Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Okullar Belediyelere Devredilicek !!!  (Okunma Sayısı 4761 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hasanoğlan
VIP Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 25 Haziran 2009, 21:17:05 »

Nimet Çubukçu'dan çok şeyler bekleyen arkadaşlara bir haberim var.3 yıl önce de " Kamu Yönetim Reformu " ile gündeme gelmişti.Okullar ve hastanelerin il özel idarelerine devredilmesi düşünülüyordu.Cumhurbaşkanı A. N. Sezer bu kanunun birçok maddesini veto etmişti.Fakat hükümet bu konuda hiçbir zaman geri adım atmadı.
     Bu ay, bir memur sitesinde çıkan bu habere  göre de demek ki çalışmalar hızla devam ediyor.Önümüzdeki süreçte iyi okullar ve hastaneler özelleştirilecek, kalanlar ise yerel yönetime (İl Özel İdareleri veya Belediyelere) devredilecek, öyle görünüyor.

Okullar Belediyelere Devredilicek

Milli Eğitimde tartışılan politikalara bir yenisi daha eklenecek gibi... Çiçeği burnunda Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu üzerinde çok konuşulacak bir karara imza atmaya hazırlanıyor. Okulların valiliklerin elinden alınarak siyasi otoriteye bağlı olan yerel yönetimlere devredilmesi planlanıyor.

HAZIRLIKLAR GİZLİLİKLE YÜRÜTÜLÜYOR

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, göreve başlamasının ardından bakanlığın teşkilat yapısında radikal bir değişikliğe gitme kararı aldı. Çubukçu, Valiliklere bağlı olarak çalışan okulların artık belediyelere bağlı olarak çalışmasına ilişkin yeni bir teşkilat yapısı oluşturulmasını istedi. Bakanlık içerisinde yeni bir organizasyon modeli hazırlanması için talimat veren Bakan Çubukçu, söz konusu çalışmanın ise büyük gizlilik içinde yapılması emrini verdi.

VALİLİKLERDEN BELEDİYEYE

Bu çerçevede okullara da 29 Mayıs’ta 230/2589 sayılı bir yazı gönderen Bakanlık, Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında okullardan iki gün içerisinde bir rapor hazırlamalarını istedi. Söz konusu yazıda, söz konusu raporun “bakanlığımızın kapasitesinin artırılması ve teşkilat yapısının yeniden organize edilmesi için oluşturulacak alternatif modellerin oluşturulmasına yönelik” olması istendi. İstenilen raporda ayrıca “eğitim hizmetlerinin yerel yetkililere devredilmesi” konusunun ilk konu başlığı olması gerektiği de vurgulandı. Bakanlık, okullardan istediği raporda yer alması gereken diğer konu başlıklarını da şu şekilde bildirdi:
   -Finansman ve kaynakların etkin kullanımı.
   -İç kontrol ve denetim mekanizmalarının güçlendirilmesi.
   -İzleme ve değerlendirme mekanizmalarının güçlendirilmesi.
   -Bakanlığımızın merkez ve taşra teşkilatları için Roller, Sorumluluklar ve Görev Kodlarının Belirlenerek İhtiyaçlara Göre Yeniden Tanımlanması.
   -Eğitim olanaklarının rol ve sorumluluklarının Türkiye’deki eğitim hizmetlerinin ihtiyaçlarına göre yeniden tanımlanması.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür,
Ve bir orman gibi kardeşçesine
rhturk
VIP Üye

Performans: 627
Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« Yanıtla #1 : 25 Haziran 2009, 21:24:14 »

MEB Okulları Belediyeye Devrediyor" İddialarına Yalanlama
BASIN AÇIKLAMASI--11/06/2009

11.06.2009 tarihinde ANKA tarafından 'MEB'den radikal karar' başlığı ile servise konulan ve okulların belediyelere bağlanacağı iddiasını taşıyan haberlerle ilgili aşağıdaki açıklama yapılmıştır:

Her şeyden önce söz konusu haber yanlış ve çelişkilerle doludur.  Haberde atıfta bulunulan 230/2589 sayılı yazının içeriği ile haberin başlığı arasında herhangi bir bağlantı yoktur. Haberde adı geçen yazıda, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Avrupa Birliği ile yürüttüğü ve kısa adı MEBGEP olan Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi'nden bahsedilmekte ve proje iş tanımında yer alan politika bileşeni faaliyetleri arasında 'Eğitim Hizmetlerinin Yerel Yetkililere Devri' ifadesi yer almaktadır. Bu ifadeden okulların belediyelere devredileceği sonucunun nasıl çıkarıldığı anlaşılamamıştır. Bakanlığımız, daha önce de elindeki birçok yetkiyi taşra teşkilatlarına devretmiştir. Yeni yapılanma çerçevesinde de bu yönde çalışmalarını sürdürecektir.

Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okulları belediyelere devretmesi gibi bir çalışması bulunmamaktadır. Bakanlığımız sadece belediyelerin eğitime yaptıkları ya da yapacakları katkı anlamında her türlü çalışmaya destek vermekte ve bu kapsamda işbirliği gerçekleştirmektedir.  

Asılsız bir iddia içeren bu haberle, kime, nasıl bir mesaj verilmek istendiği merak konusudur.  
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

MEB

C o ğ r a f y a     a y a k l a     y a z ı l ı r ..
hasanoğlan
VIP Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 25 Haziran 2009, 21:53:19 »

'Eğitim Hizmetlerinin Yerel Yetkililere Devri'

Mesele zaten Meb'in inkar etmediği yukarıdaki cümlede.Birçok kişinin hatırlayacağı gibi Kamu Yönetim Reformu ile eğitim ve sağlık hizmetleri yerel yönetimlere devredilecekti (5 ve 10 yıllık süreçler içerisinde).Bunun ilk pilot uygulamasını AB projesi adı altında MEBGEP'lerde ilk adımı atıyorlar.
     Haber 2 haftalık ve yalanlama da yapılmış, fakat bu Kamu Yönetim Reformunun tam amacına uygun bir düzenleme.Temel anlayış eğitim hizmetlerinin yerel yönetimlere devredilmesi. Bakanlığın ve valiliğin bu işlerden çekilmesi.Kadroya alma, tayin ve diğer bütün özlük işlerin yerel yönetimlerce yapılması.
     Türkiye'de herkes Bakanlıklara ulaşamaz, fakat yerel yönetimlere ulaşmak çok daha kolaydır.Torpil işlerini de düşünürsek bu düzenlenin ülkemize birşey getirmeyeceği açıktır.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür,
Ve bir orman gibi kardeşçesine
lesmer3366
VIP Üye

Performans: 51
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 26 Haziran 2009, 19:04:15 »

İlginç bir yaklaşım. AB Uğruna Olmalı!!!
1. Belediye deyince vatandaşın ve benim aklıma  laçkalık, yapılıp bozulan altyapı, yandaşları işe alma, İsraf,  kanunsuzluk vs vs geliyor. (Eğitim işini de alırlarsa varın siz düşünün neler olacağını)
2. Bu işe eminim en çok Bölücü düşünceleri olan federasyon, özerklik, isteye belediye başkanları sevinir. İdeolojilerini  gerçekleştirmek, bölücülüğü yeni nesillere daha iyi aktarmak ve ileride meydana gelebilecek, federasyonun!!! (Kuzey Irak daki gibi)  geleceği için sistemi tepe tepe kullanacaklardır. (Tabiki öğretmen kadrosu, yönetici kadrosu, ders programları, vs vs. ona göre şekillendirilecektir.
3. Hani bir söz vardı; Birisi vaktiyle(Yanılıyor olabilirim)  "Şu okullar olmasa maarifi ne güzel idare ederim"" gibi birşeydi galiba. Tam da bu söze  uyan bir icraat. O zaman Milli Eğitim Bakanlığını ve kadrolarını da belediyelere devredelim. Hatta kaldıralım.
4. Bu sistem Eğitimin Milli Olma özelliği ile çelişir. (Eğitimin Federalleştirilmesi-Yerelleştirilmesi)
5. Ve nihayet TÜRKİYE'NİN FEDERAL YAPIYA KAVUŞTURULMASI (Bölge kalkınma ajanslarıyla bu işe de başlandı)
6. Ondan sonra?Huh?Huh?Huh?Huh?? Huh?Huh?Huh?Huh?? Huh?Huh???
lesmer3366
VIP Üye

Performans: 51
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 26 Haziran 2009, 19:10:45 »

Eğer Doğruysa bu iş çok kargaşaya yol açar ve istismar edilir diyorum.
engo1907
Deneyimli Üye

Performans: 56
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 26 Haziran 2009, 21:54:15 »

söylenilenler gerçekleşecek olan şeyler.Kendi görev yaptığım ilin milli eğitim müdür yardımcıları bile bunun gerçekleşeceğini söylüyor.Bugün olmassa 5-10 yıl içinde olacak olan bir şey bu.

Bir gün herkes fenerbahçeli olacak...
soner1577
Üye
**

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 02 Temmuz 2009, 16:32:10 »

belediye başkanını yalayanları işi kebap olur öyleyse
böyle bir uygulama türk eğitim sistemine en büyük darbe olur
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 02 Temmuz 2009, 17:47:47 »

Şu an için böyle bir uygulama ülkenin bölünmez bütünlüğüne bir darbedir diye düşünüyorum.Bence pek mümkün görünmüyor.Ama çook uzaklardan birileri isterse bilemem!!!!!!!!!!
megane
Uzman Üye

Performans: 31
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 02 Temmuz 2009, 17:54:53 »

Şu an için böyle bir uygulama ülkenin bölünmez bütünlüğüne bir darbedir diye düşünüyorum.Bence pek mümkün görünmüyor.Ama çook uzaklardan birileri isterse bilemem!!!!!!!!!!

"Çook uzaklardan" kimsenin böyle bir şey isteyeceğini zannetmiyorum..
Ayrıca bakanlık resmi olarak "YALANLADIKTAN" sonra neden hala tartışıyoruz ki!!!!

Ne olursan ol kendin ol, özgün ol.. MEGANE II HB
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 02 Temmuz 2009, 19:51:00 »

Ayrıca bakanlık resmi olarak "YALANLADIKTAN" sonra neden hala tartışıyoruz ki!!!!

Ne yalanlaması istenilen yazıya ben rapor tuttum ve gönderdim.gelen yazının altında bakanın imzası vardı.Asıl yalancı kendileridir her konuda olduğu gibi bu konuda da milleti uyutmaya çalışıyorlar.Siz de inanıyorsunuz.
 Yazı okullara gelmemiştir sadece il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine gelmiştir ve yazının aslı bende vardır.Yazı da aynen ifade şu okulların yerel yönetimlere devri konusun da.Yerel yönetimin de ne olduğunu bi zahmet bakınız anayasanın ilgili maddelerinden.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 03 Temmuz 2009, 08:05:14 »

"Çoookkkkkkkk uzaklardan" neyi anlamanıza bağlı.Neye göre yalanlandı.Zemin oluşturuluyor.Umarım yanılan ben olurum.Siz haklı çıkarsınız.
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #11 : 03 Temmuz 2009, 08:23:17 »

okulların kısmen yerel yöetimlere devredilmesine bende evet diyorum bu devirde sadece bakım onarım ve temizlik işleri gibi konularda olacaktır elbette. zaten okullardaki bu sıkıntılarda ancak kısmen yerel yönetimlere devirle çözülecektir

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
eforx
Deneyimli Üye

Performans: 113
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 15 Temmuz 2009, 07:16:05 »

okulların kısmen yerel yönetimlere devredilmesine bende evet diyorum bu devirde sadece bakım onarım ve temizlik işleri gibi konularda olacaktır elbette. zaten okullardaki bu sıkıntılarda ancak kısmen yerel yönetimlere devirle çözülecektir

Yerel yönetim diyince benim aklıma önceden görev yaptığım okul geldi:
Okulun yanındaki bahçemize darenin girişimleriyle kapalı spor salonu yapılacaktı. İş için ilçe belediyesinden yardım istendi. Çok kısa zamanda spor salonu hazırlandı ve okula teslim edildi.

Ancak spor salonunun teslimi esnasında belediye başkanı(meşhur bir belediye başkanıdır, adı bir siyasi partinin genel başkanlığı için geçmişti) yaptırdığı spor salonunu öncelikle mahalle halkına armağan ettiğini duyurdu.

Okul müdürümüzü hatırlıyorum. Yüzü kıpkırmızı kesilmişti. Mikrofondan duyulmacak şekilde başkana okulun hafta sonu görev yapacak güvenlik görevlisinin olmadığını zor durumda kaldığını anlatamaya çalışıyordu. Hiç umursamadı konuşmasına aynı doğrultuda sözler söyleyerek devam etti.

Sonra nemi oldu? Çok değil 1 hafta geçmedi; salonun kilitli olan kapısı bir Cumartesi günü kimseden izin dahi istenmeden kırıldı. İçerde o gün "Kına Gecesi" ertesi günde "Düğün" yapıldı. Pazartesi okulu açtığımızda salonun içindeki perişanlığı anlatmak oldukça güç... Hertarafı çöp içinde, üstelik açık kapıdan içeri giren ve geceyi orda geçiren berduşlar ateş falan yakmışlar duvarları, oturma yerlerini ve tuvaletleri felan feci şekilde tahrip etmiş kirletmişlerdi. Birde okulun kalorifer tesisatına bağlı salonun petek ve borularına zarar vermişler; akan su salonun tabanına olduğu gibi sızmış, tabana döşenen hiç kullanılmamış parke zemini kullanılmaz hale getirmişti. Okul müdürü Karakolu aramış suç duyurusunda bulunmuştu. Uzun süre belediye tamire yanaşmadı. Salon kullanılmaz ve o kirli haliyle uzun süre öylece kaldı...

İlimden önce Edep gelir
 İmam MALİK
Canı Canana Kurban Eyleyen Gelsin Bu Meydana...
....

Hoşça bak zatına kim zübde-i alemsin sen
Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen
Şeyh Galip
şükrü çiftçi
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 23 Temmuz 2009, 12:06:53 »

inşallah öyle bir şey olmaz eğer olacak olsa böyle bir sistem
eğitim de bile ne kadar gerileyeceğimizi görcez