Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 15 bin zeytin ağacı sökülerek yakacak yapıldı  (Okunma Sayısı 2901 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
doğaege
VIP Üye

Performans: 214
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 28 Temmuz 2008, 11:51:29 »

12. sınıf konuları ile de ilgili olarak kullanabiliriz...
Muğla Yatağan'a bağlı Yeşilbağcılar beldesinde, kömür çıkarmak için Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından kamulaştırılan arazilerden şu ana kadar 15 bin zeytin ağacı sökülerek yakacak yapıldı.

http://www.cnnturk.com/TURKIYE/haber_detay.asp?PID=318&haberID=482369

Bölgeden tesadüfen geçerken olaya şahit olan 32 yaşındaki inşaat mühendisi Timur Kabaklarlı, kalan ağaçları kurtarmak için 600 bin YTL vererek, 1500 zeytin ağacı satın aldı ve Datça'da özel olarak yaptırdığı dev saksılara diktirdi.

İstanbul'da iki inşaat şirketinin sahibi olan ve yaz aylarında Datça'da yaşayan Kabaklarlı, otomobiliyle Bodrum'a giderken, Yeşilbağcılar beldesinde çok sayıda zeytin ağacının iş makinalarıyla köklerinden söküldüğünü gördü.

Kabaklarlı, işçilerden, zeytin ağaçlarının kömür çıkarmak için söküldüğünü öğrenince köylülerle irtibata geçti.

Kabaklarlı, köylülerin arazilerinin kamulaştırma bedelini aldıklarını, sökülen zeytin ağaçlarını yakacak olarak kebapçılara sattıklarını öğrendi.

Tekrar araziye dikilmesi gerek

Kabaklarlı, "15 bin zeytinin yakacak olduğunu öğrenmek beni kahretti. Maddi imkanlarım elverdiği oranda 2 ay içinde 1500 zeytin ağacını satın alıp, ziraat mühendislerinin gözetiminde dallarını budattım ve özel yaptırdığım dev saksılara diktirdim. Şu ana kadar 600 bin YTL harcadım. Ancak, ağaçlar bu saksılar içinde uzun süre yaşamaz. Araziye dikilmesi gerek. Arazisi olup da zeytin ağacı satın almak isteyenlere çok az para karşılığı satmak istiyorum" dedi.

Yeşilbağcılar sakinleri istimlak bedelini aldıkları arazileri üzerlerindeki zeytin ağaçlarını, dikicek başka yerleri olmadığı için bunları zorunlu olarak sattıklarını söyledi.

Kömür için belde taşınıyor

500 haneli, 1800 nüfuslu Yeşilbağcılar'da TKİ kömür arama çalışmaları nedeniyle başlattığı kamulaştırma ve evlerin istimlakı nedeniyle belde merkezinin haritadan silinmesi gündeme geldi.

Devletin kendilerini ortada bıraktığını, teklif edilen istimlak bedellerinin son derece düşük olduğunu ve bu parayla ev satın almanın mümkün olmadığını savunan belde sakinleri tepki gösterdi.

Çoğunluğu yaşlılardan oluşan Yeşilbağcılar beldesi sakinleri hükümeti, başbakanı, milletvekillerini, valiyi, belediye başkanını ve kaymakamı suçladı.

sırmalı
VIP Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 28 Temmuz 2008, 16:07:37 »

ağlamak istiyorum yazıklar olsun şu zihniyete......................
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 28 Temmuz 2008, 16:16:54 »

Hazır yetişmiş ağaçları  başka bir yere nakletmek  hiç yoktan yok olup gitmelerini engeller.
lesmer3366
VIP Üye

Performans: 51
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 28 Temmuz 2008, 18:49:28 »

ZEYTİN AĞACI ÖLMEYEN AĞAÇ OLARAK BİLİNİR VE MÜTHİŞ AĞAÇLARDIR BUNLAR. 300 YAŞINDA OLUP MEYVE  VERENLER VARDIR.YETİŞMESİ KOLAY DEĞİLDİR YAZIKLAR OLSUN!!!!!!!!!!!!!!!!!!
cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 28 Temmuz 2008, 19:06:14 »

Sanayii tesisleri,maden ocakları,yerleşim sahaları gibi alanlar kurulurken;o sahanın etüdü iyice yapılıp,ne getirip ne götüreceği hesaplandıktan sonra hizmete girmelidir...Ama bizde nerdeee!?Hangi tesis kurulurken belli kriterlere uygun olarak kurulmuşki?Sanayinin can damarı tesisler,birinci derece deprem kuşağı üzerinde değilmi?Verimli tarım alanlarını,rant uğruna yok etmedik mi?Güneyde güzelim sahillerimiz,beton yığını haline getirilmedi mi?Peki bunlar yapılırken;yetkililer neredeydi?
Sahiden nerdeydiler acaba.Gören var mı aranızda?Huh?
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 28 Temmuz 2008, 19:13:36 »

Y o r u m   y o k   !    Angry Angry Angry Angry

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 28 Temmuz 2008, 19:28:38 »

Sanayii tesisleri,maden ocakları,yerleşim sahaları gibi alanlar kurulurken;o sahanın etüdü iyice yapılıp,ne getirip ne götüreceği hesaplandıktan sonra hizmete girmelidir...Ama bizde nerdeee!

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 28 Temmuz 2008, 21:13:56 »

Arkadaşlar her yönüyle halısınız,haklıyız ama hep düşünürüm bu insanları bizler yetiştirmiyormuyuz?
u.karacan
Uzman Üye

Performans: 210
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 29 Temmuz 2008, 09:32:52 »

bu işe 600 bin ytl harcayan mühendis kardeşimiz de bizim değerlerimizin üyesidir.bende bu iyimser tabloyu algılamak istedim.minnet duygularımla teşekkürlerimi kendisine sunar,örnek davranışından nasiplenmeyi bütün türk evladına dilerim.

Ne kadar bilirsen bil,söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır.(hz.Mevlana)
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic