Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Albert Einstein'in Hocasına Cevabı!  (Okunma Sayısı 15927 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
meryozcan
Uzman Üye

Performans: 219
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 01 Mart 2008, 12:37:41 »

Arkadaşlar, bana gelen bir e-postayı çok beğendim ve sizlerle de paylaşmak istedim.

"Bir üniversite profesörü öğrencilerine su soruyu sorar;
- Var olan her şeyi Tanrı mı yarattı?
Bir öğrenci ayağa kalkar ve cevaplar.
- Evet, her şeyi Tanrı yarattı!
Profesör sorusunu yineler ve öğrenci yine "Evet efendim" diye cevaplar.
Profesör devam eder.
- Eğer her şeyi yaratan Tanrı ise ve şeytan var olduğuna göre şeytanı da Tanrı yaratmış olur. Çalışmalarımızda uyguladığımız kesinleştirme prensibine göre de Tanrı şeytandır.
Öğrenci böyle bir önerme karşısında şaşırır ve yerine oturur. Profesör öğrencilerine bir kez daha Tanrı'nın içindeki kaderin bir efsane olduğunu kanıtlamaktan ötürü oldukça mutludur.

Bu arada başka bir öğrenci ayağa kalkar ve "Bir soru sorabilir miyim profesör" der. Profesör sorabileceğini söyler.
Öğrenci "Soğuk var mıdır" diye sorar.
Profesör; "Nasıl bir soru bu böyle, tabii ki vardır" diye cevaplar. "Sen hiç soğuktan üşümedin mi?"
Öğrenci "Aslında, fizik yasalarına göre soğuk yoktur; yaşamda/ gerçekte biz soğuğu sıcaklığın yokluğu olarak düşünürüz. Herkes veya nesneler o enerji oradaysa veya bir şekilde enerji iletiyorsa onu deneyimler. Örneğin, Absolute 0 (273 derece C) sıcaklığın kesin yokluğudur. Soğuk yoktur, o yalnızca sıcaklığın yokluğunda duyumsadıklarımızı tarif etmek için yarattığımız bir kelimedir" der ve devam eder.
- Profesör, karanlık var mıdır?
- Tabii ki vardır.
- Korkarım gene yanılıyorsunuz efendim. Çünkü karanlık da yoktur. Yasamda/ gerçekte karanlık ışığın yokluğudur. Biz ışık üzerinde çalışabiliriz ama karanlığı çalışamayız. Gerçekte, biz Newton'un prizmasını kullanarak beyaz ışığı kırar ve renklerin çeşitli dalga uzunlukları üzerinde çalışabiliriz. Ama karanlığı ölçemeyiz. Bir basit ışık karanlık bir mekânı aydınlatarak karanlığı kırmış olur yani karanlığı geçersiz kılar. Siz belli bir mekânın/uzayın ne kadar karanlık olduğundan nasıl emin olursunuz? Işığın miktarını ölçerek! Bu doğrudur değil mi? Karanlık insanlık tarafından, ışığın olmadığı yer/ mekân için kullanılan bir kelimedir. O zaman size son bir soru daha sormak isterim, efendim. Şeytan var mıdır?
Bu kez profesör pek emin olamamakla birlikte cevaplar..
- Tabii vardır. Açıkladığım gibi, biz onu her gün, her yerde görürüz. O, dünyadaki işlenmiş tüm suçlarda, şiddette yer alır. Bunların tümü şeytanın kendisinden başka bir şey de değildir.
Öğrenci itiraz eder.
- Şeytan yoktur efendim. Yani o kendi başına yoktur. Şeytan basit olarak Tanrı'nın yokluğudur. O aynen karanlık ve soğukta olduğu gibi insanın Tanrı'nın yokluğunu tarif etmek üzere yarattığı bir kelimeden ibarettir. Tanrı şeytanı yaratmadı. Şeytan/ kötülük insanın tanrısal sevgiyi yüreğinde hissetmediği zaman yaptıklarının bir sonucudur. O, aynen sıcaklığın olmadığı yere gelen soğuk, ya da ışığın olmadığı yere gelen karanlık gibidir.
Profesör kürsüdeki yerine çöker.
Genç öğrencinin adı Albert Einstein'dir."

En uzak mesafe ne Afrika\'dır
 Ne Çin,
 Ne Hindistan,
 Ne gezegenler
 Ne de yıldızlar , geceleri ışıldayan
 En uzak mesafe, iki kafa arasındaki
 mesafedir...
 Birbirini anlamayan...

Özdemir Asaf
kontinental
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 01 Mart 2008, 14:24:56 »

Çok teşekkür ederim hocam.
Gayet kaliteli bir paylaşım.+
meryozcan
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 01 Mart 2008, 14:30:00 »

Çok teşekkür ederim hocam.
Gayet kaliteli bir paylaşım.+
Einstein'ın ifadesiyle ''Tanrısal sevgiyi'' her zaman yüreğimizde hissetme temennisiyle...

Ne Çin,
 Ne Hindistan,
 Ne gezegenler
 mesafedir...
 Birbirini anlamayan...

Özdemir Asaf
irem00
Üye
**

Performans: 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 01 Mart 2008, 16:33:05 »

einsteina da bu yakışır.biliminsanlarının çoğu Allah'ın varlığını kabullenmek istemiyor.ama o gerçekleri görebilecek bir insan .paylaşım için teşekkürler
YILKIM
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 01 Mart 2008, 16:50:48 »

İnternet geyiklerini aslı varmı yokmu araştırmadan bilimsel bir siteye taşımak ne derece doğru acaba, hele bunu bir öğretmen yapıyorsa, Bunlar you tube, face book geyikleri
hfzgençliq
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 01 Mart 2008, 16:56:17 »

Cidden korkulacak bir zeka Cheesy

iyi de cevap vermiş
kuvars35
Uzman Üye

Performans: 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 01 Mart 2008, 17:01:44 »

farklı bir paylaşım olmuş.teşekkürler hocam.
okuyanus
Uzman Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 01 Mart 2008, 18:18:34 »

Albert Einstein belki de tüm bilim adamları içinde tanrı inancı en güçlü olan bilim adamıdır

yasaklar güvenlik sağlayabilir ama özgürlüğü asla...
Serkan ALTUNER
VIP Üye

Performans: 141
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 01 Mart 2008, 18:24:18 »

İnternet geyiklerini aslı varmı yokmu araştırmadan bilimsel bir siteye taşımak ne derece doğru acaba, hele bunu bir öğretmen yapıyorsa, Bunlar you tube, face book geyikleri
 Bilimsel bir sitede paylaşım yapmış olan değerli bir öğretmen arkadaşıma bu şekilde bir üslupla söylediğiniz sözler hiç yakışık almamış. Hele bu üslubu bir öğretmen kullanıyorsa ki gördüğüm kadarıyla öyle daha da üzülürüm. Anlatılan şeyin doğru ya da yanlış olması önemli değil. Asıl önemli olan unsur verilen olayın anlatmak istediğidir. Anlatılmak istenen şeyde çok güzel anlatılmıştır. Meryozcan öğretmenime bu güzel paylaşımı için ayrıca buradan teşekkür ediyorum...
kontinental
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 01 Mart 2008, 18:25:39 »

Bilimsel bir sitede paylaşım yapmış olan değerli bir öğretmen arkadaşıma bu şekilde bir üslupla söylediğiniz sözler hiç yakışık almamış. Hele bu üslubu bir öğretmen kullanıyorsa ki gördüğüm kadarıyla öyle daha da üzülürüm. Anlatılan şeyin doğru ya da yanlış olması önemli değil. Asıl önemli olan unsur verilen olayın anlatmak istediğidir. Anlatılmak istenen şeyde çok güzel anlatılmıştır. Meryozcan öğretmenime bu güzel paylaşımı için ayrıca buradan teşekkür ediyorum...

Çok haklısınız hocam. Ben de birşeyler yazacaktım; ancak siz düşüncelerime zaten tercüman olmuşsunuz.
okuyanus
Uzman Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 01 Mart 2008, 18:30:55 »

konuya katılmakla yalış yapmışsam af ola

yasaklar güvenlik sağlayabilir ama özgürlüğü asla...
tunctunc
Uzman Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 01 Mart 2008, 19:03:42 »

Ben de yeni okudum çok farklı ve güzel olmuş. Özellikle Einstein'ın soruları ve cevapları kendine yakışır kalitede..
Ben çok sevdim hatta tüm öğrencilerime de okutacağım:)

Ben Mevlana değilim, adam ol öyle gel....
salp
VIP Üye

Performans: 815
Çevrimdışı Çevrimdışı

süleyman çelebi anadolu lisesi

« Yanıtla #12 : 01 Mart 2008, 19:30:00 »

bu güzel olayı bizimle paylaştığın için teşekkürler arkadaşım.inanmak veya inanmamak insanların elinde yaratan herkese aklı vermiştir.akıl karanlığa koşuyorsa kim durdurabilir. size iyi yolculuklar yılkım.
vefikpaşa
Uzman Üye

Performans: 24
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 01 Mart 2008, 19:37:11 »

"Şeytan yoktur efendim. Yani o kendi başına yoktur. Şeytan basit olarak Tanrı'nın yokluğudur. O aynen karanlık ve soğukta olduğu gibi insanın Tanrı'nın yokluğunu tarif etmek üzere yarattığı bir kelimeden ibarettir. Tanrı şeytanı yaratmadı. Şeytan/ kötülük insanın tanrısal sevgiyi yüreğinde hissetmediği zaman yaptıklarının bir sonucudur. O, aynen sıcaklığın olmadığı yere gelen soğuk, ya da ışığın olmadığı yere gelen karanlık gibidir"
Yukarıdaki ifadenin kime ait olduğuna bakılmaksızın batılı/hristiyani (tahrif olan)bir anlayışla değerlendirirsek kendi içinde anlaşılabilir.Bizdeki "Kalp öyle bir kaptır ki onda iki şey bir anda bulunmaz,merhamet ona uğradığında, zulüm ondan ayrılır,tevazu ile kibir,sevgi ile nefret de öyle aynı anda bulunamazlar" hadis mealini kısmen çağrıştırıyor.Fakat şeytanın yaratılışı ve mahiyetibakımından İslam inancıyla pek örtüşmüyor.Şöyle ki; “Rabbin meleklere demişti ki: Ben muhakkak çamurdan bir insan yaratacağım. Onu tamamlayıp, içine de ruhumdan üfürdüğüm zaman, derhal ona secdeye kapanın! Bütün melekler toptan secde ettiler. Yalnız İblis secde etmedi. O büyüklük tasladı ve kâfirlerden oldu. Allah! Ey İblis! İki elimle yarattığıma secde etmekten seni men eden nedir? Böbürlendin mi, yoksa yücelerden misin? dedi. İblis: Ben ondan hayırlıyım! Beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın, dedi.” (1)
Aslında yaptıklarından ve yarattıklarından dolayı “kimse Allah’a hesap soramaz” (Enbiya, 21:23) Ancak bizler, insan olmanın gereği olarak her konuda olduğu gibi, bu konuda da Hz. İbrahim (as) gibi, “kalbimizin tatmin olmasını istiyoruz” (Bakara, 2:260) İşte bu yüzden de aklımıza ister istemez şu soru geliyor:

Öyleyse neden, Allah şeytanı ve kötülükleri yaratmış da bize musallat etmiş? Kötülüğü yaratmak kötü, şerri yaratmak da şer değil mi?

Hemen ifade edelim ki, şerrin yaratılması şer değildir; şerri işlemek şerdir. Çünkü Allah bir şeyi şer olsun diye yaratmıyor. Hayır olsun diye yaratıyor. Allah’ın hayır olarak yarattığı şeyleri de bizler hakkımızda şerre çeviririz. Mesela, Şeytan ateşten yatılmıştır ve bu konuda en güzel örnek de ateştir. Ateşin yaratılması şer değildir, ancak ona dokunmak,yangın çıkarmak şerdir. İnsan ateşi muhafaza altına alırsa ondan önemli ölçüde faydalanır.
Kısaca isteyen istediğine inanmakta hürdür, esası bir yana, inananın da imana dair meselelerde dikkatli olmasında fayda vardır diye düşünüyorum.
saygılar

Güçlü olmak, düşmanını değil, öfkeni yenebilmektir
meryozcan
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 01 Mart 2008, 20:23:22 »

Yılkım bey ben yazıyı paylaşırken araştırdım Einstein'ın hayatını ki daha önce de kapsamlı olmasa da bu yönünü biliyordum.
Ama siz mesajınızı yazarken bu zahmete girmeden geyik muhabbeti diye yı(L)kıma uğratmışsınız.

''İnsanların birbiriyle olan sorunlarının temelinde, birbirini anlayamama veya anlamak istememe yatıyor.
Paylaştığım yazıyı beğenmediyseniz bu benim öğretmenliğimi değerlendirme hakkını vermez size. Bu zamana kadar yazılarımı okuduysanız hiçbir geyik muhabbeti yapmadığımı görürsünüz. Facebookla da uzaktan yakından  alakam olamaz. Bulunduğum ortam gayet kaliteli çünkü.

Yaptığınız değerlendirme benim için o kadar da önemli değil. Paylaştığım yazıyı beğenen ve teşekkürlerini bildiren arkadaşlarım olmasaydı size cevap bile vermezdim.

''Dinin insan üzerindeki en derin etkisi, İNSAN OL(manın) ne demek olduğuna yönelik bir arayıştır.''
Dünyadaki gelmiş geçmiş en büyük bilim dehasının yukardaki beyanatı bizi rahatsız etmiyor.
Bu konuyu araştırmanızı tavsiye ediyorum. Bir uyanışa vesile olur belki....Saygılar.

Ne Çin,
 Ne Hindistan,
 Ne gezegenler
 mesafedir...
 Birbirini anlamayan...

Özdemir Asaf
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: