Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: ÖNEMLİ ! Kaynaştırma öğrencilerinin başarılarının değerlendirilmesi ?  (Okunma Sayısı 3275 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
SEDATOYKU
VIP Üye

Performans: 226
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 16 Haziran 2011, 19:43:23 »

Orta öğretim kurumlarındaki kaynaştırma öğrencilerinin sınıfta bırakılamayacağı "Başarısız" sayılamayacağı konusunda belgisi olan veya bu konu ile ilgili yaşadığı bir tecrübe olan arkadaş varsa lütfen yazsın.
flora22
VIP Üye

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 17 Haziran 2011, 13:32:29 »

Liselerde Kaynaştırma Eğitimine tabi öğrencilerin sınıf geçme durumları konusunda bizlere en yardımcı olacak resmi yazı, MEB. Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 02/09/2008 tarih ve 2008/60 sayılı genelgesinin 5. Maddesidir.

MADDE-5) İlköğretim okullarında kaynaştırma yoluyla eğitimlerini sürdüren öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmamakta olup; ortaöğretim kurumlarında ise bu öğrenciler bulundukları okul/kurumun sınıf geçme ve sınav yönetmeliğine göre değerlendirilmektedirler.
 Bundan da anlaşılacağı üzere İlköğretimlerde öğrenciler sınıfta bırakılmazlar. Ancak Ortaöğretim öğrencileri Sınıf Geçme Yönetmeliğine göre sınıfta kalabilirler.
SEDATOYKU
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 17 Haziran 2011, 17:56:13 »

Ben de öyle biliyorum flora Hocam. Dün itibariyle okul rehberlik servisi öğrenciyi geçirmem, geçirmemiz  konusunda zorlama yapmaya çalıştı. Bir sıkıntı olacağı, başımın ağrıyacağı şeklinde örtülü tehditler de bulunuldu. Benden başka tüm öğretmenler son anda öğrenciyi geçirmişler... elimde değiştirilmiş karneler var... şimdi ben, bu durumu şikayet konusu yapmayı düşünüyorum...
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 18 Haziran 2011, 10:35:06 »

Ben de öyle biliyorum flora Hocam. Dün itibariyle okul rehberlik servisi öğrenciyi geçirmem, geçirmemiz  konusunda zorlama yapmaya çalıştı. Bir sıkıntı olacağı, başımın ağrıyacağı şeklinde örtülü tehditler de bulunuldu. Benden başka tüm öğretmenler son anda öğrenciyi geçirmişler... elimde değiştirilmiş karneler var... şimdi ben, bu durumu şikayet konusu yapmayı düşünüyorum...

hocam arkadaşın belirttiği gibi sınıf geçirme zorunluluğun yoktur.Rehberlik servisiniz bu konuda yanlış baskı kurmuş.
   Fakat şikayet konusu yapmadan önce bu öğrencinin BOP VE BEP planlarını günlük planlarını yapmış olman gerektiği ve bu öğrenciye uyguladığın sınavları bu plana göre yaptığını ispatlaman lazım.ayrıca bu çocukların bu planlardan başka bir sürü takip çizelgeleri var. Bunların hepsini nizami yapmış san şikayet de bulun.Yoksa kendin kazdığın kuyuya düşme.Saygılar.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
SEDATOYKU
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 18 Haziran 2011, 12:24:13 »

Marzuba hocam bilgilendirme için teşekkürler. BOP ve BEP planlarını bizim yapmamız mı gerekiyor? Yoksa uzmanlar (RAM veya Okul Rehberlik servisi uzmanları) tarafından mı yapılması gerekiyor? İlgili yönetmeliği incelediğim de bu planların uzmanlar tarafından hazırlanması gerektiği şeklinde bir sonuç çıkardım. yanılıyor muyum? Ayrıca kaynaştırma öğrencisinin verildiği sınıfların mevcudunun 35'i geçmemesi gerekiyor. bizim sınıflar 45-48 kişi... Özel öğretim yönetmeliği sadece öğretmene mi sorumluluk veriyor? Rehberlik servisi ve okul idaresi gerekli şartları yerine getirmeden, tüm sorumluluğun ders öğretmenine verilmesi mümkün mü?
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic