Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Batı Karadeniz Arazi Çalışması  (Okunma Sayısı 4512 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« : 21 Mart 2009, 21:21:43 »

10-12 Nisan 2009 tarihlerinde Batı Karadeniz'de Amasra, Safranbolu ve Yedigölleri içine alan bir arazi çalışması düzenlenecektir. Çalışmamıza İ. Ü. Ed. Fak. Coğrafya Bölümü'nden Y. Doç. Dr. T. Ahmet ERTEK başkanlık edecektir.

Bu çalışmada Amasra'da; kıyı şekilleri, Amasra Kalesi, Kuşkayası yol anıtı görülecektir. Amasra Safranbolu arasındaki karışık yapraklı ormanlarda gözlem yapma ve fotoğraf çekme imkanı sunulacaktır. Safranbolu'da; Safranbolu evleri, Hıdırlık Tepesi, Cinci Hanı, İzzet Paşa Camii, Arrasta, yatay yapılı arazi, gömük menderes görülecektir. Yedigöllerde ise heyelan oluşumu üzerine uygulamalar yapılarak yapılacaktır.

1/25.000 ölçekli haritalar üzerinden uygulama imkanları olacaktır. Tüm katılımcılara verilecek olan kitapçıkta gezi bölgesi ile ilgili tanıtımlar ve detaylı haritalar verilecektir.

Çalışma ile ilgili detaylara www.dogaegitimi. com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Mehmet ZOR
0 505 7088311
0 532 5835105

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
DOGU-ATES
VIP Üye

Performans: 30
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 23 Mart 2009, 20:56:13 »

Çok değerli arkadaşım Mehmet Zor ve destekleyen arkadaşlara teşekkürler. Çok yerinde ve güzel bir çalışma olacağı kesin... Keşke bende gelebilsem.
Volkan41
Uzman Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 23 Mart 2009, 21:01:21 »

Çok yararlı ve hoş bir çalışma olacaktır. Duyurunuz için teşekkürler inşallah iştirak edebiliriz... sağlıcakla

Ne hasta bekler sabahı
Ne taze ölüyü mezar.
Ne de şeytan bir günahı
Seni beklediğim kadar.
N.F.K
albedo
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #3 : 23 Mart 2009, 23:08:23 »

Çok değerli arkadaşım Mehmet Zor ve destekleyen arkadaşlara teşekkürler. Çok yerinde ve güzel bir çalışma olacağı kesin... Keşke bende gelebilsem.
Doğu hocam gelmeni şiddetle öneririm.. yolda katılırsın, yine Bolu civarında seni Ankaraya yollarız..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
albedo
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #4 : 16 Nisan 2009, 20:22:27 »

Arazi çalışması ile ilgili fotoğraflar aşağıdaki linkte..
Daha aşağıda da benim izlenimlerim..

http://www.dogaegitimi.com/index.php?mod=article&cat=Gezilerimiz&article=18

Batı Karadeniz Doğa eğitiminde coğrafya ile dolu dolu iki gün yaşadım.
Mehmet hocam, arazi çalışmasında yapılanları detaylarıyla aktarmış. Zeynep hocam da görüşlerini ve izlenimlerini belirtmiş. İzin verirseniz ben de bu çalışma ile ilgili görüşlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.
Arazi çalışmalarının coğrafya eğitiminde, coğrafya öğretmeninin de görgüsünü ve bilgisini geliştirmedeki yeri hepimizce biliniyor. Bir coğrafyacı mutlaka araziye çıkmalı ve derste teorik olarak öğrendiği ve öğrettiği kavramları mutlaka kendi gözüyle arazide görmeli.Bu, öğretmeni sınıfta ders anlatırken daha kendine güvenli ve daha otorite haline getiriyor. İstanbul coğrafyadan arkadaşlar hatırlar, Süha hoca her yaz döneminde yaklaşık 20 öğrenciyle yarım Türkiye arazi çalışmasına çıkardı.Ben de bu arazi çalışmalarından Akdenizi içerenine katılmıştım. İnanın öğretmenliğimde sınıfta anlattığım konularda ilgili yerlerde gördüklerimi aktarırken çok daha rahat olmuşumdur.
Ahmet Ertek hocamın gerçek anlamda rehberliğinde ve Mehmet Zor hocamın organizasyonunda gerçekleştirdiğimiz bu çalışma, pek çok konuda bilgilerimizi tazelemeyi, pek çok konuda da ilk defa edindiğimiz bilgilerle dolu dolu gerçekleşti.
Amasra, bir dünya harikası zaten. Özellikle sabah çok erken saatte seyir tepesinden izlediğimiz Amasra, yeni uykudan uyanan  şehir, bacalarından yeni yeni yükselmeye başlayan dumanları ve yeni yakılan fırınlarından yükselen ekmek kokularıyla bizleri karşıladı. En son 8 yıl önce gittiğim şehirde, turizmin çok önemli bir aşama geçirdiğini söyleyebilirim. Restaurantlar ve oteller ile özellikle butik otel tarzıyla sevimli bir turistik kıyı kasabası olma özelliği kazanmış. Amasraya her gidecek olana önerdiğim “Karadeniz mezgit ve Amasra salatası” nı yiyemeden ayrıldık şehirden.Aslında benim önerim sabah 10 da balıkçıya gitmekti ama ne yazıkki grupta pek kabul görmedi. Onun yerine Safranbolu’da salatasını yedik bol bol.
Amasra Kuşkayası Yol Anıtı, turist gruplarının  hayranlıkla izlediği bir yapı mutlaka.Ama hiç bir turist rehberi, bu anıtın üzerinde yer aldığı bloklardaki fay izlerini, bloklardan aşağı doğru süzülen fay kaynağını, blokların üzerinde yer alan liken ve yosunları anlatmamıştır beraberindekilere..
Bunları şunun için yazıyorum, bu tür arazi çalışmalarında farklı disiplinlerden katılımcıların olması çalışmayı zenginleştiriyor. Bir biyolog, bir tarihçi belki başka alanlardan uzmanların varlığı çalışmayı daha da zenginleştirmektedir.
Bartık çayı, bildiğiniz gibi bizim dersimiz için bir efsanedir.Efsaneden öte konusunda tektir. Bu oluşumu yerinde görmek ve kıyıdan içeriye girmiş tekneleri görmek, sanırım her coğrafyacının hedefinde olan bir olaydır. Ayrıca Bartın Limanı mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Ancak gümrük sahası olması nedeniyle giriş için izin almak gerekiyor.
Bartında 21.5.1998 tarihinde gerçekleşen selin izlerini bir coğrafyacı gözüyle bulmak, belediyenin bir elektrik trafosu üzerinde işaretlediği yerde bu izi görmek çok ilginçti.
Safranbolu’ya sanırım pek çoğunuz gitmiştir. Yapılan turistik gezi arasta, panaromik şehir seyri, şehir turu gibi turların turistlere yaptırdığı turlardan öte geçmemiştir. Ama burada Türkiyenin önemli kanyonlarını  var olduğunu, Nümmülitli kalkerler içerisinde fosilleri pek çoğumuzu sadece coğrafyacı olduğumuz için bilebiliriz.Ne yazıkki turist rehberlerinin buraları tanıttığını hiç duymadım.
Safranbolu, konakları ve Osmanlı sivil mimarisiyle ve bu mimarinin günümüze kadar gelen dokusuyla çok önemli bir yere sahip. Bir Safranbolu konağında, 22 coğrafya aşığının gecenin 11 ine kadar ders dinlemesi, Küresel ısınmayı tartışması, sanırım Safranbolu turizminde de bir ilktir.
Burada genç ve tecrübeli farkına da değinmek istiyorum. Bir önceki akşam saat 20.00 den itibaren zorlu bir yolculuğa çıkan, sabahın 6 sından itibaren yoğun bir çalışma içine giren genç katılımcılar, saat 23.30 a kadar süren Küresel Isınma seminerinden sonra yorgunluklarına yenik düşerek yumuşak konak yataklarına düşerlerken, grubun tecrübelileri, Safranbolu’da yaşamın hangi şartlarda devam ettiğini gözlemlemek ve izlenimlerini sizlerle paylaşmak amacıyla gecenin geç saatlerine kadar keşif ve çalışmalarına devam etmişlerdir.
Sabah kalkış saatinde de genç arkadaşlar kahvaltı için verilen zaman diliminin son dakikalarına ancak yetişirken keşif çalışmalarından dönen tecrübeli  doğa severler kahvelerini yudumluyordu.
Gerede fayı çıplak gözle görülen ve derslerde çizerek anlatmaya çalıştığımız kadar net bir görünümdeydi.
Devrek yolunda yakaladığımız bir yol yarmasında tipik bir açılı diskordansı, hızla giden bir araçtan görebilmek için sanırım yola bir coğrafyacı gözüyle bakmak gerekiyor. Fotoğraflardan da gördüğünüz gibi, doğa coğrafyacılara çok cömert davranıyor yeter ki bakmasını ve gitmesini bilelim.
Yedigöller heyelan set gölleri açısından bir değil iki değil tam yedi örneği önünüze seriyor. Sanırım pek çok arkadaş aynı konulardadır, ben lise 2. sınıflarda Türkiye’nin Gölleri konusunu işledim pazartesi çalışmadan döndükten sonra. Heyelan set göllerine geldiğimde, Yedigölleri detaylı bir haritayla birlikte yerinde gören biri olarak çok rahat anlattım.
Dönüş, başarıyla gerçekleştirilmiş bir çalışmanın kısa, yorucu ve mutlu biten bir çalışmanın mahmurluğuyla gerçekleşti.
Bir paragraf ta olayın teknik yönüne açmak istiyorum. Hemen hepimiz, okullarımızda öğrencilere yada öğretmenlere yönelik bu tür geziler düzenliyoruz.Organizasyon işinin ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Mehmet hocam, bu zor işin altından başarıyla kalktı açıkçası. Ahmet Ertek hocam, tüm heyecanı ve bilgisiyle çok önemli bir çalışmayı gerçekleştirdi diye düşünüyorum. Coğrafya öğrencilerine bu tür araziler gerçekleştiriliyor, belki belki sizler lise öğrencilerinizle bu tür çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz.Ama coğrafya öğretmenlerine yönelik bu tür bir çalışma,sanırım ilk oluyor ve çok faydalı oluyor inanın.Benim için bu çalışma bir hayalimin gerçekleşmesiydi. Bu tür bir hayali çeşitli yerlerde Ahmet Hocamla paylaşmıştım ve gerçekleşti.
Bu kadar övdiğimiz çalışmanın eksiklikleri yokmuydu? Vardır mutlaka.Bakarsanız, Amasrada balık yemememiz çok büyük eksiklik!!! Ama Mehmet hocam bu eksikliği İstanbulda da telafi eder sanırım
Bir paragraf ta tur şirketi için söyleyeyim. Çalışma,bir arazi çalışması olduğu için bazen araçla 500 m. gidip durduk, araca bindikten 300 m. sonra tekrar indik. Bu, bir tur rehberinin hiç te hoşlanmadığı bir uygulamadır. Ama turu düzenleyen Yağmur bey ve araç sürücüsü, hiç bir şekilde sıkıntı yaratmadan ve olayı tam bir arazi çalışması formunda gerçekleştirdiler. Kendilerine teşekkür ediyorum.
Sonuç olarak şunu söylemeliyim ki, bu çalışmalara ne kadar çok coğrafyacı katılır ve deneyimlerini paylaşırsa büyük coğrafya zümresi o kadar deneyim kazanacaktır. Düzenleyenlere ve katılımcılara teşekkür ederim.

ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 16 Nisan 2009, 20:29:29 »

Kemal Hocam izlenimlerinizi paylaştığınız için ben de size teşekkür ederim.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #6 : 16 Nisan 2009, 21:39:59 »

Bu aktivitede yer almayı arzu ederdim.

Gerçekten de hoş bir çalışmaya imza atmışsınız.

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic