Anket
Soru: Türk Coğrafyacı Araştırmacılar Coğrafi Bilgi Sistemleri konusunda NEDEN istenilen konumda değildir?
Akademik personelin yetersiz kalması
Bilişim teknolojisindeki eksiklikler
Bilgisayar ve bilgi teknolojilerini algılayamama
Üniversitelerdeki organizasyon eksiklikleri
Klasik çalışma tekniklerine bağımlılık ve değişime direnç gösterme
Coğrafya bölümlerinin ders programlarındaki yanlış uygulamalar
Coğrafya bölümlerinin SÖZEL öğrenci kabul etmesi
Diğer sebepler

Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkiye ve CBS- 1 Dakika Almaz ! (ANKET)  (Okunma Sayısı 12141 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kor_tv
VIP Üye

Performans: 108
Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« : 05 Mart 2011, 18:14:06 »

AYRICA GÖRÜŞLERİNİZİ DE AKTARABİLİRSENİZ ÇOK İYİ OLUR ARKADAŞLAR. DÜŞÜNCE ALIŞVERİŞİ YAPMALI VE BİZİ İLGİLENDİREN BU TÜR HAYATİ KONULARDA ORGANİZE OLMALIYIZ.

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmez isen, ya nice okumaktır. (Yunus Emre)
kor_tv
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« Yanıtla #1 : 07 Mart 2011, 21:37:45 »

mesela başka nedenlerin varlığını savunuyorsanız yazabilirsiniz

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmez isen, ya nice okumaktır. (Yunus Emre)
adnankocabuga
VIP Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Sungurbey Anadolu Lisesi-ADANA

« Yanıtla #2 : 08 Mart 2011, 06:00:44 »

Ben,üniversitelerde yeterli önemin verilmediğini düşünüyorum.Bu alanda yetişmiş,kendini geliştirmiş az sayıda öğretim üyemiz var.Zaten yeterli sayıda olsaydı her yıl hizmet içi eğitim programına alınırdı.Bir Ali DEMİRCİ her yere yetişemiyor malesef.

Coğrafya;yeryüzünün kullanım kılavuzudur.
maya
Sürekli Üye

Performans: 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 08 Mart 2011, 14:13:07 »

"AYRICA GÖRÜŞLERİNİZİ DE AKTARABİLİRSENİZ ÇOK İYİ OLUR ARKADAŞLAR. DÜŞÜNCE ALIŞVERİŞİ YAPMALI VE BİZİ İLGİLENDİREN BU TÜR HAYATİ KONULARDA ORGANİZE OLMALIYIZ."
siz kimsiniz önce neden böyle bi anket yapıyorsunuz
bu hayati konuysa ve görüşlerimiz gerçekten önemliyse neden kurumlara bilğilendirme gelmiyor
bizim görüşlerimiz kimin umurunda aceba çokmerak ediyorum
velevki insanlar görüşlerini paylaştı diyeliim çalışmanın sonunda ne amaçlanıyor
ve bu çalışmaya katılan arkadaşlara çalışma sonucu dönülecekmi
sadece merak ettim eleştirel bi yazı değil sadece meraktan yazdım
kor_tv
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« Yanıtla #4 : 08 Mart 2011, 14:51:34 »

"AYRICA GÖRÜŞLERİNİZİ DE AKTARABİLİRSENİZ ÇOK İYİ OLUR ARKADAŞLAR. DÜŞÜNCE ALIŞVERİŞİ YAPMALI VE BİZİ İLGİLENDİREN BU TÜR HAYATİ KONULARDA ORGANİZE OLMALIYIZ."
siz kimsiniz önce neden böyle bi anket yapıyorsunuz
bu hayati konuysa ve görüşlerimiz gerçekten önemliyse neden kurumlara bilğilendirme gelmiyor
bizim görüşlerimiz kimin umurunda aceba çokmerak ediyorum
velevki insanlar görüşlerini paylaştı diyeliim çalışmanın sonunda ne amaçlanıyor
ve bu çalışmaya katılan arkadaşlara çalışma sonucu dönülecekmi
sadece merak ettim eleştirel bi yazı değil sadece meraktan yazdım
Bu anket yeterli sayıya ulaştığında ve de nasip olursa bir makalede referans olarak kullanılacak. Ayrıca hayati olmasının sebebi şudur: Türkiye'de Cumhuriyetin ilk yıllarında şahlanan, son teknoloji laboratuvarlara sahip olan Coğrafya Bölümlerinin (Bakınız: Türkiye'de Coğrafya Öğretimi, Sorunları ve Çözüm Önerileri/Prof. Dr. Cemalettin ŞAHİN) günümüzde geri kalması, Coğrafyacıların birkaç kurum dışında istihdam edilmemeleri gibi temel ama çok önemli sorunlara cevap aramaya çalışmak her COĞRAFYACININ (bu da; siz kimsiniz? sorusunun cevabıdır.) görevi ve sorumluk alanıdır.CBS ve birçok konuda geri kaldığımız zaten bilinen bir gerçektir. Ayrıca sorunlarımıza çözüm üretebilmek için öncelikle analizin doğru yapılması ve bu analizler çerçevesinde ilgili kurumlardan taleplerde bulunulması gerekmektedir. Yani Coğrafyacılar olarak yaşadığımız istihdam sorunlarının çözümlemesini yaparak hakkımızı elde edemez isek (İmza yetkileri gibi) bu hakkı başka bölümler alır kullanır. O hakkın kullanıldığı yerde de Coğrafyacıların yeri yoktur. (günümüzde olduğu gibi). Sorunlarımız ilk önce bizim umrumuzda olmalı ki başkaları da ilgilenebilsin. Ama bir problemi çözmek için gerçek anlamda bir şeyler yapılmalıdır. Düşüncelerim özet olarak budur. Sizin düşüncelerinizi de sabırsızlıkla bekliyorum...

cepni5265
Üye
**

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 08 Mart 2011, 15:14:21 »

bilimsel çalışmaların,ilmin ve eğitimin ülkemizde önemsiz görülmesi,bu işleri parası olmayanların yapacağı işler olarak görülmesi,öğretmenin,araştırmacının,prof.'un bir kıymetinin olmaması vs vs..bununla alakalı sanırım
ESMA GÜNDÜZ
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 11 Mart 2011, 18:30:34 »

BU SİTEDE ÇOK YARARLI BİLGİLERE ULAŞACAĞIMA EMİNİM  İYİKİ BU SİTEYE ÜYE OLDUM
necmeddin
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 11 Mart 2011, 18:43:42 »

HOCAM BEN YÜKSEK LİSAN S YAPMAKTAYIM TEZ VE SEMİNER ÇALIŞMA CBS VE UZAKTAN ALGILAMA  İNANIN BEN NE CBS NE UZAKTAN ALGILAMA İLE İLGİLİ DERS ALMAMIŞIM VE CBS İLE İLGİLİ BİR ÇİZİM PROGRAMI KULLANMAMIŞIM .İŞTE CBS EĞİTİMİ BİZDE GELDİĞİ SEVİYE ORTADA CBS EĞİTİMİ ÖĞTETİLMEDEN CBS ÇALIŞMASI İSTENİLİYOR.
BeYaZ GeLiNcİk
Deneyimli Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

Hayırlı ramazanlar

« Yanıtla #8 : 11 Mart 2011, 22:09:50 »

Bence sözel öğrencilerin alınması bir neden olamaz:Coğrafya zaten sözel bir ders,hemde sayısalcıların çoğu coğrafyayı yapamıyor .Yorum isteyen bir ders işlem kabiliyeti değil...
kor_tv
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« Yanıtla #9 : 11 Mart 2011, 22:15:35 »

Bence sözel öğrencilerin alınması bir neden olamaz:Coğrafya zaten sözel bir ders,hemde sayısalcıların çoğu coğrafyayı yapamıyor .Yorum isteyen bir ders işlem kabiliyeti değil...
peki bu yorumunuzdan yola çıkarak bir soru sorsam; bu işi yani coğrafyayı Eşit Ağırlık bölümünden mezun öğrenciler yapabilir mi?

BeYaZ GeLiNcİk
Deneyimli Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

Hayırlı ramazanlar

« Yanıtla #10 : 12 Mart 2011, 03:46:19 »

Elbette yapar.Zaten benim kasteddiğimde sayısalcılar yapamaz değil  genel olarak öyle olduğu için söyledim yoksa seven herkes coğrafyayı yapabilir ve başkasına da sevdirebilir.Bu arada bence sebep Klasik çalışma tekniklerine bağımlılık ve değişime direnç gösterme...coğrafya  kitap okur gibi anlatılyor halen...
melih_34
Uzman Üye

Performans: 79
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 12 Mart 2011, 19:45:28 »

Mühesindislikler duruken coğrafyacıya söz düşer mi. Coğrafya bulmacada başkent bulma işi. halk arasında öyle biliniyor. birde tezler orinal değil yani kes, kopyala, çal, başlığı değiştir. Lobi kuvvetli değil. zaten akademisyenlerinde umrunda olduğunu sanmıyorum. Lise eğitiminde öğretmen merkezli anlatım devam ediyor. Öğrenciyi araziye götürecek destek yok. birebir doğayı yerinde inceleyip öğretmedikten sonra üniversiteye giren öğrencinin eğitimide çok düşük oluyor. kısaca CBS'ye coğrafyacıların damgasını vurması hayal gibi görünüyor. gerçi mühendis abilerimiz duruken bize söz düşmez

oku,ilme etme şek kırk cahilden iyidir bir eşek
kor_tv
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« Yanıtla #12 : 12 Mart 2011, 21:59:27 »

Mühesindislikler duruken coğrafyacıya söz düşer mi. Coğrafya bulmacada başkent bulma işi. halk arasında öyle biliniyor. birde tezler orinal değil yani kes, kopyala, çal, başlığı değiştir. Lobi kuvvetli değil. zaten akademisyenlerinde umrunda olduğunu sanmıyorum. Lise eğitiminde öğretmen merkezli anlatım devam ediyor. Öğrenciyi araziye götürecek destek yok. birebir doğayı yerinde inceleyip öğretmedikten sonra üniversiteye giren öğrencinin eğitimide çok düşük oluyor. kısaca CBS'ye coğrafyacıların damgasını vurması hayal gibi görünüyor. gerçi mühendis abilerimiz duruken bize söz düşmez
Melih hocam ifade etmek istediğiniz düşünceler Türkiye düşünüldüğünde MAALESEF doğru. Yalnız size tavsiye etmek istediğim önemli bir kaynak var: " 20. Yüzyılda Amerikan Coğrafyasının Gelişiimi (Editör: Yılmaz ARI, Yazarlar: Halil İbrahim Taş, Murat Karabulut, Erol TÜMERTEKİN, İlhan Kaya)

Bu ve buna benzer çalışmaları okuduğunuzda CBS yazılımlarını programcıların tasarladığını; ancak CBS işini yapanların Coğrafyacılar olduğunu anlamak hiç zor olmayacaktır. YALNIZ burda şu acemiliği yapmayalım; Coğrafya ve alt ana dalı (sistematik bilişim araştırma yöntemleri olarak kabul görür) Coğrafi Bilgi Sistemleri öyle tek bir dal olarak yorumlanmamalı, tartışılırken alt dallardan bahsedilmelidir. CBS bilddiğiniz gibi Coğrafya dışında birçok alanda kullanılan ve Coğrafyacıların ilgi alanı dışında da hizmet verebilen çok yönlü bir alandır. Bizim burada vurgulamak istediğimiz Coğrafi olayların CBS ya da alt dallarıyla (KBS-Kent Bilgi Sistemleri, Afet Bilgi Sistemleri vs.) Coğrafyacılar tarafından modern bir şekilde işlenmesini teşvik etmektir. Size katıldığım bir nokta da "kopyala-yapıştır" felaketinin çok yaygınlaşması ve bu felaketin görmezden gelinmesi. Teşekkürler ...

canarp
VIP Üye

Performans: 56
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 12 Mart 2011, 22:22:36 »

Aslında CBS'nin tam olarak uygulanamamasında anketteki seçeneklerin hepsinin de payı var. Coğrafya Bölümleri 1980 sonrası dönemde maalesef eski ihtişamlı günlerini kaybetmiş durumda bunda işaretlediğim seçeneğin büyük bir payı var. Hele ben bile CBS programı bilmeyen bir coğrafyacı olarak diğer seçeneklerin de payını göz ardı etmemek gerekir. Aslında bir klasik düşünce (ne gerek var canım bir de CBS mi çıkattınız başımıza zaten 9.sınıf konusu yetişmiyor) var bunu yok edemiyoruz.En azından bir kısım coğrafyacılar bilgisayar kullanımında bilgi eksikliğine sahip.Ama Milli eğitimde son 3-5 yılda birçok coğrafyacı atandı. Bunun çoğu da genç, yeni mezun ve en azından bilgisayarlı yetişmiş  durumda. Fakat zihniyet değişmemiş vaziyette. Buna da Üniversiteler ile diğer kurumlar arasındaki irtibatsızlık sebep oluyor. Bize İstanbul Üniversitesinde hocalarımız anlatırdı. Devlet Planlama Teşkilatında (ki kuruluşunu 11.sınıfta kitaptan anlatıyoruz.) coğrafyacılar çalışırmış.Aslında şu olay var Coğrafya bölümünden mezun olanların öğretmenlik dışındaki istihdamının arttırılması düşünülüyorsa ki amaç bu olsa gerek. Nasıl mimar ve mühendislerin Autocad gibi bir programı bilmeleri mecbursa bütün coğrafya bölümü mezunlarına da bir CBS programının verilmesi gerekir. Ama her üniversitedeki mezunlara. Mevcut coğrafyacıların çoğunluğunu ben de dahil olmak üzere öğretmenler oluşturduğu için bunun da çaresi üniversitelerle MEB'in ortaklaşa zorunlu olacak şekilde bir hizmet içi eğitim programında gözüküyor. İnşallah bunlar için en azından mezun olacakların istihdamı için geç kalınmamıştır.Yoksa denildiği gibi bizim işimizi maalesef Mühendisler yapıyor ve yapacak gözüküyor. Mühendislerin yerine bizim yani mezun olacakların yapması için de Bölümlere bir an evvel EA( bu daha mantıklı) ya da SAYISAL(ortak alan)dan mezun alınmaya başlanmalıdır.İnşallah yararlı olmuşumdur.Bu arada ben de CBS programı öğrenmek isteyen bir öğretmenim yani klasik düşünceye sahip değilim.

Ahmet Şişman Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi Coğrafya Öğretmeni
kor_tv
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« Yanıtla #14 : 12 Mart 2011, 22:26:56 »

Aslında CBS'nin tam olarak uygulanamamasında anketteki seçeneklerin hepsinin de payı var. Coğrafya Bölümleri 1980 sonrası dönemde maalesef eski ihtişamlı günlerini kaybetmiş durumda bunda işaretlediğim seçeneğin büyük bir payı var. Hele ben bile CBS programı bilmeyen bir coğrafyacı olarak diğer seçeneklerin de payını göz ardı etmemek gerekir. Aslında bir klasik düşünce (ne gerek var canım bir de CBS mi çıkattınız başımıza zaten 9.sınıf konusu yetişmiyor) var bunu yok edemiyoruz.En azından bir kısım coğrafyacılar bilgisayar kullanımında bilgi eksikliğine sahip.Ama Milli eğitimde son 3-5 yılda birçok coğrafyacı atandı. Bunun çoğu da genç, yeni mezun ve en azından bilgisayarlı yetişmiş  durumda. Fakat zihniyet değişmemiş vaziyette. Buna da Üniversiteler ile diğer kurumlar arasındaki irtibatsızlık sebep oluyor. Bize İstanbul Üniversitesinde hocalarımız anlatırdı. Devlet Planlama Teşkilatında (ki kuruluşunu 11.sınıfta kitaptan anlatıyoruz.) coğrafyacılar çalışırmış.Aslında şu olay var Coğrafya bölümünden mezun olanların öğretmenlik dışındaki istihdamının arttırılması düşünülüyorsa ki amaç bu olsa gerek. Nasıl mimar ve mühendislerin Autocad gibi bir programı bilmeleri mecbursa bütün coğrafya bölümü mezunlarına da bir CBS programının verilmesi gerekir. Ama her üniversitedeki mezunlara. Mevcut coğrafyacıların çoğunluğunu ben de dahil olmak üzere öğretmenler oluşturduğu için bunun da çaresi üniversitelerle MEB'in ortaklaşa zorunlu olacak şekilde bir hizmet içi eğitim programında gözüküyor. İnşallah bunlar için en azından mezun olacakların istihdamı için geç kalınmamıştır.Yoksa denildiği gibi bizim işimizi maalesef Mühendisler yapıyor ve yapacak gözüküyor. Mühendislerin yerine bizim yani mezun olacakların yapması için de Bölümlere bir an evvel EA( bu daha mantıklı) ya da SAYISAL(ortak alan)dan mezun alınmaya başlanmalıdır.İnşallah yararlı olmuşumdur.Bu arada ben de CBS programı öğrenmek isteyen bir öğretmenim yani klasik düşünceye sahip değilim.
Hocam hassasiyetiniz için çok teşekkür ederim; çok yapıcı açıklamalar bunlar. Saolun...

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic