Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Miktad Kadıoğlu ne demek istedi  (Okunma Sayısı 2570 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Badem303
VIP Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 11 Nisan 2012, 09:40:53 »

Arkadaşlar ,
   Miktad beyin küçük yada büyük bir çabası var bize gerçekleri öğretmek için fakat ben kalın kafa oldugum için hala anlayamadım ne demek istiyor.. Bağıl nem sorusu neye baglandı işin içinden nasıl çıktınız...  bulut sorusu doğrumu ..

teşekkürlerrr
ihsancicek
VIP Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 12 Nisan 2012, 19:23:53 »

Soru tartışmasına girmeyeceğim ancak hemen şunları söylemek isterim. Evet mutlak nem ölçümü yapılmaz su buharı basıncı ölçülür ama pek çok klimatoloji kitabında mutlak nem ile su buharı basıncının birbirine yakın olduğu (gr/m3=kPa=mb) yazılır. Örneğin Oğuz Erol Genel Klimatoloji C.D. Ahrens Meteorology Today)). Bu nedenle mutlak nem yoktur diye bir şey söylenemez. Evet bağıl nem kavramında hatalı öğretimler olmaktadır. Soruda da problem bulunmaktadır. Bulut sorusunda da bazı hatalar bulunsa bile temel de soru iptaline neden olacak bir hata yoktur. Pek çok hocamızın sıcaklık terselmesi kavramını yanlış bilmesi hatalara yol açmaktadır. Burada hocalarımıza çıkacak olan ödev mesleğe sahip çıkıp daha çok araştırma yapmak ve daha çok yayın okumak özellikle yabancı dilde. Kadıoğlu hoca pek çok uyarı yapmaktadır ama burada meslek kavgasına girmeye ve buradan coğrafya dersinin bir kısmını meteorologlar versin diye bir sonuca gitmeye gerek yoktur. Kendi mesleğimize sahip çıkıp dört ellde sarılmalı ve doğru bildiler edinmeliyiz.
komkarbey
Uzman Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 12 Nisan 2012, 20:19:58 »

teşekür ederiz İhsan hocam ama Coğrafya öğretimi veren hocalarda da bir birlik yok hepsi birilerini suçluyor. Kimse cuvaldızı kendine batırmıyor.(Hocam yanlış anlamayın lafım size değil helede beni yetiştiren hocama asla) Bu konuda esas söz bizden ziyade bizi yetiştiren öğretim elemanlarına düşüyor.(gerçi çok haklısınız bizde pek araştırmıyoruz hele yabancı kitapları hiç ingilizcemiz yok çünkü) Örnek verecek olursam kimi öğretim görevlileri bölgesel coğrafya bölümü olmaz ben bizim fakültede ana bilim dalı var dediğimde ........... diyor.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic