Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ülkemizde BÖLGE Kavramının Yeniden değerlendirilmesi ve Tasnifi Üzerine  (Okunma Sayısı 3050 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 17 Ocak 2009, 16:58:52 »

Bilindiği üzere 1941 yılında toplanan Birinci Türk Coğrafya Kongresinde; ülkemiz 7 coğrafi bölgeye ve 21 bölüme ayrılmıştır.
BÖLGE: İklim, yüzey şekilleri, beşeri ve ekonomik etkinlikler açısından kendine özgü benzerlikler gösteren en büyük coğrafi ünitedir. Burada bölge tasnifinde iki tane coğrafi faktör karşımıza çıkmaktadır:
1-   Doğal Faktörler
2-   Beşeri ve Ekonomik Faktörler
Doğal faktörler; coğrafi konum, iklim, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü ve toprak özelliklerini kapsamaktadır
Beşeri ve Ekonomik Faktörler; Nüfus ve yerleşme, tarım, sanayi, ulaşım vb. ekonomi faktörleri kapsamaktadır.
Özellikle beşeri ve ekonomik faktörlerin dinamik faktörler olduğu, değişebileceğini göz önünde bulundurduğumuzda ülkemizin bölge sınıflandırması ve sınırlarının tespiti konusunda yeniden bir çalışma yapılması zorunluluğu yok mudur?

Özellikle Nüfusumuzun 1941 yılından bugüne kadar hızlı artışı, sanayileşmenin bölgelere göre farklı hızda olması tarımın niteliğinin değişmesi yeniden değerlendirmeyi gerekli kılmaktadır diye düşünüyorum.

Her ne kadar ülkemizde coğrafi bölgelerin ayırt edilmesinde fiziki faktörlerin (özellikle iklim ve yeryüzü şekilleri) baskın olduğu bilinse de, özelikle ileriye yönelik doğru planlama konusunda beşeri ve ekonomik faktörlerinde bu yırımda dikkat edilmesi ve bu konuda yeni çalışmalar yapılması gerektiği konusundayım.

Nitekim ellikle ABD ve AB ülkelerinde beşeri ve ekonomik faktörlerin çok daha fazla önemsendiği bilinen bir gerçektir. Sanırım bu durum biraz da ülkemizde Coğrafya Bilimi’nde Fiziki Coğrafya’nın baskın olması ve akademik çalışmaların çoğunlukla bu yönde olasıyla ilgilidir.

Bu konuda meslektaşlarımın da değerli görüşlerini almak isterim.
paltar
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 17 Ocak 2009, 20:44:09 »

Bolge ayrımında fiziki faktorlerın değişimi sozkonusu olamaz ama değişen ekonomık ve beşerı faktorler zaman ıcınde sınırların değişimini gereklı kılabılır,fakat yınede bolgelern  sınırını cok buyuk ekonomık farklılıklar olmadan değiştırmek doğru olmaz keskın farlar varsa değişmesınde bı sakınca yoktur dıye düşünuyorum hocam.
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 18 Ocak 2009, 10:18:03 »

Bu günkü siyasi arena da bu tartışmanın ülke gündemine taşınması birçok sorunu da beraberinde getirir diye düşünüyorum.
    Tartışmayı yapacak olan tabi ki bilim insanları olacaktır fakat şu an türkiye de çoğu bilim adamının bazı siyasi uçlara açık açık hizmet ettiği bilime ihanet ettiğini düşünürsek(prof. ve doç. lar bile)zor bir ortam olur diye düşünüyorum.
    Hatırlarsınız belki bir sendikanın bölge mitinglerini gösteren afiş yüzünden bile bir sürü yaygara kopmuş ağır ithamlar her tarafı kapsamış üzerinden bir çok mesnetsiz tartışma olmuştu.Hassas bir konu.
    Fakat yine de bölgelerin değiştirilmesine sebep olacak beşeri ve ekonomik değişikliklerin olduğunu düşünmüyorum.
    Yani karadeniz hala göç veriyor ve hala geri kalmış.Eskiden fındık bir işe yarıyordu artık yaramıyor.
    Doğu da bir kaç fabrika vardı artık onlar da yok.Ve bu bölgemize alternatif ekonomi üretilmiyor bile.
    Her bölgeye bakıyorum da 1941 den bu yana bölgeler arasında sadece uçurum artmış başka bişi de değişmemiş.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic