Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Coğrafi bakış açısını genişlettiğini düşündüğünüz filmler  (Okunma Sayısı 19578 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
sibel032
Uzman Üye

Performans: 35
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 28 Temmuz 2011, 14:14:23 »

yeni izlediğim bir film: Dünya'nın merkezine seyahat. eski bir film ama yeni izleme fırsatı buldum. özellikle izohips, profil çıkartma, ekinoks, yerli halkların inanışı, Alaska'da güneşlenme süresi gibi konuları çok etkileyici işlemiş. Tüm coğrafyacılara tavsiye ederim.

Hayatta en büyük zenginlik sevimli bir evlat, sevgi dolu bir eş. Elhamdülillah...
kor_tv
VIP Üye

Performans: 108
Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« Yanıtla #1 : 28 Temmuz 2011, 14:38:29 »

Dünya'nın Merkezine Yolculuk adlı filmi izlemiştim. O zamanlar üniversitede 4. sınıftaydım. Dediğiniz gibi ufuk açabilecek kurgusu güzel bir yapımdı.(Volkanik bir yapıya tırmanıp sığındıkları mağarada sarkıtlara denk gelmeleri dışında). Ama sizin izlediğiniz film farklı galiba hocam çünkü aşağıda afişini verdiğim yapımda Alaska veya yerliler yok; yanlışsam düzeltin (Ben soldakini izlemiştim). Ondan önce de THE CORE (kor) adlı filmi biraz da adaşlığım vesilesiyle sinemada izlemiştim. O da güzel bir yapımdı ancak onda da çok fazla jeolojik hata vardı.

Küçüklüğümden beri fantastik bilim kurgu yapımlarını hep takip ederim. Belki de coğrafyacı olacağımız o zamandan belliymiş. Bu tür filmlerde genellikle adrenalin beklentim var. Birde animasyonların çok kaliteli ve iyi bir kurgunun olması gerekir. Mesela bazı tornado ve fırtına içerikli yapımların animasyonları da kurguları da berbattır. Ama "Yarından Sonra" adlı yapım çok hoşuma gitmişti. Kurgu bakımından biraz sınıfta kalmasına rağmen "2012" (şu sıralar piyasada aynı adla çakma bir yapım var sakın aldanmayın)animasyonları sayesinde kendine çekiyor insanı.  Armageddon benin favori flimlerimden biridir. Bu yapım 10 yıl sonra NASA programını bile etkilemiş ve kuyruklu yıldızlara yönelinmesinde çok önemli bir vizyon olmuştur. (Bakınız. NG Bilimin Ta Kendisi/Kuyruklu Yıldızlar Belgeseli)

Kutuplarla ilgili bir yapım daha vardı ismini hatırlayamadım kurt köpekleri filan vardı o da çok güzeldi. Ama coğrafi açıdan fazlaca bir veri aktarımı yoktu.

Bir de aşağıda fotoğrafını gördüğünüz heykeli dikilesice adamın bütün yapımlarını pür dikkat izlerim:

Nikolas Keyc

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmez isen, ya nice okumaktır. (Yunus Emre)
alfred
Uzman Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Herkes için coğrafya

« Yanıtla #2 : 28 Temmuz 2011, 16:45:19 »

Wall - e adlı animasyon film var ben onu tavsiye ederim.
c.soyal
Uzman Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

hayat mavidir.

« Yanıtla #3 : 29 Temmuz 2011, 05:18:58 »

2012 görsel şöleni güzel ancak çok fazla hatası olan bir filmdi.AVATAR bence en iyisi.

hayatı/ ben hep/ mavi sanmıştım/ bilmedim ki / laciverte beyaz katmışlar.
selmaaraz
Uzman Üye

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 29 Temmuz 2011, 12:14:11 »

Uygunsuz Gerçek diye bir film var. Al Gore'a ait belgesel tadında ancak küresel ısınmayı tüm bilimsel verileri ile anlatıyor. üstelik veriler uydurma değil kendi üniversite eğitimi ve sonrasına ait. seyretmeyenlere şiddetle tavsiye ederim.
patagonya
Uzman Üye

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 29 Temmuz 2011, 14:25:28 »

ismini hatırlayamadığınız film "kutup macerası"ydı sayın hocam.yazılabilecek pekçok film adı var buraya ama "yeryüzü belgeseli"ni öğrencilerine seyrettirmeyen bir coğrafya öğretmeni olmamalı kanımca.muhteşem ve hatta ötesi bir belgeseldir...

İyi olmak kolaydır,zor olan adil olmak.
                                                 Victor HUGO
coğrafyam01
Deneyimli Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 29 Temmuz 2011, 14:29:22 »

Kasırga diye bir film var. Eskidir ama kasırgalar,hortumlar vs.konularında en güzel filmlerdendir. Üniversite yıllarında Klimatoloji dersinde hocamız izlettirilip sınavda sormuştu. Filmde geçenler olaylar kullanılan cihazlar vb konularda sorular sormuştu. izlemeyenlere ya da unutanlara veyahut öğrencilerine izlettirmek isteyenlere tavsiye ederim.
dondurmacı
VIP Üye

Performans: 396
Çevrimdışı Çevrimdışı

.~.Murat BAKIT.~.

« Yanıtla #7 : 29 Temmuz 2011, 20:30:48 »

insanın ve doğanın konu olduğu sayısız film var. Bir de doğal afetden de dem vurulmuşsa, reyting tavan yapıyor. Kasırgalar, korkunç hortumlar, sel, deprem, yangın, buz devri, su devri, kuraklık vs.

mel gibson ve hülya roberts in bir filmi var. Filim mi yoksa gerçek mi ben de çözebilmiş değilim. Tam bir KOMPLO TEORİSİ. Konusuna gelince; sam amcanın başkanı Türkiye yi ziyaret eder. Gizemli güçler yapay bir deprem oluşturarak sam amcanın büyük patronunun yok edecektir. Ama hazret, Almanya ya gider ve mutlak bir sondan kurtulur. Türkiyede 7,3 şiddetinde bir deprem olur ve binlerce kayıp vardır.
İşte o sahne :

http://vi13.mynet.com/mynetvdostore/25/12/971912/971912.flv?st=P8M7dU5mPiNmYSLwgxwieQ&e=1311973065&start=0

...
Kutuplarla ilgili bir yapım daha vardı ismini hatırlayamadım kurt köpekleri filan vardı o da çok güzeldi. Ama coğrafi açıdan fazlaca bir veri aktarımı yoktu.
...

Bahsettiğiniz filmi senede bir kez izlerim.

" Kutup Macerası " adlı filmin fragmanı ve müziği. Sarah Brightman

Bu müthiş filmi izlemeniz temennisi ile...

http://www.dailymotion.com/video/x8fqfg_eight-below-kutup-macerasy_animals

koray hocam, nicholasın yanına bir mel gibson un portresi ve bir de tom hanks ın vesikalığını da koysak.

C O Ğ R A F Y A    V A T A N    S E V G İ S İ D İ R ...

dreamer99
VIP Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 29 Temmuz 2011, 21:20:11 »

mel gibson ve hülya roberts in bir filmi var. Filim mi yoksa gerçek mi ben de çözebilmiş değilim. Tam bir KOMPLO TEORİSİ. Konusuna gelince; sam amcanın başkanı Türkiye yi ziyaret eder. Gizemli güçler yapay bir deprem oluşturarak sam amcanın büyük patronunun yok edecektir. Ama hazret, Almanya ya gider ve mutlak bir sondan kurtulur. Türkiyede 7,3 şiddetinde bir deprem olur ve binlerce kayıp vardır.
İşte o sahne :

http://vi13.mynet.com/mynetvdostore/25/12/971912/971912.flv?st=P8M7dU5mPiNmYSLwgxwieQ&e=1311973065&start=0

murat hocam burada neden bahsettiğinizi pek anlayamadım. bir filmden mi bahsediyorsunuz yoksa şakasına mı yazdınız Smiley

DEÜ
dondurmacı
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

.~.Murat BAKIT.~.

« Yanıtla #9 : 29 Temmuz 2011, 22:10:42 »

İşte o sahne :

murat hocam burada neden bahsettiğinizi pek anlayamadım. bir filmden mi bahsediyorsunuz yoksa şakasına mı yazdınız Smiley

mel gibson ve julia roberts in başrol oynadığı film,1997 yapımı. film bir taksi şoförünün kurgu dolu dünyasında gelişiyor. Film de amerikan başkanı Türkiyeyi ziyaret eder. Abd nin derin güçleri başkanı Türkiyede bir şekilde yok etmek isterler. Deprem gerçekleştiğinde ise sam amca çoktan Almanyanın yolunu tutmuş, geride ise binlerce can kaybı kalmıştır.

http://www.sinemalar.com/film/1210/Komplo-Teorisi/

http://video.mynet.com/habervideo/17-AGustos-Depremi-ve-Komplo-Teorisi-adli-film/971912/

kor_tv
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« Yanıtla #10 : 29 Temmuz 2011, 22:18:18 »

O yapımı izlediğimde çok etkilenmiştim Murat hocam. Çok sağlam bir yapımdı gerçekten. Tabi coğrafi içerikli yapımlar her zaman önceliğim olmuştur. Yoksa dediğiniz gibi bir sürü filim var (Başta da Yüzüklerin Efendisi) konuşulabilecek...

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmez isen, ya nice okumaktır. (Yunus Emre)
dreamer99
VIP Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 29 Temmuz 2011, 22:23:22 »

uzun zaman önce izlediğim ve beğendiğim bir filmdi ama türkiyeyle ilgili kısımları hatırlayamadım hocam. sanırım çok irdelenmiyordu filmde. asıl konu farklıydı. ama şimdi yeniden izleyesim geldi filmi Smiley  bu arada yüzüklerin efendisi number one benim için...

DEÜ
kor_tv
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« Yanıtla #12 : 29 Temmuz 2011, 22:35:39 »

Görev Mars adlı film de çok iyi ve heyecan vericiydi. İzlemediyseniz kaçırmayın derim.

TEBESSÜMLE GÖZLEMYEBİLECEĞİNİZ BİR ÖRNEĞE DENK GELDİM:

İŞARETLER (M. GİBSON)

dondurmacı
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

.~.Murat BAKIT.~.

« Yanıtla #13 : 29 Temmuz 2011, 22:45:21 »

5 kelime olan bir ileti yazamadım.

kor_tv
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« Yanıtla #14 : 29 Temmuz 2011, 22:51:03 »

KİMİ ZAMAN GÜNDEMİ ELEŞTİREN, BAZEN EKONOMİK COĞRAFYA VE SİYASAL COĞRAFYA İÇERİKLİ ESPRİLERİYLE ÇOK GÜLDÜREN İZLEMEYİ BIRAKTIĞIM BİR SERİ...

Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic