Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: kıta sahanlığı  (Okunma Sayısı 8962 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
afelll
Sürekli Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 31 Aralık 2008, 22:53:26 »

arkadaşlar geçenlerde trt  de yayınlanan  'ne nedir' adlı programramda kıta sahanlığı kıyı çizgisinden 200 deniz mili açığa kadar olan alandır diye tanım yaptılar. vikipedia nın tanımı da aynen şu şekilde 'Kıta Sahanlığı, Uluslararası Hukukta deniz yatağı ve onun altını içeren kıyıdan 200 deniz mili açığa kadar, ya da bu sınırın ötesinde bulunup sular derinliğinin işletilmesine olanak verdiği en derin noktaya kadar olan bölgeye verilen isimdir' ohalde coğrafyada bizim tanımladığımız kıta shanlığı tanımı yanlış mı? Ben yıllardır kıta sahanlığını kıyı öizgisinde 200 m derine kadar olan kkısım olarak veriyorum. yanlış mıyım.

erten
VIP Üye

Performans: 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 31 Aralık 2008, 22:59:40 »

evet meslektaş ben de sizin dediğiniz gibi verdim .size aynen katılıyorum.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 31 Aralık 2008, 23:01:39 »

Doğrusunuz ...
   KITA SAHANLIĞI:Deniz seviyesinin altında, kıyı çizgisinden 200 metre derine kadar inen bölüm.

DIŞ KITA SAHANLIĞI
  Bir ülkenin kıyılarında, birkaç kilometreden 400 kilometre uzaklıklara kadar uzanabilen ve genellikle ait olduğu ülkenin, petrol, gaz ve mineral kaynakları bakımından yararlanma hakkına sahip olduğu kabul edilen deniz bölgesi.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
cooografya
VIP Üye

Performans: 87
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #3 : 31 Aralık 2008, 23:16:14 »

Bu linkten konuyu biraz daha farklı açıdan inceleyebilirsiniz.

http://ansiklopedi.turkcebilgi.com/K%C4%B1ta_Sahanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 31 Aralık 2008, 23:18:21 »

JEOLOJİK AÇIDAN KITA SAHANLIĞI
Kıyılar, kıtaların sona erdiği bir sınır değildir. Kıtalar deniz altında da bir noktaya kadar devam etmektedirler. Kıtaları çevreleyen sığ deniz ile kaplı, O derece 07 dakikalık çok az
eğimli bir düzlük ve taraçalara kıta sahanlığı denilmektedir.

Kıta Sahanlığı Tanımı

Kıta sahanlığı veya kıta şelfi; kıyı ile kontinental yamaç arasında uzanan hafif eğimli bir sığ  platformdur. Derin deniz tabanına doğru uzanan bu platform, kıtasal yamacın başladığı eğim kırıklığında sona erer.

Öte yandan kıta sahanlığının bilimsel ayırımı ile uluslar arası hukuk kurallarının öngördüğü  ayırım arasında farklar vardır. Bilimsel ayırımda kıta sahanlığı kontinental yamacın üst kesimindeki ani eğim kırıklığından kara kütlesine doğru uzanan sahayı kapsamaktadır.

Yapılan araştırmalara göre dünyadaki kıta sahanlığının ortalama genişliği 67 km, kıta sahanlığının bitiminde ortalama derinlik 150 m (450 Feet) ve ortalama eğim de 0-0.7 civarındadır.

Hukuk kuralları ile ortaya konan ayırım ise, bu kadar sade olmadığı gibi  birlik de yoktur.  Shepard'ın verilerine göre dünya ölçüsünde kıta sahanlığının genel özellikleri şunlardır*:

1- Kıta sahanlığının ortalama genişliği 75 km’dir.

2- Kıta sahanlığının dış kısmında ortalama derinlik 130m’dir.

3- Kıta sahanlığının düz kesiminde ortalama derinlik 60m’dir.

4- Kıta sahanlığından alınan profillerin yüzde 60’nda nisbi yüksekliği 20 m ve daha fazla olan tepeler bulunmaktadır.

5-Aynı profillerin % 35’inde 20 m, daha fazla derinlikte depresyonlar yer almaktadır. Bunların çoğu havza; bir kısmı da boyuna vadilerdir.

6- Kıta sahanlığında ortalama eğim ise 0-07’dir.

*Atalay, İ., 1993; Denizaltı Jeolojisi ve Jeomorfolojisi

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 01 Ocak 2009, 04:13:29 »

Yeni bir kavram daha öğrenmiş olduk...

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
yusuf60
VIP Üye

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 01 Ocak 2009, 05:15:20 »

kıta sahanlığını,derinliğin kıyıdan itibaren  200 metreye kadar olan yerlerdir.
rhturk
VIP Üye

Performans: 627
Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« Yanıtla #7 : 01 Ocak 2009, 06:13:19 »

Deniz ve okyanus kenar bölgelerindeki bu sahalar uzun yıllar - 200 m derinlik gösteren sular ve sualtı bölümleri olarak kabul ediliyordu (1957 B M teşkilatının ilgili kararına kadar.).Artık 1957'den sonra anakaranın çevre denizlerdeki devamı olarak 300 kulaç yani - 550 m derinlik gösteren sular ve sualtı (deniz tabanı) bölümleri esas alınmaktadır.

DOĞANAY, H. 1993 Coğrafyaya giriş

C o ğ r a f y a     a y a k l a     y a z ı l ı r ..
asilZADE
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 11 Ocak 2011, 14:19:34 »

arkadaşlar konuyu hazırlayan arkadaşa ve yorumlara teşekkür etmekle birlikte,özür dileyerek şunları söylemek istiyorum. konu açıklanmaya çalışılırken bir çok bilinmeyen kavramlarla konu açıklanmaya çalışılmış bence bu bir sıkıntı,çok fazla kafa karıştırıcı bilgiler var. Ama burada amaç akademik anlamda araştırma yapmak mı yoksa,öğrencilerinde anlayabileceği bilgiler paylaşmak mı?diye de sormak isterim.
bizlere hep kıta sahanlığını,derinliğin kıyıdan itibaren  200 metreye kadar olan yerlerdir.diye öğretildi gerisi teferruat gibi geldi bana 
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic