Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: YGS SORUSU HATALI MI?  (Okunma Sayısı 8710 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
walle06
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 14 Mart 2016, 18:42:50 »

20. soruda ilk medeniyetlerin burada kurulmasında ve gelişmesinde etkili olan öncelikli  faktör hidrografik  özellikler değil mi? Nil,Fırat,Dicle' nin varlığı yerleşmelerin burada kurulmasında en önemli faktörlerdir bana göre. Sizler ne düşünüyorsunuz?

Birde arkadaşlar 18. soruda epirojenez olayı kıyı taraçaları oluşumu var. Epirojenezin anlatıldığı 9. sınıf kitabında kıyı taraçaları oluşumundan bahsedilmemiş sanırım. Benim dikkatimden kaçan bir nokta mı var yoksa müfredat dışı bir soru mu olmuş fikirlerini bekliyorum. 

sarikaya4819
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 14 Mart 2016, 18:47:08 »

ilk medeniyetler sorusu hatalı değiştirilmeli bence. mısırda ne iklimi var ki burda insanlar yerleşme kursunlar. burayı mümbit kılan nildir. diğerleri de öyle.
SELİN KINIK
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 14 Mart 2016, 18:54:10 »

Medeniyetler sorusunda gösterilen noktalar, akarsu etrafında kurulan medeniyetler .Bence sorunun cevabı öncelikli  hidrografik yapı.
Mathijsen
Sürekli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #3 : 14 Mart 2016, 19:18:37 »

Soru bu şekilde üzerlerine ben nehirlerin isimlerini yazdım. Kesinlikle hata var bu soruda.

Marmara Üniversitesi
Coğrafya
asiyabend
Yeni üye
*

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 14 Mart 2016, 19:21:35 »

deprem - çöküntü ovası sorusunda kimse sorun görmüyormu zümrelerim.
Medeniyet sorusunda hidrografik yapı olmalı.
Zümrelerim cevaplara katılanlar eksik bilgimi gidermem için bildikleri kaynak tavsiye etseler memnum olurum.
Mathijsen
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #5 : 14 Mart 2016, 19:43:02 »

deprem - çöküntü ovası sorusunda kimse sorun görmüyormu zümrelerim.
Medeniyet sorusunda hidrografik yapı olmalı.
Zümrelerim cevaplara katılanlar eksik bilgimi gidermem için bildikleri kaynak tavsiye etseler memnum olurum.

O soru hatalı değil sayın hocam. Buyrun Prof. Dr. M. Yıldız Hoşgören hocanın Jeomorfoloji'nin Ana Çizgileri 1 adlı kitabından soruyla alakalı kesim.

Marmara Üniversitesi
Coğrafya
fatsa
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 14 Mart 2016, 19:46:36 »

Fay hatlarının geçtiği alanlarda grabenler (çöküntü ovaları) olabilir. Oysa, soruda depremin etkisiyle çöküntü ovasının oluşumundan bahsediyor. Bence bu soru da tartışılmalı
scog
Deneyimli Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 14 Mart 2016, 19:46:50 »

Kesinlikle medeniyet sorusunun  hatalı olduğuna katılıyorum. İlk yerleşmeler iklim şartlarının elverişli olduğu akarsu kenarlarına kurulmuştur.. Sorunun iki cevabı da var. Hem iklim önemli hem de hidrografik yapı. Hidrografik yapı önemli olmasa Nil, Fırat-Dicle yani Mezopotamya, Ganj, Sarı ve Gökırmaklar özellikle verilmezdi. Öğrencilerimize konuları anlatırken her zaman bu iki özelliğin üstüne basarak söylüyoruz. Ayrıca Nil nehri çöl bölgesidir ve şehir yerleşmeleri tamamen nehir çevresindedir. Hatta yerleşme ile Nil nehrini çizersiniz. Bu anlamda iklimin önüne de geçiyor. Burada hem iklimin sıcak olması hem akarsu varlığı yerleşimi mümkün kılıyor. Ancak iklimde çok önemli Kutuplara yakın akarsu çevresinde yerleşme olurdu o zaman. Haliyle iki cevapta önemli. Soru çelişkili ve iptal edilmeli.

Deprem konusunda ise bence bir hata yok.
yörünge1
VIP Üye

Performans: 12
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 14 Mart 2016, 20:24:14 »

18.Aşağıda, bazı iç kuvvetler ve karşısında da yer şekilleri
verilmiştir.
İç kuvvet Yer şekli Numaralandırılan bu iç kuvvetlerden hangileri,
karşısındaki yer şeklinin oluşumunda doğrudan etkilidir?
I. Depremler Çöküntü ovaları
II. Volkanizma Ada oluşumları
III. Epirojenez Kıyı taraçaları

A)Yalnız I   B)Yalnız III    C) I ve II
D)II ve III         E) I, II ve III

ÖSYM cevap olarak E şıkkını vermiş olması gereken C olmalı
Çünkü kıyı taraçalarının oluşması için akarsuların derine kazması faaliyeti ortaya çıktığından dolaylı yoldan dış kuvvetleri etkisi vardır.

Diğer yandan medeniyetler sorusunda işaretli yerler akarsu boylarıdır. Bu medeniyetler ilim koşullarına göre değil, buradaki akarsulara paralel olarak gelişme göstermiştir.
enemis
Yeni Üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 14 Mart 2016, 20:31:25 »

21.soru ile ilgili ne düşünüyorsunuz.  Bağımlı nüfus  0_14 ve +65 yaş araligindakilere gore hesaplanır.  Gelişmemiş ülkelerde evet yüksek. Ancak gelişmiş ülkelerde yaşlı nüfus fazla olduğu için bağımlı nüfus yüksektir.  Örneğin Japonya.  Bağımlılık oranı çok yüksek.  Nüfusun yaklaşık % 28 ı +65 yaş  üstü.  Yokmu benim gibi düşünen. 
öykümelek
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 14 Mart 2016, 20:32:09 »

Medeniyetlerle ilgili sorunun kesinlikle hatalı olduğunu düşünüyorum.Mısır'da uygun iklim şartları yoktur.Orada yerleşmenin sebebi Nil nehridir.Eğer soruda Amerika kıtasındaki medeniyetleri de vermiş olsaydı iklim diyebilirdik.
ergu67
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 14 Mart 2016, 20:42:10 »

Bu sorunun cevabının iklim olması imkansız, Eğer insanların ortak olarak tercih ettiği bir iklim den bahsediliyorsa bu yerlerde farklı iklimler görülmektedir. yok eğer makul sıcaklık değerleri yaşanabilir iklim kast edilmişse mısırda nil nehrinin olmadığını düşünmemiz yeter sanırım. nil olmasaydı çölde nasıl medeniyet kurulacaktı?  
enemis
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 14 Mart 2016, 20:52:15 »

Kuzey Afrika'daki ilk yerleşmeler kurulurken bugünkü sahra çöl değildi. Tam tersine bol yağışlı bir alanda. 5 bin yıl önce çöle dönüştü.  Çöl oluşunca insanlar Nil etrafına toplandı.
cepni85
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 14 Mart 2016, 21:23:48 »

Bence de kesinlikle medeniyet sorusu yanlış.ben sınava giren bir öğrenci olsaydım kesinlikle hidrografik yapı şıkkını işaretlerdir. Bu soruya umarım biri dava açar.
scog
Deneyimli Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 14 Mart 2016, 21:54:35 »

Kuzey Afrika'daki ilk yerleşmeler kurulurken bugünkü sahra çöl değildi. Tam tersine bol yağışlı bir alanda. 5 bin yıl önce çöle dönüştü.  Çöl oluşunca insanlar Nil etrafına toplandı.
Sonuçta yine hidrografik yapı ön plana çıkıyor. Zaten o zaman Sahrayı nokta alırdı, Nili değil. Sonuçta Nil nehri o bölgenin hayat damarı. İnsanlar yaşamak için, içmek için, hayvanı için, tarlası için suya ihtiyaç duyarlar. Bunun için hep akarsu boylarını tercih etmişlerdir. Ayrıca soruda sadece Nil değil ki hepsi akarsu çevresinde toplanmış. İlk yerleşmeler kurulurken İklim şartlarının elverdiği akarsu boyları tercih edilmiştir. Çünkü insanlar yerleşik hayata geçerken tarımla uğraşmaya başlıyor. Tarım için sulama kanalları inşaa ediyor. Bunu yapabilmek içinde bir birlerinden yardım alıyor ilk şehir çekirdeklerini kuruyorlar. Yani akarsuları burada es geçemezsiniz. İklimi de es geçemezsiniz çünkü iklim şartlarının sıcak yada ılıman olması insanların burayı tercih etmesine sebep olmuş. Daha önce dediğim gibi iklim de önemli olmasa kutup bölgelerine yakın yerlerde de yerleşme olurdu. İki cevapta önemli. Birini diğerinden çok ayırmazsınız. He bende öğrenci olsam sınava girmiş olsaydım ikisinden birini tercih etmek zorunda kalsaydım hangisini tercih ederdin diye sorarsanız hidrografik yapıyı tercih ederdim.

Bugün bile kullanmak için, içmek için ve oksijen üretmek için Marsta, Ayda yaşam ararken su var mı diye bakıyoruz. Yaşamın kaynağı su. Cevabın iklim olması çelişkili, soru iptal edilmeli.

Taraçaya gelirsek. Doğrudan etkili. Büyük bir iklim değişikliği dışında akarsuların  taban seviyelerinin değişmesinin sebebi epirojenik hareketlerdir. Değişmese akarsu eski tabanını kazmayacaktı. Taraça oluşmayacaktı. Sonuçta taraça oluşumunda akarsu aşındırması kadar epirojenik harekette doğrudan etkilidir.
Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic