Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkiye'nin en büyük ovası ?  (Okunma Sayısı 7529 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
SEDATOYKU
VIP Üye

Performans: 226
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 18 Ocak 2013, 19:26:32 »

Arkadaşlar bu gün öğrencilerimin karşılaştıkları bir soru ile ilgili bu konuyu açıyorum. Daha önce tartışmaya açıldı mı bilmiyorum. Türkiye'nin en büyük ovası hangisidir? Konya veya Çukurova..
Dershanenin deneme sınavında çıkmış bu soru. Harita üzerinde yaptığım kaba taslak bir hesaplama da Çukurova'nın 6000 km kare civarında, Konya ovasının ise 4000 - 5000 km kare civarında olduğunu hesapladım. Bazı kaynaklarda Türkiye'nin en büyük ovası Konya ovasıdır diyorken başka bir kaynakta Çukurova'dan sonra Türkiye'nin ikinci büyük ovası Konya ovasıdır diyor. Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşların bizleri aydınlatmasını dilerim. özellikle rakamlara dayanan bir bilgilendirme olabilirse çok yararlı olacaktır.. (Ayrıca bu tür soruların coğrafya eğitiminde yeri nedir bunu da sorgulamak gerekir sanırım)
kor_tv
VIP Üye

Performans: 108
Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« Yanıtla #1 : 19 Ocak 2013, 00:39:14 »

Sedat hocam Mehmet Ardos hocamızın "Türkiye Ovalarının Jeomorfolojisi" (1984) adlı kitabın birinci cildinde Çukurova ve Tuz Gölü Kapalı Havzası'yla ilgili açıklamalara baktım. Esasen bırakın bu iki ovayı bahsedilen hiçbir ovanın sınırlarıyla ilgili km kare cinsinden kesin bilgiler verilmemiş ve sanki bu konuda hassasiyet gösterilmiş. Bu, sizin parantez içinde belirttiğiniz gibi Coğrafya Eğitimi yaklaşımlarıyla ilgili bir konu. Jeomorfolojik açıdan düşündüğümüzde ovaların kesin sınırlarını belirlemeye çalışmak hem tartışmalı hem de bilimsel açıdan sakıncalı bir mesele (Özeleştiri yapmak gerekirse bu hataya tezimde düşmüştüm.). Ama her iki ovanın ülke ekonomisindeki yerlerinin karşılaştırmasını yapmak, jeomorfolojik özellikleri arasındaki çizgisel farkı ortaya koymak daha mantıklı geliyor. Sizin vesilenizle ayrıntılı olarak okuduğum Çukurova incelemesinde M. ARDOS, Sırrı ERİNÇ hocamızı da referans göstererek oldukça ilginç birkaç açıklama yapmış:

" Ergene sübsidans havzası gibi tipik diğer bir havza da, halen Seyhan ve Ceyhan akarsularının birlikte yaptıkları bir deltaya tekabül eden, kuzeyi Toros sıradağları ile sınırlı Çukurova sübsidans havzasıdır. Her ne kadar ilk bakışta tipik bir delta görünümünde ise de, deltaya inildiğinde ve ayrıca petrol sondaları incelendiğinde, durumun çok daha değişik olduğu ve gerek jeolojik açıdan ve gerekse de strüktürel açıdan Toros kütlesinden ayrı özellikler taşır. "

Devamıyla ilgili ayrıntılı açıklamaları geniş bir zamanda vermem daha doğru olur ancak anladığım kadarıyla özellikle jeolojik açıdan Toroslar ile ova arasında belirgin farklılıklar yazarın dikkat çekmek istediği önemli bir konudur: "Bir taraf yükselirken (Toroslar) bir taraf belirgin bir şekilde çökmeye uğramış ve böylece birbirinden çok faklı iki ayrı jeolojik oluşum ortaya çıkmıştır." Ovanın jeolojik açıdan sadece Toroslar'a komşu kuzey alanlarının üst kısımları benzerlik göstermekte olduğuna vurgu yapmış.

Yazarın dikkat çektiği diğer bir nokta ise ovanın oluşumunda sadece karasal fasiyesin etkili olmadığı belirgin bir şekilde denizel fasiyesin de karakterde önemli rolleri olduğudur. Bu açıklamayı ise hem sondaj verilerine hem de önemli bir veri olan taraçalara dayandırmıştır.

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmez isen, ya nice okumaktır. (Yunus Emre)
SEDATOYKU
VIP Üye

Performans: 226
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 19 Ocak 2013, 20:04:07 »

Koray öğretmenim yanıtınız için teşekkür..
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic