Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Biz gereksiz işlerle ugraşırken, İran, uzayda 'Ben de varım' dedi...  (Okunma Sayısı 5757 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
aksaray1980
VIP Üye

Performans: 44
Çevrimdışı Çevrimdışı

"Varlığımdaki yegane mükemmellik Türk olrk doğmdr'

« : 03 Şubat 2010, 08:48:48 »

Son dönemlerde nükleer teknoloji ile gündeme gelen İran, uzay teknolojilerinde de ilerlemesini sürdürüyor.İran'da, içinde bir canlının bulunduğu ilk kapsülün uzaya fırlatıldığı bildirildi.

Devlet televizyonu, kapsülün "Kavoşger-3" adlı roketle uzaya gönderildiğini duyurdu, ancak canlının ne olduğuna dair bilgi vermedi.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın da katıldığı törende ayrıca, üç haberleşme uydusu ile bir uydu taşıyıcısının tanıtımı yapıldı.

Tanıtılan haberleşme uyduları "Tulu", "Nevid" ve "Misbah-2" ile uydu taşıyıcısı "Simurg"un İranlı bilim adamı ve mühendislerin imzasını taşıdığı ve bir öncekilere göre çok daha gelişmiş oldukları belirtildi.

"Sefir" adlı ilk yerli uydu taşıyıcısını 17 Ağustos 2008'de fırlatan İran, "Ümit" adlı ilk yerli haberleşme uydusunu da "Sefir-2" uydu taşıyıcısıyla 3 Şubat 2009'da başarıyla fırlatmıştı.

İletişim ve Bilgi Teknoloji Bakanlığı, "Uzay ve havacılık programı kapsamında 4'ü orta irtifada, 3'ü uzak irtifada 7 uydunun fırlatılması için İranlı bilim adamı ve uzmanların çalışma yürüttüğünü" bildirmişti.

İlk haberleşme uydusunun fırlatıldığı tarihi, "Uzay Günü" olarak ilan eden İran, 2020'ye kadar ilk astronotunu uzaya göndermeyi hedefliyor.

İran'da her yıl devrimin ilanının yıl dönümüne 10 gün kala yapılan "Şafakta 10 Gün" kutlamalarında bilim ve teknolojide elde edilen başarılar açıklanıyor.

kaynak:  Bugün gazetesi 03 Şubat 2010 Çarşamba

http://www.bugun.com.tr/haber-detay/91929-iran-uzayda-ben-de-varim-dedi-haberi.aspx

BİZ  SADECE KENDİMİZİ ELEŞTİRİRİZ, ÜRETMEYİZ,

Ben gelmedim dava için benim işim sevgi için... (y.E)
yusufdukkel
Uzman Üye

Performans: 85
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 03 Şubat 2010, 10:29:27 »

Halbuki biz hiç bir şekilde İran gibi olmayı istemeyiz değil mi!

İskenderun Demirçelik Anadolu Lİsesi
aksaray1980
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 03 Şubat 2010, 10:37:18 »

Biz sadece övünmeyi biliriz gerçekte övünülecek birşey yoktur bizde. kendimize göre her konuda  bir numarayız aslında neyimiz varki övünecek? Hemen  kültürümüz diyoruz. Kültürümüzü anlatırken geçmişi ortaasyayı anlatıyoruz. gercekte sadece toplama bir kültür.  Artık birgünlük aklımızla yaşar olduk iki gün öncekinin bir anlamı yoktur bizde. En beğenmediğimiz ülke bile iki adım bizden önde.

eksen80
Uzman Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 03 Şubat 2010, 12:43:27 »

bizler gerçektende nelerle uğraşıyoruz en beğenmediğimiz iran bunları yapabiliyorsa ne kadar gerilerde çabalayıp duruyoruz bi kere daha düşünmek gerekmez mi?
tiryandafil_44
Yeni Üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 03 Şubat 2010, 12:55:46 »

gereksiz ve boş işlerle uğraşarak bir topun peşinden galibiyet için verdiğimiz mücadelenin yarısını bilime verseydik ülke adını böyle bir anlamsız olayla duyurmak yerine dünya için yapılan bilimsel çalışmalarla duyurmak övünmek lazım...
zere
Uzman Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar

« Yanıtla #5 : 03 Şubat 2010, 17:44:09 »

Tabii ki giderler uzaya nasılsa biz irana kullanmadığımız doğalgaz için havadan 650 milyon dolar ödedik.Bizim gibiler oldugu sürece iranlılar marsa bile gider.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 03 Şubat 2010, 22:17:50 »

Biz sadece övünmeyi biliriz gerçekte övünülecek birşey yoktur bizde. kendimize göre her konuda  bir numarayız aslında neyimiz varki övünecek? Hemen  kültürümüz diyoruz. Kültürümüzü anlatırken geçmişi ortaasyayı anlatıyoruz. gercekte sadece toplama bir kültür.  Artık birgünlük aklımızla yaşar olduk iki gün öncekinin bir anlamı yoktur bizde. En beğenmediğimiz ülke bile iki adım bizden önde.

Aynen...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
SEDATOYKU
VIP Üye

Performans: 226
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 04 Şubat 2010, 18:28:43 »

Tabii ki giderler uzaya nasılsa biz irana kullanmadığımız doğalgaz için havadan 650 milyon dolar ödedik.Bizim gibiler oldugu sürece iranlılar marsa bile gider.

doğru söze ne denir.
aksaray1980
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 05 Şubat 2010, 17:23:20 »

bize bedavadan  650 milyar dolarda verseler yine oturdugumuz yerden kalkmayız.Yeriz o parayı

cepni5265
Üye
**

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 06 Şubat 2010, 11:01:37 »

herşeyin bir bedeli var,millet olarak hem en rahat şekilde yaşamak isteyeceksin(bunun içinde yan gelip yatarak para kazanmak maaş almak da var) hem de bilimde teknolojide ilerde olmak isteyeceksin,yok öle yağma...biz kılık kıyefet meselesini bile halledemedik daha
bakı1453
VIP Üye

Performans: 62
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 06 Şubat 2010, 13:18:38 »

bize bedavadan  650 milyar dolarda verseler yine oturdugumuz yerden kalkmayız.Yeriz o parayı
herşeyin bir bedeli var,millet olarak hem en rahat şekilde yaşamak isteyeceksin(bunun içinde yan gelip yatarak para kazanmak maaş almak da var) hem de bilimde teknolojide ilerde olmak isteyeceksin,yok öle yağma...biz kılık kıyefet meselesini bile halledemedik daha
haklısınız hocam

Medeniyet söküp atmaksa baştaki bağı,
Sizden daha medeni Afrika yamyamları.
Eğer medeniyet açmaksa bedeni,
Desenize hayvanlar sizden daha medeni. M.AKİF ERSOY
adnankocabuga
VIP Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Sungurbey Anadolu Lisesi-ADANA

« Yanıtla #11 : 06 Şubat 2010, 15:16:03 »

uazya bir füze gönderirsek bütün dertlerimiz bitecek inşallah......

Coğrafya;yeryüzünün kullanım kılavuzudur.
lesmer3366
VIP Üye

Performans: 51
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 06 Şubat 2010, 18:03:04 »

Hükümetimiz malum işlerle 6-7 yıldır çok meşgul!!!!  Onlara da inşallah sıra gelecektir herhalde!!!
lesmer3366
VIP Üye

Performans: 51
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 06 Şubat 2010, 18:16:10 »

Yoksa demokratikleşmeyle gelişme, bilimsel ilerleme arasında bir bağlantı yokmu? Birileri bizimi kandırıyor acaba? "Demokratikleşin gelişirsiniz" diyerek
zere
Uzman Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar

« Yanıtla #14 : 06 Şubat 2010, 20:18:20 »

Yoksa demokratikleşmeyle gelişme, bilimsel ilerleme arasında bir bağlantı yokmu? Birileri bizimi kandırıyor acaba? "Demokratikleşin gelişirsiniz" diyerek
altına imzamı atarım...
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic