Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 14 Mart'ta 2 Saatliğine Hayatı Durduruyoruz!  (Okunma Sayısı 8091 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
aysel
Uzman Üye

Performans: 48
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 13 Mart 2008, 19:57:01 »

Emek Platformu'nu oluşturan 17 meslek ve emek kuruluşu, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısına karşı uyarı eylemlerinin ilk ayağı olarak, bugün (13 Mart 2008) tüm illerde kitlesel basın açıklamaları gerçekleştirdi. Platform Başkanlar Kurulu Türk-İş Genel Merkezi'nde bir araya geldi. Bildiriyi Platform adına Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu okudu.

SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI YASA TASARISI HAKKINDA EMEK PLATFORMU ORTAK AÇIKLAMASI

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek oları Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasında değişiklik öngören Tasarı, çalışanlar, emekliler, hak sahibi durumundaki aile fertleri ile dul ve yetimler için sosyal sigortalar ve sağlık alanında ağır hak kayıplarına neden olacaktır.

Emeklilik ve sağlık alanında köklü değişiklikler yapan ve kazanılmış hakları geriye götüren Tasarı, sosyal devlet İlkesine de aykırıdır.

Tasarı İle yapılan düzenlemeler, ülkede yaşayan herkesi olumsuz etkileyecek; sosyal sigorta ve sağlık haklarına erişimlerini güçleştirecek ve giderek daha da olanaksız kılacaktır.

Oluşturulmak İstenen sistemle, mevcut sistemdeki hakların korunduğu iddia edilmektedir. Ancak bu iddia, tüm çalışanlar İçin gerçeği yansıtmamaktadır, çünkü, bu tasarının yasalaştığı tarihten itibaren herkes bu yasa kapsamında çalıştığı süre oranında yeni düzenlemelerden etkilenecektir. Ayrıca, Tasarı yine iddla edildiği gibi, çalışanlar arasında norm ve standart birliği sağlamamakta, aksine var olan farklılıkları derinleştirmektedir.

Tasarıyla yapılan düzenlemeyle;

1- Bugün, emeklilik İçin kadınlarda 58, erkeklerde 60 olan yaş sınırı kademeli olarak kadın ve erkeklerde 65'e; prim gün sayısı 7 binden 9 bin'e yükseltilmektedir.

2- Halen fiili hizmet zammından yararlanan çalışanların bu haklan bazı sektörlerde ellerinden alınmaktadır.

3- Malûllük ve ölüm aylığı hak etmek için aranan 5 yıllık hizmet süresi 10 yıla; 900 günlük prim gün sayısı İse 1800 güne yükseltilmektedir.

4- Aylık bağlama oranı her 360 prim gün sayısı için yüzde 2'ye indirilmektedir.

5- Emekli aylıklarının hesaplanmasına İlişkin kazançların güncel erimesinde kullanılacak katsayının belirlenmesinde gelişme hızının (refah payının) yüzde 100'ü yerine, yüzde 30'u dikkate alınacaktır.

6- İş kazacı ve meslek hastalığı sonucu yüzde 25 ve daha yüksek oranda sakat kalan çalışanlara bağlanan sürekli iş göremezlik gelirinin alt sınırı kaldırılmaktadır.

7- Alt sınır aylığı düşürüldüğünden, özellikle mevsimlik, geçici süreli ve yarı zamanlı çalışanlar, daha az aylık almakla karşı karşıya kalabilecektir.

8- Çalışan ve ölüm geliri-aylığı alan çocuksuz dul eş aylığı, yüzde 75'den, yüzde 50'ye düşürülmektedir.

9- Emekli aylıklarının yükseltilmesinde yalnızca enflasyon oranındaki artış dikkate alınacağından, emekli, dul ve yetimlere refahtan pay verilmemektedir.

10- Asgari ücretin üçte biri tutarında, altı ay süreyle verilmesi kabul edilen süt emzirme yardımı, bir defaya mahsus olarak düzenlenmektedir.

11- Asgari ücretin üç katı tutarında verilmesi kabul edilen cenaze yardımı bir asgari ücret tutarına İndirilmektedir.

12- Yetim kız çocuklan için ödenmekte olan evlenme yardımı (çeyiz parası) yetim aylığının 24 katı tutarından, 12 katına düşürülmektedir.

13- Çalışanlar İle emekli, dul ve yetimlerin yararlanacakları sağlık hizmetlerine İlişkin tedavi yöntemleri, İlaç ve tıbbi malzemelerin miktar ve sürelerinin belirlenme yetkisi kurum yönetimine bırakılarak belirsizlik yaratılmaktadır.

14- Diş protezlerine yaş sınırı getirilerek 18 yaşını doldurmamış veya 45 yaşından gün almamış kişiler protez bedelinin yüzde 50'sini cepten Ödeyecektir.

15- Çalışanlar İle emekli dul ve yetimler, özel hastanelerden yararlanmak için sağlık hizmeti bedelinin yüzde 20'sini cepten ödeyecektir.

16- Sosyal Güvenlik Kurumu'nun oluşturacağı bir komisyonun belirleyeceği tedavi yöntemleri dışındakilere, üç katına kadar fark ücreti ödenmesi öngörülmektedir.

17- Muayene ve tedaviler için şimdilik 2 YTL; protez, ortez ve ilaç bedelleri için yüzde 10 ve yüzde 20 oranında değişen oranlarda katılım payı ödenecektir.

18- Çalışması sona eren sigortalılardan, önceki yıl İçinde 90 gün prim ödeyenlerin kendileri, 120 gün prim ödeyenlerin ise kendileri İle birlikte bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, 6 ay süreyle sağlık yardımlarından yararlanma hakkı kaldırılmaktadır.

19- Genel Sağlık Sigortası primlerini devletin ödeyeceği kişiler için asgari ücretin üçte biri olarak belirlenen yoksulluk sınırı, nasıl elde edildiğine bakılmaksızın hanenin tüm gelirlerini dikkate alacağından, toplumun büyük bir bölümü sağlık sigortası primi ödemekle yükümlü tutulacaktır.

SOSYAL GÜVENLİK HAKLARI AÇISINDAN YARINLARI TAMAMIYLE GÜVENCESİZ BIRAKAN VE AMAÇLANAN NORM VE STANDART BİRLİĞİNİ ÇALIŞANLARIN ALEYHİNE DAHA DA BOZAN BU DÜZENLEMEYİ KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR.

EMEK PLATFORMU
TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, DİSK, KESK, Türkiye Kamu-Sen, Memur-Sen, BASK Türkiye lşçi Emeklileri Derneği, Tüm işçi Emeklileri Derneği, Tüm Bağ-Kur Emeklileri Derneği, TMMOB, Türkiye Barolar Birliği, Türk Tabipleri Birliği, Türk Diş Hekimleri Birliği, Türk Eczacıları Birliği, Türk Veteriner Hekimleri Birliği, TÜRMOB
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #1 : 13 Mart 2008, 20:14:13 »

Benim anlamadığım niye 2 saat. Bu noktada sendikacıları samimi bulmuyorum. Amaç yasak savmak,dostlar alışverişte görsün, bakın biz yapacağımızı yaptık ama olmadı demektir.
Bütün bunlara rağmen çocuklarımıza onurlu bir gelecek, bir mücadele geleneği bırakmak için 2 saat değil yarın gün boyu alanlarda olmak gerek diye düşünüyorum. Ve olacağım. Ama şu şiarı da unutmamak gerekiyor. Ya hep beraber! ya hiç birimiz.!Çünkü; hiçbirimize sen şu düşüncedesin, öbürü bu düşüncededir.Sana ayrı öbürüne ayrı yasa uygulayacağım demiyor.

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
Jön_Türk
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 13 Mart 2008, 20:48:51 »

Sendikalar sonu belli olan toplu görüşmelere katılarak aslında niyetlerini ortaya koymuştur.Tepkisiz kalalım demiyorum.Ama tepki sendikal bir örgütlenme şeklinde değil bu işin bilincine varmış ve gerçekten neyi ve neden protesto ettiğini bilen kitlesel bir hareket şeklinde olmalı.Nasıl olur bilmiyorum ama bildiğim bir şey varsa bu sendikaların samimiyetsizliğinden(!) ötürü üyesi olduğum sendikadan yaklaşık 2 ay önce istifa ettim.
 Belki yaptığım birilerine göre doğru değildi ama almış olduğum bu kararın benim açımdan ne kadar doğru bir karar olduğunu şubat ayı enflasyon rakamları açıklanınca bir kez daha anladım.

kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 13 Mart 2008, 21:28:32 »

Sendika sendika sendika...    Yahu kardeşim bir sevk alınca başıma bir şey gelir mi diye tirtir titreyenin hiç mi suçu yok ? Hoca Nasreddin`in dediği gibi hırsızın hiç mi suçu yok ?
   Sendikayı sendika yapan üyeleridir. Böyle üyeye böyle sendika, böyle vatandaşa da böyle iktidar yakışır.
    Daha da uzatsam kimse okumaz.   Saygılar...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 13 Mart 2008, 21:40:05 »

Sendikayı sendika yapan üyeleridir. Böyle üyeye böyle sendika, böyle vatandaşa da böyle iktidar yakışır.
    Daha da uzatsam kimse okumaz.   Saygılar...
Bence bu anlayıştaki sendikaların bu kadar fazla üyeye sahip olması tartışılmalı. Ben bir üye olarak sendikaların bekletilerimi karşılamadığını söylüyorum. Ha siz memnunsanız söyleyecek sözüm yok.

Üye sayısı kriter değil. Sendikaların beklentileri karşılamadığına katılıyorum. Ancak en kötü örgütlülük, örgütsüzlükten iyidir.
Haydi eyleme !
 Saygılar...     

Dünyayı güzellik kurtaracak...
okuyanus
Uzman Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 13 Mart 2008, 21:53:50 »

yarın eylemdeyiz o kadar hem de gün boyu.

yasaklar güvenlik sağlayabilir ama özgürlüğü asla...
Erdal Taşlıçukur
VIP Üye

Performans: 30
Çevrimdışı Çevrimdışı

beypazarı-ankara

« Yanıtla #6 : 13 Mart 2008, 22:12:52 »

sendikaların beklentilerimizi karşılayamıyor görüşlerinize sonuna kadar katılıyorum, bu konuda bizlerin birşeyler yapması da gerekiyor. ancak benim en çok dikkatimi çeken nokta; böyle adaletsiz bir yasa tasarısına karşı siyasi partilerin (özellikle ana muhalefet partisi) tepkilerini ortaya koymamaları.
 üstelik tam da aynı dönemde komşumuz Yunanistan'da da benzer bir yasanın çıkıyor oluşu insanın aklına daha farklı şeyler de getirmiyor değil.

BENÇOKAYRILIKLARGÖRDÜM
OYÜZDENBİTİŞİKYAZIYORUM
"HERŞEYİ"
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #7 : 14 Mart 2008, 07:03:01 »

maalesf bizim ülkemizde sendikacılık ta rant meselesine dönüştü.insanlar oraya geldimi kendi çıkarları peşinde koşuyorlar bir mevkiye gelmek çevre yapmak üyeler hiç birşey sendikacılık tamamen siyasi çizgiye dönmüş.

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 14 Mart 2008, 07:47:59 »

maalesf bizim ülkemizde sendikacılık ta rant meselesine dönüştü.insanlar oraya geldimi kendi çıkarları peşinde koşuyorlar bir mevkiye gelmek çevre yapmak üyeler hiç birşey sendikacılık tamamen siyasi çizgiye dönmüş.
ahmetselim hocam, aynen size katılıyorum.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #9 : 14 Mart 2008, 08:10:41 »

İki saatlik bir eylemin nasıl bir yaptırım gücü olabilirki,ben bunda samimi olunduğuna inanmıyorum,sendikalar bu konuda iki saatlik bir eylemin  etkili olacağına gerçekten inanıyorlarmı,yoksa işte biz tepkimizi koyduk daha ne yapalım demek içinmi ,yani kısacası dostlar alışverişte görsün diyemi yapıyorlar acaba ?

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
reggina
Yeni üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 14 Mart 2008, 08:44:05 »

okulumda eyleme katılım oranı mçok yüksek.bu çok sevindirici.14.03.2008    10.47
KAR-Dİ
Yeni üye
*

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 14 Mart 2008, 09:11:41 »

çağdaş insan örgütlü insandır.unutmayalım ki şimdiki sendika yasasını çıkarma konusunda kararlı olan anlayışların,aynı kararlığı peşlerine taktıkları üyeleriyle birlikte tepkilerini ortaya koysunlar da bizde görelim.Yani Türkiye'nin tek sesli muhalefeti KESK ve ona bağlı sendikalardır,sorun çalışanlar adına ye yetkili olduğunu bildiğimiz sendikaların samimiyetsizliğidir.Saygılarımla ...Er olan meydana gelsin diyorum.
1234
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 14 Mart 2008, 11:53:36 »

Bu yasa belki bizi çok etkilemeyecek ama ya çocuklarımız...Geleceğimiz,onurumuz ve ÇOCUKLARIMIZ için bundan sonraki eylemlerede katılalım...SUSKUNLUK yeter...unutmayın sadece kendimize karşı sorumlu değiliz..bu ülkeye,halkına,öğrencilerimize,çocuklarımızada karşı sorumluyuz...
orhanözcan
Sürekli Üye

Performans: 12
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 14 Mart 2008, 12:24:30 »

Bu yasa belki bizi çok etkilemeyecek ama ya çocuklarımız...Geleceğimiz,onurumuz ve ÇOCUKLARIMIZ için bundan sonraki eylemlerede katılalım...SUSKUNLUK yeter...unutmayın sadece kendimize karşı sorumlu değiliz..bu ülkeye,halkına,öğrencilerimize,çocuklarımızada karşı sorumluyuz...
çok haklısınız size katılıyorum.Bugün eyleme katıldım.Katılan bütün arkadaşlarada selamlar
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #14 : 14 Mart 2008, 13:30:30 »

Sayın adanas (ve benzer görüşe sahip arkadaşlar), ben bugünkü eylemin oldukça yararlı olduğunu söyleyemeliyim.. Etkisini de önümüzdeki günlerde görücez.. 2 saat yetmez diyorsunuz, doğrudur ama bu sefer de çalışanları daha uzun süreli eylemlere çekmekte zorlanıyorsunuz. Bugün İstanbulda Cerrahpaşadan başlayıp Saraçhane ye uzanan ciddi katılımlı bir topluluk vardı. Daha da önemlisi coşkulu bir topluluk vardı. Bence bu eylem ki okullarda 2 saatle kısıtlı kalmadı zaten, sevkler gün boyu kullanıldı, bir uyarı taşıması anlamında önemliydi. Sonuç ne olur? Ben açıkçası çok etkili bir sonuç oluşacağını düşünmüyorum. Uzun süreli olsaydı da aynı etkiyi yapacaktı zaten. Nedeni hakkında düşüncelerimi açıklayayım.
SGK uzun süredir gündemde olan bir çalışma. Özellike eczaneler(biraz ilgim var o alanla) yaklaşık 6 aydır SGK belasıyla uğraşıyorlar. Ama ne yazıkki çalışan kesimden hiç bir destek alamadılar dertlerini anlatmada. Çalışan kesim ne zaman ayağa kalktı, yasa artık son şeklini alıp ta meclise inince.
Bu konuda " böl yönet" taktiğinin etkili olduğunu söylemeliyim.Çünkü bizim toplumumuzda hiç bir kesim sorun direkt kendi başına gelmeyince bir başka kesimin sıkıntılarıyla ilgilenmiyor hatta hak bile vermiyor.
Eczane dedim, eczacılar SGK nın başlarına bela açtığını çeşitli eylemlerle ortaya koydı-uklarında, biz memurlar dahil olmak üzere büyük kesimde şöyle bir tepki oluştu: ya bunlar eczacı, dünyanın parasını kazanıyorlar, birazcık zarar etseler bir şey olmaz..
Bu anlayış ne yazıkki toplumumuzda çok yaygın. Öğretmenler ayağa kalktı ders ücretlerinde, toplumun diğer kesimleri bırakın desteklemeyi, """ öğretmenler zaten çok para alıyor, üstelik 3 ay da tatilleri var""" gibi akla sığmayan gerekçelerle destek vermediler..
Bu örnekleri artırabilirsiniz.. Şimdi bizim toplumumuz yeni yasaya daha tepki vermiyor. Neden? Bence daha başlarına gelenin farkında değiller..
Ne zaman eczaneden ilaçlarını alamayacaklar, ne zaman hastane muayenesi için ek ücret ödeyecekler, ne zaman eğitime katkı payları bütçelerini zorlamaya başlayacak o zaman direnenler haklıymış diyecekler ama iş işten geçmiş olacak.. O yüzden bugünkü eylemi bir uyarı ve geniş kesimleri aydınlatma anlamında önemli görüyorum..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic