Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 'Yarın deprem olacak' denilebilir (LAI PROJESİ)  (Okunma Sayısı 4590 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
krater26
Uzman Üye

Performans: 148
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 16 Eylül 2008, 21:25:55 »

Daha önce 4 deprem tahmininin doğru çıktığını söyleyen bilim adamı Ronald Karel, bulutların hareketlerini takip
ederek depremlerin 1 veya 1.5 gün öncesinden bilinebileceğini öne sürdü.

ERZURUM
Merkezi İngiltere'de bulunan Meteodeprem Araştırma Merkezi'nin (Meteoquake Research Center-MRC) Başkanı olan Türk ve Fransız vatandaşı Ronald Karel, Atatürk Üniversitesi (AÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğretim üyeleriyle "depremlerin bulutların hareketlerinin incelenerek 24 veya 36 saat içinde önceden tahmin edilebilmesi" tezini savunan LAI Projesi'nin geçerliliğini ispatlamak için ortak bir çalışmaya imza attı.
Karel ve AÜ Coğrafya Bölümü öğretim üyeleri, projenin teknik detaylarını görüşmek üzere Erzurum'da bir toplantı yaptı. MRC Başkanı Ronald Karel, bilimsel çalışmalarla depremin 24 ile 36 saat öncesinden tahmin edilebileceğini iddia ederek, "Amacımız bilimsel olarak ispattır" dedi.

4 TAHMİNİ DE DOĞRU ÇIKTI

Meteorolojiye ilgisinin 9 yaşında başladığını, 12-13 yaşında iken de hava haritaları çizmeye başladığını anlatan Karel, şunları dile getirdi: "1970 yılında İstanbul'da farklı bir bulut oluşumu görünce bunları inceledim. Gece 23.00'te Gebze'de deprem oldu. Gençlik heyecanıyla bulutlarla deprem ilişkisi üzerinde çalışmaya başladım. Bingöl'de 1970'lerdeki depremi de önceden bildim. ABD, 'Depremle atmosfer arasında ilişki yoktur' deyip konuya sıcak bakmadı, Japonya ise hava haritaları göndererek beni destekledi. 1974'te Aşkale'de vatani görevimi yaparken meydana gelen 3 depremi de önceden bildim. Beni tebrik eden komutanlarım bilimsel çalışmalarım için oda tahsis edip her kitabı getirttiler. Tezimi, Aşkale'de Türk Silahlı Kuvvetleri'nin desteğiyle yazdım."

TÜM PARAMETLERİ İNCELEMELİYİZ

LAI Projesi'nden söz eden Karel, "Litosfer, atmosfer ve iyonesfer arasındaki iletişimi kurmaya çalışacağız. Deprem öncesindeki iyonesferdeki radyo dalgalanmaları, radyo sinyalleri rahatsızlanması, radon artışı, iyonizasyon gibi konularda bulut oluşumunu, faylarda kayboluşunu bilimsel olarak ispatlamalıyız. 10-12 parametre var, biz ise sağlam olarak 2-3 parametreyi biliyoruz. Tüm parametreleri incelemek lazım. Eğer meteorolojik olmayan bulut varsa, kimyasal yapısını bulmalıyız. Kuzey Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde 1-2 fay seçip araştıracak ve ispatlayacağız" dedi.

5-6 milyon dolar

Çalışmasının NASA tarafından desteklendiğini ifade eden Ronald Karel, Türkiye'nin meteorolojik koşullarının çalışmalar için çok uygun olduğunu, fayların belirli ve atmosferle iyonosferin de burada çok daha sakin olduğunu kaydederek, "NASA da destekliyor, çalışma 5-6 yılda bitecektir, proje 5-6 milyon dolar maliyetli" diye konuştu.
Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Bulut da, çalışmanın evrensel amaçlar güttüğünü belirterek, "Bu, tüm dünyanın ortak sorunu. İşbirliği için görüşmelerin sürdüğü çalışmada, uzman ekiplerin oluşturulması ve bölge koordinatörlüğüne hazırız. Her kesimin desteğine ihtiyaç var" dedi.

Nasıl çalışacaklar

Çalışmayla, sismik aktiviteler açısından litosfer, atmosfer ve iyonosfer etkileşiminin incelenerek depremlerin önceden tahmin edilmesi öngörülüyor. İnsansız uçaklar, kablosuz kamera sistemleri, mobil atmosferik ölçüm cihazları, GPS destekli 3 boyutlu yeraltı izleme sistemleri kullanılacak projede, sahada düzenli radon ölçümleri yapılarak elektrik potansiyel alan değişimleri izlenecek. Dünya Meteoroloji Örgütü altbirimleri EUMESAT ve DEMETER'den uydu, İngiliz Kraliyet Meteoroloji Kurumu, AÜ Deprem Araştırma Merkezi verileri alınacak, eldekilerle eşleştirilip dinamik haritalara aktarılacak. Ardından Londra, İstanbul, Sofya ve NASA'ya eş zamanlı olarak aktarılacak.

police
Yeni Üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 23 Eylül 2008, 12:52:37 »

denebilir çükü fay hattı üzerindeyiz
oray yilmaz
Yeni üye
*

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #2 : 25 Ekim 2008, 17:27:06 »

bu konuda benim sanırım 1000 adet tahmini geçmiştir. isteyen sitemi  gezebilir.  http://site.mynet.com/orayyilmaz/orayyilmaz/index.htm
oray yilmaz
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #3 : 25 Ekim 2008, 18:02:19 »

elam. sitenize yeni uye oldum. ben bu konuda çalışmalar yapmaktayım.  bu işede ronaldın bu konudki takdir ettiğim çaba ve çalışmaları sonucu başlamamdır.

yukarıdaki  metinde denirki. "İnsansız uçaklar, kablosuz kamera sistemleri, mobil atmosferik ölçüm cihazları, GPS destekli 3 boyutlu yeraltı izleme sistemleri kullanılacak projede, sahada düzenli radon ölçümleri yapılarak elektrik potansiyel alan değişimleri izlenecek. Dünya Meteoroloji Örgütü altbirimleri EUMESAT ve DEMETER'den uydu, İngiliz Kraliyet Meteoroloji Kurumu, AÜ Deprem Araştırma Merkezi verileri alınacak, eldekilerle eşleştirilip dinamik haritalara aktarılacak. Ardından Londra, İstanbul, Sofya ve NASA'ya eş zamanlı olarak aktarılacak. "

bunların ne kadarı dogru ne kadarı katılmadıgım noktadır. şimdi forum alına yeni üye oldum.  bunun da nedeni konuya dikkat çekmek için siteye yolladıgım bir meilden sonra tarafıma gelen bir meil üğzerine burayada bu konuda tartışabilmek amaçlı girdim.

"From: This sender is DomainKeys verified "M.Sami KÖROĞLU" <cografya@gmail.com>Add sender to Contacts To: "oray yilmaz" <oray1955@yahoo.com>
-----Inline Attachment Follows-----

Hocam konuylam ilgili bu yadıklarınızı forumun ilgili alanlarına yazarsanız meslektaşlarımızdan yorum yaplarını isteyebilirsiniz. "

bilmiyorum tam olarak ama bazı sitelerde bu tur adreslere tahammul gosterilmez. ancak benim sitesem bu konuda bir araştırma içeriğine sahip oldugu için adresini verebilirim. eger adres vermek sakıncalı isede sn admin mesajı değilde adresi girerek silebilir.

http://site.mynet.com/orayyilmaz/orayyilmaz/index.htm

uzun lafın kısası. ben uydulardan bulutları izleyerek depremleri tahmin etmiyorum.  kestiriyorum.  yazdıklarım hepsi kestirimdir.  tahmin değildir.

yukarıdada metinden alıntı yaptıgım şekli ile hala gormekteyimki  proje ile ilgili henuz birçok bilinmezin içinde iken ben depremleri  sadece uydulardan bulutları izleme yolu ile kestirebilmekteyim. burdaki  tekproblem bu olayın bilimsel olmamasıdır.

ve yukarıdaki  metin benim için emekle bile değil ancak hamileliğin ilk  ayları tipinde bir girişimdir. yani depremlerin bulutlarla tesbitinin olup olamayacağı yani acaba hamilelik varmı yokmu  test aşaması gibi bir yerde bu proje.

yukarıda katılab
ileceğim bazı noktalar olabileceksede bunları bu yazıya gelecek cevaplara göre tartışmayı sürdürmeyi  düşünüyorum.

genelde herkes elindeki  bilgilerin gittiğini düşünerek bazı konulara şiddetli  karşı koysada gerşekleri balçıkla sıvayamaz. bu nedenle tahminlerimin iyi izlenmesi ve çalışmalarımla bu tip projelere katkımın sağlanmasını isterim aslında.

beni ronalttan faklı bir söylemim var. o zaten bilinen depremlerle bulutların hikayesini gündeme başarılı bir şekilde taşıdı. ancak benim teorim onlarınkinden daha ileri bir noktada ve çok daha farklI.   RONALDIN SÖYLEDİĞİ DEPREMLERİN BULUTLARLA ANLAŞILABİLİRLİĞİ.  benimkisi ise KITA PLAKALARI VE BULUTLARIN BİRLİKTE DEPREMLERİ MEYDANA GETİRMESİ. İKİSİ BİR BUTUN. FARKLI ÇALIŞMA YOK.   

sitemdede yazdıgım gibi.:

HER DEPREMİN BİR BULUTU VARDIR. BULUT VARSA DEPREMDE VAR. BULUT YOKSA DEPREMDE YOK.

bir depremin olabilmesi için bulut şarttır.  bulut olmadan deprem olmaz. olamazzzz.
bulutsuz havada deprem nasıl oluyor? olur. daga önceden geçişteki etkileşimle.

ben burdada iddia ediyorum.  bu gune kadar yazdıgım sitelerde sanırım yüzlerce depremi önceden yerlerini tesbit ettim ve yazdım. sadece turkiyeden değil dunyanın her yerinden.  yazılarım kadir sutcunun dkos org ,, prof dr ahmet ercanın sitesinde gunluk yzaılarının altında, halil mercanlının sitesinde yine onun tahminlerinin altında mesaj yollanan alanda ancak yettibe rumuzu ile, ve www.depremtahmini.com da hergun olabilecek depremleri yazdım. yani uzun lafın kısası isbatsa işte orda ytazdıklarım. isbatları ile duruyor sitelerde. yani öytle 3-4 depremi bilmedim. 1000 den fazla depremi  bildim ve yazdım.  adım mr. oray olsaydı şimdi en popüler deprem bilen ben olurdum ve belkide dünya çapında bir ödül bile verilirdi. şimdi ise bu sayfalarda konuya dikkat çekmek ve tartışmalarda çalışmalarımı gostermeye gayret ediyorum.  ne hikmetse yahodan aratılınca itu formundaki yazdıklarım kaldırılmış.  sadece adres çıkıyor. ordada yazdım . 

bilimin ve bilim adamlarının bakışı farklı.  birden bunu kabul etmeleri ve bu kadar çok depremi bilen birisi ile nasıl mucadele edeceklerini ben bilmiyorum.  nerden silerlerse silsinler.  isteyene nerde deprem olacağını anında gosteririm.  bu konuda sn mehmet araçta damarıma basti.  bende sn prof ahmet ercanın  yine yazılarının altındaki  mesaj yollama bölümünden dunyadan koordinatları ile olacak depremleri o an gördüklerimi yazdım ve nerde dediysem orda deprem oldu.  yani istiyorumki sizde damarıma basın , bilemezsin kardelşim diyinde buraya yazayım.  Smiley 

ama artık yazmıyacağımm. yazdıklarım yeterli.  sn prof. bulutada meil attım. birçok hocama meil attım. hepsi suskun. neden sıusarlar bilmem.  ben buralarda dolanıyorum.  meilim belli. varsa şüphesi olan yazsın. ancak dediğim gibi artık tahmşin yazmıyacağım ve resimde koymayacagım.  toplasınlar bilim kurulunu gelip gostereyim orda. onlarda ayni yoldan işi bilimsel hale soksunlar. bu benim işim değil.  birlikte çalışacağız. ben gostereceğim. onlar değerlendirecek. ve o bulutlar nasıl neyle aletle tesbit edilebilecekse edilecek. veeee wn önemlisi bunun patenti turkiyeye ait olacak.  ben buralardayım.  adresim belli. isteyen bulur. ilgi gosterir. olay netleşir.

saygı sevgi.
oray yilmaz
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #4 : 27 Ekim 2008, 15:34:26 »

"İnsansız uçaklar, kablosuz kamera sistemleri, mobil atmosferik ölçüm cihazları, GPS destekli 3 boyutlu yeraltı izleme sistemleri kullanılacak projede, sahada düzenli radon ölçümleri yapılarak elektrik potansiyel alan değişimleri izlenecek. Dünya Meteoroloji Örgütü altbirimleri EUMESAT ve DEMETER'den uydu, İngiliz Kraliyet Meteoroloji Kurumu, AÜ Deprem Araştırma Merkezi verileri alınacak, eldekilerle eşleştirilip dinamik haritalara aktarılacak. Ardından Londra, İstanbul, Sofya ve NASA'ya eş zamanlı olarak aktarılacak. "

bu yontemleri kullanarak depremleri bilmeniz imkansız. bu proje başlayalı kaç yıl oldu ve sonuç  nedir. eger bir sonuç var ise araştırma hakkında bilgi rica ediyorum.

birde değerli izliyicilerde bazı sorular geldi.  hangisi deprem bulutu haangi bulutu takip  ediyorsunuz gibi.  onlar sitemde mevcut. ordan gorebilir merak edenler.  hangi tip bulut oldugunuda sn ronalda sorun.  bu proje benim değil. depremi  hangi buluttan biliyorsunuz diyor bir izliyici.  ne yapacaksınız beyefendi hangi bulutu izlediğimi.  sanıyormusunuz söylesem hemen sizde depremleri bileceksiniz? bu konu uzmanlık işidir. ben cografyacı değilim ama depremleri bulutlardan tahmin ederek tek tek yerlerini gosteririm. bu kadar ugraşma yerine o bulutta ne var onu araştırın.

bulut nedir? bulutta ne gibi yukler  vardır? bulutlar ne taşır? bulutun görevi  nedir? bulutun izlediği yollar haritalanırken  her bulut ayni yolumu izler? bulut yol değiştirirse ne olur neden değiştirir.? bulutların azalması veya çogalması dunyada neyi belirtir? neden bulutlar yeryuzunde bazı noktalardan fışkırırcasına çıkarlar?  bulut çıkış noktalarının özellikleri nelerdir? dunyadaki bulutlar nerde oluşur hangi yolları takip eder. bu yol alma sırasında manyetik alanın etkisi varmıdır yokmudur? manyetik alanın etkisi var ise bulut neden manyetik alandan etkilenir? su buharını manyetik alan nasıl etkiler? bulut su buharımıdır başka bişimidir? neden bazı bulutların rengi  değişiktir ve koyacağım fotograftada gorulduğu şekli ile nasıl olurda birbirlerine karışmazlar? bulutlarda atmosferin kıtslsrı sayılabilirmi? nasıl yani? şöyle. kıtalar yer yuzunde mağma uzeri kabuk.  bulut atmoswferde3 bulunan ölçülebilir veya henuz ölçulemeyen bazı fiziksel buyukluklerin toplandıkları ve dağıldıkları atmosfer  elemanları. kıta plakaları ve bulutlar bir butundur. zaman içindeki  süreklilikleri birlikte bir butun lük içinde hareket ederler.

bu nedenlede depremler sadece kıta plaka hareketleri olarak alınamaz. bulutu kıtası magması çekirdeği atmosferi  evreni ile bbir butun varlıgın yaşam parçasıdır. depremleri bulut olmadan yakalayamazsınız. her depremin bulutu vardır ve depremlerde bir meteorolojik olaydır. bulut olmadan deprem olmaz. olamaz. bulut olmadan o kara parçasına yağmur yağamayacağı, yıldırım düşemeyeceği gibi,  b ulut olmadıkca bulutla iletişim bütünleşmesi olmadan depremler olamazzzzzzzz.

bu nedenle bu LAİ projenizin sonucunu almanız bu çizdiğiniz plana gore depremleri  tesbit etmeniz şansa ve raslantıya bağlı olarak eliniz kolunuz boş,  ve boşa giden bir zaman olarak kalmaya mahkum.

bir deprem tahmini. andaman adası (hindistan guneyi.) yakında burda deprem olacak. turkiyeden yazmıyorum. kazakistan dogusu,  çin sichuan, yenizelanda , japonyada 6 uzeri hınsu adası , ...alaska,   ama bunların anlamı yok.  nasılsa zaten oralarda hep deprem olurrrr.  ama tam yeri neresi olur??? ne zaman olur?? buyukluk ne olur??

yani  o lai projesişni  tum dunyaya kurarak depremkleri bilme şansına sahip  değilsiniz?

saygılar.

resim eklemeyi beceremedim yada internet yavaş.  sitemden çektiğim bulutlara bakabilirsiniz. http://site.mynet.com/orayyilmaz/orayyilmaz/id5.htm
ayrıca bu sitede deprem bulutları sayfasından tesbit ettiğiğmiz bulutların ilişkili oldugu deprem sonuçları ile görebilirsiniz.
oray yilmaz
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #5 : 30 Ekim 2008, 00:07:26 »

selam

bu gun istanbulda deprem bulutları tabir edilen şekilde bulutlar vardı.  resimlerini sitemde gorebilirsiniz. henuz koyamadım ancak 1 saate kadar yollarım siteme.

http://site.mynet.com/orayyilmaz/orayyilmaz/index.htm

şimdi size bir tahmin

yalova  ve çevresinde 4 veya uzeri yani 4-5 arası bir etkinlik olabilir. ayrıca ege bölgesinde kıyı şeridi, çanakkale,  izmir, balıkesir erdek-bursa, kutahya, denizli ve çevresi,   dogu karadeniz kıyısı muhtemelen kıyı derken bayburt  civarları, adana nigde arası ki osmaniye ve civarı,  son uydu görüntülerini alamadım. bahane değil.  bilen bilir. geç geliyor saat dilimi olarak. 2 gun içinde gündem 4 ve uzeri olacak depremler nedeni ile haberlerde sık sık tartışmaları izler olacağız.

saygılar.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 30 Ekim 2008, 05:08:19 »

Depremle bulut ilişkisini ilk kez duyuyorum ama artık her şeyle ilişkili olabilecğini düşünüyorum.

Sonuçta deprem, bir enerjinin boşalmasıysa evrendeki herşey enerjiden ibaret.O zaman her şeyle ilişkisi olabilir.Önceden Ay ile de ilişkisine şüpheyle bakıyorduk ama o da olabilir dendi.Bazı bilim adamları onayladı.

Son mesajdaYalovada sarsıntı olabilir denmiş.Sanırım olmuş ancak 25 ekimde olmuş galiba...

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic