Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yabancı kaynaklar ne kadar güvenilirdir?  (Okunma Sayısı 2192 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 02 Kasım 2008, 16:50:20 »

Değerli meslektaşlarım aşağıda  yabancı sitelerden alınmış sıcak su kaynaklarıyla ilgili biri ingilizce  diğeride türkçeleştirlmiş şekil var. Bu şekil malesef yanlış..Sıcak su kaynakları mekanizmasını izah etmekten uzaktır. Bu şekiller MEB, Güvender ve Zambak yayınlarında kullanılmış. Zambak yayınlarındaki şekil biraz değiştirilmiş olsada yine de hatalı.
Bu tür yanlışlıkların yapılmasında;Yabancı kaynakları körü körüne doğru kabul etmemizden mi yoksa yeterli coğrafi bilgiye sahip olmamaktan mı kaynaklaniyor?

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 02 Kasım 2008, 17:54:49 »

Şekil bana da pek hoş gelmemişti.  Şöyle bişey var. Gerçi tam istediğim gibi değil ama...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #2 : 02 Kasım 2008, 18:06:55 »

Yabancı derken aslında bunu internet kökenli kaynaklar ne kadar doğrudur? şeklide sormak daha yararlı olabilir. Gerçektende benzer hataları bir çok yerde görmek mümkün. Geçmişte bu konularda kapsamlı eleştiriler yapıyordum. Ancak artık olumlu olumsuz hiç bir yorumda bulunmamaya gayret ediyorum. Çünkü yanlış anlaşılıyor.

Kıraç hocamızın verdiği örneğe ek olarak özellikle kitaplarda kullanılan fotografların ciddi ölçüde hatalı olması, amaç dışı kullanılmas, aynı fotoların pek çok farklı kitapta aynı hatalarla kullanılması önemli bir sorun.

Bu güne kadar açıklamamıştım ama madem konu geçiyor bir açıklama yapayım.

MEB 12. Sınıf Kitabının sayfa 115 deki etkinlikteki piramit benim daha önce yaptığım 2007 Sayım Sonuçları ile ilgili makalemden alınmış ancak kaynakçada şahsıma atıf yapılmamıştır. Ayrıca etkinliğin ikinci kısmında şahsi web sitem olan www.doguates.com neredeyse tarif edilmiştir. bu konuda komisyondaki arkadaşlar art niyet olmadığını söyledilerse de çok ikna olmadım. Asıl ilginç olan (şimdi pek çoğunuz kardeşim bu piramiti bir tek sen mi çizebiliyorsun kimse de excel yok mu diyecektir ama açıklamakta fayda var) benim çizdiğim piramit bilimsel olarak hatalıdır. Çizdiğim piramitte toplam nüfus yaklaşık 15 milyon eksik çıkmaktadır. Hatanın bu boyutu benim kabahatim. Fakat bu hatayı göremeyen, farkedemeyen ve olduğu gibi hatalı piramidi kitaba koyan arkadaşlara ne demeli. Yorumu sizlere bırakıyorum.

Örnekte de görüldüğü gibi internet kökenli kaynakları kullanırken çok dikkatli olmak gerekir. Bu ve benzeri hataları hatta çok daha büyük hataları gerek MEB gerekse de özel yayınlarda görmek mümkündür. Çünkü bir kişi hata yaptımı nedense bu hatalar zincirleme bir reaksiyon şeklinde bütün kitaplara sirayet etmektedir. (Askerde ortaya atılan bir yalana yalanı uyduranın kendisinin de bir süre sonra inanması durumu)

Hoşçakalın...

Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 02 Kasım 2008, 19:12:52 »

Bu tür yanlışlıkların yapılmasında;Yabancı kaynakları körü körüne doğru kabul etmemizden mi yoksa yeterli coğrafi bilgiye sahip olmamaktan mı kaynaklaniyor?

Hocam bence iki neden de geçerli.Yabancı kaynakları körü körüne almaktan ziyade bunlara kolay kolay ulaşamazlar, bulamazlar tarzında bir düşünce oluşmuş sanırım.İnsanların kafasında dersler arasında önem gibi bir ayrım  olduğu sürece bu hatalar devam edecektir.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #4 : 02 Kasım 2008, 20:11:13 »

Kıraç hocama katılıyorum.Ne yazıkki müfredat değişikliğinden beri o kadar hızlı ders notu ve benzeri dökümanları ortaya koymaya çalıştı ki arkadaşlar, arada bazı hatalar gözden kaçabiliyor.Aslında sorun bu tür kaynakları kimin ne amaçla kullanmak istemesi.
Geçen yıllarda kullandığımız bir ders kitabında, Uzungöl ün fotoğrafını yeşil tonu fazla verip " Perşembe platosu" olarak vermişlerdi. işin ilginci birkaç konu sonra aynı fotoğrafı bir de Uzungöl fotoğrafı olarak bir daha koymuş olmaları. 

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic