Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Asimilasyon mu adaptasyon mu? Türklerin uyum sorunu!(katılırsanız seviniriz)  (Okunma Sayısı 3080 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 22 Temmuz 2008, 10:09:37 »

Arkadaşlar hepinizin bildiği gibi Avrupa'ya göç eden Türkler uyum konusunda büyük sıkıntı yaşıyorlar.
1960'lı yıllarda göç edilmesine ve aradan nerdeyse 50 yıl geçmesine rağmen uyum sorunu aşılamadı.
Geçenlerde bir Almanya ziyaretinde başbakan bile buna değinmiş "Adaptasyona evet asimilasyona hayır" demişti.
    Hatta gurbetçilerin bulundukları ülkelerin dillerini öğrenmeleri gerektiğini pek çok uzman ve yazar belirtmişti. Gel gör ki gurbetçilerin çoğu bunda bile sorun yaşıyor.
    Avrupa'ya başka ülkelerden de insanlar göç ediyor.Onlarda böyle bir sorun olduğunu şimdiye kadar duymadım.

Avrupa'daki Türkler uyum konusunda büyük bir sorun yaşıyor. Bu problem neden kaynaklanıyor, çözümü için neler yapılabilir?

Görüşlerinizi paylaşırsanız hem konuyla ilgili farklı görüşleri öğreniriz, hem kendimizi geliştiririz hem de 10, 11 ve 12. sınıflarda verilen bu konuyla ilgili çok faydalı bir paylaşım yapmış oluruz.Derslerimizde de kullanırız.

Teşekkürler.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 22 Temmuz 2008, 10:18:49 »

Avrupa'ya göç eden insanlarımızın adaptasyon sorunu yaşadıkları ortada olan bir durumdur. Bunun sebebi olarak,
1-Göç eden insanlarımızın büyük bir kısmının eğitim seviyesinin düşük olması
2-Türkiye ile bağlantısını koparacağını düşündüğü için her uygulamaya kuşkuyla yaklaşması
3-Yetişen 2. ve 3. kuşağın yabancılaşmasından korkulduğu için aile baskısının ön plana çıkması
4-Kötü örneklerden haklı olarak korkunulması
5-Ekonomik anlamda tam rahatlanamama
6-Geri dönüş düşünüldüğünden kök bağına sahip çıkma duygusu
7-Bence en öenmlisi de çok farklı kültürlerden kaynaklanan sorunlardır.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 22 Temmuz 2008, 11:07:15 »

Güner hocam ilginç tespitler yapmışsınız.Bunların hepsinin etkisi var.Ama bence en önemlileri 1 ve 7. maddeleriniz.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #3 : 22 Temmuz 2008, 11:10:28 »

Bu olayın temel çözümü hiç kuşkusuzki ülke ekonomisinin güçlendirilmesi ile ortadan kalkacaktır.Ekonomisi güçlü olan Avrupa ülkeleri bu tür sorunlar yaşıyormu.Ama tabiki Ülke ekonomisinin güçlenmesi bu günden yarına olacak olan bir iş olmadığı için problemlerin hiç olmazsa asgariye indirilmesi için uğraş verilmesi gerekmektedir.İki kültür arasında sıkışıp kalan Avrupa ülkelerindeki genç nesil çok ciddi psikolojik bunalımlara girmektedirler,ben bunun öeneklerini kendi öğrencilerimden ve çevremdeki tanıdıklarımdan gördüm.Avrupa ülkelerinde çalışanların çocukları bir taraftan Türk kültürü ile yetiştirilmeye çalışılmakta ,diğer tarafta ise kendisine yabancı bir kültür içerisinde tüm zamanını geçirmek zorunda kalmaktadır.Çözüm tabiki Asimilasyon değil elbetteki adaptasyondur ,insanlarımızın bulunduğu yere mutlaka adapte olmaları ama bunu yaparken kültürlerini,benliklerini kaybetmemelidirler,şu  bir gerçekki  bunuda yapabilmek çeşitli nedenlerle  çok kolay değildir.
Ben öğrenci olduğum yıllarda öğretmeniniz bize " Türkiye gelişmekte olan bir ülkedir " derdi ,ben öğretmen oldum aradan yıllar geçti Türkiye hala gelişmekte olan bir ülke statüsünde ,bir türlü gelişmesini tamamlayıp,gelişmiş ülkeler sınıfına giremedi.Durum böyle oluncada ülke dışına çalışmaya giden çok olur,bu tür ve bunu gibi bir çok sorun yaşanmaya devam edere ,bizlerde böyle muhabbetini yaparız.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Performans: 443
Çevrimdışı Çevrimdışı

İnegöl Özel Altın Nesil Koleji

« Yanıtla #4 : 22 Temmuz 2008, 11:20:23 »

gerek yurtdışına ve gerekse yurt içinde yapılan göçlere katılan belirli bir nufüs kitlemiz var ve tıpkı Güner Hocamızın dediği gibi onların bu tür sorunları yaşaması gayet normal geliyor bana...
avrupa ülkeleri arasında yapılan diğer göçlere bakıldığında zaten bu ülkeleriin kültürleri,gelenek ve görenekleri birbirine azçok benzerlik göstermekte hatta dilleri bile...örneğin bende 1990 Bulgaristan göçmeniyim biz neden uyum sorunu yaşamadık çünkü ortak kültür ve ortak tarih benzerliğimiz vardı...
ancak yutdışına göç eden türklerimizde avrupa ülkeleri ile arasında böyle bir bağ yok...
bundan dolayı adaptasyon sorunu yaşanması doğal...hatta buralarda yaşayan bir çok Türk özellikle bu ülkelerde doğmuş olan çocuklar çok büyük bir kültür çatışması içerisinde kalıyorlar....sonuçta adaptasyon kendisini asimilasyona bırakmış oluyor ister istemez...

Emeğe Saygı
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Performans: 443
Çevrimdışı Çevrimdışı

İnegöl Özel Altın Nesil Koleji

« Yanıtla #5 : 22 Temmuz 2008, 11:22:59 »

köksal hocam böyle güzel ve güncel bir konuyu gündeme taşıdığınız için ayrıca teşekkür etmek istedim++

Emeğe Saygı
bazalt10
Sürekli Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

Bir dağ olsam uzansam sonsuzluğa pervasız sorumsu

« Yanıtla #6 : 22 Temmuz 2008, 12:04:05 »

Yazdıklarınıza aynen katılıyorum.Birde bizim insanlarımızın dışlanması varki bu içlerine kapılmalarına ve karşı kültürü düşmanca algılamalarına neden oluyor ve uyum zorlaşıyor

Bir dağ olsam uzansam sonsuzluğa  pervasız sorumsuz ufalsam yağmurlarla rüzgarlarla ve kaybolsam bir okyanus kıyısında
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 22 Temmuz 2008, 16:05:04 »

Bizle ilgili olarak güzel açıklamalar yapılmış teşekkürler.Yalnız Avrupada uyum sorunu salt Türklere özgü değil.Türkler uyumsuzluğu kendi içlerinde yaşarken yaşadıkları ülkenin normlarına yasalarına bunu fazla yansıtmamaktadırlar.Oysa özellikle Afrikalı sömürgelerinden Avrupa ülkelerine gelmiş olanlarla Arapların bu ülkelerdeki uyum sorunu o ülkelerin normlarıyla da çatışmaktadır.Demek istediğim Türk kültürü diğer bazı geri kalmış ülkelere göre çokta kapalı bir kültür konumunda değil.Yalnız yukarıdaki tesbitlerde elbette doğru.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
Pinus
VIP Üye

Performans: 169
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 22 Temmuz 2008, 17:09:14 »

lütfen bu linki bir bakın; çok ilginç tespitler var; Alamancıların kendi hemşirisinden ve vatanından aldığı darbeler.....

http://www.aksiyon.com.tr/detay.php?id=21873

dışarıda adaptasyon sorununun o kadar büyük olduğunu düşünmüyorum; yaşayanlar varsa da ki bunlar dünyanın neresinde olursa olsun, hatta Türkiye de bile ( köyden kente göç eden, bazı gerçekten çok ama çok eğitimsiz ve dogmatik görüşlere sahip insanlar yok mu şehirlerde; dışlama bizim kendi içimizde de olmuyor mu sanki, şehirde yaşayan herkes kentli gibi mi yaşıyor.) adaptasyon sorunu yaşıyor. Ama zaman zaman da "bitlis' te çobandı; şimdi Almanya' da saygın iş adamı.." gibi haber başlıklarına rastlamıyor değiliz. AA unutmadan bir de oralarda insanımızın dini duygularını sömüren sahtekar grupları da unutmayalım. İnsanımızın beynini bulandırıyolar. "sonuçta yabancı bir ülkedeyseniz; siz onların kurallarınna saygı gösteresiniz ki onlar da size göstersinler. İnsan faktörü; ne yapacağı önceden asla kestirilemez. İçimizde gurbetçiler varsa bence onların görüş ve tecrübelerini paylaşmaları  sanırım bizi daha doğru yorumlara götürür. Bu arada konu çok güzel; başlığı açtığınız için teşekkürler.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic