Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Karadağ'da Yılkı Atları  (Okunma Sayısı 2802 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 01 Mayıs 2008, 14:10:36 »

Karaman'ın 20 km. kuzeyinde sönmüş volkanik koni Karadağ yer alır.İç Anadolu volkanik dizisinin başlangıcını oluşturan Karadağ 2300 metre yüksekliktedir. Zirvesinde TRT.tv.verici istasyonu bulunur. Çok geniş bir krateri bulunan Karadağ'da  vahşi atlar-yılkı atları yaşamaktadır.At populasyonu 100 kadar attan oluşur ve tamamen doğal hayata uyum sağlamış olarak yaşamaktadırlar.
  Okulca, Maden Şehri olarak bilinen ve Binbir Kilise kalıntılarının bulunduğu yöreye yaptığımız geziden iki kare.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 04 Mayıs 2008, 19:50:11 »

Ahmet Hocam sizin bilgilendirmenizden sonra yılkı atlarının en geniş yayılma alanlarının Karadağ, Erciyes ve Sandıklı Akdağlar olduğunu internetten öğrendim.Erciyes yılkı atları ile bir koruma projesi hazırlanmış.Kardağ ile ilgili böyle bir bilgi yok.Acaba yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları veya devlet tarafından oluşturulan bir koruma projesi var mı?

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #2 : 04 Mayıs 2008, 20:41:45 »

Dede Öğretmenim; paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler.+İlginç bir paylaşım.
Ne yalan söyleyeyim, sadece yılkı atlarının adını duymuştum.Bu konu sayesinde birşeyler öğrendim.

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic