Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Iğdır'da turunçgiller yetişirmi?  (Okunma Sayısı 10793 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
okarad
VIP Üye

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 10 Ocak 2009, 07:42:26 »

Arkadaşlar biz Iğdır'da turunçgiller yetişmez diye öğretiyoruz. Bildiğim kadarıylada -7 derecede Mandalin,-9 derecede Portakal ağacı ölüyor ama başka branştan bir öğretmen arkadaşımız Iğdırda görev yaptığını orada bunların yetiştiğini gördüğünü söyledi. Ben bunun zor olduğunu ve kış aylarındaki düşük sıcaklıklarda bu ağaçların yaşayamayacağını söyledim ama o çok ısrarcı Iğdır'da yaşayan ve görev yapan arkadaşlarımız varsa bu konuya açıklık getirebilirler mi ?
(Belki ticari anlamda olmasada yetişebiliyordur.)
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 10 Ocak 2009, 08:47:23 »

Hocam, turunçgil ağaçları bırakın -7, -9 dereceleri 0 derecede bile zarar görüyor. Don olayına maruz kalan bir ağaç 3-5 yıl kendine gelemiyor. Iğdır'da ticari amaçlı turunçgil yetişeceğini zannetmiyorum. Arkadaşınız yetiştiği konusunda ısrarcıysa, belki çok korunaklı bir yerde birkaç ağaç olabilir.
Fatih Oğuz
VIP Üye

Performans: 45
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 10 Ocak 2009, 08:49:28 »

Iğdır'da turunçgiller üretiliyor mu? bir bilgim yok ama Bitlis'in Hizan ilçesinde yılda 300-400 ton fındık üretildiğini tv deki bir programda gördüğümde şaşırmıştım. Madem bu ilçede bu kadar fındık üretiliyor, niçin ders kitaplarında bu konudan bahsedilmiyor. Üniversitelerdeki ilgili derslerde dahi bahsi geçmiyor.

http://www.hizan.bel.tr/Sayfa_Modul.asp?nedir=sayfa&id=25
okarad
VIP Üye

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 10 Ocak 2009, 10:08:13 »

Fındıkla ilgili bir başka açıklama
"Fındık Araştırma Enstitüsü (FAE) Müdür Yardımcısı Haşim Şirin, Türkiye'de, Karadeniz'den Trakya, Marmara, Akdeniz, Orta ve Doğu Anadolu'ya kadar 33 ilde fındığın yetiştiğini, ancak ekonomik olarak 13 ilde fındık tarımının yapıldığını söyledi.

Şirin,  yaptığı açıklamada, dünya fındık üretiminin yüzde 75'ini sağlayan ve son yıllarda ihracatından rekor gelirler eldeeden Türkiye için fındığın stratejik bir ürün olduğunu belirtti. Türkiye'de uzun yıllar Doğu Karadeniz olarak bilinen fındık tarım alanının zamanla yurdun değişik bölgelerine yayıldığını ifade eden Şirin, '' Bugün Karadeniz'den Trakya, Marmara, Akdeniz, Orta ve Doğu Anadolu'ya kadar 33 ilde fındık yetişmektedir. Ancak, ekonomik olarak 13 ilde fındık tarımı yapılmaktadır'' dedi. Türkiye'de fındık tarımının ekonomik olarak Giresun, Ordu, Trabzon, Samsun, Sinop, Artvin ve Rize'nin yer aldığı 1. standart bölge, Düzce, Sakarya, Zonguldak, Kocaeli, Kastamonu ve Bartın'ın bulunduğu 2. standart bölgelerde yapıldığını kaydeden Şirin, ''Bununlabirlikte İstanbul, Van, Burdur, Çorum, Bitlis ve Van gibi değişik bölgelerde bulunan illerde de fındık yetiştirilmektedir. Buralarda ortalama yılda 2 bin ton dolayında fındık üretilmektedir. Ancak, kalitesiz olmalarından dolayı ekonomik yönden değerlendirilemeyen bu fındıklar, çerezlik olarak tüketilmektedir'' diye konuştu. "
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #4 : 10 Ocak 2009, 11:08:22 »

Iğdır'da belki bir kaç ağaç olmak üzere turunçgil olabilir ama (o da korunaklı bir alanda),yaygın bir şekilde ve ticari olarak  yetiştirilmesi iklim itibariyle mümkün değildir ,Turunçgiller oldukça hassas ,sıcaklığa karşı duyarlı bir bitkidir,kış mevsimi sıcaklığının  sıfırın altında olması turunçgilleri ciddi anlamda etkiler.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
sirace
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 02 Nisan 2009, 11:55:10 »

ben ığdırlı bırı olarak şunu rahatlıkla soyleyebılırım bırkac ağaç dışında ığdırda turunçgil yetişmıyor.korunaklı alanlarda bır alanda bırkaç ağaç kişisel çaba sonucunda yetiştiriıyo olabılır.
macellan
VIP Üye

Performans: 51
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 14 Nisan 2009, 12:54:20 »

okarad

Hocam söylenenler gayet doğru.Ben Elazığ'ın Karakoçan ilçesinin Zımak köyündenim.ve bizim orada bir dağ yamacı(Kuzey yamaç) boyunca doğal olarak yetişen fındık bağları vardı.küçükken oraya gider fındık toplardık.Türkiyenin birçok yöresinde yetiştirilebilir ancak kalitesini bilemem.saygılarımla.

E.DEMİRKOL-MUCUR İMAM HATİP LİSESİ COĞRAFYA ÖĞRETMENİ
brezenski
Uzman Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 14 Nisan 2009, 19:26:38 »

arkadaşlar ben Bitlisin Hizan ilçesinde görev yapıyorum burda gerçekten fındık yetişiyor ve burası nerdeyse karadeniz kadar yağış alıyor diyebilirim ancak şunuda söylemekte yarar var burdaki fındıkları kırmak çok kolay değil kabukları çok sert ancak tadında herhangi bir farklılık yok gayet güzel burası çok yağış alıyor ancak yağışlar kar şeklinde yağmaya bir başladığında günlerce devam edebiliyor bir metreyi bulmadan bitmiyo diyebilirim
Ümit Gedik
Uzman Üye

Performans: 74
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 14 Nisan 2009, 20:18:25 »

paylaşım için cok tesekkür ediyorum,bu yazılanlar ozellikle fındıkla ılgılı olanlar hakkında hıcbır bılgım yoktu Van,Çorum,Bitlis cok yenı bılgıler benım için.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic