Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: MEB in tek tip kitap uygulaması doğru mudur?  (Okunma Sayısı 1916 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
klimaks
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 29 Nisan 2010, 08:00:50 »

Bildiğiniz üzere Meb müfredatı yeniledi ve komisyonlar kurdurarak bazı arkadaşlara kitap yazdırdı.
Bu kitaplar şu anda okullarda tek kaynak olarak kullanılmaktadır.Ancak bilindiği gibi eski müfredatın uygulandığı dönemlerde birçok akademisyen hocalarımızın kitapları piyasada bulunuyor ve bunlardan seçme şansımız oluyor ve farklı bakış açıları yakalayabiliyorduk.(hoş bu kitaplarda da pek çok hatalar ya da birbiriyle çelişen bilgiler bulunabiliyordu ancak yine de bir farklı bakış yakalayabiliyorduk. )
Hele bu kitaplardan 1970 li yıllarda yazılmış olan ismini anmadan geçemeyeceğim Sırrı Erinç-Sami Öngör hocalarımızın yazdığı kitaplar herhalde benim yaşlarımda olan birçok arkadaşın hatırlayacağı ve bazı konularda hala kaynak olarak kullandığımız kitaplardandı.Bir de eski müfredat döneminde R.İzbırak hoca tarafından hazırlanan "coğrafya öğretmen kitapları" serisi vardı buda önemli kaynaklardan biriydi.

Ancak şu anda  yeni müfredatın tek tip bir kaynaktan ve belki de bu konuda çok yetkin olmayan arkadaşların
sığ bilgileriyle hazırladıkları (yanlış anlaşılmasın bu arkadaşlar çok değerli uzman kişiler de olabilir ancak müfredata yeni giren  konularda henüz emsali başka bir yayın da yokken böyle bir yayın hazırlamak gerçekten zor ve bahsettiğim sığlıkta bununla ilgili) tek bir kaynaktan yararlanılarak öğretiminin yapılması coğrafya öğretimini zenginleştirmesi beklenen yeni müfredatı maalesef  bana göre kısırlaştırmaktadır.
   Bu konunun bence bir an önce çözülmesi gerekmektedir.Farklı yayınevleri tarafından değişik kaynaklar hazırlanmalı talim ve terbiye kurulunun denetiminde  uygun görülecek yayınların okuldaki zümreler tarafından seçilmesi sağlanmalıdır diye düşünüyorum.
Aksi takdirde tek tipçi uygulama eğitimde istenen kazanımların sağlanmasını engelleyecek,zenginleşmesi gereken konuları kısır hale getirecektir diye düşünüyorum sizlerinde konu ile ilgili fikirlerinizi paylaşmanızı bekliyorum,saygılarımla...

"Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir."
inkonsekant
Deneyimli Üye

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 29 Nisan 2010, 17:45:08 »

okul kıyafeti konusunda belli bir zorunluluğun olmasından yanayım.ama ders kitapları konusunda bence farklı yayınevlerince hazırlanan kitaplar da olmalıdır.ders kitaplarımızın ''beşeri coğrafya'' kısımlarında e.tümertekin-n.özgüç hocaların ''beşeri coğr.insan-kültür-mekan'' kitabından bolca alıntı var.işin ilginci alıntılar bazen cümlesi cümlesine alınmış yada alıntı yapılan eserde konu ile ilgili asıl vurgular alınmayıp gözden kaçırılmış..
zere
Uzman Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar

« Yanıtla #2 : 29 Nisan 2010, 20:29:48 »

Olurmu sayın hocam dediğiniz gibi olursa kimlere bu kitapları bastırıp zengin edecekler.Kesiinlikle olmaz kılık kıyafet serbest olacak ama ders kitapları tek olacak.....
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic