Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bir fotoğraf iki kayıp  (Okunma Sayısı 5018 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 08 Mart 2008, 08:01:47 »

Afrika'daki açlığın simgesi olan ve Pulitzer ödüllü bu fotoğraftaki çocuğa ne olduğunu merak ettiniz mi? Veya bu fotoğrafı çekene ne olduğunu düşündünüz mü?

Bu fotoğraf 1994'te çekildiğinde tüm dünyayı ağlattı. Açlıktan bir deri bir kemik ve iki büklüm bir çocuğun ölmesini bekleyen akbabalı fotoğraf Afrika'daki açlığın simgesi olmuştu.  O yıllarda Somali'de onbinlerce insan açlıktan ölmüştü.
   Fotoğraf 1994'te Somali'de bir Birleşmiş Milletler yardım kampının sadece bir kilometre ötesinde, Kevin Carter adlı Amerikalı gazeteci tarafından çekildi.

Fotoğraftaki çocuğa ne olduğunu kimse bilmiyor. Fakat yaşamasının çok düşük bir ihtimal olduğu belirtiliyor. Çocuğun akıbetini araştıran birkaç BM görevlisi ise artık vazgeçtiler. Fotoğrafı çeken Kevin Carter, Somali'den dönünce, bu çocuğu çok aradı araştırdı ama bulamadı.

Somali'de gördüklerinden sonra bir türlü kendine gelemeyen Kevin Carter ise derin depresyona girdi ve  ve üç ay sonra intihar etti.

Mynet Haber

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
onurum
VIP Üye

Performans: 67
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 08 Mart 2008, 08:07:07 »

İçler acısı bir durum sayın hocam.Sabah sabah yüreklerimiz dağlandı yine...

şah bile sevgiye köledir
meryozcan
Uzman Üye

Performans: 219
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 08 Mart 2008, 08:25:31 »

BM yemek kampına sürünerek giderken çekilen bu resimdeki küçük çocuk şu an yaşamayabilir ama açlık sınırında bulunan o kadar çok insan var ki yaşlı Dünyamızda...Geçenlerde Brunei diye zengin bir ülkenin tanıtımına şahit olmuştuk..Sultanlığın muhteşem görüntüleri bizi mest etmişti...Merak ediyorum oranın sahibinin internet bağlantısı var mı ?...

En uzak mesafe ne Afrika\'dır
 Ne Çin,
 Ne Hindistan,
 Ne gezegenler
 Ne de yıldızlar , geceleri ışıldayan
 En uzak mesafe, iki kafa arasındaki
 mesafedir...
 Birbirini anlamayan...

Özdemir Asaf
ozgeyucel
Yeni üye
*

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 08 Mart 2008, 08:33:01 »

Bu fotoğrafın ödül almasına bir anlam veremedim...paylaşım için teşekkürler
aydınkarataslar
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 08 Mart 2008, 08:54:46 »

Dehşet verici bir görüntü.Ezilenler ezildiğiyle kalıyor,ezenler de tüketim anlayışının bir parçası olarak görüntü için ödül vermişler.Bence gazeteci bu çelişki yüzünden intihar etmiştir.
meryozcan
Uzman Üye

Performans: 219
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 08 Mart 2008, 08:59:47 »

Dehşet verici bir görüntü.Ezilenler ezildiğiyle kalıyor,ezenler de tüketim anlayışının bir parçası olarak görüntü için ödül vermişler.Bence gazeteci bu çelişki yüzünden intihar etmiştir.

Bence gazeteci sömürgeci bir zihniyete sahip bir ülkenin vatandaşı olduğu için utancından intihar etmiştir...

En uzak mesafe ne Afrika\'dır
 Ne Çin,
 Ne Hindistan,
 Ne gezegenler
 Ne de yıldızlar , geceleri ışıldayan
 En uzak mesafe, iki kafa arasındaki
 mesafedir...
 Birbirini anlamayan...

Özdemir Asaf
uğur01
Uzman Üye

Performans: 168
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 08 Nisan 2008, 13:32:19 »

bu resmi tugay hocam(adanas)bize coğrafya dersinde açıklamıştı       
ben ne zaman yemek yiyicek olsam aklıma hep afrika da ki aç insanlar çocuklar geliyor yemek boğazımda düğümleniyor artık herkesin bir şeyler yapması için daha kaç bin insanın açlıktan ölmesi gerekiyor tugay hocama son derece katılıyorum aslında  bu resme o kadar çok yazacak şey varki insanlığımdan utandığım için bir şey yazamıyorum bu resme ödül veren şahıslara diyicek tek sözüm yok
paylaşım için teşekkürler

İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?
                      M.K.ATATÜRK
n@xli_29
Uzman Üye

Performans: 34
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 08 Nisan 2008, 17:13:50 »

"iyi bir resim çektim(??)"sarhoşluğuyla o durumdaki bir çocuğa sırtını dönüp gidende bir insan(Huh?)zaten sergilediği o davramıştan(vicdansızlıktan) sonra yerinde bir hareket yapmış böylelerinin dünya üzerinde yer işgal etmekten başka yaptıkları hiç bir şey yok!!
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 09 Nisan 2008, 21:10:16 »

Paylaşımı öğrenemeyen insanlık utansın !   Başka ne denir bilmem ki ?...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
salp
VIP Üye

Performans: 815
Çevrimdışı Çevrimdışı

süleyman çelebi anadolu lisesi

« Yanıtla #9 : 10 Nisan 2008, 14:22:11 »

Azrail akbaba olmuş çocuğun ensesinde
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #10 : 10 Nisan 2008, 17:19:26 »

acaba ne kadar insanız  bu durumda veya bu duruma benzer durumlarda olanlara karşı neler yapabiliyorsak o kadar insanız gibime geliyor

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
kesifkulubu
Yeni üye
*

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 10 Nisan 2008, 18:44:33 »

ÖYLE BİR TOPLULUKTA YAŞIYORUZ Kİ, BİR PAKET SİGARAYA MARKA KIYAFETLERE AYAKKABILARA PARA VERMEYE ÇEKİNMEYİZ,GÖZ KIRPMADAN ALIRIZ..BU YAZ NEREYE GİDELİM? DERKEN AÇLIKTAN ÖLEN KARDEŞLERİMİZİ DAHA DOĞRUSU AÇLIKTAN ÖLEN ÜLKEMİZİ HİÇ DÜŞÜNMEYİZ..DUYGUĞUMUZDA SADECE ÜZÜLMEKLE YETİNEN İNSANLARIZ MAALESEF..YARDIM ELİ UZATAN ÇOK FAZLA İNSAN YOK...GERÇEKTEN ÇOK ÜZÜLÜYORUM BU DURUMA....                                                                                                           PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER..

küçük çocuk ağlayan gözlerini kurula
içinde hissettiğin korkuyu sana nasıl açıklayabilirim
çünkü sen bu kötü dünyaya doğdun
insanın insanı öldürdüğü ve kimsenin nedenini bilmediği
sadece bak ne hale gelmişiz ve neler yapmışız
bütün yıktıklarımızı sen tekrar yapmak zorundasın...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic