Bağlanılan Hatırlatmalar
  • yazılı sınavları tek merkezde: 09 Kasım 2009
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: yazılı sınavları tek merkezden yapılsa nasıl olur du?  (Okunma Sayısı 3536 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
brezenski
Uzman Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 07 Kasım 2009, 19:38:01 »

arkadaşlar
ben yazılı sınavların tek merkezden yapılmasının daha faydalı olacağını düşünüyorum.
Neden olarak şunları söyleyebilirim
- sınavlar öğrenciyle öğretmeni karşı karşıya getiriyor.
-Öğrenci öğretmenin verdiği puana rahatlıkla itiraz edip hakkının yendiğini düşünebiliyor
-Bütün öğretmenler kendine göre soru hazırlıyor(kimisi çok basit kimi çok zor soru sorabiliyor)
-Bazı öğretmenler kopya çekilmesine çok rahat göz yumabiliyor hatta kendisi kopya verebiliyor yada soracağı soruları önceden verebiliyor hatta cevaplarını  verebiliyor.
-Bir çok okulda OÖBP'nın dan dolayı öğrenciler hak etmedikleri yüksek puanlarla mezun olabiliyor
-Bazı okullarda 100 üzerinden 100 alan öğrenciler belki başka bir okulda sınıfı bile geçemiycek durumda olabiliyor
-Öğrenciler ders çalışmasa bile gerekirse öğretmenin yazılı kağıdıyla istediği gibi oynayıp kendini geçirebileceğini düşünebiliyor.
-Öğrenci ders kitaplarındaki konuların öss de karşısına çıkmayacağını düşündüğü için yazılı sınavlara çalışmayı zaman kaybı olarak görüyor.
-oöbp önemli olduğu için düşük puan aldığında öğretmenine düşmanca tavırlar sergileyebiliyor.
SINAVLARIN TEK MERKEZDEN YAPILAMASININ FAYDALARI
-Öğrenciler konunun uzmanları tarafından hazırlanan sorularla ölçüldüğü için gerçek bir değerlendirme yapılabilir.
-Öğrenci sınavları daha fazla önemseyeceği için derslere karşı daha ilgili olacaktır.
-Kopya çekme olayı bugünkünden kesinlikle daha az olacaktır.
-Öğrenci velileri sene sonunda gelip hocam bu çocuğu geçirelim bşi olmaz diyemiyeceklerdir.
-Öğretmenler de bu şekilde başarılı yada başarısız olarak değerlendirilebilecek mutlaka kendini geliştirmek zorunda kalacaktır.
-Okulların gerçek anlamda başarıları belli olacaktır
-Sorular daha kapsamlı ve meb in kazanımları doğrultusunda hazırlanabilecektir.
diye düşünüyorum.
Nasıl yapılacağına gelince
öğrenciler sınavlar başladığında iki hafta boyunca belli günlerde belli derslerden sınavlara alınır
gerekirse kopya olayını önlemek için öğretmenler farklı okullarda görevlendirilebilir
öğretmenin yapması gereken bir görev olduğu için ekstradan ödeme yapılmaz.
bazı sınıflar kalabalık olduğu için problem çıkabiliyordu bu şekilde olursa öss sınavının bir benzeri olacağından öyle bir problem çıkmaz.Bu sınavlarla ilgili olarak öğretmenler bir cd ile bilgilendirilebilir ayrıca meb derslerle ilgili güzel bir video konu anlatımı yapabilir.(şu an ki konu anlatımları çok berbat bunuda söylemek istiyorum bu aynı zamanda eğitimde neden bu kadar kötü olduğumuzuda gösteriyor bence)
öğrenciler gerçek sınava bu şekilde deneyim yaşayarak girmiş olurlar diye düşünüyorum
arkadaşlar benim bu konuyla ilgili düşüncelerim bunlar yorumlarınızı bekliyorum.

seranser
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 07 Kasım 2009, 20:04:35 »

valla hocam biz de sürekli bu konuyu hocalarımızla tartışıyoruz olması gerektiği noktasında
ama bunu meb bilmiyor mu sanki, demek ki işlerine veya kolaylarına gelen bu ki bu şekilde yapıyorlar
veya öğretmenin devredışı kalmasını mı istemiyorlar artık nedir bilemiyorum
sonuçta tüm dediklerinize katiyen katıldığımı belirteyim
zaten ilerde de kaçınılmazın bu şekilde sınavlar olacağından umutluyum ben...
brezenski
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 07 Kasım 2009, 20:32:24 »

valla hocam saolun bende öyle düşünüyorum şuda yapılabilir öğretmenin devre dışı bırakılmaması için sözlü sınavlar önem kazanır %70 sınavlar %30 da szölü notları olabilir güzelde olur öğretmene karşı saygılı olma derslere çalışma vb gibi durumlara göre sözlü notu verilebilir
humus
VIP Üye

Performans: 63
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 07 Kasım 2009, 22:01:32 »

brezenski hocam dediğiniz gibi bir uygulama olsaydı eğitim öğretim adına büyük bir atılım olurdu.görüşlerinize sonuna kadar katılıyorum.bende okulda arkadaşlarıma aynı düşünceleri söylüyorum. olması temennisiyle...
brezenski
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 07 Kasım 2009, 22:06:24 »

teşekkür ederim humus hocam benimle bu konuda aynı düşünceleri paylaşan arkadaşları görmek benide mutlu etti keşke bu tür konulara biraz daha ilgi olsaydı güzel bir fikir alışverişi yapılabilirdi malesef arkadaşların bir çoğunun ilgisini çekmedi bu konu
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #5 : 07 Kasım 2009, 22:12:21 »

teşekkür ederim humus hocam benimle bu konuda aynı düşünceleri paylaşan arkadaşları görmek benide mutlu etti keşke bu tür konulara biraz daha ilgi olsaydı güzel bir fikir alışverişi yapılabilirdi malesef arkadaşların bir çoğunun ilgisini çekmedi bu konu
Hadi ben de birşeyler yazayım.Bu sistem eğitim-öğretimi fazla mekanik yapar.Öğretmen ile öğrenci her zaman etkileşimde olmalıdır.Eğitim canlı bir işdir.Onu robotlaştırırsanız işin özünü kaybedersiniz.Nihayetinde biz 14-18 yaş aralığındaki gençlere hitabediyoruz.Öğretmen kendine güvenir ve işini iyi yaparsa adalet kendiliğinden işler.Öğretmenin dersi anlatış ve kavratış şeklini bilmeyenlerin hazırlayacağı soruların ölçme değeri tartışılır.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 07 Kasım 2009, 22:21:49 »

yazılı sınavları tek merkezden yapılsa nasıl olur du?

Fena olmazdı.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
brezenski
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 07 Kasım 2009, 22:34:51 »

hocam öğretmenle öğrencinin etkileşimine bşi demiyoruz ki en azından çıkar çatışması olmaması açısından daha yararlı olur diye düşünüyorum.çünkü öğrenci ile öğretmen yazılı sınavlarında karşı karşıya geliyor bu kaçınılmaz bir şey istediğiniz kadar iyi olun bu mutlaka olur.bunun dışında bütün öğretmenlerin çok iyi olduğunuda düşünmüyorum onların hazırladıkları sorularda tartışılır bence sınavlar tek merkezden yapılırsa öğretmen-öğrenci dayanışması oluşacağı görüşündeyim ben
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 07 Kasım 2009, 22:36:10 »

Bence bizim yaptığımız sınavların yanısıra her yılın sonunda SBS'de olduğu gibi bir sınav yapılsa nasıl olur..

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
sedir
Uzman Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 07 Kasım 2009, 22:52:46 »

Bu şekilde olmasının sorunları da olur.
Tüm ülkede yıllık planların aynı anda ilerlemesi zor.
Ankara da 1 hafta grip tatili gibi..
öğretmen 1 hafta rapor aldıysa..
fen lisesi ile meslek lisesi öğrencilerine aynı soru
beylerbeyi68
Uzman Üye

Performans: 36
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 08 Kasım 2009, 08:55:15 »

Bu konuyu haziran dönemi kurul toplantısında gündeme getirdim.Soruları Milli Eğitim Müdürlüğünün belirleyeceği bir komisyon hazırlamalı,meslek liseleri ayrı bir kategoride ele alınmalı,her öğretmen farklı bir okulda görevlendirilmeli gibi pek çok şey söyledik.Bir de baktık ki okulda sevilmeyen adam olduk.Bakanlık acilen şu Endüstri Meslek liselerine el atmalı.Hep aynı yer de çalışmanın verdiği rahatlıkla akraba olmuşlar.Kültür öğretmenlerinin %90'ı bunların yamağı olmuş.Bu okullar kanun yönetmelilere göre değil,ahbap çavuş ilişkisi ve ayak oyunları ile yönetilmektedir.Yağdanlıklar değişmeden yenilik yapmak hayaldir.
aaydın
Uzman Üye

Performans: 34
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #11 : 08 Kasım 2009, 09:30:28 »

son derece olumlu bakıyorum. kendi sitemde kasım 2006 da buna benzer bir teklifim olmuştu. ben yazılıların ortak olmasını değil de tüm Türkiye'de aynı anda yapılmasını teklif etmiştim. aynı sorulardan herkesi sorumlu tutmak arkadaşların dediği gibi sakıncalar doğurabilir. ülkemizde eğitimde eşitlik ilkesi var ama bu maalesef sağlanabilmiş değil. imkansızlılkarla boğuşan bir kasaba çpl si ile istanbul lisesini aynı sınava tabi tutmak haksızlık olur. kimse zekasını bir yerlerden satın almadı. doğuştan bize bahşedilen bir zeka düzeyimiz var. dolayısıyla alt seviyede olanlara biraz şans tanımak gerekiyor. hor görmemek gerekiyor. fakire el uzatmak nasıl hoş karşılanıyor ise alt düzey öğrencilere el uzatmak da erdemdir diye düşünüyorum. 
KC.CAN
VIP Üye

Performans: 13
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 08 Kasım 2009, 10:45:29 »

Mevcut uygulamada bilgiyi veren de ölçen de biziz.Ölçme farklı bir kaynak tarafından yapılmalı.En azından il bazında ölçülmeli.
sedir
Uzman Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 08 Kasım 2009, 11:45:34 »

okullar grublandırılarak il bazında yapılması daha kontrollü olur
brezenski
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 08 Kasım 2009, 11:54:01 »

yorumlarıyla bu konuya katkıda bulunan değerli hocalarıma teşekkür ediyorum öncelikle.Doğrudur bu şekilde yapılması elbette bazı sorunlarıda beraberinde getirecektir ama zaten şu anda bir çok sorun yokmu bunlardan daha fazla sorun getireceği inancında değilim ben fen liselerinin bence şu an aynı derslerden sorumlu tutulması tamamen bir yanlışlıktır bu konuda ayrıca tartışılabilir çünkü özel seçilmiş öğrenciler özel yapılmış okullar ve kaliteli öğretmenler tarafından yetişiyo öğrenciler eğerki şu an bizim kullandığımız kitapları o çocuklara öğretmeye çalışıyolarsa o hocalarımıza allah yardım etsin diyorum ben
özellikle şu yapılmalı TRT mutlaka orta öğretim kurumlarıyla ilgili ders anlatımları yapmalı yada en azından meb şu anki ders eğitim videolarını değiştirmeli hem sisteme hem çağa uydurmalı bir takım düzeltmler yapılırsa bence şimdikinden daha sağlıklı olur
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic