Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: anadolu liselerine 2008 mart atamalarına iptal davası açıldı  (Okunma Sayısı 5635 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hcanitez38
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 02 Nisan 2008, 06:02:47 »

an.liselerine atama yönetmeliği 24 kasım 2007 de değiştirilmiş ve bu okulların ihtiyacını karşılamak için sınavsızda atama yapıldı .ancak bu sınavsız atama sendikanın birisi tarafından mahkemeye taşındı acaba bu atamalarda iptal edilebilirmi?
lores
VIP Üye

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

ereğli lisesi (anadolu)

« Yanıtla #1 : 02 Nisan 2008, 13:35:26 »

mahkeme sonucu yakında belli olur,sınavsız atananlar iptal olur büyük ihtimalle..

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” M. K. ATATÜRK
citytour
Sürekli Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 02 Nisan 2008, 14:26:21 »

alakasız oldu ama kusura bakmayın. bencede sınavsızlar iptal olsun boşunamı girdik sınava... sınavda tartışılır ya...... o sınav beni ölçüyormu arkadaşlar sınava çalışmak zoruma gidiyor.....

Nazik olmakla dil aşınmaz.
alperenler8
VIP Üye

Performans: 117
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 02 Nisan 2008, 16:34:20 »

alakasız oldu ama kusura bakmayın. bencede sınavsızlar iptal olsun boşunamı girdik sınava... sınavda tartışılır ya...... o sınav beni ölçüyormu arkadaşlar sınava çalışmak zoruma gidiyor.....
Arkadaşlar sınavlar öyle ya da böyle ölçüyor.Ya sınavda barajı bile geçemeyenlerin müdür yardımcılığı ve anadolu liselerine atanmasına ne demeli.Adalet yerini er geç bulur.Yakın geçmişte örneklerini çok gördük.Kariyer ve liyakattan bahsediliyor  hangi kariyer hangi liyakat aranıyor.Allahaşkına.....

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR,
TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
ihmer
Uzman Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 02 Nisan 2008, 16:43:29 »

2005 atamaları iptal edildiğine göre 2008 atamalarının iptal edilmemesi haksızlık olur diye düşünüyorum.
aysel
Uzman Üye

Performans: 48
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 02 Nisan 2008, 16:45:41 »

Sendikamız Anadolu Liselerindeki Mağduriyetlerin Giderilmesi İçin Bakanlığa Yaptığı Başvurudan Sonuç Almıştır - 2008-03-27

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı 2005 yılında 350 liseyi Anadolu lisesine dönüştürmüş ve ortaya çıkan öğretmen ihtiyacını karşılamak amacıyla da 2005/73 sayılı genelgeyi yayımlamıştı. Danıştay 2.Dairesi 10.4.2006 gün ve E:2005/2651 sayılı kararla genelgenin önce yürütmesinin durdurulmasına, daha sonra da iptaline karar vermişti. Şimdi anılan genelgeyle atanan öğretmenlerin atama kararnamelerinin iptal edilmesi ve il içi yer değiştirme haklarının sınırlandırılması gündeme gelmiştir. Sendikamız eğitim-öğretim düzeni ve genelgeyle atanan öğretmenlerin mağduriyetinin daha fazla artmaması için birtakım önlemlerin alınması için Milli Eğitim Bakanlığına başvurmuştur. Bu bağlamda sendikamız Milli Eğitim Bakanlığından aşağıdaki istemlerde bulunmuştur;

1-Öncelikli olarak 2007-2008 öğretim yılının bitimine iki ayı aşkın bir sürenin kalması nedeniyle eğitim-öğretimin aksamaması ve anılan genelgeyle atanan öğretmenlerin mağduriyetini azaltmak için iptal kararnamelerinin eğitim-öğretim yılının sonuna değin bekletilmesini,

2-Yargı kararları gerekçeleriyle bir bütün olduğundan Anadolu lisesi öğretmeni iken ataması yapılanlar, Anadolu lisesinde norm fazlası konumda iken ataması yapılanlar ile 2000 yılındaki Anadolu lisesi öğretmenliği seçme sınavını kazananların anılan genelgeyle atansalar dahi anılan yargı kararı kapsamı dışında olduklarının dikkate alınmasını ve bu nedenle söz konusu öğretmenlerin il içi yer değiştirme taleplerinin sınırlandırılmaması ve atamalarının geri alınmamasını,

3-Bu süreçte en yakın zamanda Anadolu liselerinde doğacak öğretmen ihtiyacının kariyer ve liyakat ilkelerine göre doldurulmasını sağlayacak ve anılan genelgeyle atanan öğretmenlerin de bir nebze olsun mağduriyetini giderebilecek bu öğretmenlerin de başvurabileceği Anadolu liselerine öğretmen alımıyla ilgili çalışmaların başlatılmasını ve bu alım için sınav açmanın en etkili çözüm olacağı.

Yazılı olarak Milli Eğitim bakanlığına bildirdiğimiz bu istemler, Bakanlık yetkilileri tarafından kabul edilmiş ve gerekli çalışmaların yapılacağı sendikamıza sözlü olarak iletilmiştir. Şimdi Bakanlıktan beklentimiz bu sözün en kısa zamanda yerine getirilmesidir. Sendika olarak bu sürece müdahale etmeye devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.     

Eğitim Sen Genel Merkezi
aysel
Uzman Üye

Performans: 48
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 02 Nisan 2008, 16:48:55 »

Anadolu Liselerinde Mağdur Olan Öğretmenler İçin Acil Duyuru - 2008-03-28

Danıştay kararıyla önce yürütmesi durdurulan, daha sonra iptal edilen 2005/73 sayılı genelgeyle atanan öğretmenlerden aşağıda belirtilenler yargı kararının kapsamı dışındadır;

1- Anadolu lisesinde görev yapmakta iken atananlar,

2- Anadolu lisesinde norm fazlası olarak görev yapmakta iken atananlar,

3- 2000 yılındaki Anadolu öğretmen seçme sınavı kazananlar,

4- Adli ve idari soruşturma sonucu görev yeri değiştirilmemiş, son iki yılda iyi derecenin altında sicil notu almamış olmak koşuluyla daha önceden Anadolu lisesinde görev yapanlar.

Bu bağlamda yukarda sayılan öğretmenlerin il içi yer değiştirme sürecinde Anadolu liselerini tercih etme hakkının sınırlandırılması ve Anadolu lisesi öğretmenliğine atama kararnamesinin iptali açıkça hukuka aykırıdır. Bu durumdaki öğretmenler internet üzerinden başvuru yapamadıklarından Anadolu liselerine yer değiştirme haklarını görev yaptıkları okul müdürlüklerine Milli Eğitim Bakanlığına gönderilmek üzere dilekçe vererek kullanabilirler. Bu dilekçelerde yer değiştirme haklarının sınırlandığına dikkat çekerek tercih ettikleri okullara yer vermeleri gerekmektedir.

Yargı kararı kapsamında olan öğretmenler ise Anadolu liselerine atanmadan önce hangi okulda görev yapıyorsa o okula atanmaları gerekir. Bu nedenle söz konusu okul dışında il içinde başka bir okula atanmak istemeleri hukuka aykırı olacağından tercihte bulunmak zorunlulukları yoktur. Eğer önceki okullarına atanmak istemiyorlarsa veya önceki okulların hukuksal varlığı sona ermişse açık okullar gösterilmek kaydıyla tercihleri alınarak yer değiştirme sürecine tabi tutulabilirler.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #7 : 02 Nisan 2008, 16:49:31 »

Şu ülkede birde doğru dürüst yürüyen,istikrarlı bir şekilde yoluna devam eden bir iş görsem gözüm açık gitmeyecek.Eğitimi ve onunla alakalı herşeyi yaz boz tahtasına çevirdiler .Rahmetli Barış Manço'nun  şarkısında bir dize vardı ;
Ali yazar ,Veli bozar
Küp suyunu çeker azar azar    buna benziyor işlerimiz.
Ha.. istikrarlı giden hiç bir şeymi yok ,var elbetteki kişisel çıkar ve menfaatlerin,siyasi çıkarların,ülke menfaatlerinden üstün tutulmasında Maşaalah hiç taviz vermiyoruz,çok istikrarlı bir şekilde devam ediyor nesilden nesile.................

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
Jön_Türk
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 02 Nisan 2008, 16:59:01 »

Sendikalar lütfetmişler sağolsunlar.Acaba bu usulsüzlüğü yada hukuksuzluğu yapan yani genelge ile öğretmen alımı yapan meb'in ve pgm'nin hiçmi suçu yok.
Şunu anlatmaya çalışıyorum usulsüzlüğe bir şekilde alet edilen öğretmenler mağdur, usulsüzlüğe neden olan kaynak teşkil eden kişi ve kurumlar mağdur değil.
Peki neden? Yoksa hak arama konusunda kendisine durumdan vazife çıkaran sevgili sendikaların bu kişileride mahkemeye vermeye gücü yetmiyormu?(Kızdığım tek nokta bu.)
Sendikalar bence mağdur ettikleri üyeleri kaybetmemek adına bu tür bir atılım yapıyorlar.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 02 Nisan 2008, 17:29:44 »

aysel hocam bilgilendirmeler için teşekkürler  +

Eğitim Sen`in  hak arama mücadelesi birilerini rahatsız edebilir.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Jön_Türk
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 02 Nisan 2008, 18:06:40 »

kt hocam tebrikler!Yazılanlardan ne anladınız bilmiyorum ama söyleminiz zaten düşüncenizi açıklıyor.(Hak arama!,çok güzel!)Bu arada bendende size taktir puanına göre(+)
hcanitez38
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 02 Nisan 2008, 18:34:03 »

glasiyel hocama katılıyorum 2005 iptal edilmiş 2007 de yönetmelik değiştirilmiş ve 2008 mart atamalarına dava açılmış diyelimki iptal edildi bu durumda meb hukuk danışmanlarının bu mağduriyetteki suçları ne olmalı olan öğretmenlere olmuyor mu herkes paşa paşa yerlerinde oturuyor.ama öğretmenin yaptığı planların ve geleceğinin ,psikolojisinin hiç bir önemi yok
ben hiçbir şekilde hiçbir öğretmeni mağdur ettiğimi düşünmüyorum(sınavsız atanarak)bana demişlerki şura bir kadro var ama öncelik sınavı kazananlara sonra an.lis.dahaönce görev yapana ha bunlarda hiç birisi istemez ise isteyen öğretmeni atayacağım deniyor ve benim atandığım okul an.teknik meslek lisesi
citytour
Sürekli Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 02 Nisan 2008, 19:14:59 »

şimdi sizzee soruyorumm arkadaşlar ben meslek anadolu lisesine atandım bir an önce geçeyimki 2 yılımı doldurup iyi bir anadolu lisesine gideyim... 2 ay bekletirsek 2 yıl sonra yaz dönemi atama dönemine denk gelmez. o yuzden bence kadrolar geçsin ama ogretmen yıl sonuna kadar gorevlendirme olsun....... bizide madurr etmesinler Sad((((((((((((((((((((((((((((

Nazik olmakla dil aşınmaz.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 02 Nisan 2008, 22:01:15 »

kt hocam tebrikler!Yazılanlardan ne anladınız bilmiyorum ama söyleminiz zaten düşüncenizi açıklıyor.(Hak arama!,çok güzel!)Bu arada bendende size taktir puanına göre(+)

Sayın glasiyel hocam,
 Birileri rahatsız olabilir derken, bu birileri elbetteki öğretmen arkadaşlarımız değildir(Neden rahatsız oldunuz bundan anlamadım). Yönetici olduğunu zannedenlerdir kastım. Öğretmen kalkıp da "sınavsız olmaz , ille de sınav yapın yoksa ben başvurmam" mı diyecek. Ben öğretmenlerin mağdur olduğuna tamamen katılıyorum. Mağdur olan öğretmenlerin de hiç vakit kaybetmeden yasal yollara başvurması gerektiğini düşünüyorum. Eğitim Sen hak arama mücadelesini eğitim emekçisine karşı değil, yönetenlere karşı yapar.
   Ne demek istediğimi sorsaydınız daha şık olurdu.
Saygılar...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
abidinak
Üye
**

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 02 Nisan 2008, 22:21:26 »

Doğru hak aramayı yönetenlere karşı yapıyorsunuz... (Hatta her uygulamayı mahkemelere taşıyarak... )Ama lütfen mağdur olanlara bakın . Benim okulumdan 3 arkadaşımız maalesef bir belirsizliğin ortasına atıldılar.Yani mağdurlar yine ÖĞRETMENLER....
Saygılar

Abidin AK
Çankırı Anadolu Lisesi
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic