Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tarım ürünü çeşitliliğinin nedenleri nelerdir?  (Okunma Sayısı 9589 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 28 Kasım 2008, 18:25:05 »

Değerli meslektaşlarım 12 sınıf coğrafya kitabının 62 sayfasındaki Etkinlikte Ege Bölgesi ile ilgili verilen bilgilerden biri şu "Ege ovalarının verimli olması nedeniyle bu ovalarda tarım ürünü çeşitliliğnin fazla olması". Değerli meslektaşlarım ürün çeşitliğinin nedeni sizce bu mudur? Kitaplarda verilen bilgiler ne kadar güvenilirdir?
Yine aynı sayfada Güneydoğu Anadolu Bölgesiyle ilgili verilen bilgilerden biri de şu; "Türkiye'nin petrol üretim bölgesi olması" , değerli meslektaşlarım sizlerde bilrsiniz ki petrol üretilmez yeraltından çıkarılır.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
ugur19
Moderator

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 28 Kasım 2008, 19:55:52 »

Kıraç Hocam kesinlikle haklısınız.Bir örnekte benden olsun.12. sınıf kitabımızın 5. sayfasında ekstrem olayların sınıflandırılmasıyla ilgili tabloda Klimatolojik Karakterli Ekstrem Olaylar ile Hidrolojik Karakterli Ekstrem Olaylarla ilgili olarak yağış ve kuraklık klimatolojik olayların dışında verilmekte.Hidrolojik ekstrem olaylar sınıflandırılmasına dahil edilmekte.Aşırı sıcak ve soğuk klimatolojik sınıflamada iken  aşırı yağış ve kuraklık hidrolojik olaya dahil edilmekte.Konu sonunda yer alan değerlendirme sorularından birinde ise şöyle bir ifade vardı.Hangisi klimatolojik karakterli ekstrem olay değildir diye soruyor ve seçeneklere bu kez aşırı yağışı dahil ederek bu defa klimatolojik olay olarak gösteriyor.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 28 Kasım 2008, 20:08:27 »

Bir çelişki de ben bulayım; sayfa 72 " cumhuriyetin ilk yıllarında demiryolu yapımına önem verilirken, karayolu yapımında büyük ilerlemeler kaydedilememiştir."
sayfa 74 " cumhuriyetin ilk yıllarında karayolu yapımına önem verilmiştir. Bunun sonucunda 1938 yılında karayolu uzunluğu 38800 km ye ulaşmıştır.
kartoğraf
VIP Üye

Performans: 379
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 28 Kasım 2008, 20:08:51 »

Kıraç Hocam kesinlikle haklısınız.Bir örnekte benden olsun.12. sınıf kitabımızın 5. sayfasında ekstrem olayların sınıflandırılmasıyla ilgili tabloda Klimatolojik Karakterli Ekstrem Olaylar ile Hidrolojik Karakterli Ekstrem Olaylarla ilgili olarak yağış ve kuraklık klimatolojik olayların dışında verilmekte.Hidrolojik ekstrem olaylar sınıflandırılmasına dahil edilmekte.Aşırı sıcak ve soğuk klimatolojik sınıflamada iken  aşırı yağış ve kuraklık hidrolojik olaya dahil edilmekte.Konu sonunda yer alan değerlendirme sorularından birinde ise şöyle bir ifade vardı.Hangisi klimatolojik karakterli ekstrem olay değildir diye soruyor ve seçeneklere bu kez aşırı yağışı dahil ederek bu defa klimatolojik olay olarak gösteriyor.
teşekkürler köksal hocam, bu çelişki benim de dikkatimi çekmişti
TUĞŞAT
Üye
**

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 29 Kasım 2008, 07:23:02 »

teşekkürler hocam, bu çelişkiler  dikkatimizi 4 senedir çekiyor ama sanırım büyüklerimizin!!!! mantığı; göç yolda dizilir mantığı ........ Vay kervan - kervancının haline.......
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 01 Aralık 2008, 14:08:46 »

Kıraç hocam ilk mevzuda haklısınız ama, "petrol üretimi" kavramı kullanılmaktadır.

http://www.pigm.gov.tr/
http://www.petrol.itu.edu.tr/documents/turkiyedepetrol.html

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 01 Aralık 2008, 14:46:47 »

Petrol üretimi kavramı bence eğreti durmuyor. çünkü atıl durumdaki bir yeraltı kaynağını kullanım haline gitiriyorsunuz. bir üretim faaliyeti olarak düşünmek tuhaf olmaz.
Ege'deki toprağın tarım ürününe etkisine de tabi kesinlikle verimli toprak ürün çeşitliliğini artırır. çünkü her bitki her toprakta yetişmez. verimli toprak demek daha fazla tarım ürününe hitap etmek demek. Çukurovada bu duruma güzel bir örnek. Ama Ege bölgesindeki iklim şaratlar ve hattı yeryüzü şekillerinin durumuda (özellikle iklim) tarım ürünün çeşitliliğinin nedenleridir. tek bir faktör gibi telaffuz etmek sanırım sakıncalı olan nokta. '' Ege bölgesindeki verimli toprak bölgemizde tarım ürünün çeşitliliğini arttıran faktörlerden biridir.'' sanırım daha uygun bir cümle olur.
Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 01 Aralık 2008, 17:49:00 »

Kıraç hocam ilk mevzuda haklısınız ama, "petrol üretimi" kavramı kullanılmaktadır.

http://www.pigm.gov.tr/
http://www.petrol.itu.edu.tr/documents/turkiyedepetrol.html
Sayın hocalarım sanırım kavram kargaşası yaşanmakta bu konuda. Üretim kelime anlamı olarak hiç bir yeraltı zenginliği için kullanılmamalıdır. Yerletı zenginlikleri üretilmez ancak çıkartılır yeraltından elde edilir. Siz petrolu yada kömürü yeraltından nasıl üretebilrsiniz ki? Bu mümkün değil, yeraltından petrol çıkarımını üretim olarak değerlendirmek doğru değildir. Petrol için üç farklı kavram kullanabiliriz. Arama, çıkarma ve işleme. İşte sizin üretim dediğniz ancak işleme noktasında geçerli yani petrol hammmade olarak rafineriye gelir burda türevlerine ayrılır( benzin, mozot ve fuel-oil gibi) ve üretim gerçekleşir.Yoksa yeraltından çıkarma üretim değildir. Kavramları doğru kulanmak gerekir diye düşünyorum..
Göksel hocam afınıza sığınırak yazdıklarınıza biraz izahatlar yapacağım. Öncellikle petrol yada hehangi bir yeraltı kaynağı için "atıl" kavramını kulanmak doğru değildir. Değerli hocam hele ki stratejik bir hammade olan petrolu atıl olarak değerlendirmek hiç doğru değildir. Uğruna ülkelerin işgal edildiği, savaşların çıktığı hem sanayinin hammadesi hemde en önemli enerji kaynağı olan petrol atıl olarak değerlendirilmemelidir.
Yine ege ovalarındaki toprakların vermililiği konusunda toprak verimliliği ürün çeşitliliğinden çok verim üzerinde etkildir. Toprak verimliyse üretim artar. Sizinde söylediğniz gibi iklim ve yerşekilerinin çeşitliliği ürün çeşitliliği konusunda daha çok önemlidir. Türkiye'de bitki çeşitliliğinin en fazla olduğu bölge karadeniz burdaki bitki çeşitliğini toprak verimini bağlayabilrmiyiz? hayır. En önemli neden yağış ve sıcaklık koşuları ile yerşekilleridir. Yine başka bir örnek zeytin ege kıysında yoğun olarak yetişiyor ama biz zeytini çoruh nehri vadisinde  ve Gaziantep  yöresinde de görüyoruz. Burlarda zeytinin yetişmesi toprak koşularına değil iklim koşullarına bağlıdır.
Değerli hocalarım kavramları yerine ve amacına en uygun kulanmak hem doğru bilgi öğretmede hem coğrafya biliminde çok önemli bir konudur. Bakın yine 12. sınıf kitabımızın 69. sayfasında şöyle bir açıklama var: "Anadolu tarihine baktığımızda , kıyılarımzda kurulan güçlü devletlerin ortak özellikleri denizcilikte çok gelişmiş olmalarıdır. Bu devletler inşa ettikleri büyük "tekneleri" ticaret, keşif ve savaş amaçlı olarak kullanmış olmalarıdır. Sayın hocam tekne kavramı o dönem için kullanılan bir kavram ve deniz taşıtı değil. Tekne, metal gemiler  devreye girdikten sonra ortaya çıkan bir kavramdır. Sizlerde biliyorsunuzki o dönemlerde Akdeniz'in sedir ormanları kesilerek kalyon yada kadırga adı verilen ahşap gemiler yapılmıştır.
Hepinize iyi çalışmalar..

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 01 Aralık 2008, 18:16:09 »

Sayın Kıraç,
 Üretim kavramını sözcük düzeyinde dar anlamda kullandığınızı düşünüyorum. Bu haliyle haklı da olabilirsiniz.

Üretim (İstihsal - TDK) : İnsanların, toplumun varlığı ve gelişmesi için gerekli olan nesneleri sağlamak üzere, amaçlı etkinlikleriyle doğal çevrelerini değiştirmeleridir. 

Üretim (Production - Orhan Hançerlioğlu, Remzi Kitapevi) : İnsanın var olabilmesi için doğayı değiştirmesi ve doğayı değiştirirken kendini de değiştirmesi süreci...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 01 Aralık 2008, 18:23:27 »

Smiley  Kıraç Hocam gerçekten hoş bir üslüpla uzun uzadıya fikirlerinizi açıklamışınız tebrik ederim bu konuda. Bende sizi incitmeden tekrar açıklama yapma isteği duydum.

PETROL ÜRETİMİ: Bu biraz üretim kavramına nasıl anlam yüklediğinizle ilgili. Üretim (imalat) : bir ham maddeyi veya yarı mamülü işleyerek bir sanayi ürünü, bir mal üretme işlemlerinin bütününe denir. Petrol G.Doğuda ham olarak çkıyoyor, batman rafinerisinde türevlerine çevriliyor. sanırım bu bir üretim faaliyeti  bende üreticiyim hizmet üretiyorum. Yeraltından ham olan petrolü çıkarmak bile bir üretim. var olmayan kullanılmayan bir şeyi kullanılabilir hale getiriyorsunuz. Atıl kelimesine gelince bilmiyorum anlatım bozukluğu yönünden doğrumudur ama yerin altında rezerv halinde bulunan petrolü katsetmiştim.
Ege Bölgesi'nde toprak verimliliğinin tarım ürünü çeşitliliğini etkileme durumunuda ikkat ederseniz tek faktör olarak değil faktörlerden biri olarak söyledim. diğerlerinin altınıdaçizdim. ama yine söylüyorum. Verimlilğin yanında tarım ürünleri çeşitliliğini de etkiler.
Her tarım ürünü her türlü toprakta yetişemez. toprağın verimli olması mineral ve umus bakımından toprağın zangin olması demek. buda o toprakta yetişebilecek tarım ürünü alternatifinin fazla olması anlamına gelmektedir.
Bu durumu bsit bir örnekle açıklıyayım: iklim koşulları sulama imkanları aynı olan bir yerde bizzat tanıdığım bir çiftçi hem patates, hem tahıl gurubu hemde baklagil yetiştiriyor. ama başka bir tarlada sadece tahıl yetiştirebiliyor. bu iki tarlada ürünün az yada fazla olmasını sanırım toprağın verimliliği ile açıklıyabiliriz.

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic