Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İstanbul Boğazı (Soru)  (Okunma Sayısı 6198 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ugur19
Moderator

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 15 Ocak 2012, 17:12:06 »

Kısa ve net bir soru arkadaşlar: İstanbul Boğazı nasıl oluşmuştur?

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
seyduna666
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 15 Ocak 2012, 17:17:56 »

Bildiğim kadarıyla önce akarsular tarafından aşındırılarak boğaz vadi şekline geldi daha sonra egeid karasının çökmesiyle sular altında kaldı
kmrngns
Uzman Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

Türk'çe düşün...

« Yanıtla #2 : 15 Ocak 2012, 17:48:07 »

Bildiğim kadarıyla önce akarsular tarafından aşındırılarak boğaz vadi şekline geldi daha sonra egeid karasının çökmesiyle sular altında kaldı
aynen

Öz yurdunda garipsin, Öz vatanında parya..
c.soyal
Uzman Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

hayat mavidir.

« Yanıtla #3 : 15 Ocak 2012, 18:20:52 »

Ria haline gelmesi oluşum aşamasında mı aklınıza takılan birsey oldu hocam?

hayatı/ ben hep/ mavi sanmıştım/ bilmedim ki / laciverte beyaz katmışlar.
cesmelisebil
VIP Üye

Performans: 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 16 Ocak 2012, 13:14:19 »

Eski  akarsu  vadisinin epirojenik hareketler sonucunda sular altında kalmasıyla oluşmuştur.

Bazen sevdiklerimize zarar vermemenin en iyi yolu, onlardan uzak durmaktır... Her vazgeçiş sevgisizlikten değil, çaresizliktendir.
MİMARSİNAN
VIP Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 16 Ocak 2012, 19:22:27 »

Bir BBC yapımında "Kuzey Amerika'da buzul erimeleri Akdeniz'in seviyesinin yükselmesine neden oldu ve akarsu vadileri sular alında kaldı" şeklinde anlatılıyor.
ihsancicek
VIP Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 16 Ocak 2012, 19:37:18 »

İstanbul boğazı büyük olasılıkla Pliosen sonu - Pleistosen başlarında var olan iki akarsu vadisi halindedir. Bu akarsu Pleistosen de deniz seviyelerinin  -120 m'ye kadar düşmesi sonucunda vadilerini derinleştirmişlerdir. Bu gün İstanbul boğazının en derin yerinin 110 m civarında olmasıda bu olayla ilgilidir. Daha sonra Holosen trangresyonu ile deniz yükselerek bu eski vadileri de kaplamıştır. İstanbul boğazı çevresinde riaların görülmesi de bu nedene dayanır.
c.soyal
Uzman Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

hayat mavidir.

« Yanıtla #7 : 16 Ocak 2012, 19:50:40 »

Holosendeki olayın diğer benzer olgulara göre çok daha hızlı olduğunu dusununenler var hatta bu olayı Nuh tufanına bağlayanlar var.

hayatı/ ben hep/ mavi sanmıştım/ bilmedim ki / laciverte beyaz katmışlar.
alfred
Uzman Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Herkes için coğrafya

« Yanıtla #8 : 16 Ocak 2012, 20:21:11 »

Prof. Ali Selçuk Biricik'in makalesindeki bu konuyla ilgili açıklamaları aktarıyorum Smiley
İstanbul Boğazı'nın Açılışı:
Çatalca-Kocaeli peneplen sathının gençleşme safhalarında Boğaz ekseni boyunca vukua gelen epirojenik yükselme ile birlikte önceden mevcut olan fayların aktif hale gelerek Boğaz'ın ana şekil unsurlarının belirginleşmesine yardımcı olmuşlardır. Nitekim epirojenik stildeki genç tektonik hareketlere bağlı olarak ;
1. Boğaz ekseni ve yakın çevresinde arazinin tedricen yükselmesi
2. Maksimal yükselmenin büyük ölçüde Boğaz ekseni boyunca gerçekleşmesi ve arazinin kabarması,
3. Kabarmanın sonucunda zeminde gb-kd yönlü bir yırtılma, yarılma,açılma-genişleme ve ayrılmanın meydana gelmesi,
4. gb-kd yönünde ayrılan arazinin doğu bloğunun Marmara denizi cihetinden gelen itici bir güçle kuzey-kuzeydoğu yönünde yaklaşık 1,5 km. ötelenmesi, yer değiştirmesi,
5. Yarılma ve ayrılma sonrası Boğaz ekseni boyunca özellikle Boğaz'ın doğu kıyısı boyunca doğrultu atımlı faylara ve ayrıca eğim atımlı normal ve ters faylara bağlı olarak Boğaz Çukurluğu'nun belirgin hale gelmesi,
6. Nihayet gençleşmiş bir peneplen sathı üzerindeki plato içine yerleşmiş bulundan Boğaz, şekil unsurlarını büyük ölçüde tamamlamıştır.
ugur19
Moderator

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 16 Ocak 2012, 21:56:30 »

Bu soruyu sormamdaki neden şuydu arkadaşlar.10. sınıf Koza Yayınları ders kitabında İstanbul Boğazi için "Çökmeler sonucu oluşan İstanbul Boğazı" ifadesi geçiyor.Ben bu zamana kadar oluşumunda çökmeleri işitmemiştim ve şaşırdım.Bu kitaplar sayesinde hep yeni bilgilerle donatıldım...

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 08 Haziran 2012, 22:43:13 »

Holosendeki olayın diğer benzer olgulara göre çok daha hızlı olduğunu dusununenler var hatta bu olayı Nuh tufanına bağlayanlar var.

http://www.upload.gen.tr/d.php/www/xhhkj53g/NUH_TUFANI.wmv.html

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic