Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Şubat Ayı Neden 28 Çeker?  (Okunma Sayısı 21711 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ferhatca80
Uzman Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Balıkesir

Site
« : 02 Kasım 2011, 22:52:18 »

Bugün kullandığımız takvimin kökeni, Roma İmparatoru Julius Caesar’ın, Mısırlı astronomi bilgini Sosigenes’e yaptırdığı “Julyen” takvimi. Bu takvime göre bir yıl 365 gün sürer ve her yıldan 6 saat artar. Artan bu saatler her 4 yılda, bir gün eder ve yıla eklenir. Böylece bir yıl, 4 yılda bir 366 güne çıkar. Ne var ki 366 sayısı 12′ye tam olarak bölünmediğinden bazı ayların 30 bazı ayların da 31 çekmesi uygun görülür. Julyen takviminde yılbaşı, mart ayındadır ve buna göre şubat, yılın en son ayıdır. “July” olarak bilinen temmuz ayı, Julius Caesar’ın adını taşır ve 31 gün sürer. Caesar’dan sonra yaşayan bir başka Roma İmparatoru Augustus da kendi adını bir aya verir. Ne var ki ağustos (Augustus’un adından) ayının 30, Caesar’ın adını taşıyan temmuz ayının 31 çekmesini haşmetine yakıştıramayan İmparator Augustus, kendi adıyla anılan ayın da 31 gün sürmesini emreder. Bunun üzerine astronomlar, yılın son ayı olan şubattan bir günü alıp, ağustos ayına ekler. Böylece 30-29 gün döngüsü yaşayan şubat ayı 29-28 gün olarak belirlenir.
c.soyal
Uzman Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

hayat mavidir.

« Yanıtla #1 : 03 Kasım 2011, 12:13:53 »

açıklama doğru ama direk sorunun yanıtı bu değil.şubat ayı neden 30 değil 28 olur denilince yanıt böyle olmaz.

hayatı/ ben hep/ mavi sanmıştım/ bilmedim ki / laciverte beyaz katmışlar.
ferhatca80
Uzman Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Balıkesir

Site
« Yanıtla #2 : 03 Kasım 2011, 14:32:02 »

açıklama doğru ama direk sorunun yanıtı bu değil.şubat ayı neden 30 değil 28 olur denilince yanıt böyle olmaz.

Biraz daha açıklarmısınız sayın hocam..!
nil gül
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 03 Kasım 2011, 15:10:03 »

yörünge şeklinin soncudur...yörüngesinde yol alan dünyanın yörüngesinin şekli itibarı ile güneşe yakın olduğu  dönemde hızı artar. kısaca şubat ayı kısalır... 
MLM
Uzman Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 03 Kasım 2011, 15:13:48 »

açıklama için teşekkür ederiz.
lise öğrenciliğimde,derslerde "yörüngenin elips olmasıyla alakalı" olarak bu durumdan bahsedildiğini bir kaç defa duydum.
asla aklıma mantığıma uygun düşmezdi bu durum.

şubat ayının 28 olmasının sebebini yörüngenin elips olmasıyla ilişkilendirmek yanlıştı bence ve ilişkilendiriliyorsa yine yanlış.
MLM
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 03 Kasım 2011, 15:16:56 »

yörüngenin elips olmasıyla şubat ın 28 çekmesi arasında ilişki kurmak yanlış.

o zaman, 30 çeken aylarda dünya güneşe yaklaşıyor, 31 çeken aylarda uzaklaşıyor gibi bir mantık çıkmaz mı?

takvimi, hocamızın yukarıda açıkladığı üzere bir insanoğlu ayarlamış.başka bir insanoğlu da kendine göre düzenlemiş.
yörüngenin elips olmasıyla ilişkilendirilerek takvimin düzenlenmediği açık.
ugur19
Moderator

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 03 Kasım 2011, 15:25:32 »

yörünge şeklinin soncudur...yörüngesinde yol alan dünyanın yörüngesinin şekli itibarı ile güneşe yakın olduğu  dönemde hızı artar. kısaca şubat ayı kısalır... 

Peki hocam Dünya'nın Güneşe en yakın olduğu tarih 3 Ocaktır.Yörünge hızı en fazla Ocak ayındadır.O halde neden Ocak değil de Şubat 28 gündür?Takvim tamamen beşeri bir unsurdur.İnsanların ayarlamasıyla Aylar ve gün sayıları oluşturulmuştur.Ama ÖSYM halen yörünge şeklini alıyor.o da ayrı bir çelişki...

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
nil gül
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 03 Kasım 2011, 15:44:34 »

yeni ayın doğuşu ve batışı arasına geçen süre şubat ayı için 28 gündür bu kısalmanın nedeni dünyanın artan hızıdır oysa anı dünya 4 temmuzda güneşe yaklaştığında hızı yavaşlar yeni atın doğumu gecikir artan süre temmuz ağustos aylarının sonuna eklenir en önemli sonuçta eylül ekinoksunun iki gün gecikmesidir. astronomi bilgini Sosigenes bunu biliyordu
süper tornado
Deneyimli Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 03 Kasım 2011, 22:36:17 »

Kesinlikle batılıların uyduruk bazı bilglerini insanlarımıza bilim diye yutturuyoruz.Takvimi insanlar yapmıştır.Elips şeklindeki yörüngesideki hızı değişir ,günde aldığı yol belli, bir dönüşlük süresini bölmek ,aralığını belirmek insanların yaptığı bir iştir.En yakın olduğu zamanda hızı artıyor,ama ocak değil şubat kısalıyor,en uzak olduğu zamanda yörüngeki dönüş hızı azalıyor ama bir sonraki ay 31 oluyor,sonbahar ekinoksuna iki gün gecikmeyle giriyor.6 saat 4 yılda bir gün olarak ekleniyor, kim ekliyor insalar,dünya elips şeklindeki yörüngesini 4 yılda bir bir gün uzatmıyor veya dönüş hızını değitirmiyor.
MLM
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 04 Kasım 2011, 14:45:51 »

Kesinlikle batılıların uyduruk bazı bilglerini insanlarımıza bilim diye yutturuyoruz.Takvimi insanlar yapmıştır.Elips şeklindeki yörüngesideki hızı değişir ,günde aldığı yol belli, bir dönüşlük süresini bölmek ,aralığını belirmek insanların yaptığı bir iştir.En yakın olduğu zamanda hızı artıyor,ama ocak değil şubat kısalıyor,en uzak olduğu zamanda yörüngeki dönüş hızı azalıyor ama bir sonraki ay 31 oluyor,sonbahar ekinoksuna iki gün gecikmeyle giriyor.6 saat 4 yılda bir gün olarak ekleniyor, kim ekliyor insalar,dünya elips şeklindeki yörüngesini 4 yılda bir bir gün uzatmıyor veya dönüş hızını değitirmiyor.

evet hocamız ile aynı fikirleri paylaşıyorum.bu durum yukarıda yazdıklarımdan da anlaşılabilir.

bir de şunu eklemek lazım: elips yörüngede, dünya nın hızının sürekli aynı olmadığı açıktır.
ancak, yörüngede dönüşünü tamamlarken, en yakın konumuna varıncaya kadar, dünyanın hızının sürekli artabileceği, uzaklaşırken de sürekli azalabileceği düşünülmelidir. yani atıyorum 3 ocağa kadar sürekli yakınlaştığı için hızı da sürekli olarak artacaktır. o zaman 4 temmuzdan 3 ocağa kadar ay sürelerinin sürekli kısalması, 4 temmuzdan 3 ocağa kadar da sürekli uzaması lazım.

bir de periyotlar kanunu na bakmak lazım.
bmyıldız
Deneyimli Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 11 Kasım 2011, 21:17:06 »

çok güzel biir konuya değinmişsiniz bende bunu öğrencilerime açıklarken bocalıyordum kendim mantığını kuramadığım sadece kalıplaşmış bir bilgiyi onlara öğretmek beni çok yoruyor. Bu durum gibi daha bir çok şey var bence artık coğrafyanın bu düz mantık durumlarından sıyrılmak lazım, hayatın içinde olan bir ders ancak bu kadar soyutlaştırılır diye düşünüyorm.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic