Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Miktad kadıoğlu-eleştiri  (Okunma Sayısı 3650 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Badem303
VIP Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 21 Ocak 2012, 20:50:22 »

Merhaba,

Bana yine kızacak olanlar olacak ama umrumda değil. Çoğrafya sever olarak doğru bildiğimi yazacağım.

Çoğrafyacı diye bir kimlik kazanabilmek için bir ürünün üretilebilmesine yönelik insan yetiştirmelisiniz. Herşeyden bişeyler bilen insanlar yerine birşeyde herkesten çok şey bilen insan yetişmeli. Çoğrfayacı ne yapar? Ne üretir? gibi sorulara artık cevap verebilmelisiniz. Şu şu kurumda çalışır değil; şu şu işleri yapar, şu problemleri çözer, şu hizmeti yerine getirir, vb.

ABD'de çoğrafyacı hava tahmini de yapar çünkü eğitimleri meteorolojiden pek farklı değil. Türkiye'de ise yanlış ve eksi bilgileri ezberlemiş coğrafyacılar, ne sayısal hava tahmini yababilir ne de sayısal hava tahmin modellerinin çıktılarını yorumlayabilir? Doğanın dili ve kanunları olan fizik, matematik, vb bilmeden doğayı anlamak ve onunla ilgili problemleri çözmek artık mümkün değil...

Türkiye'deki çoğrafya eğitiminin artık dünyayı yakalaması gerekiyor. Rahmetli Sırrı Erınç Hoca'nın bıraktığı yerde kalıp kendinizi geliştirmek için gayret göstemiyorsunuz. Örneğin, İTÜ'nün ABET'e başvurup kendini denetletmesi ve eksiklerini görüp gidermeye çalışması gibi bir şey yapmıyorsunuz. Kendi kendimize kandırmaktan vaz gecmeli, kendimize bir ayna tutup evrensel standartları hedeflememiz gerekiyor.

Sizde bu tür bir arayış görmüyorum. Hep belediyelerde 1 coğrafyacı çalışşın gibi birşeyler istemekle meşgulsunuz; neden bize talep yok, talep yaratmak, aranan bir bilim dalı olmak için yapmanız gerekenler nelerdir diye hayal bile etmiyorsunuz...

Bununla birlikte 18 Mart gibi kendini dünyaya uydurmaya çalışanlar da engelleniyor...

Selamlar

M. Kadıoğlu
st41
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 21 Ocak 2012, 21:12:15 »

Sizde bu tür bir arayış görmüyorum derken hitap ettiğin kitleye nereden bakıyorsunuz?
Merak ettim doğrusu...
alfred
Uzman Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Herkes için coğrafya

« Yanıtla #2 : 21 Ocak 2012, 21:47:40 »

Bak seeen :@ ayrıca başlıktaki hermocolokun ne olduğunu görünce eleştiri altında resmen coğrafyacılara hakaret edilmiştir :@ hermocolokun ne olduğuna burdan bakabilirsiniz http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=herbokolog
laktoz
Sürekli Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 21 Ocak 2012, 23:08:46 »

Yazdıklarına tamamamen katılıyorum.Özellikle de şu cümlesine''Herşeyden bişeyler bilen insanlar yerine birşeyde herkesten çok şey bilen insan yetişmeli''Bizde Coğrafyacılar artık birşey bilme ihtiyacı bile duymuyorlar,Bütün dertleri şu gördüğüm kadarıyla: Nasıl ders kitabı yazarım,nasıl bir universite hazırlık kitabı yazarım yada nasıl bir test kitabı yazarım da daha fazla para kazanırım derdinde hepsi.Bunun dışında bişey yapmaz ki bizim coğrafyacılar..........
ugur19
Moderator

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 22 Ocak 2012, 07:52:42 »

Mikdat Hocaya kızmaya hakkımız var mı ki?Bence tüm tespitleri yerinde ve sonuna kadar katılıyorum.

Maalesef ülkemizde coğrafya eğitimi 40 yıl öncesinden çok daha kötü durumda.Halen Oğuz EROL,Reşat İzbırak,Sırrı Erinç ve onlar gibi nice değerli hocalarımızın makale ve çalışmalarının üstüne bir şey koyamıyoruz.Coğrafya Eğitimine yenilik getirmek isteyen bölümlerimize ise bozguncu gözüyle bakılıyor.Örneğin 18 Mart Coğrafya Bölümü Zorunlu Matematik ve Fizik dersleri vermeye başladığında bazı akademisyenler tarafından çok katı bir şekilde eleştirildiklerini gayet iyi biliyorum.Yine bazı Coğrafya Bölümleri tarafından da Coğrafya eğitiminin TM veya Sayısal puanla öğrenci alınmasını engellediklerini gayet iyi biliyorum.

Son sözü duayenlerimizden Sırrı Erinç'le bitirmek istiyorum.Ayrıca hocamızın bu söylemlerine baktığımızda O'nun gözbebeği İstanbul Coğrafya Bölümü Açıköğretim Coğrafya açarak rahmetlinin kemiklerini sızlatmışlardır.

"Coğrafya bütün bilimlerin anasıdır. Diğer bilimler sonradan ayrılmıştır; jeoloji ayrılmıştır, klimatoloji ayrılmıştır vesaire... Çok geniş kapsamlı bilgi veren bir ilim alanıdır. Bir coğrafya bölümünde hocanın notlarını okuyarak ve ona bağlı kalarak mezun olmak kolaydır. Bu en kolay tahsillerden birisidir. Bu yüzden bir zaman bir çok insan buna eğilim göstermişti. Fakat bugünkü coğrafya öyle değildir; laboratuara dayanır, arazi çalışmalarına dayanır.
             İster beşeri olsun ister fiziki coğrafya olsun muhtelif bilim alanlarında bilgilere ihtiyaç gösterir. Onun içindir ki iyi coğrafyacı olmak son derece zor bir iştir; çünkü bir çeşit insanlı tabiat felsefesi yapabilme ve tabiatı bir bütün olarak değerlendirme yeteneğine ulaşmanız gerekir. Bu itibarla zannediyorum ki coğrafya en faydalı bilimlerden biridir. Bir memleketin potansiyelini ortaya koymak için envanter yapacaksınız, tümünü birden ortaya koymak ancak iyi bir coğrafyacının işidir. Gerçek bir coğrafyacının söylediğim gibi yetişmesi gerekir.” SIRRI ERİNÇ
Bilim Teknik dergisi, Eylül,1996.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
yusufcetin
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 23 Ocak 2012, 12:25:54 »

Miktat kadıoğlu'nun bu söylediklerine sonuna kadar katılıyorum. Bu eleştirilere bir coğrafya öğretmeni olarak ben üzerime alınmıyorum. Hocanın eleştirilerinde hedef kitlenin akademik anlamda coğrafya ile uğraşan kişilerinin olduğunu düşünüyorum.  
ante78
Uzman Üye

Performans: 52
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 23 Ocak 2012, 19:33:32 »

hepimiz "hermocolokuz" Grin  Grin  Grin
emre72
VIP Üye

Performans: 71
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 23 Ocak 2012, 21:34:27 »

hepimiz "hermocolokuz" Grin  Grin  Grin
Arkadaşlar
yazının orjinalinde böyle bir kelime yok. Yazı coğrafya grubunda yer almaktadır.
alpaslan
VIP Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 24 Ocak 2012, 10:36:11 »

hocam biz coğrafyacıları eleştiriyor. bu en demokratik hakkı ama benim merak ettiğim kendisi bunu değiştirmek için ne gibi bir çaba harcıyor. bize bu konuda yol gösterirse memenun olurum. eleştirmek işin en kolay yolu ama çözüm ne o konuda bir açıklama yok en kısa zamanda bunu öğrenirsek memnun olurum.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic