Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Beypazarı Gezisi Albümü ve İnceleme Raporu... İncelemenizi öneririm...  (Okunma Sayısı 13525 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« : 27 Ocak 2009, 12:33:45 »

Değerli arkadaşlar
24.01.2009 tarihinde Sami KÖROĞLU, Kemal AKALIN, Doğu ATEŞ, Yalçın KEÇİCİ ve Beypazarından Erdal TAŞLIÇUKUR öğretmenimizin katılımıyla bir gezi yaptık. Bu gezi bizler için oldukça keyifli ve öğretici geçti. Sizlerle de bu çalışmanın sonuçlarını paylaşmak için uydu görüntüleri ve arazi fotograflarından oluşan bir dosya hazırladım. Bu dosyayı incelemenizi şiddetle öneririm.

Ülkemizin doğa harikalarından olan bu alanı tanımak-tanıtmak bizler için büyük bir mutluluk. Umarım ileride daha kalabalık gruplarla sizlerle beraber bu etkinlikleri yaparız.
Saygılarımla...

Küçük dosya 2 mb pdf formatında
http://rapidshare.com/files/190155567/Beypazar__305__2.pdf.html

Alternatif Link: http://www.4shared.com/file/82772295/b2803762/Beypazar.html

Büyük dosya 77 mb word formatında...
http://rapidshare.com/files/190120850/Beypazar__305__2.doc.html

Doğu ATEŞ

M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #1 : 27 Ocak 2009, 12:58:56 »

İndirmeye başladım. Doğrsunu söylemekgerekirse merak ediyorum nasıl birşey ortaya çıkarttın Smiley

Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #2 : 27 Ocak 2009, 13:05:27 »

Teşekkürler  Doğu hocam,mutlaka güzel bir dosya hazırlamışsınızdır,buna eminim,ellerinize sağlık.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
yusufcetin
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 27 Ocak 2009, 13:22:39 »

Hocam; bu değerli paylaşımınız için çok teşekkür eder saygılarımı sunarım.
ali_2641
VIP Üye

Performans: 716
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 27 Ocak 2009, 13:22:52 »

Doğu hocam harika bir çalışma olmuş  elinize sağlıkk.muhteşemdi.. Uyarılara aldırmadan yemeği fazla kaçıran Sami arkadaşımızı İnözü vadisindeki Beypazarı tesisine yetiştiriyor Erdal hoca   burada çok güldüm Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy.tekrar teşekkürler...

« Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.»M.Kemal ATATÜRK
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 27 Ocak 2009, 13:23:23 »

Düzenlenen geziye katılamadığıma akşam yemekte arazi fotoğraflarını görünce daha bir üzüldüm.Gerçekten zihnimize kazınacak şekilde belirgin oluşumlar vardı.Hazırladığın dosya için ayrıca teşekkür ederim.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #6 : 27 Ocak 2009, 13:31:39 »

Dosya biraz büyük ama indirmeye değer. Ali hocam bu konunun doğru olduğunu Kemal hocam ayrıntıları ile açıklayacaktır...

albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #7 : 27 Ocak 2009, 13:42:52 »

Doğu hocam www.4shared.com/ dan yükleyebilirsen daha kullanışlı olmaz mı? rapid de 10 kişi indirmiş mi ne diyor..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #8 : 27 Ocak 2009, 13:44:40 »

şimdi Kemal hocamın neler yaacağını çok merak ediyorum. Şu anada bir komplo ile karşı karşıyayım. Tek suçum Yöresel yemek yiyeyiğm demekti.

Ben sırf Erdal hocamıza zahmet olmasın diye Tenekede tavuk teklifine hayır demiştim.

DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #9 : 27 Ocak 2009, 13:45:13 »

Abi hemen küçültülmüşünü yüklüyorum beş dakka sonra....

Yeliz Kamiş
Uzman Üye

Performans: 160
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 27 Ocak 2009, 13:48:14 »

biraz büyük bir dosya ama indirmeye değer bence
oldukça keyifli ve yararlı bir gezi yaptığınız anlaşılıyor arkadaşlar
ben akşam yemeğinde bulunmuştum ama o gezide bulunmamakla çok şey kaçırdığım belli oluyor...
ama Doğu hocam yeni bir gezi organize eder diye düşünüyorum Smiley

güzel günler göreceğiz çocuklar...güneşli günler...motorları maviliklere süreceğiz...
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #11 : 27 Ocak 2009, 13:49:49 »

Arkadaşlar küçültülmüş versiyonunu da yükledim. Gecikme için kusuruma bakmayın...

cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Performans: 225
Çevrimdışı Çevrimdışı

yaşadığımız her şeyde izi olan bilimciyiz.

Site
« Yanıtla #12 : 27 Ocak 2009, 15:40:25 »

yaza inşallah yine, daha güzel bir organizasyonda beraber oluruz. şu an kaldığım otelde uluslararası biyoloji olimpiyatları eğitimi  düzenleniyor. bir öğretmenle görüştüm sadece fen lisesinden öğretmenler katılmış. tübitak düzenliyor. 10 gün öğretmen yetiştirmek amaçlı bir eğitimmiş neden coğrafya için de olmasın bu?

Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 27 Ocak 2009, 15:46:35 »

Küçültülmüş olanı baştan sona kelime kelime okudum. Gerçekten Doğu Bey iyi analiz etmiş araziyi. Beypazarı'nın bu şekilde coğrafi zenginliğini hiç düşünmemiştim. Gerçekten çok faydali bir gezi olmuş.
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #14 : 27 Ocak 2009, 15:59:24 »

Dosya biraz büyük ama indirmeye değer. Ali hocam bu konunun doğru olduğunu Kemal hocam ayrıntıları ile açıklayacaktır...
Ali hocam olay doğru ne yazıkki:) Doğru ama eksik. Tabi bu tür konularda yazıyı ilk yazan, haberi ilk veren, kendini haklı çıkartarak verir haberi, bilirsiniz..tabi başka bir şey söylemeye gerek duymuyorum.
Bu söylediklerimi gönderilen belge içerisinde yer alan çeşitli ifadelerde de görüyorsunuz.
"""Kemal ağabeyin hogbekten nasıl ineceğini kara kara düşündüğü anlar. Ben genç bir meslektaşı olarak onu aşağıya indireceğime dair söz vererek hocamızı teskin ediyorum…."""
"""Kemal abi görüldüğü gibi oldukça ağır kalıyor çalışma boyunca…"""
tabi Doğu hocam Kemal hocanın Spil dağıındaki arazi çalışmasında yaptıklarını bilmediği için böyle şeyler söylemekte haklı. Umarım Doğukan hocam da bu mesajı görür de Spildeki, Kuladaki günlerimizi anlatır bilmeyen kulaklara..
Erdal hocamın "tenekede tavuk " önerisini reddettiğimize açıkçası ben de üzüldüm. Tabi bir dahakine aldığımız sözle bu üzüntüm biraz olsun hafifledi..

Doğrusu bu çalışma çok güzeldi arkadaşlar.. Güzelliğini fotoğraflardan görüyorusunuz. Gerçekten yanınızda Doğu Ateş gibi araziyi çok iyi tanıyan ve konusunda uzman bir coğrafyacı rehberimizin olması, olayı sadece bakmak değil görmek olarak güzelleştirdi bizim için.
Araziyi dolaşırken bahsetmiştim, bir kez daha yineleyeyim, bu tür muhteşem jeolojik-jeomorfolojik oluşumların bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Kula'da gündeme gelmişti, Beypazarı da oradan aşağı değil, çevrenin mutlaka bir ekopark olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Çünkü gördüğüm kadarıyla Beypazarı çok öenmli bir hamle yaparak kültür turizmi konusunda aşama kaydetmiş. Örneklerini Safranbolu, Cumalıkızık gibi yerlerde gördüğümüz şekilde turizme açılmış. Ancak çevresi ile Beypazarı çok daha önemli bir turizm faaliyetine sahne olabilecek potansiyele sahip.http://www.ekopark.com.tr eklediğim linkte de göreceğinizden çok daha güzelini bulabilirsiniz Beypazarında.( Bu arada çok kötü, google dan ekopark diye aradığınızda Antalya Tekirova'daki Ekopark hakkında hacizler, sahibinin açlık grevi haberleri, hayvanların satışı falan geliyor)
(Bu konuda yabancı dili olan arkadaşların yabancı sitelerdeki haberleri eklemelrini bekliyorum.)
Konuya dönersek, sanırım Beypazarındaki yerel yönetime bu yönde bir proje ile gidilirse birtakım adımlar atacaklardır. Beypazarı yöresindeki Doğal Anıtların Jeoturizme kazandırılması gerçekleştirilebilir.
Bununla ilgili Kulada yapılan sepozyumun haberini ve Prof.dr.Asaf  KOÇMAN hocanın kısa bir sözünü ekliyorum.
"""http://www.haberler.com/manisa-manisa-da-yanik-ulke-kula-sempozyumu-haberi/
Volkanik oluşum ve şekilleriyle jeoturizm konusunda özel ilgi odağı olabilecek doğal unsurlara bolca sahip olan Kula yöresinin, aynı zamanda arkeolojik, tarihsel ve kültürel değerlerle turistlerin isteklerine yanıt verebilecek değerler ve kaynaklar yönünden zengin olduğunu belirten Prof. Dr. Koçman, "Yörede volkanizma etkinlikleri ile oluşan ve her biri bir doğal anıt niteliğindeki şekillere de rastlamak mümküdür" dedi. """

Ekten de gördüğünüz gibi Beypazarı yöresi de Kula yöresi iel benzer özelliklere sahip. Tabi bu konuda üniversitelerin ilgili bölümleriyle birlikte yerel dinamiklerin de harekete geçmesi gerekiyor. Ülkemizde coğrafya ile ilgili örgütlerin bu ve buraya benzer yerler için harekete geçmesi gerektiğini düşünüyorum.

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic