda yazan arkadaşlara şaşırmamak elde değil. Tüm beğenmediğim yanlarına rağmen Celal Şengör Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük yer bilimcisi ve çok muhtemelen en büyük bilim adamıdır. Ne acı ki bu değişmeyecek bir gerçek. Elitist olması, hayata yanlı bakması, ukala olması hatta pek çoğumuzdan çok daha zeki olması bu gerçeği değiştirmez. Celal Şengör çok büyüktür.

Celal Hoca bişey diyorsa mutlaka doğrudur. Doğru olarak ele alınması gerekir.

Levha tektoniği kuramını biliriz. İşte o kuramın köşe taşlarındandır. Dünyada söylediği her şey doğru kabul edilen çok nadir insanlardandır. Ve bu bağlamda itibar edilen (piyasada çok var sözde avrupaya dünyaya meydan okuyan) tek Türk bilim adamıdır. Celal hoca hayata dair tüm ön yargılarına rağmen iş biliimse açıkçası babasını tanımaz.

Bence kızmayın ama bu adam bişey diyorsa gerçekten düşünmek gerekir. Bende az biraz deprem (tektonik) meselesine ilgi duyan biri olarak Celal hocanın lafına laf söyleyecek kapasitede kendimi görmüyorum. Ama sevelim sevmeyelim siyasi fikirlerinden hoşlanalım hoşlanmayalım bu adam bu ülkenin en büyük bilim adamıdır.
Doğru söze diyecek bir şey yok amaaaaaaaaaa...

Böyle sözümona profesörleri Allah ıslah etsin.Kaş yapayım derken göz çıkarıyorlar.Sanki böyle açıklama yapınca bir günde herkes binasını sağlamlaştıracak...
arkadaşlar haberimizin içeriği belli. birer coğrafyacı olarak kişiler üzerinde fazla durmamamız gerektiğini düşünüyorum.

gibi hakaret sayılabilecek sözlerden kaçınmak gerektiğini belirtmek istiyorum.

Saygılar...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 19 Mayıs 2008, 22:32:47 »

sayın hocam burada hakaret belirtisi olan ne var sorabilir miyim.

[Konfüçyüs]
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic